jekob Opublikowano 23 Kwietnia 2016 #1 Opublikowano 23 Kwietnia 2016 Witam, jestem na etapie instalacji centralnego ogrzewania. Kotłownia oddalona od domu o 15 m, przesył rurą preizolowaną 2x 32. W kotłowni układ otwarty z wymiennikiem, w domu zamknięty. Proszę o pomoc czy dany układ spełni swoją rolę i czy jest poprawny. C__Users_CiK_Desktop_co schemat.pdf
Pief Opublikowano 23 Kwietnia 2016 #2 Opublikowano 23 Kwietnia 2016 Witam Kominek jest za wymiennikiem ,gdzie instalacja jest zamknięta czyli schemat do poprawki. Zrób instalację otwartą , z naczyniem (bez wymiennika) i będzie dobrze. Gdzie kupiłeś rury "pre ..." i jaka cena. Pozdrawiam
gersik Opublikowano 23 Kwietnia 2016 #3 Opublikowano 23 Kwietnia 2016 Odpowiedni kominek można zamontować w układzie zamkniętym. Mnie tylko interesuje jaki jest sens montowania kominka z płaszczem wodnym i kotła na paliwo stałe. Na schemacie brak pompy do wymiennika, pompy z wymiennika i grupy bezpieczeństwa, Zawory różnicowe nie potrzebne .
Gość Digitrax Opublikowano 23 Kwietnia 2016 #4 Opublikowano 23 Kwietnia 2016 Wymiennik przenieść do domu i podłączyć go równolegle po stronie pierwotnej z wężownica zbiornika CWU. Na zasilaniu wężownicy zbiornika zainstalować zawór termostatyczny z kapilarą do temp 55 stopni. Przy kotle zainstalować pompę na zasilaniu. W domu do obiegu CO wystarczy jedna wydajna pompa zainstalowana na powrocie przed wymiennikiem po stronie wtórnej. Zawór różnicowy zbędny. Naczynie przeponowe podłączyć bezpośrednio przed pompą CO. Zawór zwrotny za pompą nie potrzebny. Za wymiennikiem po stronie wtórnej czyli na zasilaniu CO zainstalować odpowietrznik automatyczny. W powyższym układzie pompa przy kotle będzie zasilać jednocześnie zbiornik CWU i wymiennik. Gdy zbiornik się zagrzeje pełen przepływ będzie skierowany na wymiennik i wtedy zacznie się ogrzewanie domu pełną mocą dostarczoną przez kocioł.
jekob Opublikowano 23 Kwietnia 2016 Autor #5 Opublikowano 23 Kwietnia 2016 Rurę organizuje znajomy który ma praktycznie wykonać tą instalację. Cena około 83 zł. Jak będą potrzebne namiary to postaram się coś ogarnąć. Zmieniłem schemat tak jak proponowaliście. Żona jednak definitywnie nie chce kominka z płaszczem więc przyłącze odpada. Jak ma wyglądać w kotłowni nie zmieniałem ponieważ instalację tam już posiadam dla drugiego domu i działa bez zarzutu od kilku lat. Proszę o poprawienie poprawionego schematu. Czy bojler podłączony przed grzejnikami to dobry pomysł? C__Users_CiK_Desktop_co schemat.pdf
Gość Digitrax Opublikowano 24 Kwietnia 2016 #6 Opublikowano 24 Kwietnia 2016 Zbiornik CWU podłączony za wymiennikiem jest błędem.
jekob Opublikowano 24 Kwietnia 2016 Autor #7 Opublikowano 24 Kwietnia 2016 Czyli wymiennik do domu przenieść, przed podłączyć bojler, a reszta bez zmian i będzie dobrze? Czy jeszcze jakieś cenne uwagi ktoś może dorzucić? Dziękuję za wszelkie informacje.
odpowietrznik Opublikowano 24 Kwietnia 2016 #8 Opublikowano 24 Kwietnia 2016 Jak już wspomniał kol.gersik brak pompy na zasilaniu pomiędzy kotłem a wymiennikiem płytowym.
jekob Opublikowano 24 Kwietnia 2016 Autor #9 Opublikowano 24 Kwietnia 2016 Tak, rozumiem. Instalacja w kotłowni jest gotowa i działa poprawnie. Nie zagłębiałem się w schemat kotłowni, chodzi o część od wymiennika do domu. Wymiennik trzeba przenieść do domu i tam zainstalować cwu za wymiennikiem.
odpowietrznik Opublikowano 27 Kwietnia 2016 #10 Opublikowano 27 Kwietnia 2016 Z tego co mówi Digi to CWU przed wymiennikiem a on wie co mówi)
jekob Opublikowano 27 Kwietnia 2016 Autor #11 Opublikowano 27 Kwietnia 2016 Dziękuję za wszelką pomoc oraz radę. Schemat zmieniłem według zaleceń (oczywiście nie ma odpowietrzników, filtrów itp. ale z resztą sobie poradzę. Instalacja rozpoczęta. Dziękuję i życzę sukcesów! C__Users_CiK_AppData_Local_Temp_co schemat.pdf
gersik Opublikowano 27 Kwietnia 2016 #12 Opublikowano 27 Kwietnia 2016 Zrezygnuj z zaworu różnicowego i obejścia pompy w kotłowni. To nic Ci nie da.
sambor Opublikowano 28 Kwietnia 2016 #13 Opublikowano 28 Kwietnia 2016 To nie jest poprawny schemat, poprawny jest poniżej
Patrol Opublikowano 28 Kwietnia 2016 #14 Opublikowano 28 Kwietnia 2016 a w sumie dlaczego podłączenie zasobnika cwu za wymiennikiem jest błędem? jest zakaz montażu z.cwu po stronie wtórnej? jak komuś nie zależy na trybie lato/ładowaniu samego zasobnika bez pracy pozostałej części instalacji, to rozumiem jedynie jako ograniczoną funkcjonalność
Gość Digitrax Opublikowano 28 Kwietnia 2016 #15 Opublikowano 28 Kwietnia 2016 Wymiennik płytowy nie ma 100 % sprawności więc po stronie wtórnej temperatura wody jest mniejsza niż po stronie pierwotnej. Podłączając zbiornik CWU po stronie wtórnej jego nagrzewanie byłoby więc wolniejsze lub nie osiągnęłoby się wcale zamierzonej temperatury. Można wykonać zasilanie wymiennika płytowego i zbiornika CWU za pomocą jednej pompy. Należy jedynie na wężownicy zbiornika zainstalować zawór termostatyczny z kapilarą zanurzoną w zbiorniku i ustawioną np na 55 stopni. Nagrzewanie zbiornika CWU w takim połączeniu jest priorytetem, ponieważ jego wężownica ma mniejszy opór hydrauliczny niż wymiennik płytowy. Gdy zbiornik się zagrzeje zawór termostatyczny zamknie przepływ przez wężownicę i pełen strumień wody popłynie do wymiennika płytowego ogrzewając obieg CO. Posiadam u siebie to rozwiązanie.
Charon Opublikowano 2 Maja 2016 #16 Opublikowano 2 Maja 2016 Jaka jest różnica temperatur po stronie pierwotnej i wtórnej wymiennika?. Pytam ponieważ musze wykonać instalacje jak na pierwszym schemacie. Niestety pompy i wymiennik muszę zamontować w kotłowni bo w budynku mieszkalnym nie ma miejsca. Jesli temperatura na kotle będzie 65 stopni wiec mimo strat zasobnik powinien zagrzać wode.
sambor Opublikowano 2 Maja 2016 #17 Opublikowano 2 Maja 2016 Różnica na wymienniku ok 5 -10C , reguluje się przepływani ( biegami pomp) i ilością odbieranego ciepła.
Patrol Opublikowano 2 Maja 2016 #19 Opublikowano 2 Maja 2016 Jaka jest różnica temperatur po stronie pierwotnej i wtórnej wymiennika?. Pytam ponieważ musze wykonać instalacje jak na pierwszym schemacie. Niestety pompy i wymiennik muszę zamontować w kotłowni bo w budynku mieszkalnym nie ma miejsca. Jesli temperatura na kotle będzie 65 stopni wiec mimo strat zasobnik powinien zagrzać wode. wodę zagrzeje, u mnie zasobnik cwu stał 2 sezony po stronie wtórnej i żadnego problemu nie było (jedyny minus to funkcjonalność takiego rozwiązania - dot. tryb lato), a różnice temp. na wymienniku to mam 1 - 2 stC edit: pamiętaj tylko o zaizolowaniu albo kup dedykowaną otulinę do wymiennika
sambor Opublikowano 2 Maja 2016 #20 Opublikowano 2 Maja 2016 2C straty temp na wymienniku to wzorcowa temp. Praktycznie to ciężko osiągnąć , muszą być prawidłowo dobrane rury i pompy z płynną regulacja wydajności oraz jak piszesz dobra izolacja.wymiennika i rur.
jekob Opublikowano 20 Października 2016 Autor #21 Opublikowano 20 Października 2016 Witam, niestety z wielu powodów instalacja nie została jeszcze wykonana ale czas goni i przed mrozami trzeba zasilić nowy domek. Kociołek już zakupiony. Instalacja po prawej w starym domu jest instalacją istniejącą. Instalacja na środku również ale bez przyłączy do nowego domu. Jestem w stanie przebudować instalację w kotłowni oraz chcę by dobrzeją wykonać w nowym domu. Obecnie jest problem z wodą użytkową. Gdy wygaśnie w kotle, woda stygnie wraz z kotłem (kocioł grzeje bojler a jak zgaśnie to bojler kocioł). Chciałbym tego uniknąć. Proszę o poprawę oraz wszelkie sugestie. Jeśli schemat w dwg był potrzebny proszę o informacje.
sambor Opublikowano 20 Października 2016 #22 Opublikowano 20 Października 2016 Są potrzebne 2 pompy, jedna tylko na wymiennik, druga na stary dom Naczynie wprost do kotła osobną rurą
jekob Opublikowano 21 Października 2016 Autor #23 Opublikowano 21 Października 2016 Dziękuję za odpowiedź, schemat zmieniłem. Czy wszystko teraz jest odpowiednio zrobione? Dziękuję za pomoc. C__Users_CiK_Desktop_co schemat.pdf
jekob Opublikowano 24 Października 2016 Autor #24 Opublikowano 24 Października 2016 Jeszcze jedno pytanie. Czy bojler 2 może być za wymiennikiem (w układzie zamkniętym)? Zastanawia mnie czy w ten sposób jak jest teraz czyli przed wymiennikiem płytowym, nie będzie pompowane tylko do bojlera (mniejszy opór).
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.