Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam! Dzięki za informacje ,mam teraz dylemat KWKD 22 czy Defro DS ? Na pewno DS jest przystosowany do obiegu zamkniętego

''zbiornik przeponowy'' ,nie wiem czy Zębiec ? (kwestia gwarancji i wytrzymałości kotła) .Obawiam się DS-a że będzie grzał komin i ta pękająca ceramika ? wada pojedynczych egzemplarzy czy wada konstrukcyjna ,choć dysze niezły pomysł dla oszczędności i środowiska. Proszę o podpowiedz ,mam dwóch kandydatów ale jednak opinia fachowców też jest bardzo ważna i pomocna. Pozdrawiam i z góry dziękuje!

Opublikowano

kwkd ma swoje zalety i wady, defro jest konstrukcją nowocześniejszą ,jeżeli chcesz tego kwkd  22 kw to musisz mieć z 250 metrów powierzchni, ja mam 200 i jest za duży

Opublikowano

Pewnie Defdo DS łykne, kwkd 15 podejrzewam że będzie za mały mam 18mb dom drewniany 5cm styropian, strop słabo ocieplony ,musze dodać pale seko eko2 18kw ma 10lat i ciężko złapać 60temp. ,jest osmolony 20%sprawności uszło z dymem, palę drzewem i węglem brunatnym,czyli paliwo o mniejszej kalorii, w ostateczności zostaje szereg pieców z górnym paleniem hiztehcnik ht20kw.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Paliłem od jesieni w defro ds 20 głównie sosną z dodatkiem węgla na noc przy większych mrozach, dom 220 m2. Jedyny minus to smoła w komorze zasypowej ale podobno przy wszystkich dolniakach to występuje. W wymienniku suchutko - tylko pyłek, czyściłem tylko 3 razy przez zimę. Potwierdzam, że wymiennik troszkę za słaby ale wstawiłem zawirowywacze i pomogło. Do kotła zastosowałem elektroniczny miarkownik ciągu Bolecki z programatorem i regulatorem pokojowym. Ten zestaw pozwolił na bardzo wygodną obsługę, precyzyjnie daje się utrzymać temperatury. Wcześniej męczyłem się z SDS Ceramik Kostrzewa, który miał być super. Z wymiennika ciągle wybierałem smołę, a komin całkowicie mi zakleiło, aż musiałem wkład wymienić, bo nie można było tego usunąć. Nie mam porównania czy defro potrzebuje mniej czy więcej opału przy tym słabym wymienniku bo zima była łagodna i opału sporo zostało ale obsługa nieporównywalnie lepsza i odzyskałem wiarę w dolniaki.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Kocioł kostrzewa sds ceramik wybierałem czytając komentarze i zadecydowała ceramika i "powietrze wtórne" oraz określenie, że gazy dopalają się w temp. ponad 1000 st. C. Po roku palenia zaczął przeciekać kondensat przez komin z cegły. Wstawiłem wkład żaroodporny prostokątny 22x11. Z komina lało się strasznie jakieś 5 l na tydzień a poza tym smoła i kondensat zbierały się w wyczystce pieca. Kocioł był trochę przewymiarowany 32 kW na 220 m ale przez kilka lat dom był nieocieplony. W końcu wkład kominowy tak się zakleił, że nie dało się przeczyścić i musiałem go wymienić. Ciąg był słaby bo wkład prostokątny nie był taki szczelny. Wymieniłem wkład na owalny i ciąg się poprawił ale nie nacieszyłem się długo bo trafiło kocioł po 10 latach skorodowany wymiennik w miejscu gdzie ciągle zbierała się woda. Myślę że do powstawania smoły przyczyniał się wentylator, bo po zatrzymaniu w kotle dochodziło do zdymiania opału i odkładania się w wymienniku i kominie.

Nie chciałbym tu za bardzo zachwalać defro ds, bo też przeczytałem mnóstwo opinii przed zakupem i nie było o nim wiele mowy. Na pewno ma za słaby wymiennik i problemem jest ruchoma klapa, której wcale nie używam, otwieram tylko do czyszczenia. Powinny być odrębne drzwiczki tak tak w innych kotłach do tego wymiennika. Ale co zrobić jak takich nie ma na rynku. Defro bardziej mi grzeje komin niż kostrzewa ale chyba tak musi być bo za niska temperatura dymu to słaby ciąg i tragedia w kominie.  Bez wątpienia natomiast właściwe jest tutaj podawanie powietrza wtórnego oddzielnymi kanałami do kształtki ceramicznej i słychać w kratce jak jest zasysane. Plusem jest także, że kocioł nie ma wentylatora a powietrze jest regulowane miarkownikiem ciągu. Ja postawiłem na elektroniczny i to mi się sprawdza. W defro nie imponuje także pojemność zasypu, mógłby być większy, bo przy większym zapotrzebowaniu trzeba dosypywać do drewna węgla aby utrzymać temperaturę do rana. W kostrzewie miałem chyba 3 razy taki i wytrzymywał na samym drewnie.

Po wielu przygodach ja z montażu defro ds jestem zadowolony nie jest to jeszcze ideał ale znaczna poprawa a palę różnym opałem w tym głównie drewnem sosnowym bo takie mam ze swojego lasu.

Przy najbliższym czyszczeniu podeślę zdjęcia z wymiennika, bo z zasypu nie ma co- tak jak pisałem jest zasmołowany jak we wszystkich kotłach.

Opublikowano

     Fajna kostrukcja, niestety z trwałoscią firma się nie popisała. Może warto pomyśleć jak zrobić we własnym zakresie szamotowy zamiennik ? 

Dziwne, ze na stronie Defro nie mogę juz znaleźć tego modelu kotła ?

Opublikowano

jest na stronie producenta w dziale "kotły układ zamknięty", ale to nic nie zmienia wada pozostaje. Kocioł naprawdę dobrze się sprawuje, wystarczyła by zmiana konstrukcyjna która by osłoniła części szamotowe od uszkodzeń mechanicznych

Opublikowano

          To nie musi być wina uszkodzeń machanicznych.  W takich skomplikowanych i cienkich kształtkach następują różne naprężenia w skutek wzrostu temperatury i to raczej one są odpowiedzialne za destrukcję.  Ja na ich miejscu trochę bym go uprościł i pogrubił elementy, przynajmniej przedłużyłoby to trochę żywotnośc tego usrojstwa.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Panowie, stoję przed koniecznością wymiany kotła i wybór mój padł na Defro DS 25 KW. Podobno od 1 czerwca mają być jakieś ruchy cenowe ( oczywiście w górę ) więc czasu dużo nie mam, ale przed zakupem chciałbym Wasze opinie o tym kotle. Jak sprawowały się Wam w minionym sezonie grzewczym, jak wygląda sprawa ze spalaniem ( szczególnie zależy mi na opiniach o spalaniu drewna ) ?

Mój dom to 220 m klocek z lat 70-tych bez ocieplenia, więc ten rozmiar kotła jest chyba ok ?. Konsultowałem to już na tym forum, kwestię wielkości komina ( mój ma 14x14 cm , wysokość 9 m ) potrzebną do tego kotła, ale może ktoś ma świeże doświadczenia w tej kwestii ?   Bardzo zależy mi na Waszych opiniach  w paleniu tym kotłem .   

Opublikowano

W innym temacie pisałeś, że palisz węglem i sosną.  Sosna to trudny opał, węgle też są różne. Do tego: przewymiarowany kocioł, zima bardzo ciepła, pewnie palenie na ćwierć gwizdka i nie ma co się dziwić sadzy w kominie.  W kotle za słabo Ci się paliło, żeby dopalać węglowodory.

Opublikowano

W samej rzeczy !

Nie mogłem dopuścić aby mi się w kotle słabo paliło, paliło się ostro tylko malutkimi dawkami węgla _ przepiprz.. takie palenie co 1 h do kotłowni - całe szczęście koniec sezonu i wymiana kotła teraz

Opublikowano

   To co to był za kocioł ? Przecież dokładanie do DS- a co godzinę węgla to jakiś sabotaż. Już lepiej chyba było rozpalenie większej części zasypu i palenie trochę jak w  kotle GS. Jezeli dokładałeś, gdy wlot do palnika był chociaż trochę niezakryty żarem to natychmiast miałeś dym nad kominem a co za tym idzie sadzę w kotle i kominie.

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Witam Panowie, jak wygląda u was palenie w DS - ie latem. Co ile przepalacie na podgrzanie wody ? jak długo utrzymuje wam temperaturę w bojlerze ?

Czy może grzejecie prądem lub jakoś inaczej?

Tomdach czy kolejny raz wymienili Ci tą ceramikę ?
 

U mnie do tej pory przepalałem od czasu do czasu , teraz już się wprowadziłem (nareszcie) I nadchodząca zima pokaże co kocioł potrafi.

 

Dajcie znać jaki węgiel najlepiej spala wam się w dolniakach ? I co ile czyścicie kotły?

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Tez jestem ciekawy jak wyglada stlopalnosc w tym kotle przy pelnym zasypie, i ile miesci sie opału.Napiszcie jaki macie metraż i ile kw kotła. Bo ja tez przymierzam sie do niego 20kw na budynek 250m2 ocieplony 8cm steropinu. tylko ze kalkulator na stronie cieplowasciwe... podaje moc w zakresie 17-19kw. Jak myslicie 20kw chyba nie będzie bardzo przewymiarowany

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Witam, podsumuje rok palenia w tym kotle:

palę tylko drewnwm liściastym 2 lata sezonowanym, sosna na rozpalenie

moc 25kw lekko i świadomie przewymiarowany aby mieć większą komorę zasypową

150m2 +150l cwu (słabo ocieplone stropy i dach)

komin z wkładem schiedla fi15

 

minusy:

- po miesiacu pękła szamotka jak u nkolegów, dopiero teraz wymieniłem na gwarancji, zobaczymy jak długo wytrzyma, kolega na hucie ma mi zrobić ustrojstwo które będzie tą szamotkę podtrzymywać i osłaniać

-smoła z komory załadunkowej lała mi się do popielnika...na początku, teraz jak się naumiałem palić jest dużo lepiej

- klapa do rozpalania blokowała sie zarastając smołą/sadzą, poradziła na to fleksa i obcięcie po 2mm z każdej strony-już sie nie blokuje

-czyszczenie wymiennika to lekcja cierpliwości i wytrwałości; trudny dostęp, dużo kombinowania

 

plusy:

- duza komora i drzwiczki pozwalaja na załadunek słusznych klocków

- na pełnym wsadzie DREWNA ok 6-8h spokoju, choć lubię chodzic do kotłowni częściej:)

- regulacja i doprowadzenie pw jest świetna, na kratce aż świszczy, czesto dymu nie było nawet widać- wszystko się dopala, nawet z pękniętą szamotką

- pomimo smoły w komorze komin względnie czysty(mam porównanie do buderusa, klona dakon-dor)

- serwis ; dobry kontakt i szybka wymiana gwarancyjna (wysłać fotke co się zepsuło i wysyłają ta czesc kurierem)

 

przeróbki oprócz wspomnianych to zmniejszenie paleniska o ok 20% poprzez wstawinie po bokach na skos cegieł szamotowych(jak sie rozpali też są czerwone jak palnik), wymontowanie z czopucha przegrody regulacyjnej której i tak nie używałem.

 

podsumowując jestem zadowolony, wady z czasem naprawiłem sam lub wymagały po prostu nauczenia sie palenia w tym kotle, na duży plus serwis!

 

obecnie zainstalowałem zawór 3d(ustawiony na rozdzielanie)- chciałem mieć bajpas na wyjściu do powrotu aby utrzymywać wysoką i względnie stałą temp na powrocie w celu ograniczenia smolenia ale albo nie umię tego ustawić albo instalator coś spieprzył, bo woda płynie wg. mnie w drugą stronę tym bajpasem(pompka zasysa część zimnej wody z powrotu z pominięciem kotła i tłoczy ją z powrotem do układu), porobię zdjęcia to może pomożecie:) druga sprawa to rozmieszczenie czujników temperatury- mam dwie pompki i osobne sterowniki, przekładam i szukam najlepszego rozmieszczenia:)

 

Mam nadzieję że komuś pomogłem i sam liczę na pomoc w sprawie mojego zaworu 3d(wiem, że to konstrukcja jak budowa cepa ale coś jest nie halo:)

Pozdrawiam, Tomek

Opublikowano

zdjęcia wrzucę jak wrócę do domu:) bo musze je zrobić , jak trzeba film też nakręcę:)

 

co mi się przypomniało: instalator wymontował mi filtr siatkowy przed pompką jako niepotrzebny...co o tym sądzicie?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.