Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pepe  zrozum sprzedawca z tego żyje z wszystkiego ma prowizję . Zawór 4D przy żeliwniaku niepotrzebny. bo żeliwniaka możesz prowadzić na temperaturze jaką potrzebujesz jak dasz rade to nawet poniżej 50.

Masz cug - olej dmuchawę. Dmuchawa skraca czas palenia wywala twoje ciepło w komin. Mieliśmy na forum kolegę "łysego"   palił większością węgli dostępnych z polskich kopalń w tonach nie kilogramach . Założył dmuchawę i sterownik jakiś czas były ochy i achy, na koniec zrezygnował na rzecz natury.

                       Popatrz w moje CV wydaje mi się, że umiem wykorzystać moc z węgla -  mieszkanie 60m (+30m piwnica temperatura średnia ostatnie 4 dni ok 4 stopni średnia spalam na dobę do 3,5 kg węgla (mocnego węgla marcel chwałowice) i 1 kg drewna( komorę kotła jeszcze musiałem zmniejszyć do 5kw bo jest za ciepło) zasyp pali się do 6h nabijam podłogówkę i mam spokój na 18h.  okna od 12-16 uchylone + wietrzenie ok 7 potem 19. W piwnicy 30m mam 19stC żadna rurka nie ocieplona ok 50m. w takich temperaturach to moje 60m potrzebuje 1,2 - max 1,5 kw/h dla średniej w mieszkaniu 23-24 stC.

 

Jako że teraz  masz dom o powierzchni 120m (ja 60) to zakładam że potrzebujesz  przy podobnych parametrach zewnętrznych ok  3,5x więcej niż ja 13kg węgla na dobę po ociepleniu 10. Taki Viadrus 15 KW  potrafi pewnie w godz wciągnąć nie mniej niż 2kg/h natomiast mniejszy o wartość mniejszej mocy procentowo mniej a co za tym idzie palić się będzie o te ok 30% zasyp dłużej.

Obrazowo zasypujesz 10 kg w 15kw- 5 godziny w 11,7kw 6,5 h, to dla temperatur pow 4 stC.

Dla 0stC już większe zapotrzebowanie energetyczne Ja potrzebuję 6,5 kg  ty teraz 20kg po ociepleniu 15kg- 15kw spali w 6,5h a mniejszy 8

  Poniżej średniej dobowej -10stC(noc -15 dzień -5)  Zapotrzebowanie moje to 14kg węgla twoje po ociepleniu 30 kg taka 15 spali to 10 godzin a mniejszy 13. 

Meritum ile kg wchodzi do Viadrusa 15 na 2 pełne zasypy  , a ile do mniejszego na 2 pełne zasypy jeżeli oba przekroczą  na 2 razy 30kg to bierz ten mniejszy. 

 

Dobrze, że sprzedawca Ciebie poinformował że producent 15 zaleca na 120-130m  tyle, że nie dodał nieocieplonego.  Wybór należy wiadomo do Ciebie. Plusem jest żę możesz zawsze zmniejszy o 1 człon tą 15 po następnym sezonie, jednak  kosztów zakupu i straconego opału to nie zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D przy żeliwniaku niepotrzebny. bo żeliwniaka możesz prowadzić na temperaturze jaką potrzebujesz jak dasz rade to nawet poniżej 50.

 

 

Wszędzie czytam, że poniżej 60 nie powinno się schodzić, w instrukcji również jest tak napisane. To jak to w końcu jest ? W tym starym Ogniwo S6WC-20 paliłem tak 50-55 i może to przyspieszyło jego korozję.

 

U26 15 kW zamówione więc wybór kotła możemy już pominąć. Wypośrodkowałem wasze opinie (więcej na 11kW), to co miałem wcześniej (20kW), to co sugeruje producent i jednak brak ocieplenia które może pojawi się w wakacje, nie jest to jednak takie jeszcze pewne. Póki co bez tego w kilku miejscach domu zimne powietrze daje o sobie znać. Ogólnie nawet przy 20kW na dole nie było jakoś super ciepło .Dużo tam przewiewów. Za gorąco było na piętrze. Nie licząc północnego pokoju. 

Zobaczymy jak ten Viadrus wypadnie w praniu. Bez waszych rad pewnie znowu bym wziął 20 kW albo 17kW.

 

Mówicie więc by nie brać 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle żeliwnym nie jest istotna temp powrotu na kocioł , lecz różnica temp pomiędzy zasilaniem i powrotem , która nie powinna być większa niż 20-22C.

Większe różnice temp mogą spowodować tzw szok termiczny i pęknięcie żeliwa .

Więcej na ten temat post #5  w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2524-kociol-zeliwny-orlcoal-eco-vimar-prosze-o-opinie/

Z resztą ten temat był wielokrotnie na forum poruszany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie czytam, że poniżej 60 nie powinno się schodzić, w instrukcji również jest tak napisane. To jak to w końcu jest ? W tym starym Ogniwo S6WC-20 paliłem tak 50-55 i może to przyspieszyło jego korozję.

 

U26 15 kW zamówione więc wybór kotła możemy już pominąć. Wypośrodkowałem wasze opinie (więcej na 11kW), to co miałem wcześniej (20kW), to co sugeruje producent i jednak brak ocieplenia które może pojawi się w wakacje, nie jest to jednak takie jeszcze pewne. Póki co bez tego w kilku miejscach domu zimne powietrze daje o sobie znać. Ogólnie nawet przy 20kW na dole nie było jakoś super ciepło .Dużo tam przewiewów. Za gorąco było na piętrze. Nie licząc północnego pokoju. 

Zobaczymy jak ten Viadrus wypadnie w praniu. Bez waszych rad pewnie znowu bym wziął 20 kW albo 17kW.

 

Mówicie więc by nie brać 4d.

 

Wytrzymał 7lat bo kisiłeś opał paląc oddolnie.      Zresztą czort wie czym paliłeś   

Poczytaj

http://czysteogrzewanie.pl/warsztat/korozja-kotla-weglowego-jak-hiszpanska-inkwizycja/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50-55 to i tak dużo moja Teściowa w kotle z podajnikiem od 8 lat pali na 40 stopni jak jest zimno to na 45 a jak jest bardzo zimno to na 50 ale zazwyczaj jest na 40 i nie da się przetłumaczyć że to szkodliwe dla kotła dla niej tak jest oszczędnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już zamontowany piec i coś kiepskawo z ciepłem.

 

Zostawiłem sobie sterownik który tylko ma włączać i wył pompkę, bez dmuchawy. Palę z miarkownikiem ustawionym na 60 stopni. I tutaj pierwszy problem. Temperaturę na sterowniku pokazuje coś około 47 stopni, a na termometrze wskazówkowym w piecu 60 stopni , która temperatura jest poprawna ? Jeśli 60 stopni jest poprawne to coś słabo grzejniki grzeją. Tak grzały jak na starym piecu na sterowniku właśnie było z 48 stopni. Gdy przy starym piecu na sterowniku wskazywało 60 stopni to grzejniki były bardzo gorące, a tutaj (przy wskazaniach 60 na analogowym termometrze przy piecu) są tylko trochę bardziej niż ciepłe. Słabo! O co chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co zwiększyłem na miarowniku do 70 stopni. Na analogowym jest więc teraz 70 a na sterowniku elektronicznym 58. Teraz ciepło grzejników mi pasuje, bardzo cieple ale nie parzące od razu (to normalne przy wskazaniu 70 stopni na analogowym?). Chałupa musi się nagrzać po tygodniu niepalenia. Czujnik sterownika elektronicznego jest przymocowany, obklejony do rury. Dzisiaj już nie będę kombinował, ciepło mi na teraz bardzo pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny i cały zasyp koksu spalony. Jeśli ja mam teraz latać co 3 godziny dorzucać i nawet nie ma mowy by palenie przetrwało noc to ja się już nie dziwię, że większość ma przewymiarowane piece a z waszej pomocy może wyniknąć (oby nie) tylko więcej kłopotu niż pożytku. Takie palenie to nie palenie. Komora zasypowa to jakiś mikrus!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś wczoraj,że chałupa wystudzona po tygodniu nieogrzewania.

Musisz  z powrotem naładować ten akumulator (3-4 doby) i wtedy przyjdzie czas na ocenę.

Dla mnie koks jest za drogi i upierdliwy trzeba dokładać co kilka h.

Tak,jak robią inni pal węglem(orzech) od góry,najlepiej rano przed wyjściem do pracy.

W zależności od tego kiedy skończy się dopalać wieczorem po przegarnięciu dosypiesz koksu na noc i już.

Jest w Viadrusie doprowadzone PW, więc nie trzeba kombinować,można jedynie skierować strumień powietrza nad zasyp kawałkiem blachy przykręconym do drzwiczek pod kątem np. 50-55*,dotyczy to palenia węglem oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny i cały zasyp koksu spalony. Jeśli ja mam teraz latać co 3 godziny dorzucać i nawet nie ma mowy by palenie przetrwało noc to ja się już nie dziwię, że większość ma przewymiarowane piece a z waszej pomocy może wyniknąć (oby nie) tylko więcej kłopotu niż pożytku. Takie palenie to nie palenie. Komora zasypowa to jakiś mikrus!

Ile kilogramów węgla lub koksu zmieści się Ci na jeden zasyp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę koksem i tak w tym temacie pisałem. Nikt nie wspominał wcześniej o jakiejś upierdliwości i lataniem do kotła co 3 godziny! Przecież to jest dramat i kasa w błoto. I niby węgiel ma się palić 3 razy dłużej ? Nie wierzę. Ja mam 14 grzejników i jeszcze bojler. Za słaby piec czy co.

 

@ redo10000

 

Nie wiem jeszcze, po prostu zasypany cały piec pod górne drzwiczki U26 15kW. Z 15 łopatek może. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny i cały zasyp koksu spalony. Jeśli ja mam teraz latać co 3 godziny dorzucać i nawet nie ma mowy by palenie przetrwało noc to ja się już nie dziwię, że większość ma przewymiarowane piece a z waszej pomocy może wyniknąć (oby nie) tylko więcej kłopotu niż pożytku. Takie palenie to nie palenie. Komora zasypowa to jakiś mikrus!

Nie irytuj się tak od razu zasyp jest adekwatny do mocy kotła a po tygodniu nie palenia nic dziwnego że zjada zasyp w 3 godziny . U mnie potrafił łyknąć 10 kg w dwie jak wyziębiłem dom . Wygrzej dom a wszystko się unormuje .Teraz węglarka starcza mi na 10 godzin palenia .Co do termometrów to mogą cyganić (zwłaszcza tarczowe ) już nie raz się z tym spotkałem ale czujnik na rurze wychodzącej z kotła to musisz ocieplić bo inaczej będzie mierzył średnią z rury i powietrza  w kotłowni .

 

Co do palenia węglem to może nie 3 razy dłużej ale palony od góry spala się dwukrotnie ale po wygrzaniu domu nic nie stoi na przeszkodzie żebyś spróbował tej metody na koksie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze dane :

 

20kg zasypu koksu, po 3,5h mała ilość opału na dnie i już spadło z 70 na 60 stopni na analogowym (na elektronicznym ze sterownika z 57 na 47) , trzeba było dowalić kolejne 10kg bo by wygasło. Tak na teraz przeliczając to spala się tyle opału co przy ponoć przewymiarowanym 20kW tyle, że tam się szło do kotłowni raz na 8 godzin a tutaj bite 3 razy jak nie więcej. Katastrofa, na ładną minę mnie władowaliście. Woda z bojlera również nie jest tak szybko wrząca gdy puścimy ją z kranu jak przy 20kW, chwilę teraz leci letnia czy nawet zimna i dopiero po chwili robi się gorąca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty człowieku nie rozumiesz,ze masz przez tydzień nie palenia wyziębiony cały dom?

Mury na wskroś,stropy,podłogi,meble?

Kocioł żre 4kg opału na h,to o czym to świadczy?

Chciałbyś,żeby po jednym ostrym przepaleniu wszystko wróciło do normy ale praw fizyki nie przeskoczysz.

Zachowujesz się gorzej,jak baba,jak jakiś mazgaj i szukasz winnych.

Trochę cierpliwości,za kilka dni wszystko wróci do normy.

Masz blade pojęcie o ogrzewaniu i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam blade pojęcie (pewnie jak większość bo z kim nie gadam ma wielki piec i się tym szczyci, taki mały maraton, kto ma większy piec ten lepszy a domki nieduże) dlatego proszę zrozumieć moją małą desperację. Osobiście coś wątpię, że po tygodniu nagle na jednym zasypie 20kg wytrzyma np 6h ale byłby z tego tytułu bardzo zadowolony. 

 

4kg opału na h ? Bardziej 6kg opału na h. Około 20-18 kg idzie w 3h, później już nie umie utrzymać zadane 70 stopni, tylko spada a opału mało na dnie i trzeba dowalać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp max komory 15KW to 23litry  zważyłem o 1 centymetr powyżej 10 litrów  koksu wynik 6 kg, Więc załadunek 12,5-14 kg koksu. Technicznie wartość opałowa takiego wsadu ok 90KW. Przyjmując sprawność tylko 50%daje wartość powyżej 40KW więc w jedna godzinę obecnie wykorzystujesz co najmniej 10KW/h. Przy temperaturach ok 2-4 stC masz teraz odbiór ok 80w/h na 1m2. Nawet to widać że kaloryfery na 70stC a powinny teraz wystarczyć temp. 50. Chyba że u ciebie jest teraz -10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje lokum ale wygrzane powinno potrzebować poniżej połowy obecnego przy takich temperaturach ,  musisz palić przez 3-4 dni non stop w mur musi wejść ciepło tak ze 22stC-23stC. W tej chwili pobijasz nawet dane producenta, który stwierdza że spalanie maksymalne to trochę ponad 2,2 kg/h z 16 kg węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.