Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

słyszałam, że komin można czyścić obierkami z ziemniaków. Czy to jest skuteczne? I w ogóle jak to się robi, jakie ilości, kiedy (przed paleniem, w trakcie dorzucić wraz z węglem czy po sezonie grzewczym)? Proszę o pomoc...Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepszą metodą jest okresowe np raz w tygodniu wygrzanie komina, najlepiej drobnym drewnem liściastym( najlepiej osikowym) . Następuje wtedy wypalenie sadzy w czopuchu jak również w kominie. Doprowadzenie do dużego nagromadzenia sadzy i smoły w kominie może spowodować bardzo groźny pożar w kanale dymowym.

Co do ziemniaków to lepiej usmażyć z nich frytki. Najważniejsze jest więc by regularnie wygrzewać komin jak również go czyścić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Witam,

słyszałam, że komin można czyścić obierkami z ziemniaków. Czy to jest skuteczne? I w ogóle jak to się robi, jakie ilości, kiedy (przed paleniem, w trakcie dorzucić wraz z węglem czy po sezonie grzewczym)? Proszę o pomoc...Pozdrawiam

komin najlepiej wyczyści... kominiarz ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kominiarz i owszem, wygrzewanie komina też ale...ostatnio popularny jest na rynku tzw. sadpal. To taki proszek w saszetkach który po wrzuceniu do pieca (na żar) powoduje zmniejszenie ilości sadzy w kominie. Sadpal i obierki z ziemniaków mają tą wspólną cechę, że i tu i tu aktywnym składnikiem procesu jest skrobia ziemniaczana. To ona powoduje, że ilość sadzy w kominie się zmniejsza. Ja osobiście stosuję mąke ziemniaczaną- duuuuużo tańsza od sadpal-u a efekt bardzo dobry. Wrzucam na żar do pieca 2 łyzki mąki ziemniaczanej. Efekt widać szczególnie zimą, gdy na śniegu pojawiają się kuleczki sadzy która wyleciała z komina po użyciu mojego "sadpalu" czyli mąki ziemniaczanej. Oczywiście ani sadpal ani obierki nie zastąpią mechanicznego wyczyszczenia komina-przynajmniej 2 razy w roku. One jedynie ograniczają "zarastanie komina" sadzą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sadpal to coś więcej niż skrobia, z całą pewnością zawiera miedź - która obniża temp. w której sadza zaczyna wiązać się z tlenem - dzięki czemu zamiast osadzać się w piecu czy kominie ulega utlenieniu i ulatnia się do atmosfery w postaci tlenku węgla i/lub dwutlenku węgla. Jakie inne sole mineralne zawiera - niestety nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trenuje sadpal 2 gi sezon i cos w tym jest. Kocioł jest czysty/łatwo sie czyści. Komin jak jest nowy /b. czysty to zarasta lużna sadzą i łatwo sie szczotkuje. A jak zaasfaltowany to kiszka. Tylko wypalanie. Hej!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

CZy można używać SADOPAL-u w piecu kaflowym, ponieważ przy dłuższym paleniu węglem zatykają mi się komory w piecu i z dnia na dzień mam coraz mniejszy cug i strasznie dymi . Żeby sie tego pozbyć muszą przedmuchać piec odkurzaczem a potem palić drzewem i tak w kółko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie widzę większych przeszkód. Ale to nie jest złoty środek - że wystarczy raz wyczyścić i znowu pozwolić zarosnąć, nie, drogie to znów takie nie jest by pozwolić sobie na dodawanie do każdej porcji ładowanego paliwa. Najbardziej widoczne efekty są gdy już jest sam żar, po wygaśnięciu pieca ładnie na ściankach cienka warstwa jasnego nalotu zamiast grubej warstwy sadzy i pyłu związanego smołą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obierki surowe nasze babcie stosowaly. Sadpal dodaję regularnie, czyści się łatwiej, ale nic nie zastąpi porządnego czyszczenia, najlepiej szczotką z blaszek. Sadpal nie spowoduje, że cała sadza z komina się wypali i spokój, o nie, on tylko ułatwi czyszczenie. Dzwoń po kominiarza, a potem sprawdź, jak wyczyścił, bo czasem po kominiarzu wybiera się więcej czyszcząc samodzielnie, jak ma zużytą szczotkę to tylko pogłaszcze sadze. Ja czyszczę samodzielnie, szczotką ciut większą niż średnica komina, komin 24x14 a czyszczę szczotką fi 175. Teraz chcę kupić kwadratową ale trudno dostać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

chcę kupić kwadratową ale trudno dostać.

http://www.ekwasek.pl/index.php?products=product&prod_id=2824

Przypuszczam, że z ciężarkiem nie przeleci Ci na dół komina.

Będziesz potrzebował linki i drugiej osoby (Ty na górze, ona na na dole) aby pomogła Ci przeciągnąć wiele razy szczotkę przez komin. Zdziwisz się jak zobaczysz dużą ilość sadzy jaka spadnie.

Kupiłem zestaw do czyszczenia komina i szczotką fi 180 mm z drutu okrągłego "porządnie" przeczyściłem komin. Spadło około 8 litrów sadzy.

Po tym "porządnym" czyszczeniu zakupiłem szczotkę drucianą z blaszek o wymiarach 140x140 mm i ponownie przeczyściłem komin. Spadło około 13 litrów sadzy.

Edytowane przez emus

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za link. W sieci można kupić ale ja szukam na razie w normalnych sklepach, bo przesyłka szczotki wychodzi tyle co szczotka. Na razie kupiłem linkę stalową. Na pewno wyleci dużo więcej sadzy bo okrągła nie zbiera tego z narożników. Ale lepiej przeczyścić okrągłą jak wcale.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spróbuj poszukać na targu, powinny być. U mnie w Żywcu nie ma większego problemu z kupnem takiej szczoty, na targu kwadratowych do wyboru całkiem sporo, w sklepach z art-met też bywają. Do czyszczenia komina kwadratowa szczota to mus, bez porównania z okrągłą.

Przypuszczam, że jak pochodzisz po jakiejś targowicy to znajdziesz na pewno. Mam tu na myśli targ taki typowy-owies, ciuchy, buty, kosy, jak leci :), nie jakieś butiki pod galerią.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

CZy można używać SADOPAL-u w piecu kaflowym, ponieważ przy dłuższym paleniu węglem zatykają mi się komory w piecu i z dnia na dzień mam coraz mniejszy cug i strasznie dymi . Żeby sie tego pozbyć muszą przedmuchać piec odkurzaczem a potem palić drzewem i tak w

Procedura przetykania pieca kaflowego otworzyć kółka napchać gazet i podpalić. ładnie się kanały wypalą metoda od znajomego kominiarza.Procedura palenia w piecu jest taka nigdy nie zamykamy górnych dzwiczek muszą być otwarte na około 1 cm, a dolne około 3 cm. do momentu aż zaniknie ogień. dopiero wtedy można zamknąć górne . dolne zamykamy wtedy jak niema już żaru.Dzewem pal tak samo.Palenie dzewem suchym wystarcza raz na sezon takie przetykanie,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez diterus
      Witam.
      Jestem na tym dostojnym forum nowicjuszem, który przeczytał bardzo wiele róznych wypowiedzi i nadal błądzi, prosząc pokornie o pomoc. Rzecz ma się następująco: mam malutką kotłownię umieszczoną pod schodami wejściowymi do domu: wys 1,86m; szer i gł 1,15m (na sam piec) + cwu, chyba 150L z boku. 15 letni piec Zębiec KWS 35kW ogrzewa w sumie ocieplony 5cm styropianem dom o powierzchni 250 m2 (parter+piętro). Sufit piętra zewnętrznie ocieplony 5cm żużlową wełną mineralną. Cała instalacja co jest miedziana z nowymi włoskimi grzejnikami. Komin 6m wysokości ma wymiary 17X28cm.

Obecny piec ciągle dymi (kotłownia jest cała czarna, ja zresztą też!), mimo że czyszczę go co kilka dni i dosypuję Sadpala (palę kostką z takimi błyszczącymi złotkami - 720 zł/T); do kotłowni biegam po kilkanaście razy dziennie, kontrolując temperaturę (zimą rzecz jasna). Pomimo zamknięcia przez miarkownik ciagu dolnego (60 C), włączonego cwu i czynnych wszystkich kaloryferów, kilkakrotnie piec zawrzał, zalewając mi kotłownię wodą. Żeby nie rozsadziło kotła wygrzebuję wtedy z paleniska żar .... po powrocie do domu przypominam bardziej kominiarza niż palacza co!!! Mam już tego naprawdę dosyć!!!!!! W deszczowe wiosny i lata kotłownię zalewa mi podchodząca na 25cm woda gruntowa.......

Od kilku dni poszukuję nowego pieca i po przeczytaniu wielu wątków, między innymi tutaj, dochodzę do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem byłby piec dolnego spalania. Cóż z tego, ale zdecydowana wiekszość z nich wyczystkę ma z boków i z góry, co przy wybetonowaniu 20cm postumentu i wymiarach kotłowni uniemożliwia ich czyszczenie. Sas, HEF, Seko odpadają..... Po kilku dniach wertowania stron internetowych znalazłem dwa dolniaki, które można by postawić w mojej kotłowni: Cichewicz Ultima II, Viadrus Hercules U24..... Zebiec KWKD 22kW (ale czy ,,uciągnie"?)

W związku z powyższym proszę uprzejmie o Państwa podpowiedzi:
      1) jaki piec c.o. byście widzieli w takiej ,,dziwnej" kotłowni?
      2) ile Waszym zdaniem powinna wynosić moc nowego pieca?
      3) co proponujecie: dolne czy górne spalanie?
      4) co sądzicie o moich typach dolniaków?

Znajomy hydraulik powiedział wstepnie, że można kotłownię przenieść przez podwórze do gospodarczego (ok 10 m od obecnego pieca), ale kosztowało by to 8 tys zł + drugie tyle za piec na ekogroszek. Nastepnego dnia stwierdził jednak, że lepiej zainstalować nowy piec (Drew-Met 1NM) na miejscu Zębca, tylko podnieść o 25cm postument i nie wyrzucać pieniędzy w błoto....

Przepraszam za dłuugggiiiii opis, ale chciałem mój problem przedstawić fachowcom w miarę wyczerpująco. Z góry dziekuję za wszelkie rady i pomocne sugestie. Diterus
    • Przez kaczy
      Siemka Panowie :-))

co prawda patenty na wyłączność ale co tam :-))))

Wspominałem Wam kiedyś,że muszę się zabrać za mój komin...przewężenia,narosty,itp
      Co najdziwniejsze po rozkuciu go w kilku miejscach doszedłem do wniosku, że jest to typowy komin wentylacyjny 14x14!!! :o
      ...Sam nie wiem czy ktoś kiedyś coś przy nim dłubał czy tak budowano...ale jakieś 2-3 metry od czopucha jest 12x24,potem 14x14 i pod koniec czyli jakieś 3-4 mery od wylotu jest znowu 12x24 - dziwaczne!!!, jak dla mnie :huh:
      ...ponieważ pogoda piękna to zabrałem się za czyszczenie komina, szczota,kula i heja - wynik to jakieś 2-3 kg suchej sadzy - czyli praktycznie nic przy długości 14 metrów.
      ...zainspirowany techniką Wohlera - firmy z niemiec - wtajemniczoni wiedzą o czym mówię, postanowiłem zrobić odbijak do sadzy szklistej
      ...na ten zaszczytny cel posłużyła mi spirala do kanalizacj, kilka ,nakrętek,łańcuch za 6pln ,moja stara dobra wiertarka , oraz spawarka

Efekty finalne:
      http://w191.wrzuta.pl/obraz/axuLdgfQDm8/img_0338
      http://w191.wrzuta.pl/obraz/34ek7SgXlDq/img_0339
      http://w191.wrzuta.pl/obraz/2N9mJb7us0U/img_0340
      http://w191.wrzuta.pl/obraz/4ixY0Nm5Ple/img_0341
      http://w191.wrzuta.pl/obraz/8FQP16HIiik/img_0375

...to moja zabaweczka... - maksymalne obroty to 1300 no i iczyiwście bez udaru - jeżeli sprężyna od kanalizacji to tylko obroty w prawą stronę
      Po tym zabiegu wybrałem z wyczystki trzy wiaderka 20-sto litrowe sadzy o wyglądzie takim:
      http://w191.wrzuta.pl/obraz/77GPe5PAkyc/img_0368
      http://w191.wrzuta.pl/obraz/6Ju6V1sNG
      http://w191.wrzuta.pl/obraz/8yB3kbmciUg/img_0376Jy/img_0369
      ...narzędzie pracy na odpoczynku:
      http://w191.wrzuta.pl/obraz/1SORvCMfVWg/img_0379

a kominek wygląda tak :
      http://w191.wrzuta.pl/obraz/5x1lOibMgVa/img_0377
      http://w191.wrzuta.pl/obraz/6AEACH7OOWQ/img_0364

...jak dla mnie to rewelka - nie chciałem zastosować większych łańcuchów bojąc się o komin i wiertarę - duży opór - ale jest ok - myslę, że takie zabiegi co pól roku doprowadzą mój komin do czystej cegły
      ...kula ze szczotką przed tym zabiegiem schodziła, bardzo ciężko - musiałem,ją puszczać z rozpędu - aktualnie ma luz
      ...nie wiem jak przy takim zabiegu zochowałaby się ceramika(popękanie) i wkłady - ale myslę, że też by to zdało egzamin - pod warunkiem zastosowania łańcuchów o mniejszych ogniwach - mniejsza masa

w razie pytań i wątpliwości służę pomocą B)

pozdrawiam
    • Przez Matek41
      Witam! Jestem posiadaczem kotła UKS-S Konstal z Pleszewa (http://kotlarstwo.info/kotly-grzewcze-co/uniwersalne/typu-uks-s). Moc kotła to 45 KW powierzchnia ogrzewana 320-350m^2 jest to 2 pietrowy dom jednorodzinny. Spalam w nim drzewo i dodaje wegiel kamienny powiedzmy ze jest to 60% drewna (głównie jabłoniowe) oraz węgiel. Posiadam do niego sterownik Magnat. Aktualnie ustawione mam takie parametry:
      Temperatura zadana 58 stopni
      Czas przedmuch 10 sekund
      Przerwa przedmuch 3 minuty
      Obroty minimalne 3 (skala 1-10)
      Obroty maksymalne 10 (skala 1-10)
      Temperatura załaczenia pompy 35 stopni (posiadam pompe Grundfos)
      Temperatura wyłączenia sterownika 30 stopni
      Praca dwustawna 0 (0-1) -> ustawienie fabryczne - nie wiem do czego służy

Chodzi mi o optymalne ustawienie kotła. Największą bolączką jest częste czyszczenie komina mimo iż posiadam wkład kominowy z kwasówki (12X14cm) ponieważ pojawia się dymienie. W wyczystce pojawia się bardzo mało "sadzy". Podczas czyszczenia wyrzucam 3-4 pełne wyczystki tego "syfu". Wczesniej gdy nie posiadalem wkladu pojawiły się na kominie straszne zacieki które przeszły przez tynk i pojawiły sie w pokoju na 2 pietrze. Miały zapach smoły. Jest jeszcze jeden problem który mnie nurtuje. Mianowicie temperatura przy 58 stopniach w pomieszczeniach jest bardzo goraco gdy ustawie mniej np 50 w piecu pojawia się maź-smoła. Da rade wyregulować to parametrami sterownika? Znajomy powiedzał że musze założyć "mieszacz" który na piecu utrzymywala by wyzsza temperature a w obieg - na grzejniki- podawal wode o nizszej temp. Myśle ze to cos w rodzaju jakiegos termostatu na którym mozna ustawic temp? Co o tym myślicie? Pozdrawiam
    • Gość sarzyk
      Przez Gość sarzyk
      witam mam komin dosyc nietypowych wymiarów tzn...ok 50x50cm i wysokosc ok 8 metrów.
      Komin mam zakonczony zwezka z wmurowana rura ceramiczna o srednicy 24cm.
      Ta wmurowana "nasada" uniemozliwia mi wyczyszczenie komina i teraz pytanie: dla takiego komina jak moj warto dawac jakakolwiek nasade, zwezke itd??

Myslałem zeby usunac ta wmurowana rure i dac "daszek" zeby woda nie wlatywała do komina.

W obrebie mojego domu na tej wysokosci czasem jest dosc wietrznie i sa zawirowania powietrza dlatego zastanawiam sie co by mogło byc najlepsze dla mojego komina.

Był bym bardzo wdzieczny za jakakolwiek pomoc

Pozdrawiam
    • Przez kaszpir
      Witam !

Co będzie bardziej ekonomiczne i lepsze Smile

Dom 95m2 powierzchni użytkowej , ściany 24cm + styropian 15cm , ocieplenie sufitu 20cm wełna , podłoga - 10cm styropian.

Piec na ekogroszek z podajnikiem (zapewne 12kW). Jeszcze nie wiem jaki ale zapewne Ogniwo Plus lub jakiś model Sekomu (może Skam-P 12kW).
      Dom będzie gotowy dopiero na maj/czerwiec 2011 więc sądzę że jakieś ciekawe piece się pojawia a te co podaje to mają się "pojawić" Wink
      Na pewno musi być to piec z uniwersalnym podajnikiem i z inteligentną autodopasowującą się elektroniką (PID).
      Będę palił albo ekogroszkiem , albo miałem albo owsem albo czymś "zbożowym".

Do pieca miał być boiler 80L na 220V

Rodzina 4 osobowa (2 osoby dorosłe + 2 małych dzieci). W domu jesteśmy rano i wieczorem. W czasie dnia my w pracy , dzieci w przedszkolu.
      Obecne zużycie wody (w bloku) to około 1m3 ciepłej wody i 2m3 zimnje wody (wszystko miesięcznie).

Poradzono mi aby zamontować wymiennik dwupłaszczowy 100L (lub z podwójną wężownicą) i w łazience zamontować dużej mocy 15-18kW podgrzewacz przepływowy. Podgrzewacz elektroniczny który podgrzewał by CW w całym domu.

Minusem tego jest wykupienie droższej "mocy przyłączeniowej" od energetyki (obecnie mam 11kW) , każdy dodatkowy kW to u mnie 166zł.
      Nie mam pojęcia ile bym musiał wykupić jakbym chciał mieć np. podgrzewacz 18kW + kuchnię elektryczną indukcyjną.
      Jest to pewien koszt.
      Podgrzewacz elektroniczny Kospela to koszt około 1000-1200zł.

Zaletą jest dostęp do CW od razu bez czekania i bez kosztów "dogrzewania" i "magazynowania".
      Dostęp do CW wtedy keidy chce i w takiej ilości jaką chce ...

Jednak na "dzień dobry" musiałbym się liczyć z kosztem 2000-4000zł (urządzenie , koszt elektryka i koszt zwiększonej mocy przyłączeniowej).

Drugi "pomysł" znacznie tańszy (bez inwestycji) to grzanie wody piecem. Piece na ekogorszek mają tryb "lato" i powinno iść sporo mniej opału.
      Tyle że woda była by grzana nonstop nawet wtedy gdy nie jest potrzebna (u mnie potrzebna jest rano i wieczorem).
      Dodatkowo powiedziano mi że większośc ciepła i "opału" idzie w komin a piec nie może działać na zbyt niskiej temperaturze bo inaczej zardzewieje ...
      Dodatkowo powiedziano mi że piec nie powinien pracować nonstop (poza "sezonem") bo skróci się drastycznie jego żywotność , będę musiał częściej czyścić piec i komin i itd ...
      Ile miesięcznie na takie ogrzewanie wody zużyłbym opału ?

Czy jednak nie ma sensu ekonomicznego palenie ekogroszkiem poza sezonem (chodzi o CW).

Jeśli naprawdę tańsze i lepsze było by używanie poza sezonem podgrzewacza to mogę zainwestować i zamontować podgrzewacz , jeśli jednak taniej będzie grzanie wody piecem i nie będzie to negatywnie wpływało na żywotność kotła ani nie będzie wprowadzało dodatkowych "kosztów" (czyszczenie komina i itd) to może jednak lepiej piec i 2000-4000zł w kieszeni ...

Albo jak nie to może boiler 100L z wężownicą spiralną i grzanie wody boilerem ?
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.