Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawiewanie Powietrza Przez Kratki

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   mietek440

mietek440

Stały Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 193 postów
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 23 luty 2016 - 22:27

Czy założenie nasad obrotowych na szyby wentylacyjne usunie ciąg wsteczny w wentylacji ?

• 0

#22 OFFLINE   szoku

szoku

Stały Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 21 marzec 2016 - 15:56

Witam podczepie sie do tematu mój problem jest taki ze nawiewa mi powietzre z kratki w kotlowni , dodam ze w kotlowni mam okno zetke i kratke w drzwiach i raczej wszystko jest otwarte jak sie pali w piecu ,tylko nie wiem zbytnio czemu pcha mi powietrze do srodka chodz nie zawsze

• 0

#23 OFFLINE   Ozi80

Ozi80

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 445 postów

Napisano 20 kwiecień 2017 - 07:56

Proszę o poradę. Mam problem z wilgocią w pokojach w starym domu, więc mam zamiar zrobić sobie wentylację.

Na pierwszy ogień idzie sypialnia, którą właśnie chcę malować, więc za jednym zamachem i przy jednym syfie od razu zrobiłbym tam wentylację. Nie chciałbym robić zwykłej kratki prosto na zewnątrz, bo mam coś takiego w łazience i wiem, jak z tego wieje. Efekt jest taki, że więcej mamy tą kratkę zasłoniętą, niż otwartą.

Mam za to w centralnym miejscu domu komin z pięcioma pionami. Tylko w jednym z nich jest metalowy wkład kominowy, którym idzie dym z kotła na pelet. Pozostałe cztery piony są więc teoretycznie do wykorzystania jako wentylacyjne. Do jednego z nich podłączyłem już kotłownię. Problem w tym, że z owej sypialni jest dostęp tylko do tych samych pionów, co w kotłowni, czyli do tego gdzie jest wkład i leci dym z pieca i do tego, który już jest kanałem wentylacyjnym z kotłowni. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania, żeby w sypialni wbić się do tego samego kanału wentylacyjnego, jaki jest przebity w kotłowni? Kotłownia jest w piwnicy, a sypialnia jest na 1 pietrze. Nad sypialnią jest jeszcze poddasze. Dodam, że kocioł to nowoczesny peleciak 5. klasy, ma oczywiście swoją dmuchawę. Teoretycznie nie powinien wydzielać czadu, który później przez kratkę wentylacyjną dostałby się nam do sypialni. Praktycznie kominiarz pewnie powie, że tak nie wolno. A co wy na to powiecie?

• 0

#24 OFFLINE   Vlad24

Vlad24

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 3528 postów

Napisano 20 kwiecień 2017 - 10:59

A my na to: nie znasz się, nie grzeb. Chcesz pogrzebać, najpierw się poznaj. Szukaj informacji o tym czym jest i jak działa wentylacja grawitacyjna. Postaraj się to zrozumieć, a następnie naprawić i wyregulować swoją.
  • 0
R-290 pod strzechy!

#25 OFFLINE   Ozi80

Ozi80

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 445 postów

Napisano 20 kwiecień 2017 - 11:18

Jakbym miał czas na studiowanie każdej dziedziny życia, żeby nie być zależnym od fachowców, to bym nie miał czasu na zarabianie, a to forum byłoby do usunięcia.

Mimo wszystko liczę na pomoc. Okna są nowe, ale nie są mega szczelne, bo mam je tak wyregulowane, że nie są dociśnięte na maksa. Tak więc jakiś nawiew jest.

• 0

#26 OFFLINE   Vlad24

Vlad24

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 3528 postów

Napisano 20 kwiecień 2017 - 11:39

To zadzwoń po fachowca.
  • 0
R-290 pod strzechy!

#27 OFFLINE   Ozi80

Ozi80

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 445 postów

Napisano 20 kwiecień 2017 - 11:52

Fachowiec powiedział, że mam kuć. Ale to fachowiec od kominów. Forum jest pełne fachowców z różnych dziedzin. Taki jest sens istnienia tego forum, żeby się wypowiedzieli, jeśli mają czas i ochotę. Skoro ty nie masz, to dajmy szansę innym, ok?

• 0

#28 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 16861 postów

Napisano 20 kwiecień 2017 - 12:21

Fachowiec powiedział, że mam kuć. Ale to fachowiec od kominów. 

To źle trafiłeś - to nie mógł być fachowiec od kominów!

WT  - Warunki techniczne.

§ 141. Zabrania się stosowania:
1)     grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych, 

2)     zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej;

• 0

Wszystkie spieprzone instalacje są do siebie podobne, Ale każda z nich jest spieprzona na swój sposób.

#29 OFFLINE   Ozi80

Ozi80

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 445 postów

Napisano 21 kwiecień 2017 - 13:17

Moja kuzynka mieszkała w 10-piętrowym bloku. Miała łazienkę bez okien, a jej ściany nie stykały się ze ścianami zewnętrznymi budynku. Z pewnością miała jednak wentylację, bo inaczej grzyb wychodziłby jej pod drzwiami na korytarz. Pod tą łazienką były dwie inne łazienki, a nad nią siedem kolejnych, bo mieszkała na drugim piętrze. Chcecie mi powiedzieć, że w tym bloku szło obok siebie 10 pionów wentylacyjnych, każdy do innej łazienki? A jako, że na jednym piętrze było dwanaście mieszkań, to w sumie w tym bloku było 120 różnych pionów wentylacyjnych?

• 0

#30 OFFLINE   esselite

esselite

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 49 postów

Napisano 21 kwiecień 2017 - 13:19

Może spełniały na papierze warunki wentylacji mechanicznej.

Wysłane z mojego Lenovo P2a42 przy użyciu Tapatalka
  • 0

#31 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 16861 postów

Napisano 21 kwiecień 2017 - 17:04

Kolego Ozi - kuzynka może mieć wentylację nawet do 1 wspólnego pionu, ale to musi spełniać normę - PN-83/B-03430 

Wentylacja  w  budynkach  mieszkalnych  zamieszkania  zbiorowego  i użyteczności publicznej Wymagania.

Jak spełnia to nas to nie obchodzi.

Natomiast cytowany w poście #28  § 141  odnosi się do wentylacji kotłowni, jest na forum temat o wymaganiach pomieszczenia kotłowni , tam jest cała norma dotycząca tego pomieszczenia - przeczytaj to i następnie się zastanów co chcesz zrobić?

. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania, żeby w sypialni wbić się do tego samego kanału wentylacyjnego, jaki jest przebity w kotłowni? Kotłownia jest w piwnicy, a sypialnia jest na 1 pietrze. Nad sypialnią jest jeszcze poddasze. Dodam, że kocioł to nowoczesny peleciak 5. klasy, ma oczywiście swoją dmuchawę. Teoretycznie nie powinien wydzielać czadu, który później przez kratkę wentylacyjną dostałby się nam do sypialni. Praktycznie kominiarz pewnie powie, że tak nie wolno. A co wy na to powiecie?

To samo co powinien powiedzieć kominiarz - przepisy podałem a ty działaj jak chcesz, tylko pamiętaj, że w praktyce zawsze wyjdzie na odwrót.

PS

Do sypialni powinna iść wentylacja nawiewna, a pion który chcesz popsuć jest pionem wywiewnym czyli będzie wywiew z kotłowni do sypialni.

Dobrej nocy życzę .

Użytkownik sambor edytował ten post 21 kwiecień 2017 - 17:45

• 0

Wszystkie spieprzone instalacje są do siebie podobne, Ale każda z nich jest spieprzona na swój sposób.

#32 OFFLINE   Ozi80

Ozi80

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 445 postów

Napisano 22 kwiecień 2017 - 00:17

Dzięki za odpowiedź.

A co z pozostałymi trzema pionami komina? Na dzień dzisiejszy są "ślepe". W żadnym pomieszczeniu nie są przebite, a od góry na chwilę obecną zaślepione blachą, żeby deszcz do nich się nie lał. Podobno kiedyś, jak kuchnia była w innym pomieszczeniu, niż teraz, to właśnie do jednego z tych pionów była kratka wentylacyjna. Potem, jak z kuchni zrobiono pokój, to kratkę zamurowali. Czy do tych trzech pionów mogę się przebić z pokojów? Jeśli tak, to czy do jednego pionu mogą być "podłączone" np. dwa różne pokoje? Czy jest jakaś zasada, że np. jeśli już mają być podłączone do jednego pionu dwa pokoje, to lepiej, żeby były to pokoje z różnych pięter, czy właśnie przeciwnie, żeby to były pokoje sąsiadujące ze sobą na jednym piętrze?

• 0

#33 OFFLINE   papasmurfek

papasmurfek

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1107 postów
  • Zainteresowania: świat

Napisano 22 kwiecień 2017 - 08:01

Do sypialni powinna iść wentylacja nawiewna, a pion który chcesz popsuć jest pionem wywiewnym.

Dokladnie

Kolego ozi80 źle do tematu podchodzisz. Poczytaj jak się wykonuje wentylację w sposób prawidłowy.
  • 0

Człowiek się uczy całe życie i tak głupi umiera, bo na starość wszystko zapomni....

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych