Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zestawienie Kotłów Z Podajnikiem Klasy 5 Według Normy Pn-En 303-5:2012


Animus

Rekomendowane odpowiedzi

co do samej Vklasy moje stanowisko jest takie, że nie ma ma rynku retorty, która uczciwie bez manewrów zaklejania i wieszania deflektora 10-12cm nad palnikiem spełnia wymogi emisyjne na dole. W realu każda retorta ma emisje co zbyt wysokie. Tu musi być nowe podejście do palnika a wymiennik to już sprawa wtórna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że chciałeś się przyczepić, z góry rzucasz sądy, drugiego przykładu nie komentujesz. Co więcej nie mówisz też o kotle, który masz i o którym więcej osób pisało, co tam się działo, ale bardzo chętnie komentujesz inne.

 

Z 5klasa poczekajmy ze 3lata, tam mamy widełki spalin 60-120 i zaręczam, że każda retorta <6kW ma emisje co >1000ppm co z tego wyjdzie pokaże czas

Skoro zostałem wywołany to odpowiem. 

 

Nie chciałem się przyczepić rozpocząłem wypowiedź patrz post #119. To ty mnie obrażasz nazywając hejterem, ja do tego poziomu nie mam zamiaru schodzić. Nie o mnie to źle świadczy.

 

Nie komentuje drugiego przykładu gdyż taka uznaniowość, że jednemu naprawiasz za darmo a drugiemu nie, mnie nie interesuje i podejrzewam nie interesuje żadnego normalnego nabywcy kotłów. Przypominam Ci co znaczy gwarancja - w danym okresie czasu usuwasz usterki do których usunięcia  się zobowiązałeś w gwarancji. 

Rozumiem, że to wszystko co zarzuciłeś instalacji ZbysiaB mówisz swoim klientom jak kupuja twój kocioł aby w przyszłości uniknąć takich zarzutów. Swoją droga, że zarzucasz mu to tutaj a nie na FM w temacie którym się wypowiadał. Ot drobne przeoczenie a może zwykłe matactwo.

 

O swoim kotle pisałem wiele, jest temat o kotle Spyra tam pisałem i w wielu innych tematach, czyli kolejny raz piszesz nieprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie jeszcze raz, kiedy ten kocioł zaproponował bietce dystrybutor. Konstruktor wypowiedział się, że OEPM 26kW osiągnie moc 26kW.

Czy Wy nie umiecie czytać?

Miszczu znowu zaczynasz mataczyć ?

Odpinkol się od dystrybutora raz na zawsze.

Konstruktor już dość głupot na wypisywał przez ostatnie lata po forach a jaka jest prawda właśnie teraz to wychodzi.

Podlinkować Ci kilka tematów na eSterowniku ?

Także jak ktoś mi kiedyś radził na PW, teraz ja Tobie radzę: siedź na du...sku.

A co do kotła ? jeśli by osiągnął te 26kW nikt by tu o tym nie pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz vel Jarecki79. Dlaczego w podpisie nie zamieścisz informacji o tym, że reprezentujesz producenta konkretnych kotłów? Zamiast tych pierdół w podpisie mógłbyś napisać jak jest i znacznie mogłoby to zmienić kontekst spojrzenia niewtajemniczonych użytkowników na pewne dyskusje w których uczestniczysz. Uważam, ze tak byłoby bardziej w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Rakoczy CORTINA - niskoemisyjny kocioł 5 klasy na ekogroszek.

przekroj.png

Posiada bardzo wysoką sprawność cieplną (powyżej 92%) oraz stabilną pracę kotła w pełnym zakresie od 7 do 22 kW z możliwością płynnej modulacji mocy kotła.

 

Orientacyjna powierzchnia ogrzewanego  22kW:

140-220 m2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadaje się jak ulał do nowych domów gdzie maksymalnie zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 5kw i cała jego ekologicznosc pójdzie w *** super. Ciekawie na jakim paliwie go badali?! Rakietowym? :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się wtrącić do dyskusji, i napiszę stanowczo że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a takie lakoniczne wpisy w ogole nic nie wnoszą.

 

 

Nadaje się jak ulał do nowych domów gdzie maksymalnie zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 5kw i cała jego ekologicznosc pójdzie w pis-du.... super. Ciekawie na jakim paliwie go badali?! Rakietowym? :-P

 

Dla mnie ten kocioł jest w sam raz i przymierzam się powoli do jego kupna.

To, że część ludzi/użytkowników tego forum, ma domy o zapotrzebowaniu na ciepło mniejsze niż moc nominalna tego kotła i taki trend jest ogólnie widoczny, nie znaczy że nie znajdzie się nikt, kto taką wielkość realnie wykorzysta.

 

A co do paliwa to nie rakietowe a kwalifikowane. Było o tym również gdzieś na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, Panie

poczytaj o kotłach 5 kl, to są kotły..... no właśnie, stworzone po to aby załapać się na dotację. poczytaj łaskawie i wnikliwie jak się zachowują w domowych warunkach i na jakich paliwach pracują. jak zaczniesz "studiować" fora to mam nadzieję, że dojdziesz do właściwych wniosków. nikt nie twierdzi że są to złe kotły lub coś z nimi jest nie tak. ich najpoważniejszym problemem jest norma pod którą zostały stworzone.

 

poruszasz kwestię paliwa kwalifikowanego, tzn jakiego, konkretnie. jakoś nikt nie kwapi się, aby jasno i wyraźnie napisać na jakich paliwach kotły w 5 kl osiągają swoją moc nominalną. no może raz Z2 chlapnął i nic więcej. śmiem twierdzić że 100% userów 5 kl nie ma dedykowanego paliwa i pali tym co ma obecnie w kotłowni. czy wobec takiego stanu rzeczy ich kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną z utrzymanie temp spalin deklarowaną przez producenta kotła? NIE.

 

skoro ktoś poszukuje kotła, który ma spełnić jego i tylko jego wymagania i jak już wie jakiej mocy szuka kotła, zakładając, że z mocy nominalnej będzie korzystać i ma do wyboru kocioł w 4 i 5 kl, nie ubiega się o dotację,  to świadomy tych norm i doświadczenia userów w realnych domach z instalacjami takimi jakimi są, to który kocioł wybierze?

 

zwróć uwagę, skoro już tak poszukujesz kotła, że 1 producent podał temp spalin przy mocy nominalnej i co się z nią stało w realu? pokazała środkowy palec na sterowniku swojemu właścicielowi, a finał jest znany w szerz i wzdłuż.

 

PS. odkąd obserwuję temat kotłów w 5 kl oraz temat userki (pozdrawiam) nie wiem dla kogo one są przewidziane. Bo tak, dla osób szukających zamienników dla śmieciuchów mogą być za małe, a z drugiej strony dla nowych domów za duże. Stare domy bez termomodernizacji mają przeważnie większą powierzchnię od nowych, domy te przeważnie były budowane z tego co było dostępne, gospodarka remontowa była prowadzona na bieżąco, czyli jakaś elewacja, okna, ocieplenie ostatniego stropu mogą być za małe. Z drugiej strony domy nowe, przeważnie do 150 m2, każdy obecnie daje styro, min 10 , częściej 15 i 20 cm, okna dobrej jakości, mało balkonów lub ich brak są za duże. Jak dla mnie kotły te są po to aby wyciągnąć $ od ludzi, i nic więcej.

Skoro już ktoś decyduje się na kocioł z podajnikiem, który ma spełniać jego wymagania i jest świadomy pewnych obowiązków z tym związanych  :rolleyes: decyduje się na jego zakup to klasa kotła idzie na plan 2

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wkładaj wszystkich kotłów w 5 klasie do jednego worka,moc kotła trzeba dobierać z głową .Kotły w 5 klasie zawsze będą czyściej spalać bez względu jakiego syfu nasypiesz do zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły w 5 klasie zawsze będą czyściej spalać bez względu jakiego syfu nasypiesz do podajnika.

Tutaj bym się kłócił :) ale niech Ci tam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Panie, Panie

poczytaj o kotłach 5 kl, to są kotły..... no właśnie, stworzone po to aby załapać się na dotację. poczytaj łaskawie i wnikliwie jak się zachowują w domowych warunkach i na jakich paliwach pracują. jak zaczniesz "studiować" fora to mam nadzieję, że dojdziesz do właściwych wniosków. nikt nie twierdzi że są to złe kotły lub coś z nimi jest nie tak. 

 

Stworzone aby załapać się na dotacje? Błagam. Przestudiowałem wszystko co było do tej pory dostępne na temat normy i jestem pewien że w ogóle nie wiesz o czym mówisz.

 

Bardzo się dziwię że taki doświadczony forumowicz skreśla wszystkie kotły 5 klasowe na podstawie opinii o jednym nieudanym modelu.

 

 ich najpoważniejszym problemem jest norma pod którą zostały stworzone.

 

Ale co dokładnie jest w tej normie nie tak, że sprawia, że budowane wg jej wytycznych kotły "nie nadają" się do użytku domowego?

 

 

 

poruszasz kwestię paliwa kwalifikowanego, tzn jakiego, konkretnie. jakoś nikt nie kwapi się, aby jasno i wyraźnie napisać na jakich paliwach kotły w 5 kl osiągają swoją moc nominalną. no może raz Z2 chlapnął i nic więcej. śmiem twierdzić że 100% userów 5 kl nie ma dedykowanego paliwa i pali tym co ma obecnie w kotłowni. czy wobec takiego stanu rzeczy ich kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną z utrzymanie temp spalin deklarowaną przez producenta kotła? NIE.

 

Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta. Paliwo kwalifikowane to węgiel typu 31.2 o granulacji takiej jaka była używana na badaniach i parametrach fizykochemicznych opisanych w normie. Prawie wszyscy producenci używają standardowego ekogroszku 5-25 mm.

Skąd takowy wziąć? Ano np. stąd: http://pw-d.pl/ekogroszek/42-ekogroszek-ekosilesian-pakowany-1000kg.html

A skąd o tym wiem? Bo ten węgiel jest polecany przez Pancerpol jako węgiel na którym badania emisyjne mają zostać spełnione. Tak duża firma nie deklarowałaby tego gdyby to nie była prawda. 

Osobiście dzwoniłem do Pancerpolu i Polskiego węgla dystrybucja czy to tylko taki chwyt marketingowy. W odpowiedzi usłyszałem że jak zamówię tone ekogroszku, to na życzenie dostane wyciąg z badań danej partii węgla z niezależnego laboratorium. Mnie to przekonało. 

Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie paliwa chętnie odpowiem jeżeli moja wiedza pozwoli.

 

 

 

skoro ktoś poszukuje kotła, który ma spełnić jego i tylko jego wymagania i jak już wie jakiej mocy szuka kotła, zakładając, że z mocy nominalnej będzie korzystać i ma do wyboru kocioł w 4 i 5 kl, nie ubiega się o dotację,  to świadomy tych norm i doświadczenia userów w realnych domach z instalacjami takimi jakimi są, to który kocioł wybierze?

Ja wybrałem ten z 5 klasą. Dlaczego? Ano dlatego że wcale nie jest nie wiadomo ile droższy od czwarto klasowego czy bez klasowego, ma wyższą sprawność o kilka kilkanaście procent, i jest ekologiczny! W zimie przy bezwietrznej pogodzie lubie wyjść wieczorem na podwórko i nie czuć swądu takiego jak z zasypówki.

 

Pogrzebałem jeszcze za tą cortiną i znalazłem świetną strone http://cortina5.pl/#top nie widziałem jeszcze żeby jakiś producent przedstawił czytelniej dane i redukcji zanieczyszczeń na wykresach. Nie wierzę też że duży producent mógłby tworzyć takie strony wstawiając nierzetelne dane.

 

 

PS. odkąd obserwuję temat kotłów w 5 kl oraz temat userki (pozdrawiam) nie wiem dla kogo one są przewidziane. Bo tak, dla osób szukających zamienników dla śmieciuchów mogą być za małe, a z drugiej strony dla nowych domów za duże. Stare domy bez termomodernizacji mają przeważnie większą powierzchnię od nowych, domy te przeważnie były budowane z tego co było dostępne, gospodarka remontowa była prowadzona na bieżąco, czyli jakaś elewacja, okna, ocieplenie ostatniego stropu mogą być za małe. Z drugiej strony domy nowe, przeważnie do 150 m2, każdy obecnie daje styro, min 10 , częściej 15 i 20 cm, okna dobrej jakości, mało balkonów lub ich brak są za duże. Jak dla mnie kotły te są po to aby wyciągnąć $ od ludzi, i nic więcej.

Skoro już ktoś decyduje się na kocioł z podajnikiem, który ma spełniać jego wymagania i jest świadomy pewnych obowiązków z tym związanych   :rolleyes: decyduje się na jego zakup to klasa kotła idzie na plan 2

A tego wpisu to już kompletnie nie rozumiem. Z tego co napisałeś wynika że nie ma domów które zużywają ciepło na poziomie 20-25 kW tylko albo dużo mniej albo dużo więcej.

 

Co za bzdury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najbardziej zaciekawił mnie ten węgiel z Silesii, czyżby dokopali się aż do takich pokładów ?

Wiem że mieli coś około 26MJ z dużą ilością popiołu i przypiekał ale może nie jestem na bieżąco.

Napisz PanieDomu jak już zaczniesz palić w tym kotle i tym węglem, chętnie poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj bym się kłócił :) ale niech Ci tam :)

Jeżeli myślisz o tym palniczku szlakującym się z dwoma cegłami to tu bym się nie spierał.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że chwila upłynie nim zakupie odpowiedni kociołek i zacznę palić, ale na pewno podzielę się wszystkimi spostrzeżeniami.

 

Zapraszam do dyskusji w tym wątku https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21695-jaki-podajnikowiec-z-5-klas%C4%85/ , im więcej mądrych głów mi doradzi co wybrać tym szybciej przetestuję ten "niezwykły" węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus, raz się zgadzasz, a raz nie, dlaczego? skoro kl 5 jest tak restrykcyjna. Słowo "zawsze" tez należy traktować z przymrużeniem oka. A że kotły są w 1 worze to wynika tylko i wyłącznie z normy, ja jej nie wymyśliłem, tylko naciągacze i wyłudzacze nie swojej $. Nie wątpię że z całej tej masy da się wyłuskać dobry kociołek, ale na chwilę obecną forumowa wiedza jest zbyt skąpa. Skoro 1 kocioł jest w stanie zabić czopuch na przestrzeni 1 miesiąca,  to skąd śmiertelnik może wiedzieć że ten obok będzie lepszy? Producent się wyprze i będzie miał na to argumenty, z którymi nikt nie wygra.

 

PanieDomu, chciałbym się mylić, jestem palaczem w swoim kotle, ale również mogę obserwować po wykresach i namacalnie  parę innych kotłów, są wśród nich również kotły w kl 5 i jakoś moje zdanie jest niezmienne. Niezależnie co napiszesz i jak będziesz linkował (podobnie do Z? :D ) ja mam to we d..ie, a link z grochem.... no cóż... lipa. znam tą firmę i śmiem twierdzić że towar dostarczony do odbiorcy nie będzie miał nic wspólnego z danymi ze stronki. rekomendacje i inne triki riki tiki to chłopcom w rurkach

 

Tak napisał karoka, najpierw kup kocioł, spal z 20 ton różnego syfu i napisz lub zaniechaj. skoro napisałeś że posiadasz ciepłomierz to zapisuj wszystko, będzie dobry materiał i możliwość pozwania do sądu i zwrot $ za kocioł jak Twoje zapisy nie pokryją się z deklaracjami producenta lub odstępstwami od normy.

A czy można ślepo wierzyć folderom reklamowym? głupi uwierzy......

 

Nie wiem dlaczego kotły w 5 kl wzbudzają takie emocje, przecież to takie same gó.....no jak te w 4 i 3. Najgorsze w tym jest to, że większość to kopie kopii, różniące się detalami wynikającymi z wcześniejszych doświadczeń innych producentów, a masa łyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Animus, raz się zgadzasz, a raz nie, dlaczego? skoro kl 5 jest tak restrykcyjna. Słowo "zawsze" tez należy traktować z przymrużeniem oka. A że kotły są w 1 worze to wynika tylko i wyłącznie z normy, ja jej nie wymyśliłem, tylko naciągacze i wyłudzacze nie swojej $. Nie wątpię że z całej tej masy da się wyłuskać dobry kociołek, ale na chwilę obecną forumowa wiedza jest zbyt skąpa. Skoro 1 kocioł jest w stanie zabić czopuch na przestrzeni 1 miesiąca,  to skąd śmiertelnik może wiedzieć że ten obok będzie lepszy? Producent się wyprze i będzie miał na to argumenty, z którymi nikt nie wygra.

Naciągacze i wyłudzacze? Tego to naprawdę nie rozumiem. Przecież kotły z 5 klasą nie kosztują drugie tyle co zwykłe.

 

 

 

 

PanieDomu, chciałbym się mylić, jestem palaczem w swoim kotle, ale również mogę obserwować po wykresach i namacalnie  parę innych kotłów, są wśród nich również kotły w kl 5 i jakoś moje zdanie jest niezmienne. Niezależnie co napiszesz i jak będziesz linkował (podobnie do Z?  :D ) ja mam to we d..ie, a link z grochem.... no cóż... lipa. znam tą firmę i śmiem twierdzić że towar dostarczony do odbiorcy nie będzie miał nic wspólnego z danymi ze stronki. rekomendacje i inne triki riki tiki to chłopcom w rurkach

 

Apeluję o trochę kultury, bo prostactwem biję po oczach. 

 

Czasy się zmieniły to nie komuna i skoro producent czy dystrybutor węgla deklaruje parametry, to bierze za to odpowiedzialność i ewentualnie można ich za to ścignąć.

 

Na jakiej podstawie mówisz że węgiel dostarczony do klienta nie ma nic wspólnego z zaświadczeniem z badań?

 

 

 

Nie wiem dlaczego kotły w 5 kl wzbudzają takie emocje, przecież to takie same gó.....no jak te w 4 i 3. Najgorsze w tym jest to, że większość to kopie kopii, różniące się detalami wynikającymi z wcześniejszych doświadczeń innych producentów, a masa łyka.

Boże co za bzdury. 3 klasa ma 10 razy mniejsze wymagania jeśli chodzi o CO niż 5 klasa (3 klasa - 5000 mg, 5 klasa - 500 mg) więc pomiędzy takimi kotłami jest przepaść. I słuchaj, nawet jeśli kocioł z 5 klasą będzie spalał dwa razy gorzej w domu niż na badaniach to ciągle będzie to 1000 mg CO a nie 5000.

 

Dla mnie wnioski są jednoznaczne, kto nie idzie do przodu za technologią ( nawet jeśli trochę ją naciągną w niektóych przypadkach) ten się cofa.

 

Jeszcze dodam że norma 303-5 to wyznacznik najlepszej dostępnej technologii w domowych kotłach.

Chcesz czy nie chcesz wszyscy producenci prędzej czy później bedą jej założenia spełniać bo tego będzie wymagał rynek.

A dlaczego? A dlatego że spełnienie tych wymagań oznacza zauważalny wzrost sprawności i spalania i odbioru ciepła więc jest to korzyść dla użytkownika.

 

Więc dlaczego mam nie wybrać kotła droższego o kilka stówek, skoro po jakimś czasie mi się to zwróci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże co za bzdury. 3 klasa ma 10 razy mniejsze wymagania jeśli chodzi o CO niż 5 klasa (3 klasa - 5000 mg, 5 klasa - 500 mg) więc pomiędzy takimi kotłami jest przepaść. I słuchaj, nawet jeśli kocioł z 5 klasą będzie spalał dwa razy gorzej w domu niż na badaniach to ciągle będzie to 1000 mg CO a nie 5000.

Jeszcze dodam że norma 303-5 to wyznacznik najlepszej dostępnej technologii w domowych kotłach.

Chcesz czy nie chcesz wszyscy producenci prędzej czy później bedą jej założenia spełniać bo tego będzie wymagał rynek.

A dlaczego? A dlatego że spełnienie tych wymagań oznacza zauważalny wzrost sprawności i spalania i odbioru ciepła więc jest to korzyść dla użytkownika.

 

Więc dlaczego mam nie wybrać kotła droższego o kilka stówek, skoro po jakimś czasie mi się to zwróci?

 

Czy dysponujesz może wyliczeniami o ile wzrasta sprawność spalania, gdy w kotle nastąpi spalenie tlenku węgla z 3000 mg/m3 do 500 mg/m3? Bo w twoim poscie wkradł się błąd. Norma dla kotłów z podajnikiem automatycznym w 3 klasie to 3000 mg/m3 nie jak napisałeś 5000 mg/m3.

czy wiesz może także w jaki sposób kotły w klasie 5 zyskują ten "zauważalny wzrost sprawności"?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 Norma dla kotłów z podajnikiem automatycznym w 3 klasie to 3000 mg/m3 nie jak napisałeś 5000 mg/m3.

 

Przyznaje, z rozpędu napisałem wartość dla ręcznych kotłów, powinno być 3000 mg/m3.

 

 

 

czy wiesz może także w jaki sposób kotły w klasie 5 zyskują ten "zauważalny wzrost sprawności"? "  :)

 

Oczywiście że wiem i tylko dlatego że jest kolega nowy na forum pozwolę sobie napisać to, co pewnie wszyscy wiedzą.

 

Wzrost sprawności przez lepsze dopalenie CO. Tlenek węgla to palny gaz i każda dodatkowa spalona porcja to zysk energii.

Nie są to jakieś powalające wartości ale zawsze. 

 

Największy wzrost sprawności jest przez obniżenie temperatury spalin. Oraz przez poprawę jakości procesu spalania czyli eliminację niepotrzebnego tlenu w spalinach. Wzrost sprawności dochodzi wtedy to kilku/ kilkunastu procent w zależności od rodzaju porównywanych kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiście że wiem i tylko dlatego że jest kolega nowy na forum pozwolę sobie napisać to, co pewnie wszyscy wiedzą.

 

I takie słowa pisze osoba , która na forum jest raptem niecałą dobę - rejestracja 17:07 01 06 2016, do osoby zarejestrowanej w roku 2014!

 

A dalsze tłumaczenie na temat wzrostu sprawności jest infantylne.

 

Natomiast zwrot o "eliminacji tlenu" żywcem jest wzięty z przemówień Hitlera lub Stalina.

 

Chłopie opanuj się to nie FM !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.