Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Czy Kamen


mrblue

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Stoję przed wyborem kotła na ekogroszek z podajnikiem, do domu 170 m2. Z wyliczeń na stronie ciepłowłasciwe wynika, że potrzebuję kotła o mocy 11-13 kW + może ze 2 kW na CWU (4 osobowa rodzina). Po przebiciu się przez niezliczoną ilość wątków na forach jestem głupszy niż byłem w kwestii wyboru. Ale cóż, niemal po sąsiedzku mam dwóch dystrybutorów, jeden Defro drugi Kamena. Piece obu producentów mają jakąś tam renomę i chyba wybiorę coś od nich. Niestety obaj producenci mają bardzo szeroki zakres wyboru kotłów.

Potrzebuję:

  • pieca z dobrym palnikiem II generacji,
  • dodatkowy ruszt żeliwny może być ale nie musi
  • nie chcę rusztu wodnego
  • chcę dobry, automatyczny sterownik, którym mogę sterować zdalnie

Jeśli chodzi o Kamena to będzie to chyba Dual Komfort 14kW ze sterownikiem Bruli i palnikiem ekonergia (to wiem ze strony producenta)

Jeśli chodzi o Defro to ciężko mi coś wybrać... Komfort Eko PZ, może SIGMA. Nie ma nic na ich stronie o sterowniku Smart... nie wiem jakie mają palniki, jest napisane "retortowy defro", ale co to konkretnie znaczy...?

 

Proszę o jakieś wskazówki osób, które mogą coś powiedzieć w temacie. Czepiać się tego czy nie...?

 

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam defro sigma 16kw sterownik smart czyli prawie to samo co bruli i ecoal z palnikiem eko energia zastanów się nad piecem sas solid 14kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może jakieś zastrzeżenia do Defro Sigmy? Jak się sprawuje? Szczerze mówiąc brałem go pod uwagę. Jesli chodzi o Sas Solid to parametry ma w porządku... tylko ten sterownik... czytam o jakichś płatnych kontach premium do sterowania... Jesli chodzi o sterownik to chciałbym przynajmniej sterować piecem z sieci lokalnej, niekoniecznie udostępniać w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowych sterownikach od esterownik nie da się sterować przez sic lokalną,musi być połączenie z netem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie piec spoko. Osobiście wybrał bym sasa jak byłby tańszy i miał wylot spalin boczny

Z tego co słyszałem sas ma lepszy serwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim drugim faworytem jest sigma tylko ty musiał byś wziąć sterownik od techa do tego moduł internetowy i przez lokalną sieć można by było sterować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bruli to nie jest automatyczny sterownik - nastawy trzeba wprowadzić i korygować po zmianie węgla - nie ma tej funkcji co eCOAL.

 

 

Palnik najlepiej, żeby był obrotowy to spali węgiel o podwyższonej spiekalności, i dopasowany mocą do kotła tj. moc palnika nie większa niż 150% mocy kotła.

 

Jeśli już masz wybrać pomiędzy Defro a Kamen sprawdź warunki gwarancji obu i je porównaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta tylko defro to napewno z brulim nie kupi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KAmen chyba duzo droższy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając między tymi dwoma wybrałbym Kamena z Bruli.

Jako, że szanowny Karoka sprzedaje kotły Kamen, mam pytanie. Rozumiem, że palnik w Dual Komfort 14 kW to ekoenergia... Czy pomiędzy tym palnikiem, a tym z modelu 20 kW jest różnica?

 

 

KAmen chyba duzo droższy

Nie jest aż tak dużo droższy. Zresztą cena ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Teraz tez chodzi mi po głowie ten SAS Solid 14 kW (5 klasy). Im więcej się czyta tym trudniejszy wybór...

 

 

Bruli to nie jest automatyczny sterownik - nastawy trzeba wprowadzić i korygować po zmianie węgla - nie ma tej funkcji co eCOAL.

 

 

Palnik najlepiej, żeby był obrotowy to spali węgiel o podwyższonej spiekalności, i dopasowany mocą do kotła tj. moc palnika nie większa niż 150% mocy kotła.

 

Jeśli już masz wybrać pomiędzy Defro a Kamen sprawdź warunki gwarancji obu i je porównaj.

Defro ma trochę dłuższą gwarancję niż Kamen, o rok. Czy mam rozumieć, że w obu modelach można mieć palniki obrotowe...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jakie są w obu wymagania gwarancyjne i to porównaj [minimalna temp. powrotu itp.].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie najbardziej "rozbudowane" warunki gwarancji ma Defro Sigma (55 stopni temp. powrotu). W SAS Solid jest mowa o zalecanych min. 50 stopniach. Jeśli chodzi o Kamena nie znalazłem nic w instrukcji.

Ale czy naprawdę mam wybrać kocioł studiując i porównując warunki gwarancji? Tzn, że one są równorzędne i brać tego z lepszą gwarancją? A co ze sprawnościami, palnikami...? Chciałbym kupić bardzo dobry i oszczędny kocioł, a nie jakiś gorszy i czekać tylko aż coś padnie bo mam mniej problematyczną gwarancję. Proszę o pomoc fachowców i praktyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem defro Sigme bo Sas cenowo mnie przerósł. Wiele razy dzwoniłem do defro z różnymi zapytaniem i nie rozumiem tych ludzi podawali zupełnie inne informacje niż sprzedawca ze sklepu. Podam Ci przykład zamówiłem u dystrybutor piec z bocznym czopuchem extra dopłata 300 zł no ale z ciekawości czy takie piece robią zadzwoniłem do defro na infolinię potem na serwis i na końcu napisałem e maila do przedstawiciela wszyscy zaprzeczyli że takich pieców nie robią.Oczywiście piec przyszedł z boczny czopuchem hehe. Wiec myślę że przy gwarancji może też być kosmos i problemy w defro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://sk-kotly.pl/ ja u nich zamawiałem kocioł może oni ci coś doradzą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie najbardziej "rozbudowane" warunki gwarancji ma Defro Sigma (55 stopni temp. powrotu). W SAS Solid jest mowa o zalecanych min. 50 stopniach. Jeśli chodzi o Kamena nie znalazłem nic w instrukcji.

Ale czy naprawdę mam wybrać kocioł studiując i porównując warunki gwarancji? Tzn, że one są równorzędne i brać tego z lepszą gwarancją? A co ze sprawnościami, palnikami...? Chciałbym kupić bardzo dobry i oszczędny kocioł, a nie jakiś gorszy i czekać tylko aż coś padnie bo mam mniej problematyczną gwarancję. Proszę o pomoc fachowców i praktyków.

 

Na podstawie tego już widzisz, że będziesz musiał utrzymywać na kotle min 60*C i zastosować zawór 4D z siłownikiem w funkcji ochrony kotła, a w Kamen takich przeszkód nie stawiają.

Jeśli tego nie spełnisz a kocioł padnie do nici z gwarancji - miałem ostatnio taki przypadek z Defro i klient tym razem kupił Skama, gdzie dziwnych wymagań nie ma.

 

Im więcej "gwiazdek" przy gwarancji tym większe mam wątpliwości co do jakości produktu.

 

Jeśli chcesz bardzo dobry i oszczędny to wg mnie obecnie najlepszymi propozycjami są: Skam-P Plus 12 kW z palnikiem Ardeo i sterownikiem Talos lub SPP2 lub Bruli lub RBR Ekouniwersal 12 kW z palnikiem Batory i sterownikiem eCOAL, Eko Retort Plus 15 kW z Ardeo i sterownikiem Talos lub SPP2 lub Bruli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że jaki kocioł by nie był to te 5lat wytrzyma na które jest udzielana jest gwarancja. Na osprzęt chyba wszyscy producenci udzielają 2 lata. Nie wiem czy jest sens się sugerować gwarancja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli chcesz bardzo dobry i oszczędny to wg mnie obecnie najlepszymi propozycjami są: Skam-P Plus 12 kW z palnikiem Ardeo i sterownikiem Talos lub SPP2 lub Bruli lub RBR Ekouniwersal 12 kW z palnikiem Batory i sterownikiem eCOAL, Eko Retort Plus 15 kW z Ardeo i sterownikiem Talos lub SPP2 lub Bruli.

 

I oczywiście wszystkie te kotły kupisz u kolegi @SUSPENSERA i to w takiej a nie innej kolejności  :P

Ja bym najpierw przeczytał stopkę w poście kolegi i się dobrze zastanowił co i jak  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że szanowny Karoka sprzedaje kotły Kamen, mam pytanie. Rozumiem, że palnik w Dual Komfort 14 kW to ekoenergia... Czy pomiędzy tym palnikiem, a tym z modelu 20 kW jest różnica?

Bez przesady z tym szanownym :)

Co do palników obydwa te kotły mają takie same palniki ( 15/25 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz bardzo dobry i oszczędny to wg mnie obecnie najlepszymi propozycjami są: Skam-P Plus 12 kW z palnikiem Ardeo i sterownikiem Talos lub SPP2 lub Bruli lub RBR Ekouniwersal 12 kW z palnikiem Batory i sterownikiem eCOAL, Eko Retort Plus 15 kW z Ardeo i sterownikiem Talos lub SPP2 lub Bruli.

Ciekaw jestem, czy te kotły z tymi sterownikami i z tymi palnikami przeszły jakiekolwiek badania certyfikacyjne, będące podstawą dopuszczenia ich do sprzedaży na rynku krajowym.

Przeszły??? Można by zobaczyć wyniki tych badań i uzyskane certyfikaty???

Rozumiem, że przeszły badania w laboratorium SUSPENSERa :) Może chociaż te badania można zobaczyć?

Albo jakiekolwiek inne badania, dokumentujące ich najlepszość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może to szczegół, a może nie, ale szukając kotła zauważyłem, że nowsze modele mają sporą część wymiennika pionowo, a starsze wymienniki poziome. Te z pionowymi mają lepszą sprawność. Chyba też się je łatwiej czyści. Chciałbym się tylko upewnić... Kocioł brać z pionowym wymiennikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiem Ci jako posiadacz kotła z pionowym i jednocześnie poziomym wymiennikiem ale tylko odnośnie czyszczenia

łatwiej czyści się poziome pulki - kilka sekund i pyl zgarnięty gracka z pulek (ale trzeba częściej czyścic pulki)

pionowe czyści się rzadziej ale jest to trudniejsze, musisz odkręcić górna wyczystkę, musisz stanąć nad kotłem (ja czyszczę bez wygaszania i trochę dymy wciągnę nosem) no i musisz mieć odpowiednia wysokość pomieszczenia żeby się "wyrobić ze sprzętem czyszczącym

pionowe czyszczę co około 3 tygodnie, na poziomych jest co zgarnąć już po kilku dniach (pale miałem to i więcej pyłu się zbiera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawijan są kotły na paliwo stałe - produkcji krajowej, w których zamontowano automatyczny system czyszczący  zanim ogniwo  zaczęło produkować oep, tak więc stwierdzenie "z wyjątkiem" jest nieprawdziwe i krzywdzące dla krajowych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.