Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Co


tomii

Rekomendowane odpowiedzi

dodam jeszcze że chodzi mi o grawitację żeby była do podgrzania wody gdy nie trzeba kaloryferów, pozamykane zawory tylko bojler,, a co do tego jak bym tak puścił rury osobno do bojlera i osobno kaloryfery to pompa nie będzie obsługiwała w tym czasie bojlera ???,,,jak zwał to zwał czy będzie wtedy grawitacja czy nie, ważne czy będzie krążyła woda w bojlerze bo pompa będzie pracować ..mi zależy na grawitacji bojlera tylko w sezonie letnim. takie sprostowanko .pozdrawiam

Edytowane przez tomii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Tomii Twój nowy schemat zbliża się do celu jaki chcesz osiągnąć,ale: moim zdaniem tę grawitację należałoby sprawdzić przez teoretyczne przeliczenie strat ciśnienia podczas działania grawitacji i tutaj

już musimy wejść w teorię obliczania c.o.Do tego potrzebne będą: średnice rur,wszystkie kształtki,różnica wysokości pomiędzy środkiem kotła a środkiem bojlera,moc bojlera.Straty ciśnienia to straty liniowe na długości rur +straty miejscowe kształtek,zaworów,bojlera,założona temp. zasilania i powrotu-którą należy osiągnąć na kotle-może to być np. górna 900 C,a dolna (powrotu) np 60oC.Górna zbliżona do zagotowania-co już jest niebezpieczne.Szybkość przepływu wody przez kocioł przy grawitacji dużo mniejsza.Mniejszy odbiór ciepła-dzisiaj kotły mają sprawność dosyć wysoką.Należałoby ostrożnie dobrać moc kotła,aby nie była za duża.

Hgr musi być większe od Hstrat.W tym przypadku długość rur jest dosyć znaczna,kształtek też się nazbiera po drodze zasilania i powrotu.W czasie obliczeń okaże się czy rura fi 25 wystarczy,czy należy zastosować rurę fi 32. Nie rezygnowałbym z ogrzewania łazienki w okresie letnim,czy też przejściowym.Moim zdaniem bezpieczniej jest ogrzewać cwu poprzez pompę.Może któryś z kolegów forumowiczów wyliczy Ci (sprawdzi tę grawitację).Jak już nie raz było powiedziane i ja powtórzę "Toja instalacja,Twoje koszty,Twoje ryzyko i bezpieczeństwo".Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Może bym się przyzwyczaił po jakimś czasie do kręcenia tymi zaworami on / off , a w chwili obecnej to jest czym kręcić . odpowiednia wprawa i zakodowanie sobie jak dany zawór ma być ustawiony i będzie ok :) , a za zaworem na pionie on/off do c.w.u nie powinien być z.zwrotny ? lub bliżej zasobnika ? aby nie powodował wychładzanie zasobnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.