Skocz do zawartości
IGNOROWANY

gdzie tu zamontować zawór 4d????


szatoster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

 

Wcześniej podpytywałem szanownych forumowiczów jak wstawić zawór mieszający 4d , postanowiłem zamieścić fragment mojej instalacji - tak będzie chyba najłatwiej uzyskać konkretną pomoc z Waszej strony.

Układ na pewno nie jest doskonały ale hula świetnie lecz pozostaje kwestia podwyższenia temp. na piecu - teraz mam przeważnie 50-55 st. a to chyba za mało?!

Gdzie tu wkomponować zawór mieszający, o jakiej średnicy musiałby być? Układ jest otwarty.

Czy korzystniej jest założyć sterowanie zaworu mieszającego z termostatem pokojowym czy lepiej byłoby podpiąć do sterownika pieca termostat pokojowy - mój sterownik to YETI z opcją takiego właśnie podłączenia.

Bardzo proszę o podjęcie tematu- z góry serdecznie dziękuje.

post-2579-1224724230_thumb.jpg

post-2579-1224724255_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na ostatnie pytanie. Sterowanie zaworem 4d za pomocą sterownika i siłownika z pewnością jest bardziej komfortowe, ale też oczywiście kosztuje. Jeżeli sterownik pokojowy podepniesz do pieca piec będzie pracował w trybie grzanie/blokada, co będzie powodowało, że gdy w domu będzie ciepło i piec (i kaloryfery) będą się wychładzać. Ani to dobre dla pieca ani dla komfortu cieplnego w domu - aczkolwiek ekonomiczne. Rozwiązanie ze sterowaniem zaworem 4d powoduje, że piec cały czas utrzymuje zadaną temperaturę a sterownik za pomocą zaworu 4d utrzymuje zadaną temperaturę kaloryferów - sterownik pokojowy może "kazać" sterownikowi zaworu 4d obniżyć temperaturę na kaloryferach. Odbywa się to bez uszczerbku na ekonomii spalania.

 

Ostatnio testuję sterownik zaworu 4d z czujnikiem pogodowym - teraz dopiero jest ciekawie, bo temperatura na kaloryferach zależy od temperatury na dworze - termostat pokojowy może nakazać obniżenie tej temperatury o zadaną ilość stopni gdy w domu jest już nagrzane. A na piecu cały czas 68 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie obejdzie się bez większych przeróbek. Idealnym miejscem wydaj się "skrzyżowanie" zasilania i powrotu - jednak jak widzę pompę masz tuż przed piecem - a ona powinna być za zaworem 4d. Bojler powinien być podłączony przed zaworem 4d. Z tego co wiem montaż pompy na powrocie nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Wcześniej podpytywałem szanownych forumowiczów jak wstawić zawór mieszający 4d , postanowiłem zamieścić fragment mojej instalacji - tak będzie chyba najłatwiej uzyskać konkretną pomoc z Waszej strony.

Układ na pewno nie jest doskonały ale hula świetnie lecz pozostaje kwestia podwyższenia temp. na piecu - teraz mam przeważnie 50-55 st. a to chyba za mało?!

Gdzie tu wkomponować zawór mieszający, o jakiej średnicy musiałby być? Układ jest otwarty.

Czy korzystniej jest założyć sterowanie zaworu mieszającego z termostatem pokojowym czy lepiej byłoby podpiąć do sterownika pieca termostat pokojowy - mój sterownik to YETI z opcją takiego właśnie podłączenia.

Bardzo proszę o podjęcie tematu- z góry serdecznie dziękuje.

 

Witaj,

 

Aby cokolwiek powiedzieć , czy istnieje możliwość zainstalowania zaworu 4D, należy pokazać układ instalacji poza bojlerem.

Z pokazanych fragmentów nic nie można powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja zawsze proponuję rozwiązania najprostsze i najtańsze. Polecam wpiąć kolejno.. zbiornik wyrównawczy, równolegle zasobnik CWU ( do kotła) , zawór 4d ( najlepiej o jeden wymiar mniejszy niż wyjście z kotła) następnie pompa z zaworem różnicowym, filtrem...itd. W ten sposób zaoszczędzisz na drugiej pompie ( jedna wystarczy). Zapewnisz wysoką tem. na CWU a na CO dasz tem. odpowiadającą domownikom. Jeśli cała instalacja CO ma stosunkowo niedużą bezwładność a tem na nim nie będzie drastycznie niska można odstąpić od sterowania na 4d zakładając jednocześnie że kocioł ma tym samym małą histerezę pracy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oczywiście. Na odległościach do 3 -4 mb. ( z zachowaniem spadków rzecz jasna). Musi to pracować. Średnica 1" w zupełności wystaracza. Dla uzupełniania dodam że nie jest to obieg grawitacyjny a obieg z wymuszeniem obiegu ale nie na zasadzie tłoczenia a zasysania. Pompa ładujaca ciepłą wodę za 4d zaciaga ją sprzed zaworu wymuszając obieg na CWU. Jeśli ktoś nie wieży zapraszam do siebie. Pozdrawiam Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie wolno montować żadnego zaworu, chyba że to będzie zawór kulowy, którym chciałbyś odciąć bojler.

Polecam układ przedstawiany przez Tomka Krakerssa, mam taki sam u siebie i działa to bez zarzutu, równolegle z bojlerem ogrzewam łazienki i strych użytkowy (2 piętro), najwyżej umieszczony grzejnik oddalony od kotła około 10 metrów.

Układ działa w dwojaki sposób:

- przy wyłączonej pompie CO ogrzewanie grawitacyjne,

- przy włączonej pompie CO ogrzewanie wymuszone (zasysanie).

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem można zaryzykować założenie zawory kierunkowego ( zwrotnego - koniecznie klapowego). Jednak trzeba mieć na uwadze "jego opory hydrauliczne" i potrzebną siłę do startu ( by unieść klapkę). Rzecz dotyczy większych odległości przy małych odległościach nie będzie problemów. Zastosowanie zaworu zwrotnego na rurze CWU poprawi sprawność działania układu. Przy wysokim progu załączania pompy ( i wysokim wyłączania) nie nastąpi sytuacja „wyciągania” ciepła przez kocioł w chwili gdy kocioł wygasa. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba elektroniczny regulator różnicowy i elektrozawór. Ważna jest również proporcja pomiędzy ilością wody w kotle układzie CO i CWU.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.