Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Doradzenie W Instacji C.o.


pablitos

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Prośba o rozświetlenie tematu z racji tego ze nie mam nic wspólnego z instalacjami c o  cwu, Od poniedziałku zaczyna sie spinanie mojej kotłowni prze hudraulików z którymi mam same problemy. Dom, sama podłogówka 13 pętli na poddaszu max po 80 m co 10 cm sterowanie w pokojach za pomocą  regulatorów, parter tez sama podłogówka 12 petli 70 - 80 m co 10 cm rozstaw, rownież sterowalne pokoje regulatorami pokojowymi. Mam puszczone dwa osobne piony sr., rur 28, 1 do rozdzielni na poddaszu 2 na parter. Kocioł  jaki bedzie to defro 12 kw na ekogroszek, i plan moich specjalistów jest taki aby po 1 pompie dać na każdy z pionów i to wszystko wpiąć pod jeden zawor mieszający, dodam, ze od kotła az do pomp chca dac rury 35. Co myślicie o takiej koncepcji a chce sie jak najwięcej od was dowiedzieć żeby na poniedziałek być mądrzejszy w temacie. Postaram sie jakiś schemat wrzucić jak dokładnie miałoby to wyglądać. Proszę o wypowiedż

Opublikowano

Albo 1zawór mieszający+do niego 1pompa albo 2zawory mieszające i 2pompy 

Nigdy 1 zawór na dwie pompy

Wg.mnie 1zawór +1pompa chyba że chcesz mieć dwie strefy grzewcze to wtedy 2zawory+2pompy za nimi

Do zaworu od kotła Cu 35,za zaworem do rozdzielaczy Cu 28

Na czym polega to sterowanie temperaturą w pomieszczeniach?są siłowniki na belkach powrotnych w rozdzielaczach?jakiego rodzaju zostaną użyte zawory mieszające stałotemperaturowe czy z siłownikiem?

Opublikowano

Sterowanie w pokojach nie wiem jak to sie fachowo nazywa.. Termostaty pokojowe na elektrozaworach w skrzyni rozdzielczej?

 


To dobrze wiedzieć jaka jest zasada ze 1 zawór 1 pompa, w takim razie hydraulicy na skróty chcieli iść.

Opublikowano

Daruj sobie siłowniki. Szkoda pieniędzy. Bardziej komfortowo było by 2x zawór i 2x pompa. I kolejna sprawa zawory najlepiej 3d z siłownikami i sterowaniem pogodowym. 3D TZM sobie odpuść.

Opublikowano

To dobrze wiedzieć jaka jest zasada ze 1 zawór 1 pompa, w takim razie hydraulicy na skróty chcieli iść. 

Tym "skrótem" daleko by nie zaszli)Ciekawe jak będzie podłączony kocioł,jak będzie realizowana ochrona kotła przed korozją niskotemperaturową.Pewnie już za późno na sterowanie pogodowe podejrzewam ze w pokojach już są termostaty a na belkach siłowniki(a szkoda)Przychylam się do sugestii Papy)

Opublikowano

dokładnie tak. wszystko praktycznie juz jest prócz spiętej kotłowni wiec na pogodówke zapóźno. Jeszcze jedno mnie ciekawi czy zawory 3D muszą być w określonej odległości od kotła?

Opublikowano

dokładnie tak. wszystko praktycznie juz jest prócz spiętej kotłowni wiec na pogodówke zapóźno. Jeszcze jedno mnie ciekawi czy zawory 3D muszą być w określonej odległości od kotła?

Obojętnie w jakiej odległości)racze bliżej niż dalej)W każdym bądź razie do rozgałęzienia na rozdzielacze parter/piętro Cu 35

Zasobnik na CWU też będzie?Jak zawory 3D stałotemperaturowe to sugeruje dla powierzchni podłogi 50m2-100m2 VTA 522 od 100m-150m2 VTA 572

Opublikowano

Dlaczego za późno na pogodówkę? Nie wiadomo jak wyglądają rozdzielacze. Zdaje się, że pomp jeszcze nie ma, więc rozdzielacze pewnie zwykłe. Pomysłu instalatora też tak naprawdę nie znamy.

Opublikowano

Pierwsza i bezwzględna sprawa to odseparować kocioł CO od obiegów grzewczych wymiennikiem płytowym. I tu nie pozwól im nawet dyskutować - muszą to wykonać. W przeciwnym razie będziesz miał problemy z zapychaniem się rurek w podłodze, gdyż wewnątrz kotła znajduje się masa syfu spawalniczego i rdzy, których nie da się usunąć, ale powędrują do podłogówki.

Dzięki temu możesz mieć kocioł CO w układzie otwartym czyli bezpieczniejszym w razie zagotowania, a podłogówkę zabezpieczoną przed skutkami zagotowania wody w kotle. Naczynie wzbiorcze kotła może znajdować się ponad kotłem w kotłowni.

Podłogówka zaś ma pracować w układzie zamkniętym.

Podłogówkę możesz zasilić dwiema pompami z dwoma układami mieszacza lub jedną pompą o większej wydajności. Zawór mieszający dobrze by było sterować siłownikiem i sterownikiem pogodowym np. Tech ST-431 Ponadto sterownik ten posiada możliwość podłączenia regulatora pokojowego oraz ochronę podłogówek przed zbyt gorącą wodą.

Oczywiście całość można sterować regulatorami pokojowymi i siłownikami na rozdzielaczu, ale dość mocno podroży to cały układ, bo musiał byś zastosować w każdym pomieszczeniu oddzielny regulator + siłownik. Wtedy wystarczy jedna pompa i jeden mieszacz. Mozę być z ww sterownikiem, ale wtedy sterownika pogodowego nie możesz sterować regulatorem pokojowym, musi pracować tylko i wyłącznie jako pogodówka.

Jeżeli zdecydujesz się na układ bez siłowników to całość lepiej będzie zrealizować na 2 pompach i 2 układach mieszających + 2 sterowniki pogodowe współpracujące ze sterownikami pokojowymi. Sterowniki będą obsługiwać oddzielnie każdy z poziomów.

 

Jeżeli chodzi o kocioł CO.

Jeżeli kocioł posiada podwójne przyłącze CO to jedno z nich należy podłączyć do zasobnika CWU bez pompy CO, dzięki czemu zasobnik będzie ładowany grawitacyjnie i jednocześnie będzie zabezpieczał częściowo kocioł przed zagotowaniem w razie zatrzymania pompy CO. Aby taki układ mógł pracować grawitacyjnie to zasobnik CWU musi być umieszczony powyżej poziomu kotła. Nie musi być bardzo wysoko. Wystarczy, że zasilanie i powrót w zasobniku znajdą się z metr powyżej króćców w kotle. Czasami wystarczy zrobić do zasobnika stojącego niewielki postument z pospawanych profili stalowych lub po prostu wymurowany.

Jeżeli kocioł posiada tylko pojedynczy zestaw przyłączeniowy to można wykonać układ szeregowy:

Wyjście z kotła (zasilanie) wchodzi do wejścia płaszcza lub nagrzewnicy zasobnika CWU. Na wyjściu zasobnika trójnik. Jedna odnoga trójnika to zaworu różnicowego poprzez ten zawór do powrotu kotła., a druga odnoga do pompy CO i wymiennika płytowego.

Taki układ podłączenia kotła realizuje:

Grzanie zasobnika i obiegu wymiennika płytowego od strony kotła CO jedną pompą.

Pompa ta realizuje mieszanie wody w kotle i utrzymanie wysokiej temperatury powrotu.

Priorytet ciepłej wody.

W razie zatrzymania się pompy otworzy się obieg grawitacyjny do zasobnika CWU.

W razie zagotowania się wody w kotle obieg podłogówek będzie zabezpieczony w 100% przed zagotowaniem wody i uszkodzeniem instalacji. Podobnie będzie z zasobnikiem CWU, w którym nie dojdzie do wrzenia wody, choć znajdująca się w nim woda może osiągnąć 100 stopni Celsjusza lub nawet nieco powyżej.

Na wyjściu wody użytkowej z zasobnika bezwzględnie termostatyczny zawór mieszający zabezpieczający przed poparzeniem się gorącą wodą.

W kotle ustawiasz minimalną temperaturę 60 stopni Celsjusza i masz kocioł zabezpieczony przed korozją.

Gdybyś nie dał wymiennika płytowego to do kotła powracałaby zimna woda z podłogówek. Dzięki wymiennikowi podnosisz temperaturę powrotu.

 

P.S.

Jeszcze kwestia regulatorów pomieszczeniowych podłogówek, które sterują siłownikami na rozdzielaczu. One muszą mieć zrobione wyprowadzenia czujników temperatury w podłogę.

Niestety spora część pseudoinstalatorów po prostu o tym nie wie i podłącza regulatory tylko jako regulatory pokojowe, które mierzą tylko i wyłącznie temperaturę w pomieszczeniach.

Oczywiście regulatory będą tak pracować, ale temperatura w pomieszczeniach będzie miała o wiele większe wahania.

Opublikowano

Plumpi piękną encyklopedie mi wrzuciłeś dzięki Ci za to, czytam już 5 raz żeby to zrozumieć bo tak jak pisałem nie znam się za bardzo na tym. Zacznę od końca... regulatory nie mają czujników zalanych w wylewce, bo tak jak pisałem to są fachowcy w 10% tylko szkoda że tak późno o tym się przekonałem. Kocioł jak widzę ma trzy króćce zasilający, powrotny, spustowy.  Wymiennik płytowy w takim razie każe zamontować i jak dobrze rozumiem przed zaworem 3D? Ogólnie to bez schematu się nie obejdzie zaraz spróbuję coś wyrzeźbić. 

Opublikowano

Bez sensu wymiennik płytowy.Wymiennik płytowy stosuje się zazwyczaj do oddzielenia kotła węglowego pracującego w układzie otwartym od kotła gazowego pracującego w układzie zamkniętym 

Jak miałoby być na dwóch zaworach 3D to jak w załączniku oczywiście pod warunkiem że masz możliwość

zamontowania naczynia wyrównawczego w najwyższym punkcie

post-32948-0-02122900-1481925273_thumb.png

Opublikowano

No to teraz jest nieźle, czyli nie ma co stosować płytowego. Odpowietrznik a jak się ustosunkujesz do reszty wypowiedzi plumpila bo teraz to już mam dobrze do głowy nakopane.

Opublikowano

Nie wiem co masz na chwilę obecną.Czy np. są już siłowniki w szafkach,czy są w pomieszczeniach termostaty i kabelki poprowadzone do szafek + listwa sterująca ogrzewaniem podłogowym(to wszystko elementy sterowania stałotemperaturowego) to już poszedłeś w duze koszty.

A jeżeli jeszcze nie masz w/w elementów to warto zdecydować się na sterowanie pogodowe wtedy patrz post #6

Opublikowano

Bez sensu wymiennik płytowy.Wymiennik płytowy stosuje się zazwyczaj do oddzielenia kotła węglowego pracującego w układzie otwartym od kotła gazowego pracującego w układzie zamkniętym 

Jak miałoby być na dwóch zaworach 3D to jak w załączniku oczywiście pod warunkiem że masz możliwość

zamontowania naczynia wyrównawczego w najwyższym punkcie

 

Bez sensu to są instalacje, które muszę udrażniać po tych, którzy uważają, że wymiennik jest zbędny. Ludzie później marzną, bo poszczególne obiegi podłogówki przestają grzać.

Jakie naczynie wyrównawcze w najwyższym punkcie?

Jedno naczynie wzbiorcze do układu otwartego ma być dla obiegu kotła i wystarczy je zamontować w kotłowni pod sufitem. Drugie naczynie to naczynie przeponowe do układu zamkniętego i ma być za wymiennikiem i może ono być zamontowane gdziekolwiek na instalacji, byle nie było odcinane żadnym zaworem od tej instalacji.

Opublikowano

Schemat powyższy jest bzdurny. O ile strona wtórna jest OK poza brakiem naczynia przeponowego  to strona pierwotna jest spieprzona. Nie instaluje się wymiennika CWU i płytowego, szeregowo ale równolegle z zastosowaniem dwóch niezależnych pomp.

Opublikowano

W jaki sposób regulujesz temperaturę wody użytkowej w powyższym schemacie ?

 

Stosując dwie pompy jest możliwość niezależnej regulacji temperatury wody użytkowej od temperatury wymiennika co przekłada się na jego stronę wtórną.

 

Można stronę pierwotną zasilić jedną pompą ale nie w takim układzie jak przedstawiłeś. Pompę należy podłączyć bezpośrednio przy kotle do rury bezpieczeństwa a za nią trójnik gdzie jeden obieg zasila wymiennik płytowy a drugi obieg wężownicę zbiornika CWU. Dodatkowo na zasilaniu wężownicy instaluje się zawór termostatyczny z kapilarą do 55 stopni. Kapilara oczywiście do tulei w zbiorniku. Takim samym zaworem instalując go identycznie na zasileniu wymiennika można regulować jego temperaturę. Kapilara wtedy jest zamocowana do rury wychodzącej z wymiennika po stronie wtórnej.

Opublikowano

Ładowanie się w wymiennik płytowy po to, żeby zabezpieczyć się przed mitycznym 'syfem' z kotła i jeszcze spinanie tego na siłę w układzie mieszanym (otwarty/zakmnięty) to przecież... nie chciałbym użyć słowa głupota, bo jest za mocne, ale brakuje mi określenia. Niech będzie fanaberia. Po to montuje się filtry, po to przepłukuje instalację pod ciśnieniem i po to wymyślono stacje ładująco-odpowietrzające, żeby ryzyko takiej sytuacji zminimalizować praktycznie do zera.

 

Druga sprawa - to Defro, więc jeśli instalator zdecydował się na NZ to może robić sobie układ zamknięty i producent może mu naskoczyć. Dodatkowe sterowniki pogodowe też raczej niepotrzebne, bo sterowniki Techa można rozbudować modułami przecież.

Opublikowano

Zapomniałeś o jednym. Zaletą układu z wymiennikiem jest fakt, że kocioł ma zawsze dogrzany powrót od czego producenci uzależniają gwarancję. Pamiętaj też, że nie każdy kocioł Defro jest dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym. W przypadku wykonania układu bez wymiennika to należy zainstalować pompę kotłową aby zapewnić kotłowi idealne warunki pracy.

Opublikowano

Bez sensu to są instalacje, które muszę udrażniać po tych, którzy uważają, że wymiennik jest zbędny. Ludzie później marzną, bo poszczególne obiegi podłogówki przestają grzać.

Jakie naczynie wyrównawcze w najwyższym punkcie?

Jedno naczynie wzbiorcze do układu otwartego ma być dla obiegu kotła i wystarczy je zamontować w kotłowni pod sufitem. Drugie naczynie to naczynie przeponowe do układu zamkniętego i ma być za wymiennikiem i może ono być zamontowane gdziekolwiek na instalacji, byle nie było odcinane żadnym zaworem od tej instalacji.

A jak pompki od podłogówki mają filtry to tez musisz je (te instalacje) udrażniać?. Czy funkcje tą w twoim mniemaniu spełni tylko wymiennik? 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.