Skocz do zawartości
IGNOROWANY

2 Zasobniki Cwu A Pobór Tylko Z Jednego


arczi10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów

 

Od samego początku instalacji mam z tym problem a zatem:

Posiadam 2 zasobniki 200l podłączone tak jak w załączonym rysunku, i na pewno jest źle.

Sytuacja wygląda tak że zawsze CWU schodzi z zasobnika 1 i nawet już jak jest zimna to nadal podawana jest z niego, zasobnik 2 praktycznie nie podaje CWU.

Podawana CWU z zasobnika 2 jest dopiero jak przykręcę zawór znajdujący się przy zasobniku 1 na wyjściu na budynek.

W celach testowych przydławiłem ten zawór praktycznie do minimum i wówczas powoli dodawana do wyjścia na budynek jest CWU z zasobnika 2.

 

 

Na rysunku specjalnie pokazałem tylko zasilanie i pobór ciepłej ponieważ to o nie na pewno chodzi. Dodam że mam też rozprowadzoną i podłączoną cyrkulację ale z niej nie korzystam (cięcie kosztów grzania) i tak chcę żeby było.

Zasobniki (z wężownicą) podpięte pod kocioł gazowy

 

Poradźcie co zrobić

 

Pozdrawiam

post-38939-0-14662200-1368657290_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym grzaniem jednego zasobnika to dobry pomysł ale pod warunkiem że kocioł ma zapas mocy aby w krótkim czasie nagrzać wodę na nowo.

Podpowiedź 2 - zastosować elektrozawór przełączający, sterowany temp ze zbiornika nr.1.

\jak temp wody spadnie poniżej wymaganej to następuje przełączenie na drugi zbiornik, wystarczy czujnik zanurzeniowy w pierwszym zbiorniku z zestykami sterującym - taka "automatyka" to koszt ok 100zł + elektrozawór o odpowiedniej średnicy.

Takie rozwiązanie ma sens tylko wtedy gdy woda w zasobniku 1 prędzej się nagrzeje niż zużyje się woda z drugiego zasobnika, bo inaczej nie pomoże żadna automatyka. ;)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj koledzy, muszą działać 2 zasobniki bo niestety ale brakuje czasem wody a że działają źle to faktycznie są braki (nieduży pensjonat sezonowy)

 

zerknijcie na rysunek jak jest podłączona woda zimna, jest nacisk na zbiornik 1, może powinno być inaczej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na hydraulice się kompletnie nie znam, ale można ten układ porównać z źródłami prądu.

W elektryce nie należy źródeł prądu łączyć równolegle, bo te źródła nigdy nie mają takich samych parametrów.

 

Pytanie do znawców tematyki hydraulicznej.

Czy takich zasobników nie należało by połączyć szeregowo a w okresach o mniejszym zużyciu CWU jeden z zasobników byłby ręcznie odcinany zaworami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takich zasobników nie należało by połączyć szeregowo a w okresach o mniejszym zużyciu CWU jeden z zasobników byłby ręcznie odcinany zaworami.

Cześć,

No jasne, że trzeba je szeregowo połączyć i to bez żadnych zaworów dodatkowych itp.

One sobie wtedy same dadzą radę i zawsze będzie dobrze.

 

Czyli wyjście jednego dajemy do wejścia drugiego a wyjście drugiego normalnie na pensjonat.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odnośnie konieczności użycia drugiego to trzeba było od razu napisać, że pensjonat.

Dlatego, że normalnie to wnioskuje się, że jak ktoś nie umiał połączyć 2 bojlerów poprawnie, to znaczy, że nie kuma o co chodzi.

Skoro nie kuma to dlaczego miałby prawidłowo dobrać drugi zbiornik (raczej myślę, że nieprawidłowo to wymyślił, że drugi zbiornik ma być).

Bo mogła być sytuacja, że wystarczyło w jednym zbiorniku przełożyć czujnik niżej zamiast kupować drugi... (jak jak niekumaty miałby to wymyślić???)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy błąd to dobór wielkosci podgrzewacza do zapotrzebowania. Błedne jest zastosowanie dwóch podgrzewaczy zamiast jednego. Sterowniki kotłów gazowych mają funkcje priorytetu cwu i zamiast montować kolejny zasobnik nalezało wymienić istniejący na większy. Pewne jest że w sposób naturalny nie zmusisz zasobników do przełanczania czyli trzeba stosować zewnętrzny układ sterujący tylko jaki nie bardzo wiem bo gotowca nie spotkałem. Kolejna rzecz to błędem było rezygnacja z cyrkulacji która przy rozległych układach jest niezbędna. Moim zdaniem powinieneś rozważyć modernizację całego układy podgrzewu cwu (mnie jest łatwo o tym mówić bo ja nie za modernizację nie płacę, własciwe ty też nie bo sfinansują to goscie pensjonatu) i zastosować duży zasobnik ( o wielkości pisać nie chcę bo wymaga to chociaż pobieznego policzenia) z dwoma wężownicami gdzie jedna będzie zasilana solarami a druga kotłem gazowym. W przypadku pensjonatu inwestycja może się zwrócić nawet w ciągu kilku miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, jest jak jest i na razie zbiorników nie będę zmieniał, przy każdym ze zbiorników są na wszystkich rurach zawory, także sezon się kończy i odcinam całkowicie 1 zbiornik ( bo po co grzać 2) ponieważ ja tu mieszkam cały rok to 200l jest "wyjście jednego dajemy do wejścia drugiego a wyjście drugiego normalnie na pensjonat." - to raczej nie wyda bo jak mówię przez większość czasu będzie działał tylko 1 zbiornik.

Z tym przełożeniem czujnika to też by nie wypaliło, po prostu są sytuacje że nie nadąży grzać potrzebnej ilości wody i kocioł grzeje ale podczas jak jest pobór to nie nadąża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, no jeden z miejscowych hydraulików ma taki pomysł i mówi że to będzie działało:

wyjście cwu na budynek zostaje jak jest, robimy przeróbkę doprowadzenie wody zimnej czyli najpierw iść do zbiornika nr. 2, zawinąć się rurą i dopiero iść do 1, podobno tzw. układ Tichelmana, tylko czy to zadziała ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zadziała jeśli cujnik CWU bedzie w zasobniku nr 2

Czyli grzejesz dwa zasobniki równolegle a CWU wypływa tylko z zasobnika nr 1

daje to możliwość zmagazynowania CWU całego zbiornika nr 1 plus połowe nr 2 ( w zależności gdzie są wężownice )

ale nie ma możliwości grzania jednego zasobnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co jakieś tichelmany, markietingi i inne ciekawe nazwy.

 

Tu miałeś wyraźnie napisane:

 

Czyli wyjście jednego dajemy do wejścia drugiego a wyjście drugiego normalnie na pensjonat.

 

Dodać należy, że wejście zimnej wody na samym początku.

Normalnie w szereg jak parówki albo kiełbaski ma to być połączone.

Albo jak pociąg jedzie to ma wagoniki jeden po drugim, jeden się kończy a drugi zaczyna, tu się łączą, tył jednego z przodem drugiego.

Albo jak kaczki małe maszerują jedna za drugą.

Albo płynie sobie rzeka Dunajec, na mapie widać jak najpierw jest zbiornik Rożnów, potem się zwęża i drugi zbiornik, nazywa się Czchów, jeden za drugim.

No nie wiem co tam w okolicy masz to się przyglądnij jak to szeregowo się robi. Po co jakieś tichelmany, nazwy obce, Polacy nie gęsi, popatrz na kaczki.

To proste jak budowa cepa i w dodatku będzie działać.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego vernal, nie szkoda Ci było czasu na te dziwne tłumaczenia ? i tak tego nie zrozumiałem albo źle wytłumaczyłeś.

Zbytnio nie wyobrażam sobie tego że ciepła ma polecieć z jednego do drugiego i będzie dobrze, przecież kocioł mi grzeje oba i z tym nie ma problemu

Nie wiem na jakiej zasadzie miało by to działać, no i poza sezonem jak będę odcinał jeden z zasobników.

 

Z tego co zrozumiałem to ten hydraulik wytłumaczy to że jeśli mamy kilka zbiorników szeregowo podłącza się wylot na budynek zaczynając od pierwszego a odwrotnie dopływ zimnej czyli od ostatniego zaczynając i ma to działać, ale wole się jeszcze podpytać Was

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Tichelmannem to kolega Vernal trochę namieszał , ale ma rację - tu rozchodzi się i wyrównanie przepływów w obu wężownicach grzewczych i odbiorach CWU.

Poniżej schemat jak to zrobić oraz co nieco na temat ogólnego układu Tichelmanna co to jest i czym sie to je http://pl.grundfos.c...ann-system.html

 

Pozdr.

 

PS Układ Tichelmanna ma zastosowanie głównie do kolektorów słonecznych i grzejników

post-18578-0-63978600-1368768752_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg wody CWU będzie dalej odbywał się poprzez dwa zasobniki. Natomiast ogrzewany będzie tylko jeden zasobnik.

A jeszcze w dodatku Sanit dobrze mówił, bo pisał do kolegi, który chce zamykać 1 zbiornik na zimę nie wiadomo po co ;)

Myślę, że Sanit miał to samo na myśli co Ty Andrzejku.

 

A czy czas mi się chce tracić?

No cóż, nie jest to strata czasu, bo do końca tego roku przeczyta to ok. 5000-15000 osób.

Jak 1% z nich coś zakuma po takim wpisie to będzie ogromny sukces a nie strata czasu.

Tylko do końca roku...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest niestety urok pensjonatów - kilka lat temu byłem na nartach w Niedźwiedziu pod Turbaczem i gospodarz bardzo przepraszał że nie ma ciepłej wody bo spuścili bojler po sezonie letnim i teraz jak ponownie napełnili to cieknie, a nowy taki sam ( samoróbka 300l) będzie za kilka dni.

Na pytanie co się mogło stać odpowiedziałem - pewnie myszy :D

Na to gazda - przecież mamy kota. :lol:

Stąd wniosek - nie zakręcać , a kot niezależnie od tego też się może czasem przydać.

 

Pozdr

 

Ps Układ Tichelmanna bez obliczeń przepływów jest bardzo ciężko wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a mi już 2 z mojej okolicy sugerują takie podłączenie i że to ma działać, myślę że dla tego też to sugerują co by jak najmniej przeróbek robić, podobno już takie rzeczy wykonywali i pracują prawidłowo.

A ja nadal nie jestem pewien czy to zadział.

Załączam rysunek: zimna ma najpierw podać na zasobnik nr 2 a później na 1, no i u mnie podłączenie rur do zasobników wygląda tak że wszystkie 5 idzie za zbiornikami i każda z rur ma trójnik przy zasobniku nr 1 i właśnie wszystko przypada na niego, czyli zasobnik nr 2 jest po prostu dalej i może dla tego chcą podać najpierw zimną na niego żeby to pchnęło ?

 

Dodam że ja też nie chcę jakiś wielkich przeróbekm i zmian

pozdrawiam

post-38939-0-47675900-1368829214_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, co o tym sądzicie co narysowałem

 

Bardzo trudno zrównoważyć przepływy medium, gdy opory przepływu nie będą zrównoważone.

 

Ale jak masz już dwóch fachowców, którzy preferują to samo rozwiązanie, to wystarczy rzut monetą i los wskaże na tego, który będzie musiał udowodnić przed Tobą swoje kwalifikacje.

 

Nim wezwiesz fachowca zainwestuj około 24 zł PL i zakup sześć czujników temperatury LM35.Rozmieść je i przymocuj przylgowo, po trzy na każdym zasobniku.

Oznajmij fachowcowi, że zapłatę uiścisz dopiero jak wskazania czujników temperatury będą prawie takie same.

 

Skromna instrukcja do czujnika LM35 tutaj: http://www.henwyd.re...tyHTML/LM35.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.