Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Kotła. Poprawa Instalacji Na Solidniejszą.


krzysiek8903

Rekomendowane odpowiedzi

[..] zawór 3d obniża temperaturę czynnika grzewczego.

A jaki zawór? To zależy jakie chcesz sterowanie?

A widzisz, ja rozumiałem że on ma za zadanie najpierw podgrzać wodę powracającą do kotła, a dopiero później naddatek wysłać w duży obieg... i dlatego zastanawiałem czy trzecia pompa jest potrzebna.  :)

Myślałem o zaworze z siłownikiem, żeby to sterownik kontrolował większość procesów. 

Nie wiem czy trzeba kupować najtańszy, średni czy najdroższy, żeby to działało przynajmniej 15 lat. 

Przeglądając internety to np: Afriso ARV 384 i siłownik ARM 343 za około 500PLN mi się podoba. Pytanie czy to warte ceny.

 

Przemysław85 zostaję przy opcji jednego lub dwóch grzejników bez termostatów ale dzięki za pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu.

Dostosuj tylko średnicę zaworu mieszającego do istniejących rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@odpowietrznik ale jak rury są 6/4' to założenie 1' jest zbędną zwężką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle. Powrót ze zbiornika będzie skutecznie podgrzewać powrót z grzejników przez co zawór 3D nie będzie miał jak pociągnąć chłodnej wody do podmieszania. Powrót z grzejników winien być wpięty pomiędzy zawór 3D a zawór zwrotny obecnie podłączony do 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Źle. [..]

Masz rację, od razu nanoszę poprawki, żeby wszystko było czytelne.

 

post-61717-0-65789700-1474536846_thumb.jpg

 

 

Mam także pytanie, na allegro są do kupienia pompy (taka jaką chcę) tylko cena jest niższa o 100 złotych w porównaniu z resztą. Numer katalogowy produktu się zgadza więc o co chodzi, jakaś podróbka czy co?  :mellow:

 

http://allegro.pl/pompa-grundfos-alpha2-25-40-180-3w-autoadapt-nowa-i6514335818.html

 

jest to prawie najdroższy element układu więc wolałbym nie umoczyć na początek stówy 

post-61717-0-65789700-1474536846_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co wiesz o sprzedającym?- nawet adresu nie podał.Może ci paragon lub fakturę wystawi.?Co z gwarancją lu rękojmiom! 

Jak to mówią - głupota nie boli ,ale kosztuje.Masz swój rozum .Ja bym nie ryzykował ,moze dlatego ze jestem już wiekowy jak to mówią ......i nie raz się sparzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja henryk1953! Chytry dwa razy traci.

 

W wątku, który służy za przewodnik w pewnym momencie pojawił się temat zaworów za pompami. Później nie był on już poruszany, a więc lepszy taki właśnie zawór, kryzowy?

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15929-wazne-pytanie-o-instalacji-dzialanie/   post nr #51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, mam pytanie.

Jak dużo i jak często będzie pracowała pompa ochraniająca kocioł? W układzie wg schematu będą występowały trzy pompy. Chciałem wykorzystać tą, która teraz też się kręci. Jest to Grundfos 25-60.

Jeśli chodzi o CO to nowa adaptacyjna bez dwóch zdań, ale gdzie wpakować tą, która już jest? Kotłowa czy CWU? I jaką trzecią kupować. Pytam bo szczerze nie wiem jak to będzie pracować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25-60 jest za duża do obiegu grzania CWU i kotłowego. Tym bardziej, że tam rurki 22 chcesz umieścić. Będzie gwizdać (szumieć) po rurach. Jak grzejników masz sporo i są tam podłogówki przez RTL zasilane to tam się ona jedynie może przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ją dał do sekcji CWU. Do obiegu ochrony powrotu daj jakąś energooszczędną bo będzie pracować cały czas razem z kotłem. U mnie pracuje LFP ePCO na charakterystyce stałoobrotowej I i różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem nie przekracza 6 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie. Kocioł uruchomiony, złożenie tych klocków zajęło 4 dni. Na ten czas trzeba liczyć odłączenie starego kotła, wizytę gazowników do przeniesienia pewnej instalacji i spokojne zmontowanie reszty. Cała instalacja jest wpięta w dotychczasowy system ogrzewania najmniej inwazyjnie jak się dało. Myślę, że podłączenie kolejnego kotła to nie więcej niż 3 dni  :)

Zauważyłem, że występuje problem z odpowietrzeniem układu CWU. Układ wygląda tak: zawór, filtr, pompa, kolanko (nie zmieściło się) zawór zwrotny, zawór. Pierwsza część pozioma i kolanko w górę. W najwyższym punkcie automatyczny odpowietrznik. W początkowej fazie pompa mieliła powietrze z wodą, grzania bojlera nie było. Rozebrałem wszystko, sprawdziłem drożność ale dalej słabo. pomogło dopiero rozszczelnienie na śrubunku za pompą podczas pracy ale chyba tak być nie powinno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalny objaw. W sekcji grzania CWU lepiej jest dać odpowietrznik ręczny, bo gdy pompa staje to przed odpowietrznik zaciągane jest powietrze. Jam mam automat ale zakręcony odpowietrzam co jakiś czas ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako, że od zakończenia instalacji minął już jakiś czas (3 tygodnie) dopiero teraz mogę zdać rzetelny raport.

Po około dwóch tygodniach instalacji odpowietrzyła się ona na dobre, wreszcie nie ma bąbelków. Odpowietrznik ręczny CWU odkręcany co jakiś czas faktycznie sprawdza się najlepiej. W zasadzie wszystko działa płynnie i dość niezawodnie.

Kocioł pracuje na wyjściu w temperaturze 65stC, na powrocie około 50 do 60stC w zależności od zapotrzebowania układu.

Do pełni szczęścia brakuje w niektórych miejscach w kotłowni ocieplenia rur i występują pewne straty.

Obrotowa retorta czasem sobie skrzypnie podczas pracy ale myślę, że to z czasem się wytrze i umilknie. Popiół jest opróżniany średnio co dwa dni i nie ma tragedii z tego tytułu, mi to pasuje. Uzupełnianie zasobnika w ekogroch raz na tydzień jest wymagane i niezbyt męczące.

Generalnie jestem zadowolony z instalacji. Zobaczymy po sezonie grzewczym, he he. 

Pozdrawiam i dziękuję za rady z których skorzystałem oraz z tych, których nie korzystałem, zawsze pomagały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rzeczy regulacyjnych co mogę jeszcze podpowiedzieć to wyreguluj sobie przepływ na pompie dogrzewającej powrót aby różnica temperatur wynosiła  co najmniej 10st. pomiędzy zasilaniem a powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak właśnie zrobiłem, 3d plus zawory. Czujnik pokojowy jest na parterze, na piętrze trzeba było delikatnie przekręcić grzejniki i póki co tak działający układ daje radę.

Za radą, pompa kotlowa chodzi na pierwszym biegu co daje na powrocie temperaturę ok 12-15st niższą.

Póki co walczę ze spiekami ale wątków w tym temacie jest dużo więc nie ma sensu poruszać po raz kolejny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.