Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co Cwu Solary


slom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam prośbę o pomoc w opracowaniu efektywnego schematu połączenia następujących elementów w instalacji CO i CWU:

 

-Bufor Siss 550/150 z zestawem solarnym

-Kocioł na Eko-groszek Ogniwo 16kW Eko plus

 

Dom wg projektu Granat:

-parter całość w podłogówce w podziale na następujące sekcje na rozdzielaczu:

1)kuchnia -10m2

2,3,4) salon -30m2

5)wiatrołap -4m2

6)przedpokój - 10m2

7)łazienka - 3,5m2

8)pokój na dole -12,5m2

 

-poddasze drugi rozdzielacz

1)korytarz -6,5m2

2)łazienka -9m2

3)sypialnia -16,5m2

4)pokój -14m2

5)pokój -16m2

 

dwie drabinki i kaloryfer w garażu

 

Jak uważacie ile pompek potrzeba do takiego układu czy musi ich być aż 4 plus dodatkowa na cyrkulację.

-ładowanie bufora

-podłogówka parter

-podłogówka poddasze

-grzejniki

-cyrkulacja

 

Czy w takim układzie nowy dobrze ocieplony dom mogę przyjąć że na 1m2 podłogówki potrzeba 7mb rury pex 16?

 

Zawór trój czy czterodrogowy w takiej instalacji? Będzie ona cała w ukladzie zamkniętym rozważam montaż zaworu bezpieczeństwa np. Zawór termostatyczny BVTS.

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie propozycję schematów abym mógł to skonfrontować z tym co zaproponuje mi wykonawca. Przeraża mnie ilość tych pompek.

 

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało mi się znaleźć zbliżonego do mojego schematu, po połączeniu kilku wyszło mi coś takiego.

Bardzo proszę o ocenę gdyż mam następujące wątpliwości:

1)nie wiem czy nie przekombinowałem z zaworem 4d tzn moze 3d wystarczy na petli podlogowki

2)czy jedna pompka wystarczy na caly układ CO (za buforem)

3)kocioł ma pracować w obiegu zamkniętym co lepsze jako zabezpieczenie wężownica schładzająca czy zawór termostatyczny dopuszczjący ZW.

 

z góry dziękuję

pozdrawiam

slom

post-24413-0-57355800-1328788965_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zastanawiałeś się po co ci ten bufor? Celem każdego kotła eko jest stała produkcja ciepła w ilościach aktualnie niezbędnych do ogrzania domu i CWU. Ten bufor będzie tylko pośrednikiem generującym straty. W układzie tym nie widzę źródeł nadwyżek energii.

 

Zastanów się nad dużym zasobnikiem CWU (300l np.) z dwiema wężownicami. Jedna obsłuży ci solary, drugą w razie potrzeby obsłuży kocioł. Solary na CO w liczbie szt. 2, to pomyłka. Wystarczy jeśli w sprzyjających warunkach słonkiem nagrzejesz sobie wody.

 

Schemat niestety zeznaje przeciwko tobie. Nie znasz zasad i zastosowań użytych urządzeń. Dużo by pisać na "nie".

 

Całościowe zastosowanie podłogówki sprawdzi się tylko przy sterowaniu pogodowym, czujnikach w każdym pomieszczeniu i indywidualnym sterowaniu siłownikami. Poczytaj o bezwładności tego rodzaju ogrzewania i trudnościach z jego regulacją. Wszystko jest do zrobienia, ale nie można oszczędzać. Osobiście do sypialni radziłbym wykorzystać grzejniki. Łatwiej sterowalne i szybciej reagują na zmieniające się warunki. W tak małych pomieszczeniach połowa powierzchni zastawiona będzie meblami i podłogi niewiele zostanie. Do tego pewnie panel lub drzewo na wykończenie. Obliczeniowo, regulacyjna masakra!

 

Przemyśl, porozmawiaj z instalatorem, popytaj na forum. Błędy lepiej popełnić na papierze.

Jak znam życie, to pewnie już ten kombinowany bufor kupiłeś. W końcu tak go w sklepie zachwalali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam na forum,

1)co do solarów to są to dwa kolektory prozniowe po 30 rur każdy czyli o powierzchni 12m2 zamontowane od południa

2)Bufor ma byc tak jak napisales do magazynowania energii z nich uzyskanej ewentualnie z dodatkowego paleniska w piecu na eko w okresach przejściowych.

3)Co do sypialni to rozwazalem jeden grzejnik pod oknem i na okolo polowie podlogowke

4)sterownie ma byc zrealizowane poprzez elektrozawory na rozdzielaczach i programowalny sterownik z czujnikami temp. w każdym pomieszczeniu

 

Napisz czy takie założenia zmieniają coś w Twojej opini co do instalacji? Zasugeruj od czego zacząć zmiany schematu jak się zapewne domyślasz nie jestem instalatorem ale wolałbym mieć ogólny pogląd o temacie podczas rozmowy z nim.

 

z góry dzięki

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.