Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dolniak Na Drewno Na 500M2


Enzoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Palę tylko drewnem i mam zamiar zbudować porządny kocioł na drewno.Chciałem was zapytać o opinie na temat pewnej konstrukcji która jest na stronie internetowej ; kocioł mojej konstrukcji ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl a póżniej pod View topic kliknąć.Wygląda na bardzo dobrze przemyślaną.Ciekaw jestem co o tym myślicie.Pozdrowiam wszystkich.

Mówisz o tym? http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/forum/gaz-drzewny-do-ogrzewania-f19/kociol-mojej-konstrukcji-na-drewno-t381.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ........ Sambooooor ........ jeszcze nie wszystko :D świat idzie do przodu ;) a tak na marginesie to ja bym gaz wolał , no ale lata minione ubiegłego stulecia już nie wrócą kapitalizm zawital w naszym kraju albo jak kto woli gospodarka rynkowa :D wszystkiego w brud tulko pozostało jedno ale ,,,,,,,,,, ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.No właśnie jeśli jest to kalvas-2 to chyba nie ma sensu tego robić.Konstruktor pisze jednak że pali mokrym drewnem i piec jest czysty, czy to przechwałki? Nie znalazłem do tej pory producenta który by się na to zgodził, min. 50-60st. na powrocie i max.20%wilgotności.Poza tym uważam że w dobrym dolniaku powinny być 3 doloty powietrza co przy węglu się sprawdza, a przy drewnie chyba nie powinno być PW w drzwiczkach zasypowych ze względu na ucikający gaz.Tak to zrozumiałem.Uważam też że budowa kotła na węgiel i drewno to przepał drewna które spala się za szybko,wydziela za dużo tlenku azotu i lotnego popiołu.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Dziś przeczytałem wszystko o kotłach przemka2ar i jestem trochę w szoku(w pozytywnym znaczeniu).Myślałem że ten gatunek konstruktorów dawno wymarł :D .Jedno jest pewno kiedy mój kocioł dokończy żywot(ma 10 lat),następny będzie od przemka.Na moje potrzeby musiał by to być INO12kw z wydłużoną komorą spalania,ładowaną od góry a na ruszta wyłożył bym z cegły szamotowej.Doszedłem do wniosku,że konstruktor tego kotła podanego przeze mnie w internecie dobrze myśli.Na drewno potrzeba jak największą komorą spalania i jak najmniejszy palnik a to kocioł wysoki i wąski.Tak ja to widzę a co wy nato?Przemku spróbój w tym kotle położyć na próbę blachę na ruszta tak żeby miała z każdej strony 1-2cm.luzu na dopływ PG i zostaw zawsze trochę popiołu(pół wiaderka),a zobaczysz że będzie się dłużej i równomierniej palić.Popatrz ognisko na ziemi bez rusztu też się pali.Ruszt potrzebny jest tylko do natlenienia węgla i po to go wymyślono,a dzisiaj ludzie go używają do palenia drewna.Jeszcze jedno do kolegi sambor.Jeśli szukasz kominka zgazowującego drewno to widziałem coś takiego na google.de pod Wallofner H,F.Energiesystem.Jak czegoś nie zrozumiesz chętnie przetłumaczę.Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Hydra1976

Czemu nie bierzecie pod uwage Kumulatora eko Cichewicza albo Moderatora ? Oba produkty na drewno, dolniak z 3 ciagowym wymiennikiem. Superr na drewno, na pewno masz komfort . Kumulator ma szamotowany wymiennik wiec prawie zgazowuje drewno. A czemu nie zgazowujacy piec? Jak palic drewnem to efektywnie..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze jedno do kolegi sambor.Jeśli szukasz kominka zgazowującego drewno to widziałem coś takiego na google.de pod Wallofner H,F.Energiesystem.Jak czegoś nie zrozumiesz chętnie przetłumaczę.Pozdrowienia.

 

Dzięki ale to już drugi raz o tym samym piszesz a nie czytasz co piszą inni - post #9 i następne https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14357-podawanie-pw-do-kominka/

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Chciałem podziękować przemkowi za objaśnienia.Wiem już jak ma być zbudowany dolniak na drewno i wiem że ty go zbudujesz(jeśli chcesz) ;) .Myślałem że gaz drzewny idzie do góry, bo tlenek węgla jest lżejszy od powietrza ale są tam też inne gazy jak CO2 i w sumie ciężar tego gazu musi być cięższy i idzie na dół, tak myślę.Nie będę pisał ile spalam w kotle ani w kominku żeby nie robić zamieszania.Poza tym potraktował mnie już jeden kolega nieprzyjemnie i szkoda nerwów.Uważam że żeby do maxa wykorzystać energię w drewnie,należy palić jak najsuchszym.Ja palę drewnem o wilgotności ok.10%.Suszę pod zadaszeniem min.3lata i zanim je spalę leży min.2tyg. w kotłowni stąd taka niska wilgotność.Co to daje?Ano dużo.Weżmy np.buka;1mp. o wilgotności 20% waży w zaokrągleniu 500kg.To ma on 100kg. wody(20%) a ja mam 50kg.(10%).Niby niedużo,ale jak spalimy na rok 20mp. to będzie to 20x50kg. czyli tona wody więcej do podgrzania i odparowania.Ile to energi obliczcie sami.Zauważcie jeszcze jedno że tak suche drewno(nawet najtwardsze) pali się jak smolna szczapa z minimalną ilością tlenu co skutkuje niższą temperaturą spalin(oczywiście komin musi być ocieplony).Wziołem tu buka za przykład,bo uważam go za najekonomiczniejszy.Jeśli chcecie widzieć dlaczego to napiszę.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Też tak myślałem kilka lat temu i choć leżę powalony grypą to nie bredzę.Akacja jest niewątpliwie obok dębu(głóg i owocowe pomijam),najtwardszym drewnem w Polsce ale czy wziołeś pod uwagę grubość kory? Jest jej przeszło 30%,a buk ma tylko 6,3 i niech stracę dam 7%.Oznacza to że mamy faktycznego "drewna w drewnie" aż 23% mniej do tego cena która jest z reguły nieco wyższa.Uważam że jest to jeden wielki chwyt reklamowy,bo kto z nas o tym wie i czy się nad tym kiedyś zastanawiał?Ja też się o tym dowiedziałem przez przypadek.Do tego podobnie jak dąb potrzeba większej ilości powietrza do spalania, ale to pomijam jako że akacja ma nieco większą wartość opałową.Należy dodać że kora jest również materiałem palnym ale kilkakrotnie gorszym.Ponadto grubsza kora oznacza więcej piasku i choć to niby nic ale dla łańcucha w pilarce to żadna przyjemość.Buk jest natomiast bardzo łatwy w obróbce i łupaniu, ma tylko jedną wadę podobnie jak grab,czy brzoza mianowicie szybko się zaparza.Powinien być składowany pod dachem.Myślę że się nie wymądrzam.Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.