Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Schematu Instalacji Co I Cwu


marcys193

Rekomendowane odpowiedzi

Takie szybkie zebranie informacji:

 

1. Obieg kotłowy:

 

- rura bezpieczeństwa do naczynia przelewowego średnica wew. 1 cal

- rura zasilająca bufor średnica wewnętrzna 1 cal (jeżeli padnie na Biawara tam króćce są GW 1 cal czyli szukam rury o średnicy DN 25?)

- rura powrót tak samo wewnętrzna 1 cal

- zawór mieszający ESBE VTC 511 DN 32 czy DN 25? http://www.skleparma...oria/17518.html

 

2. Obieg C.O

 

- wyjście z bufora średnica wew. 5/4 cala (rura miedziana? stalowa?)

- powrót do bufora j/w

- zawór mieszający ESBE VRG 131 czy może 231 DN 40? DN 32? http://balneumart.pl..._-_230v_ac.html na sterowniku ARA 600 tylko czy 3 czy 2 punktowym?

- Pompa Grunfos Alpha 2 25-60 ( tak jak liczyliśmy)

- rury preizolowane PEX-A DN 40  (średnica wew. 5/4 cala)

- Wyjście dom na rury PP DN 32 (wew. 1 cal)

 

3. Obieg CWU

 

- Zasilanie z bufora rury np miedziane 28 mm (wew. 1 cal)

- powrót j/w

- zawór mieszający ESBE VTA 332 czy 532? jeżeli wyjście na dom jest PEX-A DN 32 to czy zawó VTA 332 wystarczy? http://www.skleparma...jace/32499.html

- Cyrkulacja  rura PEX DN 20.

Załączone miniatury

 

post-65902-0-89884000-1458741044_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze ale wyszło trochę za duże:

 

Stalowa rura DN 25 to jest rura 1" i większej do naczynia nie potrzeba, podobnie cały obwód kocioł - bufor - rura 1" lub Cu28,

tak samo pompa za zaw VTC oraz sam zawór.

Podobna sytuacja jest za buforem 

Do CWU max Cu28 lub stal 1", zaw VTA 522 wystarcza 1".

 

Do zaw 3-D i sam zawór VRG można dać DN25 = 1", podobnie jak pompę 25/60.

Za układem mieszającym musi być rura o średnicy nominalnej  32 ( DN32) lub 5/4"

 

PS

Termin "średnica nominalna" odnosi się do wewnętrznej średnicy rury. Wszystkie wymiary rurociągu, np. wymiary kołnierza,

oraz ciśnienie nominalne i klasa materiału są definiowane przez wskazanie średnicy nominalnej.

Jakkolwiek często się tego nie podaje, domyślnym materiałem jest stal.
Należy zauważyć, że w wielu wypadkach faktyczna średnica wewnętrzna różni się od nominalnej o kilka milimetrów.

Rozsądnie jest przyjąć, że rury pochodzące od różnych dostawców można łączyć tylko, jeżeli wskazanie średnicy nominalnej DN

odwołuje się do odpowiedniej normy DIN.
Średnica nominalna jest określona zgodnie z normą EN ISO 6708 przez użycie skrótu DN (ang. Diameter Nominal),

po którym następuje bezwymiarowa liczba odpowiadająca przybliżonej wartości średnicy wewnętrznej podanej w milimetrach.

Na przykład symbol DN 50 oznacza, zgodnie z EN 10255, rurę o średnicy zewnętrznej 60,3 mm i grubości ściany 3,65 mm

(z czego wynika wewnętrzna średnica 53 mm).

 

Rury plastikowe mają inne oznaczenia  np 32 x 3,2 co oznacza średnicę zewnętrzną i grubość ścianki.

 

DN 40 to nie jest odpowiednikiem 5/4" tylko 6/4", natomiast oznaczenie 40x4  jest odpowiednikiem DN32 czyli 5/4"

Sprawdź jeszcze raz oznaczenia aby nie wyszła magistrala ciepłownicza dla połowy wsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, że jest błąd zawór powinien być zaraz za grupą bezpieczeństwa przed trójnikiem, żeby się wzajemnie nie blokowały. Ale dziękuję za bystre spostrzeżenie.

 

Poprawione zestawienie:

 

 

1. Obieg kotłowy:

 

- rura bezpieczeństwa do naczynia przelewowego DN 25 (1 cal)

- rura zasilająca bufor DN 25 (1 cal)

- rura powrót tak samo DN 25 (1 cal)

- zawór mieszający ESBE VTC 511 DN 25 http://centrumgrzewcze24.eu/produkt/zawor-temperaturowy-vtc511-dn-25-temp-55-c

- pompa (jak tu ją dobrać?) 

 

2. Obieg C.O

 

- wyjście z bufora rura DN 25 (1 cal)

- powrót do bufora j/w

- zawór mieszający ESBE VRG 131 DN 25  co myślicie o tym zestawie http://e-sterowniki.pl/zestaw-zawor-mieszajacy-vrg131-dn25-kvs-6-3-1-z-napedem-elektrycznym-ara661-p-196.html ?

Pompa Grundfos Alpha 2 25-60 ( tak jak liczyliśmy)

- rury preizolowane PEX-A fi 40 x 3,7 mm  (średnica wew. 5/4 cala)

- Wyjście dom na rury PP  fi 32 x 4,4 mm (wew. 1 cal)

 

3. Obieg CWU

 

- Zasilanie z bufora rury DN25 (1 cal)

- powrót j/w

- zawór mieszający ESBE VTA 332 DN 25 http://www.skleparmatura.pl/esbe/mieszajace/17346.html

- Cyrkulacja  rura PEX-A fi 20 x 2,8 mm

- pompa cyrkulacyjna

 

 

Sambor jakie znaczenie ma GW a GZ przy kompletowaniu całego tego wyposażenia? Bo jakoś nie mogę się połapać... chodzi tylko o łatwość montażu ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę kotłową daj 25/40 , energooszczędną bez autoadapt.

 

Z tymi GZ i GW to biorę tańsze, przeważnie GW,

 

Z tego zestawu z siłownikiem i zaw VRG to szukaj zaworu 1" o Kvs =10, on ma oznaczenie 1160 11 00, siłownik ARA jak najbardziej 3 punktowy, na 230V

 

Do CWU weź VTA 522 45-65C, jest tańszy i ma mniejsze opory przepływu http://centrumgrzewcze24.eu/produkt/termostatyczny-zawor-mieszajacy-vta-522-gz-1-temp-45-65-c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki :)

 

Pomp ma szukać Grundfos czy jakieś inne firmy też są godne polecenia? A może nawet lepsze?

 

Aha i jeszcze pytanko odnośnie siłownika ARA bo występuje w wersji 651 (60 sec) i 661 (120 sec)? Czas obrotu bo 90* będzie miał u mnie jakieś większe znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 hmmm...?

 

Sambor mogę jeszcze pytanie takie teoretyczne.. skoro w całej instalacji w kotłowni są rury 1 " (DN25) i wyjście zespołu mieszającego na PEX-A też jest 1 " to dlaczego ten 5 metrowy odcinek w ziemi musi być 5/4 cala, na pewno nie wystarczy ta 32 x 2,9 mm ? Pytam z ludzkiej głupiej ciekawości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak mi wychodzi z dzisiejszych fusów od herbaty. ;)

A tak na serio : masz do przesłania ok 1,8m3/h wody policz sobie jakie mają być rury i reszta armatury aby były dopuszczalne spadki ciśnienia  ( max 300Pa/mb)

Już za pompą mieszacza powinna być rura 5/4" , a nie pex 25.

Ale ten błąd można naprawić w prosty sposób 

A kopać ponownie pewnie nie będziesz chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz za układem mieszający ma być już rura PEX a dokładnie wpięta już w śrubunek pompy taka jak radziłeś 5/4 (40 x 5,5 mm). Pompa ma być 25 więc przechodzimy z 1" na 5/4 na dosłownie kawałek i wracamy na 1" zaraz w domu:) i dlatego mnie to intrygowało bo przed pompa i mieszacz em mają być rury 1".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszacz musi mieć odpowiednie przepływy - parametry podałem, rury zasilające mogą być mniejsze gdyż podają wodę o temp wyższej

niż woda w inst OP,

Woda o wyższych parametrach jest mieszana w zaw 3-D z wodą powracającą , czyli przepływy na odcinku bufor zaw 3-D będą niższe

niż za zaw 3-D w kierunku instalacji podłogi.

 

PS

Oczywiście można z bufora dać rurę 5/4, zaw 3D 5/4 i taką pompę ( 32/60)  - tak byłoby idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, że jest błąd zawór powinien być zaraz za grupą bezpieczeństwa przed trójnikiem, żeby się wzajemnie nie blokowały. Ale dziękuję za bystre spostrzeżenie.

 

Tak będzie jeszcze gorzej. Nie możesz wstawiać ZZ między grupę bezpieczeństwa a zasobnik. Ewentualnie w kolejności: bojler - trójnik z zaworem spustowym - grupa bezpieczeństwa - trójnik do TZM - zawór zwrotny - zawór odcinający. Ale...

 

Zrobienie cyrkulacji jak podajesz budzi moje wątpliwości, ponieważ rura między trójnikiem wody zimnej a TZM będzie"dwukierunkowa". Podczas poboru CWU przepływ będzie od trójnika do TZM (cyrkulacja stoi zblokowana ZZ pompy). Z kolei podczas pracy cyrkulacji woda cyrkulowana musi wrócić do bojlera tą samą rurą, ale przepływ będzie odwrotny. Może nawet będzie on dwukierunkowy, bo przecież dla TZM należy dostarczyć wodę do podmieszania.

Nie podoba mi się też traktowanie grupy bezpieczeństwa raz wodą z cyrkulacji, a raz zimną wodociągową.

Przeanalizuj sobie:

 

post-18583-0-43833300-1458848180_thumb.jpg

 

 

 

Pytanie dlaczego cyrkulację chcesz koniecznie wpiąć pod wejście zasilania bojlera. Czy twój zasobnik nie ma osobnego wejścia cyrkulacji?

 

post-18583-0-58234700-1458848390_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było rysowane na szybko, przepraszam za błąd i niedopowiedzenie. Oczywiście masz racje i wpięcie do cyrkulacji jest ale nie zostało ujęte przezmnie na schemacie. Bardzo dziękuję za poprawienie mnie.

 

 

Sambor, czyli rury ładujące bufor mogą być 1" i to wystarczy. Natomiast te od bufora na instalacje  i do domu preizolowane 5/4 " i będę mógł spać spokojnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po świętach :)

 

Po konsultacjach z żoną, zapadłą decyzja o zmianie pieca na Biawara Pelmax 20 kW. Więc wielkie dzięki za pomoc w podjęciu decyzji.

 

Kolejna rzecz o którą chciałęm zapytać. Zdaję sobie świetnie sprawę z faktu, że podłogówką nie ma sensu sterować :) a dwa, żona lubi jak w każdym pokoju jest ciepło hehe, więc planujemy stałą temp w całym domu. Wodą w instalacji ma sterować sterownik pieca wraz z pogodówką, mam nadzieję, że doczekam premiery VideROOM ze stajni Estyma.  

Skoro w całym domu będzie podłogówka i jeden zestaw mieszająco-pompujący to rozumiem, że u mnie rozdzielacze składać się będą wyłącznie z zaworów odcinających obie belki, odpowietrzników, i przepływomierzy na belce zasilającej? Darować sobie zawory termoregulacyjne? Bo widzę, że często zestawy są właśnie z nimi jak na przykładzie tutaj - http://pex.pl/p/39/397/rozdzielacz-z-przeplywomierzami-ferro-rzp-6-obwodow-rozdzielacze-z-przeplywomierzami-rozdzielacze.html

 

Pytanie drugie, skoro instalację planuję "otwartą" to czy musi ona przechodzić próbę ciśnieniową? Bo, pytając u siebie fachamanów zdania są podzielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próba ciśnieniowa instalacji - bez kotła i zaworów bezpieczeństwa powinna być przeprowadzona.

Żadnych zaworów termostatycznych na rozdzielaczach - tylko przepływomierze i zawory odcinające pętle.

Skośnooką firmę Ferro omijaj z daleka, podobnie jak jej produkty  np pompy Webermann

Dobre rozdzielacze to np 

http://pex.pl/p/39/2287/rozdzielacz-ze-stali-nierdzewnej-optimum1-10-sekcji-rozdzielacze-z-przeplywomierzami-rozdzielacze.html

http://pex.pl/p/39/1933/rozdzielacz-prandelli-rp-r-basic-7-obwodow-z-rotametrami-rozdzielacze-z-przeplywomierzami-rozdzielacze.html

http://katalog.onninen.pl/pl/p/wodne-ogrzewanie-podlogowe/zespo-rozdzielaczy-base-inox-k5-3-g1-g34-6085610-valvex,6085610,11520876.html?origin=google_adwords&gclid=COW7-7W95csCFc1uGwodySMALA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ciężko będzie kupić te rozdzielacze bez wkładek termostatycznych... zostaje więc wykręcenie ich i wrkęcenie zaślepek i mam nadzieję, że to zda egzamin.

 

Sambor powiedz mi jeszcze, czy warto inwestować w regulator ciągu kominowego do tego pieca? Bo gdzieś tam czytałem, że jest on niezmiernie potrzebny w piecach peletowych.

 

A i rzeczywiście po dłuższej lekturze instrukcji obsługi, filmach itp. sterownik od Biawara wydaję się być w miarę do ogarnięcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych propozycji rozdzielaczy co ci podałem to żadna nie ma wkładek termostatycznych,

można natomiast założyć siłowniki do zdalnego sterowania pętlami - nie polecam.

Natomiast te pokrętła służą do ręcznego zakręcania pętli.

 

RCK przydaje się , jest nawet w opcji dostawy tego kotła.

Ale jest kilka wersji RCK - zobacz jaki będzie ci najbardziej pasował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.