Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolejna instalacja pod lupę


pacula79

Rekomendowane odpowiedzi

montujesz wyłącznik termostatyczny z kapilarą przy bojlerze jak zostanie osiągnięta temperatura na bojlerze pompa się wyłączy ,jak spadnie to się znów załączy ,można też dać taki wyłącznik który będzie wyłaczał pompe np;przy 40c

 

zapomniałby kolego Gabrielu aleś to zmęczył gdzie zgubiłeś zawory odcinające do pompy,a jak wyczyścisz filtry ,i najważniejsze filtr dajesz zawsze sitkiem w duł jak go wyjmujesz do czyszczenia to żeby nieopadywały resztki do układu tylko na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montujesz dodatkowy przekaźnik na 230V sterowany napięciem pompy cwu włączony w obwód pompy c.o.(styki normalnie zwarte), w momencie pojawienia się napięcia zasilającego pompę cwu rozłącza układ c.o., po zaniku napięcia włącza pompę. Można tez dać stycznik na pompę c.w.u. aby wyłączał tę pompę wraz z pompą c.o. przy spadku temperatury poniżej zadanej dla c.o. Wtedy pompa cwu załączy się po osiągnięciu zadanej temperatury dla pompy c.o. Dla tego przypadku używa się styków normalnie rozwartych. a sam stycznik wstawia się w instalacje zaraz za sterownikiem pompy (sterowanie) c.o. aby uruchamiał pompę cwu.

 

post-4692-1230015920_thumb.jpg

 

Rysunek bardzo schematyczny ale powinieneś sobie poradzić.

Pozdrawiam i Życzę Zdrowych Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

 

Oczywiście to wszystko jest nieważne jeśli twój sterownik ma fabryczną funkcję priorytetu c.w.u. w opcjach sterownika! Patrz instrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest mój nowy schemat poprawiony. Proszę o opiniepost-4450-1229971682_thumb.jpg I jeszcze jedno pytanko czytałem iż mój sterownik obsługuje pompę c.w.u tylko skąd ten sterownik będzie wiedział że po ustawienu na nim temp. bojlera np.55 stopni ma wyłączyć pompkę a włączyć pompę c.o ?

 

Filtr wystarczy jeden na powrocie do kotła. Zresztą sam kocioł to doskonały filtr gdzie osady osiadają na dnie (małe prędkości przepływu).

Jeśli twój sterownik ma fabryczną funkcję priorytetu c.w.u. w opcjach sterownika to rozpozna , jeśli nie to patrz post powyżej! Patrz instrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mój sterownik ma funkcję priorytetu c.w.u ale i tak jakiś czujnik temp.na bojlerze chyba musi być,a jeśli tak to czy musi on być podłączony do sterownika? i jeszcze jedno czy mój rysunek jest dobrze wykonany? prosiłbym jescze o jakieś opinie. A tak poza tym to życzę wszystkim forumowiczom WESOŁYCH ŚWIĄT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma sterować pompą cwu to musi mieć miejsce do wpięcia czujnika. Jeśli nie było go w zestawie to trzeba kupić u dostawcy. Inaczej nie będzie ten sterownik działał, pomiar temperatury musi odbywać się na wylocie c.w.u z wymiennika, podgrzewacza, jak najbliżej. Nie wiem jaki to sterownik ale będzie do montażu albo na rurze przy pomocy opaski, albo do pochwy we wnętrzu rury. Prawdopodobnie będzie taki sam jak do pomiaru temperatury c.o. co do rysunku to trzeba by go trochę zmieni ale to nie jest pięć minut roboty. generalnie wole rozwiązanie z zaworem trójdrożnym i dodatkową pompą obiegu kotłowego. daje stabilniejszą temperaturę na powrocie kotła niezależnie od temperatury na obieg c.o. Ponadto upraszcza obejście (bajpas). No możne jest trochę droższe rozwiązanie bo potrzeba dodatkowej pompy, zaworu zwrotnego, ale utrzymuje stałą temperaturę powrotu. Pozwala to obniżyć temperaturę na wyjściu z kotła nawet do 55 st. C przy 50 stopniach na powrocie. Do pod mieszania wykorzystałem pompę Grundfosa cyrkulacyjną do c.w.u, gdyż wytrzymuje temperaturę wody do 120st.C Inne w większości do 90 stopni. A pompa ta ma wystarczające parametry aby podołać pod mieszaniu. Oczywiście potrzeba tez sterownika, ale to już może być zwykły termostat o histerezie 5st. C. Jeszcze lepszy jest od c.w.u elektroniczny. Jego histereza wynosi tylko 3st.C. Ja osobiście mam stary sterownik od pieca obecnie niewykorzystany i wykorzystuje wyjście od wentylatora, ma on 5 st.C. zresztą do sterowania może być każdy sterownik gdyż to do czego on służy jest jedynie umowne. musi posiadać tylko funkcje które nas interesują tj. wyłączać się przy zadanej temperaturze a włączać przy spadku. A jeśli coś działa odwrotnie? To też można np. od pompy c.o. która włącza się przy wzroście temperatury tylko wtedy należy dać dodatkowy przekaźnik, który zamieni sygnał na odwrotny tj. włączenie przekaźnika przez regulator powoduje jego rozłączenie czyli przy pracy pompy na mieszanie wody, stycznik powinien mieć połączone styki normalnie zwarte. Przy sygnale z regulatora (napięcie), przekaźnik rozłącza obwód i pompa zatrzymuje się. Do rysunku wrócę albo po Świętach albo po Nowym Roku. Więc jeśli masz czas to poczekaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam instalację prawie dokładnie jak na rysunku po prawej jednak przed bojlerem mam pompkę i zawór zwrotny (z pompką napewno szybciej zagrzejesz wodę a zawór zwrotny nie doprowadzi do wychładzania wody w bojlerze podczas gdy piec będzie zimny...-woda w instalacji będzie nagrzewała się od bojlera i grawitacyjnie będzie wychładzała ciepłą wodę użytkową), do tego dla większego bezpieczeństwa dałem zaraz przy piecu na zasilaniu zawór bezpieczeństwa... i wszystko jest ok...

jednak bez automatycznego sterowania pompkami zawsze trzeba pamiętać w przypadku CWU o wyłączaniu pompy przy wygaszaniu pieca co może być uciążliwe...

czyli ja jeśli bym nie dawał automatycznego sterownika wybrałbym zdecydowanie rys. po prawej i na pewno też nie dał bym pompki przed CWU i pozwolił bym bojlerowi nagrzewać się grawitacyjnie (nie zapominając o zaworze zwrotnym na zasilaniu), a pompka tylko za zaworem 4D...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie a co powiecie na temat tego schematu instalacji, zaprojektowałem go sam.

 

 

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&id=783

 

a du dalsza część tej samej instalacji:

 

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&id=785.

 

 

 

Jak możecie to ustosunkujcie się do tego schematu z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nieźle,a po pierwsze rura przelewowa nie od dołu zbiornika tylko przy górnej krawędzi zbiornika ,ja bym się pokusił jeszcze o obejścia pomp z zaworami różnicowymi,większe bezpieczeństwo

 

 

Witaj mezik0 co do naczynia jest tak jak napisałeś, tylko, że ja rysując ten układ na to nawet uwagi nie zwróciłem, co do obejść miałem je przed korektą całej instalacji, i jedno co pamiętam z tego układu to wielkie stuki przy załączeniu się pompy. A tak na marginesie to ten układ u mnie już działa, i jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto fotka instalacji

 

1 zasilanie z pieca

2 powrót do pieca (do niego wchodzi jeszcze powrót nie widoczny na fotce z bojlera 7)

3 powrót z grzejników

4 zasilanie grzejników (od dołu: zawór kulowy, filtr, zawór zwrotny, pompka i zawór kulowy - na obejściu sam zawór kulowy)

5 zasilanie bojlera (od dołu: zawór kulowy, filtr, zawór zwrotny, pompka i zawór kulowy)

6 wyjście na naczynie wzbiorcze

 

rozdzielacz na parter umieściłem w piwnicy i odwróciłem go "do góry nogami" dzięki temu z powodzeniem w razie awarii prądu ogrzewanie chodzi mi grawitacyjnie (testowane- test OK), co także zmniejsza ryzyko zagotowania się wody podczas braku prądu. podobnie mam na pietrze zrobione zasilanie grzejników na 1 piętro.

post-4888-1230410999_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy rysunek beznadzieja gdyz jak ma byc w pelni ewykorzystana instalacja od strony grzejnikowejnikow skoro nie ma na niej pompy.Co ma spowodowac jej obieg grawitacja?????

 

 

Witaj Marek7373, otóż jak spojrzysz na oba rysunki tworzą one jedną całość, i układ działa na zasadzie załączenia pompki Co przez strownik Pieca, wówczas cały układ działa, przez grzejniki i powrót przez zawór 4D do kotła, po co miała by być 3 pompka,a oddzielnie mam CWU.

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomala993. Coś mi nie pasi z tą pompą cyrkulacyjną, grupą bezpieczeństwa koło bojlera. Termostatu pokojowego lepiej nie podłączaj do sterownika pieca. będziesz miał duże wahania temp. w domu i duże ryzyko wygasania pieca. Lepiej dobrze "zestroic" grzejniki i zawór 4-D.

 

 

Witaj vozik, jeżeli chodzi o cyrkulację: mam pompkę grundfos 15-14, która ma za zadanie ściągnąć zimną wodę z rury z ciepłą wodą i tak to u mnie działa pompka ma swój filtr zawory kulowe i zawór zwrotny wszystko na 1/2 cala wpięte w zbiornik i sterowane zegarem dobowy, co do naczynia wzbiorczego wisi ono u mnie obok zbiornika cwu, i jak na razie super ciśnienie 4,5bara, zawór do 6 barów, manometr do 10 i odpowietrznik, do tej grupy podpięty jest powrót ze zbiornika CWU, aby zapobiec skokom ciśnienia w domowej instalacji-jeżeli coś jest nie tak to napisz.

 

Natomiast jeśli chodzi o termostat to bardzo z nim kłopotów nie mam bo działa super i nagrzewa dom też super, gorzej z kotłem a w zasadzie z opałem-miał, ni cholery nie mogę doregulować, raz jest ok, raz rano wstaje i piec wygasł. Jeśli coś masz do zaproponowania chętnie posłucham.

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomala993 ze schematu wywnioskowałem że pompę cyrk. masz wpiętą między wej. cyrk. w zbiorniku c.w.u. a rurę zasilającą c.o. ( może za dużo kresek ) i stąd moja wątpliwośc. Nie mam doświadczenia w paleniu miałowcem także na ten temat nie będę się rozpisywał ale już kilka razy już spotkałem się z problemem gdy sterownik pokojowy steruje bezpośrednio pracą pieca. W większości sytuacji dobra regulacja c.o. załatwiała temat. Kilka razy rozwiązaniem problemu okazał montaż siłownika zaworu 4-D i prostego sterownika ( EUROSTER 1100M ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego wiec tak załoz dodatkowa ppompe na zasilaniu zasobnika wg 2 schematu wysteruj tak ze biezesz zasilanie z pompy CO podajesz na termostat zasobnika jesli niee ma to dodłozysz ustawisz naokb 45-50 stopni i z niego na pompe zasobnika i cały problem z głowy ,zawór 4d jest ok tylko wysteruj jakos pogodówka albo recznie korekte wprowadzisz i cała filozofia bo ciagnie sie ten temat jak f..... z olejem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego wiec tak załoz dodatkowa ppompe na zasilaniu zasobnika wg 2 schematu wysteruj tak ze biezesz zasilanie z pompy CO podajesz na termostat zasobnika jesli niee ma to dodłozysz ustawisz naokb 45-50 stopni i z niego na pompe zasobnika i cały problem z głowy ,zawór 4d jest ok tylko wysteruj jakos pogodówka albo recznie korekte wprowadzisz i cała filozofia bo ciagnie sie ten temat jak f..... z olejem

 

Kolego skoro czegoś nie wiem to draże temat, a jak widać są ludzie którzy coś tam wiedzą i chcą pomóc, dla jednego może to wszystko proste a dla innego bardzie skomplikowane, biorąc pod uwagę, iż nie jestem z zawodu instalatorem, a tak na marginesie to troszkę więcej tolerancji, na ludzką nie wiedzę, bo jak dobrze zauważyłem kolego od nie dawna na tym forum a już mu się coś nie podoba nie ładne zachowanie, kolego.Istotą tego forum jest wzajemna pomoc i wymiana doświadczeń, a asertywność nie ma tu nic wspólnego z pomocą ludziom, o niewielkiej lub znikomej wiedzy na temat. Więc kolego więcej cierpliwości i tolerancji, dla mniej zorientowanych.

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ale nie w tym tonie nie miałem zamiaru nikogo ponizac i kompletnie zle mnie zrozumiałes ,nie tedy droga podpowiadam aby jakos zaczeło działac a nie wiedza ludzkarzecz a jak załozysz tą pompe to bedziesz zadowolony ze swojej instalacji

pozdraiam Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.