Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Własnego Pomysłu


RedEd

Rekomendowane odpowiedzi

@vernal ja też myślałem o takim sposobie kontroli głównie o nie wychładzanie kotła powietrzem dopalającym, bo analiza co co2 nox i sadzy to raczej mija się z celem przy spalaniu paliw stałych ważne aby nie zadymiać okolicy bo to strata kasy (paliwa)

 

pozdrawiam RedEd

Sadzę też wykryje, bo po prostu widać jak liczby zasuwają w górę aż zakresu brakuje :lol:

Po prostu jak masz taką sondę, to nie otwierasz (bo takie otwarcie zupełnie zniekształca sytuację) kotła a "widzisz" jak płomień wygląda.

Śmiało można w tym przypadku powiedzieć, że "na oko to chłop w szpitalu..." ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor @vernal odkopałem przez przypadek to:https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8372-sonda-lambda-w-kotle-zasypowym-czy-warto/ i dotarłem do forum muratora poczytajcie może wam się coś przyda, ja czytam dalej i zobaczymy co na to "mój nadworny automatyk"

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wczoraj czytałem i zastanawiam się co np Wolf w swoim kotle BVG tą sondą mierzy - tam jest typowa sonda 4 przewodowa, - grzałka, masa i sygnał.

Kocioł BVG jest oficjalnie u nasz nie dostępny służy głównie do zgazowania drewna, w mocach 15-40kW.

Takie maleństwo 15kW waży bagatela 515kg przy wzroście 136cm. :P

I kosztuje od 5500 €

 

Pozdr.

 

PS Kupię tanią sondę na Alledrogo i zobaczę co i jak, oprawkę z gwintem już dorobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor czekam oczywiście na wnioski dziś nawet przeglądałem cennik hurtowni motoryzacyjnych i znalazłem 4 przewodową w podobnej cenie ale nie ngk

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Vldad24, ja sam znalazłem nadmiar tlenu czyli lambda dla pelletu 1,5-1,7- zresztą podawałem ten artykuł o recylkulacji spalin- tam były podane nadmiary powietrza.

Czy macie prostą tabelke lub szybki przelicznik z mV na lambdę.

 

Ja policzyłem i dla lambdy 1,6 wychodzi tlen 7,83%, Nie wiem czy to dobry wynik <_< , ale wg danych Vlada tlenu powinno być 6-9% tlenu

dla wartości lambda 1,5 - tlen -6,96% ; dla 1,7 -tlen 8,6%

 

Dodatkowo przeliczyłem lambdę na mV i otrzymałem dla lambdy 1,5 - 21,1 mV, dla 1,6 - 18,4 mV, dla 1,7 - 16,7 mV

 

jeżeli się gdzieś pomyliłem to poprawcie.

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takich tabelek dla sondy wąskopasmowej. Ona działa precyzyjnie tylko w punkcie dla lambda=1, dla mieszanki stechiometrycznej, gdzie tlen zostaje wykorzystany w ogromnej większości. Dla ubogich i bogatych mieszanek napięcie sondy wykazuje dużą zależność od temperatury. Ze wzrostem temperatury jej zakres wskazań się zmniejsza: dla ubogich mieszanek pokazuje wyższe napięcia, a dla bogatych niższe napięcia. Stały pozostaje tylko punkt stechiometryczny 0,45V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba wyliczenia - moje i Vlada są porównywalne- ja liczyłem ze wzoru 20,9% / 20,9% - O2 - z tąd różnice na końcówkach % .

A swoją droga trzeba mieć raczej dobry sprzęt pomiarowy aby te mV prawidłowo zmierzyć, zwykły multimetr 3 1/2 cyfry z zakresem 200mV to trochę mało, tam błąd pomiarowy jest rzędu ostatniej cyfry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją droga trzeba mieć raczej dobry sprzęt pomiarowy aby te mV prawidłowo zmierzyć, zwykły multimetr 3 1/2 cyfry z zakresem 200mV to trochę mało, tam błąd pomiarowy jest rzędu ostatniej cyfry

Trochę za bardzo idealizujesz.

Przy paliwie stałym wysokogazującym nie da się tak ustawić, żeby wartość byłą stała.

Najważniejszy jest OGIEŃ I EFEKT PRAKTYCZNY a nie wskazania woltomierza - one tylko mają pomóc.

 

Na przykład - ustawisz prawidłowo a za 5 godzin zmieni się ciąg i już jest inaczej (masz zawsze taki sam ciąg?).

Albo ustawisz super sondą z dokładnością 100 razy większą ale sznur w drzwiczkach się odkształcił - i pali się źle a sonda wskazuje, że dobrze? :blink:

Albo jak masz podajnik niewrzutkowy to są różne ilości podawanego paliwa (w sensie wskazań dokładnej sondy) w zależności od tego ile obecnie paliwa w zasobniku się znajduje.

Można by jeszcze więcej takich scenariuszy wypisać.

 

 

Dlatego praktycznie nie da się ustawić konkretnej wartości %O2 w takim palenisku niezależnie od sondy.

 

Natomiast nawet taka sonda (na której nie robi się przecież sterowania palnikiem), która wskazuje tylko mV ale za to zawsze tak samo, znakomicie podpowie nam gdzie się z tym ogniem znajdujemy i wiele innych praktycznych aspektów.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że wymagasz zbyt dużej precyzji jak na paliwa stałe. Jak już ją podłączysz, to sam zobaczysz, że tlen nigdy nie będzie stale na jednym poziomie. Kazdy cykl podawania paliwa będzie zmniejszał lambdę, po czym w miarę wypalania znów będzie ona rosła. Podawane przez producenta wartości są uśrednione, z dłuższych wielogodzinnych pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do efektu praktycznego spalania to mam ciepłomierz ale na ogień niestety nie mam podglądu - dlatego wszelkie próby lub regulację muszę opierać na pomiarze.

Co do wahnięć lambdy to oczywiste że będzie ona zależna od ciągu kominowego oraz pracy wentylatora nadmuchowego.

Dlatego do zestawu kotła przeważnie dodają RCK montowany na czopuchu , zaraz za kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Albo ustawisz super sondą z dokładnością 100 razy większą ale sznur w drzwiczkach się odkształcił - i pali się źle a sonda wskazuje, że dobrze? :blink:

...

Natomiast nawet taka sonda (na której nie robi się przecież sterowania palnikiem), która wskazuje tylko mV ale za to zawsze tak samo, znakomicie podpowie nam gdzie się z tym ogniem znajdujemy i wiele innych praktycznych aspektów.

Te dwa zdania w Twojej wypowiedzio są ze sobą sprzeczne.

Ja staram się wytłumaczyć to pierwsze. Dla sondy samochodowej cyrkonowej nie ma najmniejszego znaczenia czy spalanie przebiega prawidłowo i mamy w spalinach trochę O2 i dużo CO2, czy też spalanie jest do d.... i w spalinach mamy trochę O2, dużo CO i troche CO2. W obu przypadkach sonda pokaże podobna wartość napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wbrew utartym opiniom na forum, zwykła sonda cyrkonowa działa i jest aż nadto dokładna i szybka jak na nasze potrzeby.

 

jak już pisałem kilka postów wstecz producenci kotłów np Wolf , też stosują sondy cyrkonowe do pomiaru i kontroli spalania paliw stałych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

wracając do opału, wczoraj zasypałem czecha brunatny albo inaczej młodokamienny na pewno z czech (firma transportowa kupuje jak nie ma co zabrać z powrotem i w woreczki czy jakoś tak) warunki pogodowe podobne a tego czecha zostało więcej niż kamiennego w dniu poprzednim jak to racjonalnie wytłumaczyć?

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawka: zostało niewiele więcej jak kamiennego ale jest lżejszy i ma inną wartość energetyczną, za kilka dni powtórzę doświadczenie najpierw sprawdzę objętość (wiadro/kasta) i wagę no i zobaczymy (może ten mój gruz to faktycznie gruz, och ci dostawcy z......je)

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

@sambor jak temat z sondą?

 

temat dymu pojawiający się w różnych wątkach u mnie nie występuje, spalanie stabilne temperatura w czopuchu się trochę podniosła przy mrozach, ale czapy na kominie nie wytopiło i nie ma też pary takiej jak z kotła gazowego, spalanie na podobnym poziomie co przy "cieplejszych temperaturach" 2-2,5 miarki (raz było trzy jak zostawiłem powietrze dopalające otwarte) miarka to ok 7-8kg

 

w kociołku nic nie zmieniałem od czasu założenia paleniska z "wykładziną szamotową", co do sterowania to doszła czasówka która uruchamia ruszta raz na ustawiony czas np 10min jako tzw podtrzymanie, praca rusztu przy spadku temperatury 2-4s co 1,5min, wentylator się prawie w ogóle nie włącza, wszystko pracuje ciągle bez skoków, mimo zwiększonych odbiorów ciepła,

dysponuję s7 i zastanawiam się czy nie przenieść sterowania z czasówek i sterownika rk na s7, brakuje mi tylko modułu wejść/wyjść analogowych reszta jest (nawet panel operatorski) miałbym podgląd zapisanych danych i możliwość zmiany algorytmu pracy sterowania, może dołożyć też sondę do kontroli nadmiaru tlenu, tylko jako parametr kontrolny, możliwości sporo, tylko jak coś nowego będzie trzeba dokupić to ohohho, więc może np bruli .pl i sonda do ustawiania podstawowych parametrów,

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

@sambor jak temat z sondą?

 

 

 

Witam

 

Od środy testuję kocioł z pożyczoną sondą - Wielkie dzięki dla Vlada24 - i co się okazało:

 

U mnie najważniejszym elementem wpływającym na pomiar sondą jest zbyt duży ciąg kominowy.

Jak otwierałem wyczystkę to sonda reagowała na zmiany obrotów wentylatora i zmianę dawki paliwa, obecnie zamawiam RCK montowany na rurze dymowej i zobaczymy co i jak dalej.

Dodatkowo próby były przeprowadzane w wietrzny dzień co dodatkowo utrudniało pomiar.

 

zresztą u instrukcji mojego palnika jest podane że max ciąg to 12Pa a ja mam 25-30Pa czyli za dużo i duża część ciepła przez komin ucieka.

 

Wyniki pomiaru były na poziomie 7- 9% tlenu w spalinach czyli wg mnie całkiem niezłe

 

Czekam na RCK i potem dalsze próby o których poinformuję.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w jaki sposób jest odczytywany wynik z sondy, myślałem o mv tablicowym (kolega coś ma tylko nie wiem kiedy dostanę) ew miernik, a sonda jest z grzałką?

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sonda ntk używana sprawna "(20zł) miernik mastech my-61 sprawdzone działanie na kotle olejowym, brakuje zasilania do grzałki, tymczasowo aku lub prostownik, dziś pewnie będę montował aby sprawdzić co tam się dzieje

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.