Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolejna instalacja co/cwu


Trzykawki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jestem po pierwszych rozmowach z ew. instalatorem kotłowni. Wyszedł z nich i z grzebania po sieci m.in. na ty forum układ ogrzewania który pozwalam sobie dołączyć. Piec to Klimosz Ling Duo 25 kW (budynek ma ok. 180m3 podłogi, dobrze ocieplony). Do pieca sprzedawca zaproponował mi zawór 4D firmy Honeywell, sugerując, że w praktyce sterownika nie będę używał więc wystarczy sam zawór.

Będę zobowiązany za wszelkie krytyczne/konstruktywne uwagi.

Do instalacji otwartej zaproponowano mi naczynie wzbiorcze pojemności 20l. No i czy pompa do c.w.u. nie powinna być jakoś sterowana?

post-2288-1219921456_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że pompa cwu będzie sterowana przez sterownik pieca.

 

Natomiast zadałbym pytanie, czy potrzebny jest zawór zwrotny w układzie bojlera cwu. Poza tym szczegółem posiadam (aż do wymiennika) instalację bardzo podobną do Twojej - funkcjonuje wiec jest chyba od tej strony ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak patrząc na schemat to co nieco dziwny układ. W ukladzie z wymiennikiem płytowym nie ma potrzeby stosowania zaworu czterodrożnego przed wymiennikiem. Istotą działania zaworu czterodrożnego jest stworzenie krótkiego obiegu kotła gdzie gorąca woda jest zawracana spowrotem do kotła podnosząc w nim temperaturę. Układ z wymiennikiem płytowym i zasobnikiem c.w.u. tworzy dwa krótkie obiegi kotła i nie ma już najmniejszej potrzeby stosowania zaworu mieszającego w układzie przed wymiennikiem. Warto jednak zamontować zawór mieszający ZA wymiennikiem; juz po stronie instalacji. Jednak zaworem tym będzie zawór mieszający trójdrożny. Za rozwiązaniem takim przemawia wyższa skuteczność przekazywania ciepła pomiędzy wymiennikiem a instalacją, dużo bardziej stabilna temperatura w instalacji ciśnieniowej szczególnie w zakresie niższych temperatur. Ponadto w takim układzie można wysterować zarówno instalację jak i zasobnik z jednej pompy dokładając jedynie dowolny elektrozawór do układu z zasobnikiem c.w.u. Poniżej zdjęcie jednej z moich instalacji tego typu dzialającej w centralnej Polsce ( bez podłogówki ).

 

Instalacja ta jest z kotłem Warmet 200 ceramik, zasobnik Kospel 140 l, pompy Grunfoss, wymiennik Zilmet, zawór trzydrożny ESBE z siłownikiem i sterownikiem TCZ 25. Zasobnik sterowany przez sterownik różnicowy; ładowany pompą i zamontowanym w szeregu zaworem termostatycznym Herz 3/4" z termosiłownikiem.

 

Pozdrawiam

Piotr

post-349-1219934549_thumb.jpg

post-349-1219934808_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinie.

Co do zaworu 4D w tym układzie - rozmawialiśmy z doradcą z firmy Klimosz który zasugerował konieczność zastosowania tego zaworu nie wnikając w rodzaj instalacji - mówiąc krótko, jeśli na kotle nie będzie tego zaworu firma odmawia gwarancji. Tak przynajmniej zinterpretowałem ich wyjaśnienia.

Co do napędu pompy w obiegu c.w.u. - myślałem raczej o sterowaniu nią nie przez piec ale temperaturą c.w.u. Ma to sens i jest wykonalne? Piec może sterować 4D i ew. mogę zainwestować w siłownik...

Pompy przed i po wymienniku są sterowane "ręcznie" - czy tu jakaś automatyka ma sens?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Najwidoczniej dlatego tak powiedział, gdyż nie wnikał w układ instalacji. W proponaowanym przeze mnie ukladzie i tak jest zawór mieszający, co prawda trzydrożny, ale biorąc pod uwagę fakt strat przesyłu ( przekazywania ) ciepła pomiędzy ukladem bezciśnieniowym z kotłem a ciśnieniowym za wymiennikiem rzędu 5 - 10 st C układ po stronie kotła zachowuje się co najmniej tak samo dobrze jak z zaworem czterodrożnym bez wymiennika. Chciałem zwrócić uwagę na fakt, że będziesz miał spore problemy z wysterowaniem układu szczególnie w zakresie niskich temperatur w instalacji ciśnieniowej. Układ taki z ręczną nastawą zaworu mieszającego jest bardzo niestabilny temperaturowo.

 

Zrezygnuj z Honeywell na korzyść ESBE, najlepiej mosiężne, nie żeliwne. Zawory mieszające obu firm są w podobnych cenach, ale silowniki - nie. ESBE jest około 180 zł tańszy przy o niebo lepszym działaniu, wykonaniu i wyglądzie. Siłowniki - w zakresie 1-2 minuty; najlepiej 1 minuta.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinie.

Co do zaworu 4D w tym układzie - rozmawialiśmy z doradcą z firmy Klimosz który zasugerował konieczność zastosowania tego zaworu nie wnikając w rodzaj instalacji - mówiąc krótko, jeśli na kotle nie będzie tego zaworu firma odmawia gwarancji. Tak przynajmniej zinterpretowałem ich wyjaśnienia.

Co do napędu pompy w obiegu c.w.u. - myślałem raczej o sterowaniu nią nie przez piec ale temperaturą c.w.u. Ma to sens i jest wykonalne? Piec może sterować 4D i ew. mogę zainwestować w siłownik...

Pompy przed i po wymienniku są sterowane "ręcznie" - czy tu jakaś automatyka ma sens?

 

Pozdrawiam

 

Witam,

 

Najlepszy rodzaj sterowania dla pompy c.w.u. to sterowanie różnicowe z pomiarem temperatury kotła i ogrzanej wody w zasobniku. Koszt takiego sterownika to około 230 zł.

 

Co rozumiesz przez "ręczne" sterowanie pompami przed i za wymiennikiem?

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy rodzaj sterowania dla pompy c.w.u. to sterowanie różnicowe z pomiarem temperatury kotła i ogrzanej wody w zasobniku. Koszt takiego sterownika to około 230 zł.

Rozumiem, że mógłbym liczyć na Twoją pomoc w tym zakresie?

 

Co rozumiesz przez "ręczne" sterowanie pompami przed i za wymiennikiem?

Panu pewnie chodziło o ustawianie prędkości pompy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do napędu pompy w obiegu c.w.u. - myślałem raczej o sterowaniu nią nie przez piec ale temperaturą c.w.u. Ma to sens i jest wykonalne?

 

Pisząc "przez sterownik pieca" miałem na myśli właśnie sterowanie temperaturą cwu. Nie wiem dokładnie jak działa sterownik pieca o którym piszesz, ale u mnie (GECO) jest w uproszczeniu tak, że pompa cwu pracuje dopóki woda w bojlerze nie osiągnie odpowiedniej temperatury. A z tego co widzę Ling Duo ma czujnik temperatury cwu, więc pewno właśnie do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów

 

Wiadomym jest, że zawór 4D instaluje się w celu podwyższenia temperatury na powrocie do kotła. Czy instalując zamiast niego wymiennik połączony z piecem na paliwo stałe grawitacyjnie nie zapewnimy temeratury powrotu na odpowiednim poziomie ?

 

Pozwoliłem sobie na przykładzie rysunku z pierwszego postu zmodyfikować ten układ. Pominę takie szczegóły jak zawór bezpieczeństwa po stronie wtórnej wymiennika, którego nie ma na rysunku a powinien być. To samo tyczy się odpowietrzników. Określiłby to jako "oczywistą oczywistość" :D

 

Można tak czy jednak należy np na powrocie do kotła zainstalować małą pompkę do "przyśpieszenia" obiegu piec - wymiennik.

post-2387-1220128647_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.