Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam

Zakupiliśmy nowe mieszkanie z logotermą. Sterowana jest ona przy pomocy takiego regulatora: http://www.logotermy.pl/files/upload/File/Instrukcja_MR-6_2009_montaz%20i%20obsluga.pdf

 

Ogólną zasadę ustawiania logotermy znam, mam jednak wątpliwości co do najbardziej ekonomicznego ustawienia. Jeśli znajduje się tu jakiś ekspert w tym temacie to proszę o poradę.

 

Ogólna zasada jest taka, że ustawiamy żądaną temperaturę i czekamy, aż kaloryfery nagrzeją do niej pomieszczenie. Następnie kaloryfery się wyłączają i włączają ponownie dopiero wtedy, kiedy temperatura spadnie poniżej tej wybranej na programatorze.

 

I tutaj jest u mnie problem, gdyż niektóre pomieszczenia są nieco zimniejsze (duże okna, mały kaloryfer), a niektóre cieplejsze. Mimo, że temperatura na programatorze wynosi żądaną temperaturę to w niektórych pomieszczeniach przez czas kiedy kaloryfery się wyłączają i czekają na ponowne uruchomienie, zaczyna robic się po prostu chłodno.

 

I tutaj moje pytanie jak ustawić termostaty przy grzejnikach?

  1. Czy ogrzewać falami tj. ustawić np. 22 stopnie i termostaty powiedzmy na 4-5 aby szybko pomieszczenie się nagrzało i logoterma wyłączała się na jakiś czas?
  2. Czy może ustawić powiedzmy 22 stopnie, ale termostaty na 2, aby grzejniki były mniej cieple, lecz chodziły jednak cały czas/

Bardziej komfortowe jest dla mnie 2 rozwiązanie, ale nie wiem, które jest bardziej ekonomiczne, tj. kiedy zużyte będzie mniej ciepła?

Mam nadzieję, że moje pytanie nie jest zbyt zagmatwane 🙂

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Opublikowano

Witam i gratuluję zakupu!

Typ programatora mieszkaniowego wskazuje, że jest to Logoterma z cyrkulacją. Ogólna zasada pracy jest zrozumiana właściwie - programator MR-6 powinien wisieć w tzw. miejscu reprezentatywnym dla mieszkania. Najczęściej jest to duży pokój lub przedpokój, miejsce nie powinno być narażone na nasłonecznienie, ani zabudowane czymkolwiek. W programatorze bowiem znajduje się czujnik temperatury na podstawie którego wysyłane są sygnały do Logotermy. Ten programator jest sterowaniem nadrzędnym nad głowicami grzejnikowymi. Wariant drugi opisany jako: ustawić programator na 22 stopni, a głowi[ce na grzejnikach na 2 - nie zadziała. Programator bowiem będzie wysyłał sygnał "grzej do 22 stopni", a głowice na grzejnikach przymkną sie już przy ok. 17-18 (w zależności od producenta głowicy) i temperatura nie zostanie osiągnięta. Generalnie zaleca się ustawienie głowic na grzejnikach na stałą nastawę 4-5, a rzeczywistą temperaturą sterować przez programator.

W Państwa przypadku, gdzie mieszkanie strefuje się pod kątem rozkładu temperatur, proponuję następujące rozwiązanie: na programatorze ustawić żądaną temperaturę, na grzejnikach jemu najbliższych temperaturę o np. 1 stopnień niższą (sprawdzić w danych producenta głowic), a w pomieszczeniach najdalszych na grzejnikach np. o 1 stopień wyższą (te same dane producenta głowic). W ten sposób programator nie będzie zamykał przepływu natychmiast jak tylko najbliższy grzejnik zadziała i pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury w dalszych pokojach.

Praktyka pomoże. Proszę pamiętać o zaprogramowaniu obniżenia temperatury w nocy i podczas dłuższych nieobecności o ok. 2-3 stopnie. Jestem przekonany, że przy tym nowoczesnym rozwiązaniu jesteście Państwo wypracować taki układ, który przez całą zimę pozwoli na spore oszczędności.

Pozdrawiam

Kuba

  • 8 lat później...
Opublikowano (edytowane)

Dzień dobry!

Chciałbym odświeżyć wątek zadając pytanie o sam termostat/ programator?

Kupiłem mieszkanie z rynku wtórnego z logotermą. Na ścianie jest umieszczony termostat/ programator który ma zarządzać temperaturą w mieszkaniu (firma meibes). Niestety jest on wytarty i nie mogę precyzyjnie ustawić temperatury. (jak na zdjęciu) 

Moje pytanie jest czy ten termostat można wymienić? Czy można to zrobić samemu czy jest tam coś skomplikowanego i można coś zepsuć? Czy musi być jakiś konkretny typ termostatu? 

 

 

248750127_610457939997819_9049856683961884295_n.jpg

Edytowane przez ambroziak92
Dodano zdjęcie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.