Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Zasobnik Do Kotła Na Ekogroszek


gemini23

Rekomendowane odpowiedzi

100l napewno bedzie ok ale jak w sklepie bedzie roznica w cenie niewielka to mozesz 120 i tez bedzie ok ,a tak ze sterownikiem chodzi piorytet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam skomplikowanych obliczeń nie robiełem bo zbiornik CWU wpadł mi dosyć przypadkowo w dobrej cenie (używany nie cały sezon) o pojemności 300l z dwiema węzownicami (planuję w przyszłości jakiś kolektorek zamontować).

W domu 3-4 osoby i prysznic (wanny jeszcze nie ma).

Kocioł 17kW.

 

Jak grzeję dom to ustawiam priorytet boilera na 50-55st i jest ciepła woda non stop. Przed sezonem grzewczym co trzy dni wrzucałem na palenisko awaryjne kilka sporych kawałków drewna, odpalałem kocioł z automatyką i grzałem CWU do 60-65stC - tak nagrzany zbiornik wystarcza mi na 3dni. Od 25stC do 65stC zbiornik nagrzewa się około godzinę, jak przez przypadek wrzucę zbyt dużo opału to nadmiar ciepła zrzucam na podłogówkę.

Jakbym wziął mniejszy to bym musiał grać częściej niż co trzy dni i byłoby to już mniej wygodne.

 

Ostatecznie, jak mi się bardzo nie chce lub nie mam czasu palić to włączam grzałkę elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dla kolegi napiszę jaki ew. związek z kotłem może mieć rozmiar bojlera.

 

Podkreślam, że dobiera się ten rozmiar do zużycia a nie do kotła i nie dlatego, że "wszyscy tak robią" tylko tak to po prostu jest.

Podobnie samochód użytkowy dobiera się do ilości przewożonych osób/towarów a nie do mocy silnika.

 

W przypadku tak małego kotła sugerowałbym dobranie większego bojlera.

Przy mniejszym bolerze dużo szybciej osiągnąć się da stan dyskomfortu, kiedy to po 1 kąpieli w wannie druga osoba musi czekać na ciepłą wodę.

Musi czekać długo, bo kocioł maleńki i szybko jej nie zagrzeje.

W bojlerze większym jest nagromadzone więcej energii/ciepłej wody i stan dyskomfortu nie pojawi się tak szybko.

Co prawda kocioł będzie równie wolno dogrzewał to, co ubyło, ale użytkownik nic nie zauważy.

A tu przecież o to chodzi - nie o bojler, kocioł tylko o człowieka.

 

W przypadku małego bojlera będziemy zmuszeni załączać tryb priorytetu bojlera, co wcale nie jest takim złotym środkiem.

Wykąpią się 2 osoby w wannie (nie razem!) a potem 2 godziny w domu zimno (szczególnie gdy są grzejniki a wentylacja na je..ł pies i zawieje zimny wiatr).

 

Myślę, że 150l to wcale nie za dużo w tej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może macie racje ale zagrzanie 100L wody do 50C w tym wypadku to 28min(cała moc kotła 10kW) z czego osoba która zakręciła kórek zaczyna się myć a kocioł już dogrzewa zużytą wodę nastepnie bierze prysznic po którego zakończeniu nastepuje wycieranie itd w tym czasie kocioł znowu dogrzewa wodę do zadanej także chyba aż to tak źle nie wygląda a tak nie wiem czy dobrze myśle nie jest oszczednie ???a tak np grzejac 140L zasobnik z którego przykładowo nie wykorzystam całej wody nie mam więszych strat myślę torche oszczędnościowo i tu jest zasadnicze pytanie czy tak jest a co do tekstu powyżej ale silnik jest dobrany do przewiezienia danego tonażu/osób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do tekstu powyżej ale silnik jest dobrany do przewiezienia danego tonażu/osób

W tekście powyżej to jest najmniej ważne, przeczytaj dokładnie resztę wypowiedzi (i przypomnij ją sobie za rok lub dwa).

 

Owszem silnik dobiera się do tonażu ale to nie zmienia faktu, że:

auto użytkowe dobiera się do ilości osób/ładunku a nie silnika.

A Ty dobierasz w tym momencie auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co by nie zrobic to sytuacja jest nieciekawa bo faktycznie jak przyjdzie mróz a zasobnik pusty to zanim sei to zagrzeje to w domu moze byc juz dyskomfort no chyba że bedzie podłogówka ,zawsze uwważam że kocioł z palnikiem powinieb być traktowany jak gaz ,tam czy dom ma 10 m czy 400m to kocioł i tak ma moc 24kW a moze kolega by pomyslał o kotle na pelet np namniejszy 16kw wtedy modulacja jest od 4kW w domu czysto brak sadzy i odpala na polecenie nie musi nic podtrzymywac nie ma strat i wogóle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to mieć gaz, bo przewymiarowanie nic nie przeszkadza. Kocioł większy a bojler może byc mały, bo z dużym nadmiarem mocy to można grzac prawie przepływowo ;)

A przy paliwie stałym niestety przewymiarowanie kotła to same problemy i wyglada na to, że lepiej wtedy bojler mieć większy i nie załączać priorytetu.

Niech sobie dogrzewa nawet pół nocy ten zasobnik mniejszą mocą...

Ważne, że w domu cały czas ciepło no i jest się w czym wykąpać bez czekania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.