jkazan Opublikowano 17 Lutego 2019 #26 Opublikowano 17 Lutego 2019 Samo się naprawiło! Tak jak pisałem wyżej. Przyjechałem i temp. na sprzegle były dobre. Dopiero pozniej zmienilem bieg na III zgodnie z tym co pisałem we wczesniejszym poscie:To co zmienilem mimo, ze temp na sprzegle były dobre: - pompe cyrkulacyjna mialem ustawiną na poziom JEDEN! Dałem na TRZY - zawór na gorącej wodzie do mieszania w 3D miałem odkręcony w polowie. Odkreciłem na 100% - zaworu termostatycznego ESBE nie dotykłaem. Nie wiem jak sprawdzic na nim kierunek przepływu - kapturki od odpowietrzników na sprzegle i odpowietrznika co jest wyzej zaznaczony na zdjeciu wcisnalem Przeróbki: - filtr osadnikowy przed pompa cyrkulacyjna + zawory przed i za - zawór zwrotny obiegu podłogi przenieść na powrót!! Dac sprezynowy! nie klapowy - gdzie jest odpowietrznik automatyczny na ssaniu pomp Willo i tej IBO co z tym zrobic? Instalacja teraz wyglada jak na załaczonym zdjeciu. Wczesniej był 4-D i bez sprzegla. Teraz jest 3-D i sprzeglo. Pompa IBO to dodatkowy zakup przy przeróbkach. Z braku kasy wyszlo IBO. Powód zmiany: ochrona powrótu.
zaworek Opublikowano 17 Lutego 2019 #27 Opublikowano 17 Lutego 2019 Przy pompach Wilo odpowietrzniki masz na tłoczeniu pomp więc jest OK.Do zamknięcie jedynie te dwa na sprzęgle i drugi przed sprzęgłem
jkazan Opublikowano 19 Lutego 2019 #28 Opublikowano 19 Lutego 2019 OK. Rozumiem. Dzis kombinowałem i chyba już wiem gdzie jest bład. Na piecu temperatura 65. Pompa kotlowa 3 bieg i znowu temp na sprzegle: zasilanie i powrót około 20C. Na początek odkręciłem cały zawór na sprzegle /to co w kółku na zdjęciu/ i sie okazało, ze tam w ogole cisnienia nie ma. Woda tylko delikatnie kapała. Czyli wyszlo na to jak sugerowlaiscie, ze ciepla woda z kotla krązy tylko w krótkim obiegu /bypass/. Zawór ESBE miałem w pozycji jak na zdjeciu Esbe_1 /myslalem, ze te polozenie pokretla to 50stopni/. Po przekreceniu pokretla do pozycji jak na zdjeciu Esbe_2 /nie wiem jaka temp jest w tym ustawieniu/ temperatury na sprzegle zaczely gwaltownie rosnac czyli poszlo cisnienie na wejscie; ciepla woda zaczela zasilac cala instalcje!! I wszystko zaczelo chodzic jak trzeba! I tyle temacie :) PS. Czy to normalne, ze zawór z obiegu podłogówki jest czesciowo otwarty a pompa wyłaczona - zdjecia Podł_1 i Podł_2 PS. Pompe kotlowa ustawilem na bieg 2. Przy 3 była mocno goraca. PS. Na wczesniejszym zdjeciu rury sa owiniete czyms niebieskiem i czerwonym? Co to jest? Specjalna tasma / termoizolacja? Jak sie nazywa? Chcialbym tak zrobic u siebie
zizi Opublikowano 20 Września 2019 #29 Opublikowano 20 Września 2019 Temat jest w dziale DTR, więc chciałem odświeżyć pytanie. Czym się różni sprzęgło "co się zowie" od poprzeczki z trójników? Przy czym w celu zadania pytania układ proponowany przez @CIHYMUR uprościłbym do takiego, jak jest rysowany na rysunkach na str. 28 i 29, w instrukcji wklejonej w pierwszym poście przez @sambora. Tak po prostu leżące H, czyli dwa trójniki i poprzeczka pomiędzy. ------------O------------ | | ------------O------------ W dniu 6.11.2018 o 22:16, odpowietrznik napisał: Sprzęgło musi mieć odpowiednie średnice rur i rozmieszczenie króćców nieprzypadkowe W układzie niegrawitacyjnym, z oporami poprawnie zrównoważonymi będą spadki ciśnienia rzędu 10 kPa plus minus razy kilka (czy tak? nie jestem hydraulikiem). Ciśnienia dynamiczne dla nie za dużych prędkości są ułamkiem kPa, (1 m/s - 0.5 kPa), ciśnienia wynikające z różnic temperatury i gęstości (grawitacyjne) rzędu pojedynczych Pa - do pominięcia. Czyli jeżeli pompy mają jakieś opory do pokonania, to sztywności układów łączonych przez sprzęgło są na tyle duże, że te 0.5 kPa można pominąć. Przepływy będą takie jak na rysunkach w instrukcji "tak po prostu". Taka wersja dla ubogich, która pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów powinna działać bez komplikacji. Dla trochę większych przepływów lub z chęci poprawienia czegoś można zrobić właśnie tak jak @CIHYMUR. Trójniki większe niż rurki doprowadzające, ale bez specjalnego spinania się na proporcje typu 3D. Istotne, żeby prędkości w sprzęgle były nieduże, a kształt jeszcze minimalizuje ich wpływ. Więc czy faktycznie można pominąć ciśnienia dynamiczne w sprzęgle?
sambor Opublikowano 20 Września 2019 Autor #30 Opublikowano 20 Września 2019 Nie rozumiem powyższego postu , niech autor wyjaśni o co mu idzie? Co ma piernik do wiatraka? Sprzęgło w układzie H nie będzie prawidłowym sprzęgłem
zizi Opublikowano 20 Września 2019 #31 Opublikowano 20 Września 2019 Chodzi mi o liczbowe oszacowanie tej nieprawidłowości i określenie w jakich sytuacjach można się nią nie przejmować.
sambor Opublikowano 20 Września 2019 Autor #32 Opublikowano 20 Września 2019 Najlepiej się tym nie przejmować, tylko zachować warunki dla jakich jest liczone lub dobierane sprzęgło.
teres Opublikowano 20 Września 2019 #33 Opublikowano 20 Września 2019 Kosztowo to się może nie opłacać, jakby to robić na trójnikach np. 3" + złączki + redukcje.
CIHYMUR Opublikowano 20 Września 2019 #34 Opublikowano 20 Września 2019 9 godzin temu, zizi napisał: Taka wersja dla ubogich, która pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów powinna działać bez komplikacji. Też uważam że to by działało, ale koledzy z forum odwiedli mnie od tego. Chciałem stworzyć coś na zasadzie ala sprzęgła z dodatkiem zaworu który służyłby do regulacji przepływu . Tak jak w zaworze trójdrożnym. W końcu odpuściłem. I zrobiłem na rurach z miedzi o przekroju 28" I dałem zawór trójdrożny.Mam regulację na grzejniki i zawory termostatyczne na kalafiorach, jest wygoda w końcu. Z tą wersją dla ubogich to tak nie do końca . Trójniki i zawór +nyple dwucalowe kosztują krocie. Prawdopodobnie przewyższają wartość niż samo sprzęgło. Materiał dalej leży w piwnicy , pozostało w głowie tylko pytanie. Nie sprawdziłem i nigdy się nie dowiem czy by działało. Mam przeczucie że działałoby znakomicie nawet lepiej niż trójdrogowy, ze względu na średnice 2 cale. Przy średnicy Cu 28mm słyszę jak pompy( walczą i rozrywają strumień)Takie spostrzeżenia mam albo tak ma być, nie wiem.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.