Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, od tego roku mam problem z nadmuchem w tym piecu. Sprawa wygląda tak: dmuchawa nie jest w stanie utrzymać temp zadanej, tzn. jak bym nie ustawił czasu i odstępu przedmuchów. Temp spada poniżej zadanej, włącza się dmuchawa i dmucha i dmucha i też nie może dojść do zadanej. Dawniej to było ok, dmuchawa momentalnie podbijała temp a teraz to tak jakby gasiła płomień.

Chciałbym palić na naturalnym ciągu ale boję się założyć cały piec węgla, zug jest duży. Przy uchylonym lekko popielniku i przepustnicy na czopuchu prawie zamkniętej mam moment 80 stopni. Miarkownika nie mam jak założyć.

Opublikowano

Wygląda na to że masz pozapychane dysze w palenisku . Trzeba je udrożnić jakimś szpikulcem . Nie zapomnij też o popielniku tam też są otwory . Jeżeli nie były udrożnione po sezonie to popiół zawilgotniał a jak zacząłeś palić zrobiły się z niego spieki . Niestety przed dłuższym postojem trzeba wszystko dokładnie wyczyścić bo potem wychodzą takie kwiatki .

Opublikowano

Właśnie tak badam od wczoraj którędy leci to powietrze i nie bardzo to rozumiem. W popielniku mam jeden duży otwór po tej stronie co dmuchawa. W palenisku mam bo obydwu stronach podłużne dysze z dziurkami które zawsze przetykałem gwoździem. I te podłużne mają dziure na dole do popielnika i tyle. Nie rozumiem jak to powietrze ma przez nie lecieć.

Opublikowano

Nie będę ukrywał że palę głównie kostką, bo przewód kominowy mniejszy niż wymaga tego ten piec. Gdy zasypywałem orzechem, to piec się dusił i wydymało. Jaka konkretnie kostka to nie wiem ale wujek ma skład węglowy i taki mi dostarczył. Może to węgiel jest taki twardy, że ciężko się pali ale za to długo trzyma.

 

No nic, będę palił nadal z dmuchawą ale strasznie minimalnie popuszczę popielnik, wtedy od razu lepiej się pali.

Opublikowano

Jakie masz ustawienia dmuchawy na sterowniku . Może być za dużo . Gruby węgiel to małe opory przepływu .Jak zbyt duży nadmuch to zamiast podsycać ogień to wywala całe ciepło z pieca w komin a w tej konstrukcji kotła o takie zjawisko bardzo łatwo . Nie otwieraj popielnika przy nadmuchu bo jeszcze sobie dziadostwa narobisz jak coś podpalisz .

Opublikowano (edytowane)

Na to wygląda ze znalazłem przyczynę problemu. W dyszach, trochę wyżej niż palenisko są duże dziury. Pewnie to skutek zbyt niskich temperatur na kotle, chociaż zawsze starałem się mieć te min 50 stopni. Albo materiał nie wytrzymał temperatury węgla.

post-10177-0-63151700-1350051484_thumb.jpg

Edytowane przez gruchaa
Opublikowano

Nieciekawie to wygląda i chyba spawanie tutaj nie pomoże . Chyba że zdejmiesz obudowę i dostaniesz się do tych kanałów od zewnątrz . O ile z zatkaniem lewego kanału nie powinno być problemu bo wystarczy naciąć go szlifierką kątową a w szczeline wsunąć kawałek blachy i zaspawać o tyle z prawym kanałem może być problem bo on pcha powietrze pod ruszt . W ostateczności można zatkać te kanały a dmuchawę przenieść na drzwi popielnika po uprzednim wycięciu w nich stosownej dziury . Ale też trzeba zatkać otwór w popielniku.

Opublikowano

jak niedasz rady naprawić tych kanałów , to może pomyśl o paleniu naturalnym ciągiem , a do sterowania zamontuj miarkownik elektroniczny np. unistera ,jest to dobre urządzenie .

Opublikowano

Póki co to zmniejszyłem w menu serwisowym sterownika obroty dmuchawy z 20% na 10% i jest dużo lepiej. Widocznie z tych dziur strasznie waliło powietrzem prosto na palenisko.

Opublikowano

Jest jeszcze jedno i chyba najprostsze rozwiązanie . Zatkaj szczelinę nad płaszczem w komorze zasypowej a wtedy powietrze co by nie robiło to i tak musi przejść przez palnik.

  • 2 lata później...
Opublikowano

Witam po 2 latach. Tak na prawdę nic z kotłem nie działałem bo nawet się pali widocznie problemem bł węgiel albo przytkany komin. Od tego czasu nawet tych dziur nie zaspawałem bo doszedłem do wniosku że nie ma po co. To nie jest tak że jednym kanałem leci powietrze od dmuchawy. Ona ma osobny kanał. Te dwa boczne nie wiem jaką miały pełnić funkcję w zamyśle producenta. Może w tych nowych NWT jest inaczej a mój ma już z 10 lat. Rozrysowałem jak to wygląda. Po za tym na piec nie narzekam, nigdy nie oszczędzany, paliło się rożnie po kupnie zasadniczo był duszony na 40 stopni, teraz nie schodzę poniżej 50 stopni. Do tego piec działa w układzie zamkniętym i jak na razie odpukać wszystko szczelne.

post-10177-0-03731300-1422627830_thumb.jpg

  • 2 lata później...
Opublikowano

Witam!

Spotkałem się z opinia, że w tym kotle nwt dmuchawa jest zbędna. Całe lato paliłem na wodę drewnem używając tylko klapki na dolnych drzwiczkach, efekt był znacznie lepszy niż z dmuchawą. Idąc za ciosem i zaczynając sezon grzewczy zamówiłem i zamontowałem miarkownik ciągu Honeywell FR 124 a wentylator zdemontowałem i przykręciłem zaślepkę z blachy. Czy jeszcze powinienem zaślepić jakieś otwory?

Posiadam nwt 17, palę głównie groszkiem i drewnem, stara instalacja z dużą ilością wody. Ogólnie z pieca nie jestem zadowolony. 

 

pozdrawiam Kacper

Opublikowano

Górny przelot nad pierwszą przegrodą też zaślepiłeś?

Opublikowano (edytowane)

Tak, zaślepiłem szamotówką. W moim przekonaniu pali się znacznie lepiej i stabilniej niż na wiatraku, niestety doszedł problem niewypalającego się opału  :unsure:  Palę głównie węgiel Bobrek, jak sprzedawca twierdził ma min 28 MJ. Dzisiaj rano zachodzę do piwnicy, a tam sporo niewypalonego węgla. Co może mieć na to wpływ?

Kocioł ma już 3 lata i jeszcze nie wymieniałem szczeliwa, zamierzam też komin wyczyścić jeszcze przed tą zimą.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano

Miałem identycznie po przejściu na m iarkownik który nie radził sobie na końcu palenia i po skoksowaniu wegla zostawalo w kotle pełno koksu. Ja wróciłem do dmuchawy z pid Ty możesz próbować mieszać Bobrka z jakimś plomiennym węglem lub poprostu dosypywać ten koks do nowego nasypu.

Opublikowano

Palisz węglem koksujacym i niedopal to normalne zjawisko. Po wypaleniu wsadu zawsze jest niedopal i trzeba to przesiewac. Piszę o paleniu od góry. Przywykniesz, a za rok kup plomienny, np.Piast, Ziemowit czy Sobieski. Ten ostatni to bardzo słaby węgiel, ale jak dom ciepły to w sam raz.

Opublikowano

U mnie kiedyś gdy przepalałem nawet na węglu z Wesołej miałem węgielki z niedopału.Też przesiewałem popiół gdyż spadało sporo kawałków podczas rusztowania.Teraz gdy przepalam czeskim groszkiem mam wypalone wszystko do cna.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam!

Problemu niedopalającego węgla nie rozwiązałem. Ostatnio zamontowałem ponownie dmuchawę i piec nie mógł nawet osiągnąć 60 stopni a cały zasyp się wypalił  :wacko:  

Przy zastosowaniu miarkownika pali się dużo dużo lepiej, ale jest pewien problem z temp. na piecu a na miarkowniku.

Miarkownik zaczyna się zamykać gdy na piecu ok 70, później trzyma dobrze. Zauważyłem, że króciec w który jest przykręcony miarkownik jest ciepły a nie gorący jak rura zasilania, po prostu temp zmienia się w nim wolno i cały miarkownik działa tak jakby w opóźnieniu. Czy ktoś miał taki problem? Może połączyć ten króciec rurą z zasilaniem z pieca, a gdzieś pomiędzy nimi zastosować miarkownik, wówczas temp na miarkowniku była by stabilniejsza.

Opublikowano (edytowane)

Byc moze jest powietrze ,poluzuj troche miarkownik niech wyplynie troche wody ,inna opcja czy łańcuszek miarkownika masz bezpośrednio spięty z klapką w drzwiach popielnika czy masz zamontowane ramię aby zmniejszyć kąt napięcia łańcuszka? Co do dmuchawy jeśli kanały są drożne to pozostaje rozkręcić dmuchawe i przeczyscic lopatki z kurzu ,jakiś pędzelek i jazda,później rozpalić i patrzeć czy są efekty.

Edytowane przez Dioob
Opublikowano

Problem niedopalającego się węgla, rozwiąże się sam, gdy zaczniesz palić non stop. Pisałem Ci że węgiel koksujący ma taki urok. Druga rzecz to ten miarkownik,masz z nim jaja bo to badziewie. Powodzenia z tuningiem. Sterowanie elektroniczne jest o niebo dokładniejsze ale potrzeba sterownika z funkcją PID, inne to taka sama lipa jak mechaniczny miarkownik. A ile sypiesz węgla na raz? Jeśli to parę kilo, to zanim nagrzeje wodę , już się wypali.  Pamiętaj że groszek lubi mieć sporą domieszkę miału, to może skutecznie utrudniać przepływ PP spod rusztu. Ja gdy mam miał, niestety przesiewam bo za czorta nie łapię cugu i się pali , ale kocioł jest taki przydławiony. Z tym problemem lepiej radzi sobie dmuchawa. Miarkownik na węglu z miałem nie pójdzie. Podaj typ sterownika.

Opublikowano (edytowane)

Byc moze jest powietrze ,poluzuj troche miarkownik niech wyplynie troche wody ,inna opcja czy łańcuszek miarkownika masz bezpośrednio spięty z klapką w drzwiach popielnika czy masz zamontowane ramię aby zmniejszyć kąt napięcia łańcuszka? Co do dmuchawy jeśli kanały są drożne to pozostaje rozkręcić dmuchawe i przeczyscic lopatki z kurzu ,jakiś pędzelek i jazda,później rozpalić i patrzeć czy są efekty.

Hmm z tym powietrzem to sprawdzę, bo to może być problem. Miarkownik mam normalnie łańcuszkiem do drzwiczek po przez ramię na samym miarkowniku. Piec jak i wentylator czyściłem, no chyba że kanały wewnątrz są pozatykane. Ale i tak miarkownik lepiej się sprawdza, lepiej się pali i dłużej, tylko mniej stabilnie. Na dmuchawie gdy temp spada to dmucha dmucha dmucha i nie może osiągnąć temp zadanej.

 

Problem niedopalającego się węgla, rozwiąże się sam, gdy zaczniesz palić non stop. Pisałem Ci że węgiel koksujący ma taki urok. Druga rzecz to ten miarkownik,masz z nim jaja bo to badziewie. Powodzenia z tuningiem. Sterowanie elektroniczne jest o niebo dokładniejsze ale potrzeba sterownika z funkcją PID, inne to taka sama lipa jak mechaniczny miarkownik. A ile sypiesz węgla na raz? Jeśli to parę kilo, to zanim nagrzeje wodę , już się wypali.  Pamiętaj że groszek lubi mieć sporą domieszkę miału, to może skutecznie utrudniać przepływ PP spod rusztu. Ja gdy mam miał, niestety przesiewam bo za czorta nie łapię cugu i się pali , ale kocioł jest taki przydławiony. Z tym problemem lepiej radzi sobie dmuchawa. Miarkownik na węglu z miałem nie pójdzie. Podaj typ sterownika.

Miarkownik niedawno założyłem i jest to Honeywell FR124. Górny przelot nad pierwszą przegrodą zatkałem szamotówką, ale na razie tylko przepalam, a nie palę ciągle i jakieś większej różnicy nie zauważyłem.

Kocioł to sas nwt 17 + sterownik tech st-850. Kiedyś próbowałem palić z PIDem, ale prócz szybszego wypalania zasypu i ciągłej pracy wentylatora różnic nie dostrzegłem żadnych.

Fakt, ten Bobrek jest różnej grubości, mimo że odsiewany. To może dokupić do niego orzech Piast  ;)

 

post-59288-0-32639000-1508676246_thumb.jpg

Edytowane przez katze750
Opublikowano (edytowane)

Posiadasz bardzo dobry sterownik, szkoda że go sobie odpuściłeś, może wystarczy ustawić temp. spalin na powiedzmy 220*C a siłę nadmuchu góra 35%, można i mniej. Przy takiej konfiguracji wentylator jak piszesz dmucha i dmucha, ale przy 35% procentach siły i 220 *C temp. spalin, przynajmniej masz ciągły ogień i nie dusisz opału. Idę o zakład że obecnie na miarkowniku kisisz opał bo przy obecnych temp. zewnętrznych będzie prawie zamknięty non stop, może w zimie będziesz miał trochę z niego pociechy. Nie sugeruj się faktem że to wyrób firmy renomowanej, mam taki sam, próbowałem tuningować i za czorta mi się nie udało, raz było lepiej raz gorzej. A skoki temp. dużo większe niż przy TECH-u. Odpuściłem bo szkoda nerwów, wolę elektronikę.

Edytowane przez witek1234
Opublikowano (edytowane)

Dorob ramię do klapki ,mam ten sam kociol mialem ten sam problem tak jest zbyt ostry kąt i m iarkownik niema jak podnieść klapki ,zrób test ręcznie a przekonasz się ze ciężko idzie .

Edytowane przez Dioob
Opublikowano

Dobrze kolega radzi.Koledzy na forum wkręcali w klapkę dłuższą śrubkę i na niej zawieszali łańcuszek miarkownika.Można nakręcić 2 nakrętki i nimi ustalać położenie oczka łańcuszka.Można wtedy dowolnie regulować czułość na zmiany temperatury.Elektronikę można zamontować w przypadku trudności z montażem miarkownika mechanicznego.Prostota rozwiązań jest zaletą,niepodważalną zaletą.To że ktoś nie umie poradzić sobie z prostą mechaniką,nie jest wyznacznikiem nieudolności mechaniki.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.