Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Iryd Pid+S Czujnik Spalin


gilal

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam do siedziby firmy Tech 11km.Wsiadłem w auto opowiedziałem swój problem pokazano mi sterownik omówiono wszystkie parametry dopasowano wentylator i teraz mam 40% sadzy mniej.

A klapkę przy wentylatorze masz otwartą na stałe jak używasz PID w kotle z podajnikiem  (lepiej dopala a w zasadzie spala całkowicie węgiel przy małych obrotach dmuchawy, obroty rzędu 1% do 10%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.techsterowniki.pl/75-poradnik-instalatora

 

Ja otwarłem na stałe działa rewelacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak się zdecydujesz na Iryd-a, to:

w menu kodowym dobierasz charakterystyke pod posiadany typ dmuchawy, to ważne, aby to później dobrze chodziło

 

dalej co do samego ustawienia spalania:

- pauzę dla 100%mocy możesz 1:1 przeniesc z obecnego stera,

- do tej pauzy dobierasz wartość nadmuchu - tutaj trochę zabawy na początku.

- do tej pauzy dobierasz także podbicie obrotów wentyla przy podawaniu nowej porcji oraz czas trwania podbicia. Czas trwania podbicia w ciemno możesz ustawić na 1/3 wartości pauzy dla 100%mocy

 

1%mocy robisz jako 15-20krotność pauzy dla 100%mocy

do 1%nadmuch ustawiasz od 1 do 3biegu (jak wcześniej dobrze ustawiłeś charakterystyke prądu pod silnik danej dmuchawy)

 

i tak oto wygląda recepta.

 

Sterownik ma tzw algorytm przejścia i jak będzie wpadać w podtrzymanie, to odpowiedni wzór zadba o to, aby Ci ten tłok nie wygasał (warunek to dobrze dobrane parametry pracy i podtrzymania)

 

Czujnik spalin z kolei to taki kaganiec od góry, zadasz np.300st.c, to po przekroczeniu o 10st.C ster chwilowo przejdzie w podtrzymanie do wychłodzenia spalin.... pomaga w lepszym ustawieniu

 

ps. ster ma pełne okablowanie.

ps.2 czujnik pogodowy do niego to dodatek, jest jednak cyfrowy DS18B20, zatem zwykły KTY z innego stera nie będzie pasował

Witam

Sterownik wczoraj zainstalowałem, ustawiłem jako tako :( ciężko się połapać od razu. Podtrzymanie tak samo :( w plumie miałem po prostu całkowity czas i podanie (bez przedmuchów), a tu już inaczej. Są tam jakieś gotowe ustawienia pod tłok ale nie wiem jaki wybrać. Masz może jakieś dobre wskazówki jak dobrze ustawić ten ster pod tłoka?

Dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rady masz w cytacie, rozwiązań tłoków jest tak dużo,że dane uniwersalne nie istnieją.

 

- pauzę dla 100%mocy możesz 1:1 przeniesc z obecnego stera,

- do tej pauzy dobierasz wartość nadmuchu - tutaj trochę zabawy na początku.

- do tej pauzy dobierasz także podbicie obrotów wentyla przy podawaniu nowej porcji oraz czas trwania podbicia. Czas trwania podbicia w ciemno możesz ustawić na 1/3 wartości pauzy dla 100%mocy

 

1%mocy robisz jako 15-20krotność pauzy dla 100%mocy

do 1%nadmuch ustawiasz od 1 do 3biegu (jak wcześniej dobrze ustawiłeś charakterystyke prądu pod silnik danej dmuchawy)

 

i  idąc dalej z pytaniami od Ciebie:

"czas pracy mieszacza - 2 - " ? - to oznacza, że siłownik zaworu pracuje 2sekundy
"czas przerwy mieszacza - 20 - " ?, to oznacza pauże pracy siłownika przed następnym dwusekundowym krokiem..

czyli siłownik pracuje 2sekundy co 20sekund..
"czas pełnego otwarcia -250 - " tu jak rozumiem wpisuję czas otwarcia mieszacza swojego, u mnie jest 100s, jak masz czas otwarcia 100sekund, to go tutaj wpisujesz

 

"ilość podań w awarii - 5 - " ? jak zadziała czujnik kosza, to opał będzie wypchnięty przez 5cykli podajnika

"cz. obiegu podajnika - 8 - " ? - to jest do dopasowania do danego tłoka i zastosowanej przsekładni, są tłoki, gdzie obieg od wyzwolenia krańcówki trwa 45sekund, sa takie,gdzie będzie 5sekund.. nie wiem czy masz wolna czy szybką przekładnię, spisz ze starego stera albo zmierz stoperem ile trwa pełen ruch szuflady do ponownego zadziałania kontraktonu/magnesu - wpisz tutaj ten zmierzony czas

"cz. opuszcz. pola magn. - 2 - " ? - to oznacza po ilu sekundach od podania sygnału do startu podajnika czujnik krańcowy wyjdzie z pola magnetycznego czytającego pozycję stop tłoka

 

Mam jeszce dmuchawę z klapką inną niż jest w ustawieniach i nie wiem jak ją ustawić - po takim opisie to ja też nie wiem.. napisz jaką masz dmuchawę - spisz symbol z naklejki na dmuchawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie czujnika spalin w Irydzie.Czy dobrym pomysłem jest umieszczenie go w czopuchu w takiej jakby osłonce/tulejce ? 

Producent kotła wspawał w czopuch taką włąśnie osłonę czujnika temp spalin twierdząc że wydłuży to żywotnośc czujnika,co o tym sądzicie...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rady masz w cytacie, rozwiązań tłoków jest tak dużo,że dane uniwersalne nie istnieją.

 

- pauzę dla 100%mocy możesz 1:1 przeniesc z obecnego stera,

- do tej pauzy dobierasz wartość nadmuchu - tutaj trochę zabawy na początku.

- do tej pauzy dobierasz także podbicie obrotów wentyla przy podawaniu nowej porcji oraz czas trwania podbicia. Czas trwania podbicia w ciemno możesz ustawić na 1/3 wartości pauzy dla 100%mocy

 

1%mocy robisz jako 15-20krotność pauzy dla 100%mocy

do 1%nadmuch ustawiasz od 1 do 3biegu (jak wcześniej dobrze ustawiłeś charakterystyke prądu pod silnik danej dmuchawy)

 

i  idąc dalej z pytaniami od Ciebie:

"czas pracy mieszacza - 2 - " ? - to oznacza, że siłownik zaworu pracuje 2sekundy

"czas przerwy mieszacza - 20 - " ?, to oznacza pauże pracy siłownika przed następnym dwusekundowym krokiem..

czyli siłownik pracuje 2sekundy co 20sekund..

"czas pełnego otwarcia -250 - " tu jak rozumiem wpisuję czas otwarcia mieszacza swojego, u mnie jest 100s, jak masz czas otwarcia 100sekund, to go tutaj wpisujesz

 

"ilość podań w awarii - 5 - " ? jak zadziała czujnik kosza, to opał będzie wypchnięty przez 5cykli podajnika

"cz. obiegu podajnika - 8 - " ? - to jest do dopasowania do danego tłoka i zastosowanej przsekładni, są tłoki, gdzie obieg od wyzwolenia krańcówki trwa 45sekund, sa takie,gdzie będzie 5sekund.. nie wiem czy masz wolna czy szybką przekładnię, spisz ze starego stera albo zmierz stoperem ile trwa pełen ruch szuflady do ponownego zadziałania kontraktonu/magnesu - wpisz tutaj ten zmierzony czas

"cz. opuszcz. pola magn. - 2 - " ? - to oznacza po ilu sekundach od podania sygnału do startu podajnika czujnik krańcowy wyjdzie z pola magnetycznego czytającego pozycję stop tłoka

 

Mam jeszce dmuchawę z klapką inną niż jest w ustawieniach i nie wiem jak ją ustawić - po takim opisie to ja też nie wiem.. napisz jaką masz dmuchawę - spisz symbol z naklejki na dmuchawie

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Czas dla 100% przeniosłem ze starego stera, tylko nie wiem czy nie jest za długi:

100% mocy - pod. 6min.50s - dmuchawa 49 bieg 40%

1    % mocy - pod. 60min.50s - dmuchawa 1 bieg 10%

nie wiem czy nie przesadziłem z pauzami :(

Podtrzymanie : Przedm. 10s - pauza 12 min. - krotność 8

Piec mam vako-s 19kw Vakomet/Pleszew

Nie wiem z tą charakterystyką dmuchawy ustawione mam 10-40

typ mam taki:

klapka:                         jest

przysłona:                    nie

typ silnika:                   R2E 120-AR77-05 RF2C-120/062 K

spręż max:                  345 Pa

wydatek max:              255 m3/h

moc pobierania:           80 W

pręd. obrotowa:            2350 obr/min

regulacja obrotów:        brak

coś takiego :(

No i czujnik spalin ustawiłem na max 210

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. jak masz 100% mocy 6m50sek to przedłużenie dmuchania możesz dać na 1:30minuty do max.2minut (w menu kodowym 10)

to 1%mocy daj na ok. 45minut

 

Podtrzymanie, w tłoku podchodzimy deczko inaczej do tematu, bo podaje większe porcje.

Sugeruję abyś dmuchnął 20-25sekund

pauza może być to 12minut

a krotność w tłoku mówi, co które dmuchnięcie ma dodać porcję paliwa, liczysz to tak:

pauza (Twoje 12minut) x (razy) krotność (Twoje 8) = czas do dawki przed wygaszeniem palnika = 96minut (dla Twojego przykładu 12min i krtonosć8)

ja raczej staram się ustawiać tak, aby pauza podtrzymania x krotność nie przekraczała 50minut, tyle tłoki są w stanie się utrzymać na dobrym paliwie, na słabszym ok. 40-45minut

 

Dmuchawę chyba masz WPa06 lub WPa120 patrząc na parametry.... zatem z grubsza ta charakterystyka jest ok 10/40

możesz wybrac jednak użytkownika i zrobić dla biegu 49- 40% a dla biegu 1 deczko niżej 7-8% Te wartości ustawiają "prąd" pod dany silnik.

Te % to taki odpowiednik ile V podajemy np. dla biegu 49 ma być 140V a nie wychodzące z gniazdka 230V....

 

Co do wysokości biegu na którym to ma pracować, tutaj nie znam Twojego tłoka i jego palnika, trzeba dobrać, może starczy  12-14ty dla 100%mocy a może deczko mniej lub więcej. Tu musisz się pobawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wcześniej sprawdzałem, kociołek wytrzymywał w podtrzymaniu ponad 140 min. Teraz są te przedmuchy (w ecomax  tego nie było) to dałem krótszą pauzę. Na razie od soboty piecyk mi nie gaśnie :)

Jak przy 100% mocy mam 6min50s, to przy 1% mocy te 45min nie będzie za mało?

Te przedłużenie dmuchania to jest inna opcja niż podbicie? Już się gubię, sorki :)

Dmuchawa jest WPa 120 i mam ustawione na użytkownika 40-10, te 10 zmniejszę na 8 :) według zaleceń.

A jak najlepiej ustawić tem spalin? Mam teraz na 210 st ustawione. Jeszcze muszę zatrybić :) z tym panelem G. Mam mieszacz 3drożny z siłownikiem, pompa podłączona jako "pompa mieszacza" i daje tylko na grzejniki. Nie wiem jak to będzie działać w zimę.

Sorki za takie pytania ale lepiej się dopytać niż coś ..... :)

Pozdrawiam i dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tłokami jest jak z płatkami śniegu, z daleka niby do siebie podobne ale z bliska każdy inny.

 

Jak Ci nie gaśnie, to zostaw swoje dane dla 1%mocy

Co do podbicia - tam ustawiasz o ile biegów na czas podania podbić obroty dmuchawy

a drugi parametr mówi na jaki czas ma byc to podbicie.

Ono może byc symboliczne jeżeli chodzi o biegi 1-3biegi, istotny jest czas, bo gdy zejdziesz na te niskie moce, to po każdej nowej porcji ma mocniej dmuchnąc, aby odgazować szybciej nową porcję, by zminimalizować sadzenie i dymienie tłoka

 

Jak Pilot G podłączysz w wyjście mieszacza,to będziesz zmieniał albo bezpośrednio nastawe za mieszaczem albo możesz pracować w/g temp. pomieszczenia i  do tego zadajesz o ile st.C obniżyc nastawę za mieszaczem na czas utrzymania t.powietrza w pomieszczeniu

 

ps. co do tej krotności w trybie podtrzymania jeszcze...

ten sterownik ma algorytm, który przelicza ile % wykorzystano przy przejściu ze stanu grzania w podtrzymanie i to modyfikuje pierwszą dawkę... tj. jak miałeś krotność 8 a jestes przed t.zadaną i przed odstawieniem i dopiero, co porcja poszła, to poda na krotności 8, ale jak minie np. 6minut i 20sekund, to pierwszy raz w trybie podtrzymania poda na krotności 1 i dopiero kolejna porcja, jak tłok będzie dłużej stał pójdzie ze sztywnego ustawienia podtrzymania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ps. co do tej krotności w trybie podtrzymania jeszcze...

ten sterownik ma algorytm, który przelicza ile % wykorzystano przy przejściu ze stanu grzania w podtrzymanie i to modyfikuje pierwszą dawkę... tj. jak miałeś krotność 8 a jestes przed t.zadaną i przed odstawieniem i dopiero, co porcja poszła, to poda na krotności 8, ale jak minie np. 6minut i 20sekund, to pierwszy raz w trybie podtrzymania poda na krotności 1 i dopiero kolejna porcja, jak tłok będzie dłużej stał pójdzie ze sztywnego ustawienia podtrzymania"

Tego to nie łapie całkiem :)

podbicie i czas ustawiłem, ostatnio włączyłem tak na chwile ogrzewanie i zobaczyłem na wyświetlaczu iryda, że załączona jest pompa mieszacza+mieszacz i do tego pompa co. Z tego co wiem pompy co nie mam podłączonej :( I jeszcze zobaczyłem w info "mieszacz/podłogowe", a wiem że odznaczałem "mieszacz/grzejniki ..."  o co biega? i tak mi się wydaje są niskie nastawy jak na grzejniki, max 40 st jak dobrze pamiętam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z krotnością to kwestia informacyjna była, zadaniem algorytmu jest przeliczanie %wyliczania użycia mocy w trybie grzanie oraz podtrzymanie, cel jest taki, aby utrzymać w tłoku względnie stały poziom żaru. Największą bolączką tłoków są właśnie te przejścia - tutaj kłopot z wygaszaniem lub przewęglaniem w zależności od chwili wejścia w ten tryb.

 

Napisałem to info, abyś się nie zdziwił,że zadałeś 8 a podało ci za 2 czy 3razem, jak będzie stało dłużej to kolejny raz poda już dokładnie w/g tej nastawy

 

Co do diody pompa c.o. - zaświeca się, ale jak nie masz tam pompy, to nie ma to znaczenia.

 

Co do wyboru w mieszaczu, musisz zatem wejść w kod 10 i wybrać sterowanie układem mieszacza w trybie grzejnikowym, tak dla trybu podłogowego jest ograniczenie górnej nastawy. Zmianę zapisuje się przez guzik Info/wstecz (jest tam pod nim napisane,że tym guzikiem zapisuje się zmiany) Nie naciskaj guzika wyjście, bo wyjdziesz bez zapisu. Ja zawsze jak zmieniam coś, to robię info/wstecz zawsze do głównego ekranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli jakoś mi to się układa w główce :)

Tak sobie przypominam z tym mieszaczem i chyba tak właśnie robiłem, wychodziłem przez info. Ale jeszcze raz zobaczę. Bo te nastawy co pisałem to raczej do podłogówki są? Jak wchodzę w kod serwisowy i potem wychodzę, sterownik wyświetla stop, a był na przykład w podtrzymaniu. Tak ma być? Za każdym razem jak wychodziłem musiałem na nowo przechodzić procedurę rozpalania i resetował się czas podawania. Czyżbym coś robił źle? Na forum czytałem, że ludzie zmieniają parametry pid "KP i KI" przeważnie te KI. U mnie jest KP-48, a KI-21. Czy warto to zmieniać? A jak według Ciebie, na ile  ustawić czujnik spalin? Teraz mam ustawione na 210st. Szkoda, że nie ma w sterowniku czujnika powrotu i informacji o stanie węgla w zasobniku na panelu G. I jeszcze jedno :) mam panel G, jak można zablokować klawisze? Bo na rysunkach jest pokazane "zablokowane klawisze", a w instrukcji nic nie ma.

Sorki za taki nawał pytań, ale jak jest okazja to lepiej się dopytać niż coś przekombinować.

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde wejście w menu kodowe jest ingerencją w zasadę pracy sterownika z tego względu zawsze przechodzimy w STOP i trzeba ręcznie potwierdzić rozpalenie.

Tyle,że nie musisz przechodzić całej procedury rozpalenia, bo możesz pominąć podawanie.. jest to opisane nawet jak naciskasz guziki, na wyświetlaczu widać wówczas podpowiedzi

 

Z normalnego menu (krótko guzik menu) jak wyjdziesz, to nadal ster jest w stanie praca

Z głębszego po dłuższym przytrzymaniu menu jak wyjdziesz chwilowo idzie w STOP, ale sam przeskoczy w pracę

A menu kodowe- zawsze w STOP

 

Jak przestawisz to na mieszacz i grzejniki to przeskocz guzikiem menu/dalej na kolejny parametr i dopiero wyjdź guzikiem info z zapisem.

 

Czujnik spalin - masz guzik info, na jednej z zakładek jest odczyt z cz.spalin, zobacz jakie max. spaliny generujesz jak kociołek musi popędzić (zadaj mu z 15st.C wyższą temp.), jak masz czysty kocioł to dodaj wówczas do tego ze 30st.C i masz dobrze ustawiony kaganiec(jak zacznie przekraczać i odcinki robić, to będzie to sygnał do czyszczenia wymiennika)

 

KI to można ruszać przy ślimaku, ja mam 35 na moją instalację, przy tłoku to bym tego nie ruszał.

 

Co do pilot G klawisze są zablokowane w jakiejś konkretnej sytuacji przy pracy z temp. pomieszczenia, ale nie pamiętam jak to było, bo ja korzystam z trybu bezpośredniej zmiany nastawy za mieszaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, rozumiem z menu kodowego zawsze stop. Z tym mieszaczem jeszcze raz zobaczę, bo wczoraj było to samo. Z czujnikiem spalin poobserwuję, a jak według Ciebie ustawić ten max pułap ? Więc ten parametr "KI" nic nie będę ruszać, zostanie na 21.

Wielkie dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś miał jakiś kłopot z tym wyborem, to na sterowniku, na jego obudowie masz naklejkę z numerem telefonu do serwisu.

Jak odbierze p.Mateusz, to poprowadzi Cię ze spokojem.

 

Ja mam starszą wersję softu w swoim, muszę zaktualizować sobie do teraźniejszej wersji oprogramowania

 

 

a co do tego czujnika spalin, to pisałem jak do tego podejść

Czujnik spalin - masz guzik info, na jednej z zakładek jest odczyt z cz.spalin, zobacz jakie max. spaliny generujesz jak kociołek musi popędzić (zadaj mu z 15st.C wyższą temp.), jak masz czysty kocioł to dodaj wówczas do tego ze 30st.C i masz dobrze ustawiony kaganiec(jak zacznie przekraczać i odcinki robić, to będzie to sygnał do czyszczenia wymiennika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, na razie napisałem do firmy ProND z tym mieszaczem. Kombinowałem tak jak mi pisałeś i dalej jest tak samo z nastawami i wyświetla mieszacz/podło. Choć dziwne, wchodziłem znowu w ustawienia serwisowe i tam widniało, że jest ustawiony mieszacz na grzejniki. Już zgłupiałem :( A z tym czujnikiem spalin będę obserwował tak jak pisałeś. 

Dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już wiem jak zablokować klawisze w panelu G :) trzymamy  jednocześnie przyciski "-" i "+" i się blokuje klawisze :) Odblokowanie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i czujnik spalin ubity :( Cały czas pokazuje mi w sterowniku info, że tem. oo st :( Przez ten czas był wszystko ok, a dziś poszła tem. spalin ponad 400st przy podbiciu i przedłużeniu dmuchania :( Zmniejszyłem podbicie i wydłużenie o połowę ale co z tego jak nic nie widzę co się dzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

odnowię wątek:Iryd z czujnikiem spalin,po wyłączeniu PID w Menu,dalej moduluje moc.

W Serwisie powiedziano mi,że do całkowitego wyłączenia PID,trzeba też odłączyć czujnik od sterownika/odkręcić przewód/

Czy można jakoś wyłączyć PID,zostawić podłączony czujnik i traktować go jako elektroniczny

termometr? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pid wyłączony, to Iryd chodzi dwustanowo

 

PID od czujnika spalin zadziała tylko, jak przekroczysz zadaną temp. max. spalin, tylko wówczas będzie modulacja mocy w dół i tylko z tego powodu przy podłączonym czujniku spalin zostaje widok na 1%mocy, bo do tych wartości zaczyna ściągać czujnik spalin

 

Ustaw sobie t.spalin na 300st.C, to nie zadziała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna wątpliwość:w 'ustawieniach użytkownika' na Irydzie,mam 60st,na wyświetlaczu sterownika i Pilocie G widać 50 st. i tyle ustawiałem.Jak by nie ustawiać,ciągle jest ta rożnica 10 st.Sterownik w dwustanie,na pilocie-sterowanie temperaturą kotła,histereza 4 st. Skąd to sie wzieło te 10 st. rożnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Powoli przymierzam się do wymiany sterownika w moim tłoku , mam w tej chwili cobrę . Czy muszę wymienić też całe okablowanie ? Czy też wystarczy sam sterownik ? Z tego co wiem producentem tego sterownika jest firma Prond , nie ma go na ich stronie  - wstydzą się go ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem ze sterownikiem dostaniesz "okablowanie" czyli czujniki które są w zestawię i współpracują z tym sterownikiem.

W Irydzie ten zestaw jest dosć rozbudowany. Spis znajdziesz u pierwszego lepszego sprzedawcy tego sterownika.

Ponieważ sam go używam to mogę go polecić szczególnie jak czytam niektórych posty że nie wychodza z kotłowni

bo ja tam zaglądam żeby dosypać, wybrać lub potestować w wolnych chwilach.

Oczywiście trafić opał najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.