Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Smolista Maź W Kotle


arczi79

Rekomendowane odpowiedzi

A histereza musi być taka duża.????

Jak na razie mam 1 stopień

Stan zwany "czuwaniem" dla kotła zasypowego gdzie odgazowanie paliwa jest procesem ciągłym a modulację mocy można tylko dokonywać ilością podawanego powietrza PP nie powinien nigdy następować . Zanik powietrza PP pociąga za sobą zanik płomienia nad zasypem a to w prostej drodze prowadzi do wybuchów w piecu i kominie w zależności jak często włanczają się przedmuchy dla przewietrzenia kotła a kolejnym efektem takiego stanu jest sadza a potem smoła w kotle . Jeżeli ustawiając histerezę na 4-5 C pozwolisz aby ko0ciołek spokojnie wyhamował przy zmniejszającej się mocy dmuchawy to nie doprowadzisz do wyłączenia się nadmuchu . Nawet jeśli się to zdarzy to kocioł nie przeciągnie nad to temperatury a pozostawiona szczelina pozwoli podtrzymać płomienie nad zasypem i nie dopuści do powstawania zjawisk jw.

Nawet paląc na miarkowniku powinno się pozostawiać delikatną 1-2mm szczelinę klapki PP aby zawsze był minimalny przepływ PP.

Przy takiej regulacji jeżeli kocioł nadal przeciąga temperaturę powyżej ustawionej to po prostu oznacza że odbiór ciepła z kotła jest mniejszy niż minimalna możliwa moc kotła z jaką może pracować a wniosek z tego jeden że jest za duży do budynku jaki ma ogrzewać .

 

Nagrzany budynek potrzebuje 20% mocy dla podtrzymania ciepła w stosunku do tego ile wynika z obliczenia aby go nagrzać . Idąc dalej tą drogą każdy kocioł zasypowy dobrany na styk wg. wyliczeń będzie za duży a o dobieraniu na zapas to już masakra dla kieszeni i ekonomiki . Kocioł dobrany do zapotrzebowania na poziomie 75-90% wyliczonego zapotrzebowania będzie pracował w miarę przyzwoitych warunkach utrzymując w miarę przyzwoitą sprawność.

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł ma fabryczne otwory powietrza nad zasypem to nie widzę sensu dublowania czegoś co już jest . Problem tkwi raczej w ustawieniu nadmuchu . Nadmuch powinien pracować cały czas a jeżeli nie da sie tego osiągnąć i wentylator jednak się wyłancza i kocioł przechodzi w przedmuchy to są jedynie dwa wyjścia ( bez ingerencji w konstrukcję kotła ) . Pierwsze to ustawić możliwie częste i trwające zaledwie kilka sekund przedmuchy a drugie to oszukać sterownik i dmuchawe , przedmuchy wyłączyć a powietrze podawać przez niedomkniętą klapkę ruchomą wentylatora przy ustawionej histerezie kotła na 4-5 C . Niedomknięta klapka ( szczelina max 5 mm ) będzie podawać taką ilość powietrza że kocioł po jakimś czasie (zależy od odbioru ciepła ) osiągnie znowu temperature załączenia nadmuchu i podgoni do zadanej . Szczeline klapki ruchomej -odcinającej wentylatora trzeba dobrac tak aby temperatura na kotle nie rosła a nad zasypem cały czas był minimalny płomień z odgazowującego paliwa .

Witam!!!

A po trzecie to chyba nowy sterownik z pid tak aby jak kociołek osiągnie zadaną temp. to dmuchawa będzie chodziła z możliwie najmniejszą mocą???? Czy dobrze myślę. D radę z tym zdjęciem ja pisałem wyżej ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak kolego sterownik Cię ratuje

nie jestem pewien czy dmuchawa biedzie ci pasowała bo musi mieć płyną regulacje obrotów i jeszcze trzeba mieć czujnik temperatury spalin zęby sterownik z pod działał

pozdrawiam

A co będzie jak nie podepnę tego czujnika? Sterownik z PID nie będzie działał poprawnie?Podejrzewam że można wyłączyć taką funkcję w sterowniku. A powiedz mi jeszcze jakie masz nastawy na swoim sterowniku, ile na piecu i ile spalasz przy aktualnej temp. Dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kolego

w sterowniku nie znalazłem gdzie się wyłącza ten czujnik temperatury spalin a spalanie (przy obecnych temperaturach )mam niecałe wiaderko po farbie 10-15 litrów na 10-12 godzin + kilka kawałków grubszego drzewa.

 

na sterowniku mam aktualnie 60 stopni CO rodzaj paliwa mam ustawione węgiel i włączone zPID i dmuchawa sama sobie obroty dopasowuje.

pozdrawiam

Edytowane przez Artek8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnika spalin nie ma. Gdy dochodzi do temperatury zadanej dmuchawa zwalnia do min. ustawień by po jakimś czasie (dalszy wzrost temp.) przejść na przedmuchy. Sterownik symuluje pracę naturalnego ciągu - według mojej oceny wychodzi mu to b. dobrze. Ustawiasz max./min. obroty dmuchawy a resztę robi za ciebie <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jakie można ustawić min i max obroty dmuchawy i czy przy min obrotach w czasie gdy kocioł osiągnie zadana temp. dmuchawa nie będzie zbytnio wychładzała kotła.

A jakie masz spalanie przy tym protonie pid, ogólnie mówią że przy sterownikach z pid zamiast jak pisze producent około 30% mniej to jest kilkanaście a nawet kilkadziesiąt % większe spalanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max to 100 min to 1 w tym przedziale mozesz nastawiac dmuchawe i nie wydaje mi sie by wychladzalo to wymiennik oczywiscie przy niskich obrotach tak by tylko lekko podawac powietrze do podtrzymania palenia. Co do spalania wegla to mysle, ze ilosc spalanego opalu napewno nie zwrosla ale co do oszczednosci w granicach 30 procent to bym nie liczyl - napewno pali sie lepiej w porownaniu z sterownikiem włącz/wyłącz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin 1083 jesli chodzi o szczelność to Last Rico miał na myśli to żeby w każdej chwili można opanować kocioł przed wzrostem temperatury i panować nad spalaniem. Żeby dobrze wypalać gazy musi być zachowana proporcja PP-PW. Jeśli przy odgazowaniu zamkniesz całkiem PP to już ta proporcja nie będzie zachowana i po chwili góra zasypu zacznie robić się czarna i dymić, a żar będzie schodził w głąb zasypu. Natomiast jak dobrze zachowasz proporcje powietrza, to żar będzie utrzymywał się na górze zasypu i dopalał gazy. Oczywiście on stopniowo będzie schodził w głąb , ale wypalając gazy bez dymienia i dając energie cieplną z gazów do Twojej instalacji. Inaczej energię z gazów będziesz wypuszczać przez komin. Dlatego Twoim zadaniem jest jak największe odzyskanie energii z opału, poprzez dobre ustawienie proporcji powietrza i odpowiednie reagowanie w trakcie spalania. Cykl palenia się zmienia i dlatego powinieneś odpowiednio reagować w trakcie spalania, czy to przez odpowiednie oprzyrządowanie , czy nawet ręcznie. Dlatego wbrew pozorom prawidłowe palenie nie jest takie proste. :)

Edytowane przez rybniczanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max to 100 min to 1 w tym przedziale mozesz nastawiac dmuchawe i nie wydaje mi sie by wychladzalo to wymiennik oczywiscie przy niskich obrotach tak by tylko lekko podawac powietrze do podtrzymania palenia. Co do spalania wegla to mysle, ze ilosc spalanego opalu napewno nie zwrosla ale co do oszczednosci w granicach 30 procent to bym nie liczyl - napewno pali sie lepiej w porownaniu z sterownikiem włącz/wyłącz.

 

A dmuchawa jaką ma wydajność?Załóżmy,że 200m3/h i ustawiłeś ją na 30%.

 

To teraz wyobraz sobie słup powietrza m/m na wysokość 60m.Tyle go przechodzi w ciągu godziny przez kocioł,z czego 78% to azot.No więc wychładza,czy nie wychładza?Już nawet pomijając aspekt,że w palenisku powinno być podciśnienie,a nie nadciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając w kotle tylko dmuchawę nie mam się co zastanawiać co by było gdyby przeleciało przez niego tyle a tyle metrów3 powietrza. Ustawiłem nadmuch tak a nie inaczej bo u mnie się wtedy najlepiej pali. I nie wydaje mi się by nadmiernie to wychładzało wymiennik. Podkreślę jeszcze raz wydaje mi się :) A możesz powiedzieć jak zmierzyć wychładzanie wymiennika przez dmuchawę a jak przez miarkownik ciągu ? Zmieniając w zeszłym sezonie sterownik do dmuchawy moje zadowolenie z palenia wzrosło i to jest dla mnie najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.