Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolejna instalacja pod lupę


pacula79

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż mam kocioł futura econo 25Kw, dwie pompy jedna od cwu, druga co termostat pokojowy spięty z kotłem, na marginesie dom dobrze docieplony, z każdej strony około 20 metrów, zbiornik cwu ustawiony na 45 stopni.

 

 

Problem tkwi w szczegółach:

 

1. Gdy kocioł pracuję (jest w trybie praca)-to wszystko jest ok, i działa ładnie,ale gdy całą noc nie działa bo termostat go wyłączy, to pomimo tego że sterownik przez całą noc włącza się na 30 sekund co 2 minuty, aby utrzymać wysoką temp. wody w układzie, to i tak jak o 5 rano załącza się pompa do pracy i rusza kocioł, to temperatur a spada do 50 stopni, a powrót nawet do 30.

2. Za cholerę nie mogę ustawić zaworu 4D, otóż nawet gdy kocioł pracuje i pompa od CO również, to jak dam zawór prawie na maxa, to temperatura zasilania grzejników mi wzrasta, a powrót do kotła spada, czyli zachowanie prawidłowe, ale jak zjeżdżam z zaworem w drugą stronę aby podwyższyć temperaturę powrotu to muszę dać prawie na minimum aby temp. powrotu mi wzrosła do kotła. Dodam jedynie, że zarówno na zasileniu jak i na powrocie za zaworem jak i przed mam termometry, i co jeszcze ciekawe jak skręcam na minimum, zawór to temp. zasilania z kotła również maleje a na kotle mam dalej 75 stopni. Trochę na mieszałem sorki. Zaraz zacznę nowy temat i wrzucę fotki kotła i instalacji, to znacznie lepiej zrozumiesz mnie wypociny.

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie namieszałes ostatnio takie sprzeczki tu chodziły ze jeda pompa wystarczy zeby zasilic grzejniki przez zawór 4 d za przeproszeniem g....prawda

zawór 4d ma dwa obiegi zasilanie powrot lub zasilanie zasilanie /powrót powrót oijesli faktycznie uzywasz go do regulacji to musisz miec pompe przed zaworem i za pompa przed zaworem pracuje na 1 biegu i utrzymuje temp w małym obiegu pieca druga zas za zaworem reguluje temp na CO załaczana terostatem pokojowym i inaczejnie bedzie dlapełnego komfortu trzecia pompa do zasobnika ja robie to inaczej zeby tylepomp nie bylo potrzeba i działao poprawnie tu na forum ludzie zachwalaja zalety tych zaworów i ofszem przy stabilnej pracy i jednej pompie jest super zas przy normalnej regulacji tak jak ty masz to musza byc dwie przed i za ja własnie pomimo ze automatyk i instalator CO jeszcze zadnego nie mam zaworu jak to mowia szewc w dziurawych ........ ale juz zamowiłem i bede montował 3d na grawitacji bo mam problem ze piec prtzelatuje z temp i idzie w instalacje co prawda mam głowice ale nie sa w stanie zareagowac tak szybko i temp w pomieszczeniu podchodzi 25 stopni zwłaszcza po grzaniu zasobnika (piorytet ciepłej wody)zawor 3d bedzie wysterowany pogodówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie a co powiecie na temat tego schematu instalacji, zaprojektowałem go sam.

 

 

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&id=783

 

a du dalsza część tej samej instalacji:

 

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&id=785.

 

 

 

Jak możecie to ustosunkujcie się do tego schematu z góry dziękuję.

 

Rys. 1 Jak naczynie wzbiorcze otwarte to po co odpowietrznik automatyczny? Odpowietrzenie następuje przez to naczynie i wszystkie piony powinny być do niego podłączone. Odpowietrznik na ssaniu pompy (rys. 2) to prosta droga do zapowietrzania instalacji. W niektórych przypadkach odpowietrzniki potrafią zaciągać powietrze do instalacji. Nie wiem co znaczy separator powietrza . czy chodzi o separator mikropęcherzy powietrza? Bez sensu przy naczyniu otwartym. Należy pamiętać, że naczynie otwarte napowietrza instancję wewnętrzną, niestety to wada tych zbiorników i może się przysłużyć szybszemu uszkodzeniu grzejników blaszanych oraz wydzielaniu się pęcherzyków powietrza w pompach na wylocie kotła. Stąd lepiej pompa na powrocie do kotła. Bierze se to stąd, że pod wpływem temperatury dochodzi do wydzielenia sie gazów rozpuszczonych w wodzie. Zjawisko to nazywa się odgazowaniem termicznym i w energetyce zawodowej są specjalne układy odgazowujące wodę w zbiornikach połączonych z atmosferą, ale nie otwartych, w których panuje niewielkie nadciśnienie. Woda jest podgrzewana do 105 st. C (nadciśnienie) i w ten sposób pozbywa się rozpuszczonych gazów. co do rys. 2 to nie rozumiem podłączenia pompy cyrkulacyjnej. Pompa cyrkulacyjna w powinna być wpięta na rurze cyrkulacyjne (powrotnej) od odbiorników wody do wymiennika , czyli pompa ta powoduje wymuszenie wody c.w.u. pomiędzy wymiennikiem a odbiornikiem wody aby np. w baterii była ciepła woda (w pobliżu). Pompa cyrkulacyjna powinna posiadać zawór zwroty, być z oporowana (dławiona, punkt pracy pompy cyrkulacyjnej) i chodziła wtedy jeśli temperatura wody spadnie poniżej jakiegoś poziomu (np. 35st.) CZĘSTO ZAPOMINA SIĘ , ŻE POMPY MUSZĄ BYĆ Z OPOROWANE w celu ustalenia punktu pracy, gdyż inaczej ich trwałość lub żywotność bardzo spada. Należy wyregulować instalację wewnętrzna kryzowaniem, lub nastawą wstępną w zaworach termostatycznych po pierwsze w celu niezbędnego przepływu wody przez wszystkie odbiorniki ciepła (grzejniki , wymienniki a nawet naczynie wzbiorcze otwarte w których zbiegają się wszystkie odpowietrzenia - kryzowanie odpowietrzeń w przypadku instalacji [dotyczy tylko układów pompowych!!!) Na rysunku zaś pompa cyrkulacyjna c.w.u. wstawiona jest w obieg instalacji c.o., a nie c.w.u. I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga!!!. Należy zwrócić baczna uwagę na sposób podłączenia zaworu czterodrożnego i trójdrożnego aby spełniały swoje funkcję> W czterodrożnym podmieszanie musi być:

1. Wody kotłowej wychodzącej z wodą z powrotu z instalacji w celu obniżenia temperatury na c.o.

2. Wody kotłowej wychodzącej z kotła z wodą z powrotu z instalacji w celu podniesienia temperatury powrotu wody do kotła.

robić to wszystko zgodnie ze schematem zaworu i danych producenta.

To samo dotyczy zaworów trójdrożnych. Pamiętać też należy, że w przypadku zastosowania zaworu zwrotnego na jednej odnodze zaworu wymusza zastosowanie takiego zaworu również na innych gałęziach. Zawory zwrotne są bardzo oporotwórcze i powodują nieprawidłowe działanie zaworów ze względu na nierówne przepływy. Osobiście nie zalecam zaworów czterodrożnych. Lepiej działa układ z zaworem trójdrożnym i pompą obiegu kotłowego. daje to zawsze równa temperaturę na wlocie do kotła i nie zależy od ustawień temperatury wody wychodzącej na instalację c.o. Często nie można uzyskać wymaganej temperatury powrotu ( za niska lub za wysoka). Przy układzie obiegu kotłowego temperatura zależy tylko od wydajności pompy np. z zaworem dławiącym, a górna temperatura od ustawienia regulatora temperatury sterującej pompą tegoż obiegu. Przy czterodrożnym zmiana temperatury w jednej gałęzi zmienia się temperatura w drugiej gałęzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no fajnie tylko ze drabinki to chyba jako ozdobne bo nie beda grzały i cyrkulacja cos zle wpieta ale rozumiem ne to bład kreslarski separator oki zawor tez tylko zeby to dobrze chodziło to bhym załozył pompe przy wyjsciu z pieca i zlikwidował pompe ładujaca zasobnik zatapił ja jaklim tanim zaworem elektomagnetyczmym pompa na wyjsciu z pieca ustabilizuje prace instalacji nazaworze 4d i zasobnika to tyle jeszcze sie przyjze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.