Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bardzo Duża Ilość Spieków


maros335

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam duży problem z właściwym ustawieniem pieca Kołton Duox 25 kW. Próbuję wszystkich możliwych ustawień, jednak za każdym razem po 24 godzinach wyciągam z pieca wiaderko spieków. Co źle robię lub co jest przyczyną takiej ilości popiołu w postaci spieków ekogroszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieki robią się często gdy dmuchawa się wyłącza a potem dmucha na maksa. Jeśli masz sterownik dwustanowy to często trudno ustawić tak żeby nie spiekało. 

Z PID jest łatwiej bo dmuchawa robi tylko delikatny wiaterek, podawanie możesz zrobić na 3-5s i węgiel tak się nie zlewa w szlakę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim sterowniku jezeli ktos sie uprze na prace dwustanowa, mozna ustawic jak ma podawac wegiel w podtrzymaniu i tu radze, podawac bardzo krotkimi interwalami ale czesciej z delikatnym przedmuchaniem od czasu do czasu.

 

Dzieki temu palenisko nie wystyga tak mocno a pozniej przy wlaczeniu pieca nie ruszt jest jakby zawsze troche lepiej przygotowany do wejscia na pelna moc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się sprawę wyczuje to nawet można lekko ustawić kociołek poniżej mocy niezbędnej i małym nadmuchem i malutkimi cyklami - wówczas wyciągamy max z kłopotliwego opału ale troche czasu w kotłowni trzeba spędzić no i dmuchawa huczy dookoła zegara :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem już palić z nadmuchem 90% ale to również nic nie dało.

Teraz mam zamiar ustawić długa przerwę podawania (9s podawania i 130 s przerwy)

może to wkoncu sprawi, że nie będzie tych cholernych spiekow.

Zastanawiam się jeszcze czy to może wina retorty której nie uszczelnialem ponieważ jest fabrycznie zabezpieczona sznurem.

Myślicie, że i tak powinienem użyć silikonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że i tak powinienem użyć silikonu?

 

Uszczelnić nigdy nie zaszkodzi. Po silikonie efekty masz natychmiastowe. Palnik działa jak ziejący Smok Wawelski ;)

 

U mnie żeby pozbyć się spieków (jak paliłem bez PID'a) to musiałem zmniejszać szybkość wentylatora i jak w skali od 1 do 100 ustawiłem 25 to było bdb. Natomiast jak palę z PIDem to współczynnik wentylatora dałem na -4 lub -5 (opał tani i lipny) wypala się prawie na mąkę + minimalne mini spieki.

 

Druga sprawa to podtrzymanie. Też zauważyłem, że wtedy miałem sporo spieków ale na to pomogły częstsze podawania paliwa ale w małych ilościach oraz przedmuch raz na jakiś czas.

W nadzorze (PID) mam ustawiony:

Podawanie: 1s

Czas przerwy: 3 min

Przedmuch: co 7 min

Czas przedmuch: 10 sek

Siła wentylatora: 20

 

Palenisko nie jest zapadnięte i lepiej przygotowane to przyszłej pracy. Nie traci czasu na usypanie górki i piec tak nisko nie spada z temp. zadaną po przejściu w tryb praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.