Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Tańsze - Ekogroszek Czy Pellet


HigherGround

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm, jeżeli o mnie chodzi, to ja osobiście jestem sympatykiem Pelletu torfowego Biogroup.eu. Fakt, nie każdy musi się tutaj zgadzać, ale jeżeli chodzi o stosunek cenowy, do ilości wytwarzanego ciepła, to mi on osobiście odpowiada. Dołączam się jednak do pytania poprzednika w zakresie Pelletu Olimp i Lava.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ten pellet z torfu ale próbowałem palić pelletem z łuski słonecznika , który też sprzedaje Biogroup - totalna porażka, nie chciał się rozpalać

 

Co do Lavy i Olimpu to na to powinien odpowiedzieć erzecznik Stelmetu, który czasem tu bywa.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zacytować owego erzecznika Stelmetu z innego forum:

 

"Firma STELMET produkuje pellet z własnych trocin,dlatego też produkt charakteryzuje stała jakość na wysokim poziomie. Jasny kolor granulatu jest wynikiem użycia doprodukcji surowca pochodzącego wyłącznie z drzew iglastych (sosna, świerk), a uzyskane certyfikaty jakości DIN 51731nr. 5H128 oraz DIN Plus nr. 7A091 są gwarancją najwyższej jakości wytwarzanych produktów. Pellet jest wytwarzany nanowoczesnej linii produkcyjnej - suszarnia bębnowa została zastąpiona suszarnią taśmową, w której temperatura suszenia wynosi tylko 100C, co pozwala uniknąć nadpalenia materiału i wypalenia lepiszcza.

Pellety Stelmetu przekraczaja parametry wartosci opalowej wymagane przez certyfikaty DIN oraz DINPlus.

Dla pelletu LAVA ta zawartosc to ok. 19,00 MJ/kg a dla pelletu OLIMP ok 20,00 MJ/kg, (wartosc opalowa

byla wyzsza niz 18,00 MJ/kg)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym sezonie paliłem Lavą ze Stelmetu, w lecie jednak złakomiłem się na tańszy pellet- prawie o 1/4 od Lavy, i mam obecnie ciągła walkę z brudnym kotłem i palnikiem,

w moim przypadku nie warto było zmieniać paliwa.

Przemęczę się tym co mi zostało i wracam do markowych.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Śmieszą mnie niektóre Wasze wypowiedzi, gdyż temat brzmi: "Co tańsze- ekogroszek czy pellet?", więc może warto odpowiedzieć zgodnie teamtyką.

Testowałem w kotle na ekogroszek palenie pelletem i moje wnioski sa takie, że nie warto palić pellet w kotle przeznaczonym do spalania ekogroszku. Przez 2 dni palenia spaliłem 80 kg pelletu, a dla porównania podam, że obecnie spalanie ekogroszku mam na poziomie 18-20 kg na dobę. Przy tej samej cenie pelletu i ekogroszku to mam połowę oszczędności paląc ekogroszkiem.

Edytowane przez popiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dołożę garść informacji dla orientacji osób czytających ten wątek

 

Palę peletem w kotle na ekogroszek. To mój pierwszy sezon.

 

Dom z poddaszem użytkowym o powierzchni po podłogach 160 m2 plus garaż (ogrzewany grzejnikiem)

Kubatura wg projektu to około 780 m3

Na całości podłogówka plus dwie drabinki w łazienkach i wspomniany grzejnik w garażu. Na podłogówce 140 m2 to panele 12 mm, a na 20 m2 terakota.

 

Ocieplenie:

- ściany: gazobeton 24 cm + 15 cm styro

- podłoga na gruncie 12 cm styro

- poddasze - 25 cm wełny

Wentylacja grawitacyjna

Okna PCV dwuszybowe

 

Kocioł o mocy 20 kW z podajnikiem ślimakowym, ze sterownikiem ST-37. W zasobniku mieści się 100 kg peletów

Kocioł podgrzewa też 140 litrowy zbiornik CWU dla trzy-, a w porywach czteroosobowej rodziny.

Komin ceramiczny fi 200 wysoki na około 8 m

 

Od 01 listopada do dzisiaj, 15 stycznia spaliłem 78 worków po 25 kg czyli 1950 kg

To oznacza średnią 1950 kg/76 dni = 25,7 kg

Pelety kupowałem po 900 zł/tonę (cena zawierała koszt transportu)

Prawdopodobnie po statystycznie zimnym końcu stycznia i lutym średnia dzienna wzrośnie do jakichś 28-30 kg, co będzie oznaczało wydatek ok.800 zł miesięcznie.

 

 

 

Temepertura utrzymywana w domu: 21,5-22,0 stopnie. Regulator pokojowy steruje pracą pompy ogrzewania podłogowego.

 

Mam prosty wolnostojący kominek, ale w ciągu tych 2,5 miesięcy paliłem w nim może ze cztery razy po godzinie wieczorem.

 

Raz miałem incydent z cofaniem żaru do podajnika, ale powodem była wg mnie nie domknięta dźwignia dociskająca klapę zasobnika oraz wyjątkowo tego dnia wietrzna ogoda.

Piec sobie zresztą sam poradził z problemem właczając ciągłą pracę ślimaka

 

Szufladę popielnika opróżniałem jak dotąd trzykrotnie.

Kocioł czyściłem w tym czasie dwukrotnie

 

Paląc peletem korzystam z porad jakie kiedyś znalazłem w sieci:

 

- podawanie paliwa często małymi porcjami zamiast rzadziej większymi (u mnie 7 sek podawania co 15 sekund)

- pelet nie powinien palić się w kopczylku lecz wręcz przeciwnie - można powiedzieć że w lekim kraterze

- palnik powinien mieć możliwość dostarczania powietrza nad spalający się pelet

 

Dmuchawę mam ustawioną na 3 w skali 10-stopniowej. Bez przysłony.

 

To tyle. Doskonale zdaję sobie sprawę, że paląc ekogroszkiem zaoszczędziłbym co najmniej 25% wydanych pieniędzy, a więc jakieś 200 zł miesięcznie - to nie mało.

 

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 lata później...
Gość berthold61

Panowie kilka dobrych lat minęło , palników lepszych też przybyło , są obrotowe co spalają gorsze pelety ale nie interesuje mnie pelet sam w sobie tylko koszty w porównaniu do węgla tak jak tytuł tematu , jest jakaś poprawa w tych nowościach palnikowych i jak to się ma $$

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.