Skocz do zawartości
impirio

Dobór kotła Jaki kocioł 1F z zasobnikiem?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie, jak w temacie  - potrzebuje pomocy w doborze kotła.

Dom 5 letni w tej chwili ogrzewany ekogroszkiem, parter ocieplony wg współczesnych standartów "deweloperskich". Ok 130 mkw, 3 grzejniki w sypalniach, 1 drabinka w lazience - na reszcie podlogowka ( przyjmijmy 65% podlogowki i 35% grzejniki)

Budżet na kocioł z zasobnikiem to 7-8 tys - zależy mi na niskiej modulacji kotła ze względu na okresy przejściowe, zasobnik w tej chwili mam 120 litrow i taki nam wystarcza. Wiele tutaj czytałem o konieczności montażu sprzęgła aczkolwiek mój majster chce montować bez niego. Twierdzi, że sprzęgło zawsze idzie dołożyć. Chciałbym mieć również możliwość dostępu do kotła przez smartfona (oczywiście w przyszłości).

W tym przedziale cenowym nie ma zbyt wielkiego wyboru ale zastanawiam sie nad :

- termet ecocondens gold plus

- junkers cerapur compact

- immergas victrix 20 x tt 2 erp

Porownalem parametry sobie w necie ale co z doswiadczenia mozecie o nich powiedziec - wszystkie za i przeciw. Chyba, że jest jeszcze coś mądrzejszego od tych powyżej? 

W moim mieście są serwisanci prawie każdej marki także marka mnie nie ogranicza.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Termet i Immergas w twojej sytuacji "odpada" chyba że od razu zakupisz divicony do sterowania dwoma obiegami grzewczymi,w przypadku Termeta  to tzw.SIM a w Immergazie odpowiednik DIM A-BT. Z wymienionych pozostaje Junkres.Potrzebny będzie moduł mieszacza MM100 +zaw.3D z pompą do podłogówki.

Jak się okaże że będzie potrzebne sprzęgło to wtedy jeszcze+kolejna pompa na grzejniki

Edytowane przez zaworek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym wziął j/w kolega radzi junkers smart 14-5c, jak masz 4 grzejniki i reszta podloga to sprzeglo zbedne. Kupisz tylko 3d z silownikiem i pompe. Do tego moduł mm100 i regulator CW 400 .

Edytowane przez KubaSko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli do Junkersa tej tzw "grupy pompowej" nie potrzebuje? Nie lepszy jest ten model Compact? 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moze byc i compact to jest to samo co smart tylko Compact ma panel na kotle starszy bo heatronic 3.5 a smart ma 4.0 ale to w zasadzie nie wplywa na nic w twoim przypadku. Robilem identyczna instalacje na tym kotle. Dom 100 m2, 4 grzejniki (w tym drabinka) , reszta podlogowka. Bez sprzegla. To czy potrzebujesz sprzegla czy nie wynika z instalacji jaka posiadasz. W twoim przpadku na domie 130mkw raczej nie potrzebujesz choc to wynika z obliczen przeplywów dla podłogówki. Wysle ci wieczorem na priv zdjecie tego kotla i  automatyki jak to poskladane jest.

Edytowane przez KubaSko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To super jeśli mógłbyś mi coś takiego podesłać bo właśnie miałem prosić o jakiś prosty schemat. A powiedz mi jak z rozbudowa takiego Junkersa jeśli chodzi o jakieś sterowanie nim ze smartfona? Nie mówię że teraz ale myślę już na przyszlosc. Ile mniej więcej czasu będzie potrzebować kocioł żeby nagrzać 120 litrowy zasobnik? 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten junkers grzeje zasobnik z moca 15 kW. 120 litrow do 50 stopni nagrzeje w 37 minut. Ja grzeje taki zasobnik grzalka elektryczna o mocy 2,5kW na 3 ooby i jest dla mnie wystarczająco. Do sterowania przez internet musisz kupic moduł MB-Lan2 koszto ok 1000 zl. Pobierasz aplikacje Bosh easy remote i tyle. Mozesz pozniej rozbudowac instalacje o bezprzewodowe glowice termostatyczne i inne cuda ale na 130m2 jest ci to zbedne

Edytowane przez KubaSko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez JanMatuszak
      Witam! To mój pierwszy post na tym forum, dlatego witam wszystkich użytkowników. 
      Poszukuję kotła dla siebie.
      Dom 3 kondygnacyjny (wysoka piwnica, parter, piętro + poddasze (nieużytkowe). Piwnica (użytkowa w połowie). Łączna więc powierzchnia użytkowa budynku: to około 300 m2, wysokość 2,55, co stanowi kubaturę: 765 m3. Ocieplenie stropów - styropian 5/10 cm, ocieplenie ścian zewnętrznych 15 cm styropian, strych bez izolacji (jedynie dach odeskowany). Okna 3 szybowe, ciepły montaż. Chciałbym by kocioł grzał również CWU. Do odbioru ciepła chciałbym w łazienkach, kuchni i jednym korytarzu zastosować ogrzewanie podłogowe, zaś wszędzie indziej, grzejniki panelowe. Oczywiście obniżenie temp. podł. za pomocą odpowiedniego mieszacza z zaworem 3D. 
      Moje pytanie: Jakiego kotła powinienem szukać? Jaka moc jakie parametry? 
    • Przez adrian993
      Witam od jakiegoś czasu walczę z własnym sobą jaki kocioł wybrać między pelletem, a ekogroszkiem. Byłem po stronie pelletu z powodu automatycznego odpalania, ale dziś dowiedziałem się przez przypadek, że piece na ekogroszek też mają zapalarke. I tu moje pytanie jakiej firmy i jaki model kotła polecacie z zapalarką. Jeśli ktoś zamierza odradzać ekogroszek z powodów czystości to dzięki ale nie. Nie przeszkadza mi to że ekogroszek jest brudny gdyż jestem przyzwyczajony do takich nieczystości a nawet gorszych (praca). A przemawia za mną też to, że mam dojście do tańszego i sprawdzonego ekogroszku i wiadomo ekogroszek ma większą kaloryczność. No chyba, że macie kotły bez zapalarki które są 100 razy lepsze od tych które je posiadają to proszę też napiszcie bo mogę oczywiście odpuścić ten luksus i rozpalać manualnie.
      Z góry dziękuję i liczę na Waszą pomoc.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

• Przez Crusty
      Witajcie,
      stoję przed wyborem kotła, która ogrzewać będzie dom 210m2 (zakładam, że do takiej powierzchni optymalny będzie piec 20kW). Zainteresowałem się kotłami na pellet. Czy moglibyście mi coś doradzić? Chciałbym, aby kocioł był maksymalnie bezobsługowy tj. posiadał funkcje automatycznego czyszczenia, duży zbiornik na paliwo i automatyczny podajnik. Idealnie byłoby również, gdyby posiadał ruszt do palenia drewnem. Zakładany budżet na piec ~15 tysięcy. 
      Jako, że nigdy nie posiadałem kotłowni, nie mam żadnego doświadczenia. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pieca/budowie kotłowni? Jak wygląda użytkownie takiego pieca w zakresie obsługi, czyszczenia? W materiałach reklamowych producentów przeczytałem, że niektóre piece na pellet są praktycznie bezobsługowe tj. wyjmujemy jedynie popiół raz na kwartał.
      ps. Mój hydraulik poleca mi kotły Defro lub Lazar.
      ps2. jako alternatnywne rozwiązanie rozważam kocioł gazowy na LPG. Po przejrzeniu forum odniosłem wrażenie, że takie rozwiązanie będzie droższe w eksploatacji niż pellet.
      z góry dziękuję za porady
    • Przez daber85
      Witam serdecznie. Po zakończeniu sezonu grzewczego biorę się za instalację w mieszkaniu. Na pierwszy rzut idzie kocioł. Obecny to stary kopciuch na węgiel palony od góry, ponad 25 letni. N ie jestem specjalista w tej dziedzinie dlatego drodzy koledzy doradźcie mi jaki kocioł opalany węglem byłby odpowiedni? Moje mieszkanie 72m2 wys. 2,8m, nieocieplone. Ściany z cegły grube na ok 45cm, okna wymienione. Do ogrzewania dochodzi jeszcze bojler na C.W.U. 80 l. Wędruje po internecie szukając rozwiązanie ale bez skutku, bo co piec, to inna moc w stosunku do mojej powierzchni. Myślałem też nad piecami napędzanymi innymi paliwami ale kompletnie nie orientuje się jak wygląda ogrzewanie innym paliwem w stosunku do kosztów przy nieocieplonym budynku. Pozdrawiam
    • Przez dembol23
      Witam, przymierzam się do zmiany ogrzewania na gazowe.

Pacjent:
      Dom 180 m2 z lat 80 wykonany z Pustaka + pustka + kratówka + styropian 10 cm. Okna PCV, dach ocieplony styropapą 10 cm. W całym domu grzejniki Aluminiowe + podłogówka w łazience z zaworem RTL. Instalacja mieszana tzn. Rury stalowe głównie pionowe i trochę miedzi.Układ otwarty. Kocioł zasypowy z lat 80 żeliwny, i mam dodatkowo zamontowany "stary" Termet dwufunkcyjny ale jeszcze sprawny, Jednego dnia włączyłem grzanie  na C.O. z ustawioną temperaturą  na piecu 35-38 st. . Temperatura w domu wtedy była na okolicach 22 st. Od godziny 9:00 do 22:30 zużył 7 m3 gazu. Temperatura na zewnątrz była wtedy w okolicach 0 st. 

Przymierzam się do modernizacji c.o. i prośba o pomoc, przy wyborze Kotła i ewentualnych podpowiedzi co do modernizacji samej instalacji, nie ukrywam że chciałbym owe rury stalowe zostawić bo zmiana wiążę się z dużym wydatkiem. 

W razie gdy podałem za mało danych proszę o sugestie a napewno dopisze. Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.