Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Długie Oczekiwanie Na Ciepłą Wodę. Pompka C.w.u


k750i

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Panowie mam pytanie, odnoście prawidłowego założenia c.w.u.

Instalacja jest wykonana jak na zdjęciu.

Od zasobnika c.w. do kranu jest ok. 13m, aby leciała ciepła woda muszę odpuścić ok. 10L wody.

Pompka podłączona jest na zasadzie czasówki- przyciskiem włączam i pompka miesza wodę ok. 4min ale i tak po tym czasie muszę jeszcze ok. 4l wody odpuścić. Pompka producenta ibo model 15-14 ma wydajność max7,5L/min czyli teoretycznie nawet licząc 2 min powinna być już ciepła woda.

Zastanawia mnie czy dobrze założyłem zawór zwrotny bezpośrednio na bojlerze aby woda nie wychładzała się który i czy ogólnie wszystko jest wg prawideł instalacji grzewczych.

 

Pozdrawiam

c.w.u.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kuzyn zrobił cyrkulacje grawitacyjną  czyli wywalił pompkę i zawór zwrotny i działa obieg samoczynnie pod wpływem różnicy temp .Można tak spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kuzyn zrobił cyrkulacje grawitacyjną  czyli wywalił pompkę i zawór zwrotny i działa obieg samoczynnie pod wpływem różnicy temp .Można tak spróbować.

 

Warto dodać że taki układ działa tylko jeśli zasobnik znajduje się poniżej punktów poboru wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało to wygodne za każdym razem pamiętać o czarodziejskim włączniku. Czasówka jest jak najbardziej OK, ale 6-23 na okrągło. Nawet stare pompy mają max 20-25 W, a energooszczędne zaczynają się od 3 W zużycia. Można też zamiast czasówki sterować pompą na zasadzie czujnika temp na rurze cyrkulacyjnej przed pompą. Będzie pracowała cyklicznie ale komfort dużo większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na włączenie od 6-23 nie ma sensu gdyż mieszało by zimną wodę. (zasobnik 140l 4os. w domu, nie palę non stop tylko popołudniami- jak aktualny zasobnik dokona żywota to będę wymieniał na większy)

 

Chciałem jeszcze zapytać odnośnie odpowietrzenia układu bo o tym też myślałem. czy w miejscu jak na rysunku mogę go założyć i spełni swoją rolę?

Czy jako odpowietrznik mogę założyć zwykły odpowietrznik grzejnikowy?

 

zmodyfikowany obrazek

post-40935-0-57503600-1393491056_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problem bierze się z "niestandardowego" podejścia rurarzu do punktu czerpalnego. Tutaj rury z pomieszczenia niższego biegną na wyższą kondygnację i wkute w ścianę robią zwrot o 180 i schodzą z powrotem w dół. Utworzyła się w ten sposób pułapka dla powietrza, którego jest cała masa w wodzie wodociągowej. Gromadzeniu się powietrza sprzyja to ciągłe wyłączanie pompy. Jak zbierze się go dostatecznie dużo, to pompa nie daje rady wymusić obiegu.

 

Zazwyczaj przechodzenie na wyższe kondygnacje kończy się na stropie i rury rozprowadzane są w posadzce lub tuż nad podłogą. Punkty czerpalne są wtedy powyżej rurarzu i to na nich gromadzi się ewentualne powietrze skąd usuwane jest za każdym otwarciem baterii.

 

Nie wiem czy istnieje trwałe rozwiązanie tej sytuacji bez poważniejszej przeróbki. Proponowałbym odpowietrzyć rurę cyrkulacyjną i włączyć pompę na stałe. Jeśli cyrkulacja będzie zachowana, to chyba tylko tak problem rozwiążesz.

 

Zapytam jeszcze, czy to nowy problem, a wcześniej było dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

Udało mi się uzyskać połowiczny sukces- gorącą wodę mam po ok. 40s od włączenia pompki. Wywaliłem zawór zwrotny sprężynowy który widać na zdjęciu i pompka bez oporów szybko mieli wodę, problem jest natomiast z wychladzaniem wody w bojlerze. pomyslałem, że można tylko syfon zrobić i to powinno rozwiązać problem. 

która wersja będzie lepsza- rysunek 1 czy 2?

 

Pozdrawiam

 

 

 

post-40935-0-52862200-1396207481_thumb.gif

post-40935-0-20070800-1396207528_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co zmieni syfon? Za problem wychładzania winił bym błednie wpiety powrót cyrkulacji ( jak jest tak jak na schemacie to jest błednie!) i zbyt duży jej przepływ ( średnica  cyrkulacji to max 15!) czy  oraz sposób sterowania podgrzewaniem cwu. Za sterowanie mam na mysli sterownik (czy wogóle jest?) i czy pracuje w priorytecie cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.