Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Bardzo proszę o poradę czym uszczelnić komin aby nie było czuć dymem w domu. Jakiś czas temu przeciekało nam opierzenie i teraz przez to, że ciekło na kominie zaczął przepuszczać dym w tym miejscu. Zbiliśmy tynk i wydłubaliśmy fugi a następnie zakleiliśmy to cementem ale nadal strasznie śmierdzi. Bardzo proszę o radę bo ten komin nie daje mi spokoju.

Opublikowano

Czy komin został przed pracami tynkarskimi wysuszony i zaimpregnowany od strony pomieszczenia ?Jeżeli nie to prawdopodobnie kondensat nadal przenika w nową zaprawę i cała praca na darmo . Obawiam się jednak że nie jest to jedyna przyczyna zaistniałej sytuacji . Podejrzewam że mokry komin przyspieszył jedynie przenikanie kondensatu powstałego w kominie na wskutek nie ocieplenia komina na wyższej kondygnacji lub zbyt niskiej temperatury spalin . Tego jednak nie wiem . Napisz coś więcej w temacie a będzie można coś więcej podpowiedzieć .

Opublikowano

Dziękuje za odpowiedź. Prawdopodobnie problem jest w tym, że komin nie wysechł i nałożyliśmy na niego cement. W takim wypadku co teraz powinniśmy zrobić po kolei aby zniwelować ten zapach.

Opublikowano

Opierzenie jest na górze więc rozumiem, że mieszkacie na poddaszu? Czy w pokoju niżej ściana śmierdzi dymem? Ten zapach będzie sie utrzymywał jeszcze długo po wysuszeniu komina. Kondensat ma bardzo intensywną woń i przenika głeboko przez tynk, wnika w cegły, cały mur. Jeśli zaś czuć na niższej kondygnacji, to może od środka komin puścił, najlepiej wziąć kominiarza z kamerą i ewentualnie przeprowadzić szlamowanie. Powiedz jeszcze, jaki macie opał i kocioł? Może za bardzo duszony jest i mokre zimne spaliny powodują takie zjawisko.

Opublikowano

Przenikanie spalin czy przenikanie kondensatu. Musisz pamiętać o tym, że rozmawiamy tu o sprawach związanych z bezpieczeństwem, więc zakres problemu powinieneś ocenić dokładnie.

 

Z twojego posta rozumiem, że mamy tu do czynienia z przenikaniem kondensatu, bo komin teoretycznie jest od zewnątrz uszczelniony i spaliny przenikać nie powinny.

Rzecz w tym, że jest to sprawa trudna do usunięcia. Kondensat nie dość, że ma specyficzny zapach, to jeszcze dziwnie "sprytnie" przenika przez wszystkie tradycyjne metody budowlane uszczelniania.

Przenikanie kondensatu można ograniczyć poprzez szlamowanie komina od wewnątrz. Pomoże ci Google a i na tym forum sporo było o tym. Jest to jednak wg mnie łatanie dziury w całym. Kolejną metodą jest włożenie wkładu. Inną wreszcie renowacja poprzez przebudowę komina.

Nie tak dawno wyczytałem o nie spotykanem chyba sposobie. Polega on na skuciu tynku do cegły. Jeśli są szczeliny-pęknięcia poszerzenie ich i uszczelnienie silikonem kotłowym. Tradycyjne ubytki zaprawy uzupełniasz mat. budowlanymi. Wreszcie ponieważ nie zablokuje to przenikania kondensatu, na powierzchni ściany gdzie znajduje cały komin przyklejamy cienkowarstwowo tafle szkła.

Reszta to już, tylko inwencja jak zamaskować miejsce naprawy. Autor twierdzi iż kilka lat po naprawie w ten sposób, nie ma żadnych problemów z kominem.

Opublikowano

Dziękuje za odpowiedź. Prawdopodobnie problem jest w tym, że komin nie wysechł i nałożyliśmy na niego cement. W takim wypadku co teraz powinniśmy zrobić po kolei aby zniwelować ten zapach.

 

Niestety należy proces powtórzyć , odsłonić komin przez usunięcie tynku do spoinowania . Wyrównać ewentualne ubytki fug ale nie nakładać świeżego tynku . Paląc w piecu doprowadzić do nagrzania się komina , wskazane palenie ciągłe tak aby komin stał się wyczuwalnie ciepły i taki stan utrzymywać przez kilka dni aż cegły zaczną zmieniać kolor na jaśniejszy co będzie oznaczało ich podsychanie . Jeżeli nie masz czym sprawdzić wilgotności ściany to domowy sposób to chusteczka higieniczna lub bibuła przyłożona do ściany i przyciśnięta szklanką denkiem na zewnątrz . Tak pozostawiona na ok. 12 godzin przy mokrym murze będzie wilgotna w miejscu w którym przykrywała je szklanka . Po osuszeniu komina należy go zaimpregnować preparatem głęboko penetrującym dostępnym w sklepach z chemią budowlaną a następnie powierzchnie ściany zabezpieczyć roztworem szkła wodnego ( woda szklana )proporcje zgodnie z kartą produktu ( również chemia budowlana ) ilość warstw w zależności od potrzeb ale tak aby nie zmniejszyć zbytnio porowatości struktury ściany ponieważ może być problem ze związaniem warstwy tynku do którego również należy dodać w/w wody szklanej . Nowy tynk można wzmocnić siatką tynkarską co w przypadku miejscowego braku związania zabezpieczy tynk przed ewentualnym wykruszanie pod wpływem zmian temperatury komina . Istotne jest aby podłoże (cegły komina) wysuszyć jak również nie spieszyć się z wykonaniem kolejnych warstw izolacji i wykończenia . Do palenia w piecu nie stosować wilgotnego opału i starać się utrzymywać na piecu przyzwoite temperatury ( 60 C i nie dławić kotła ) Jeżeli nad rzeczonym pomieszczeniem jest możliwość docieplenia komina to go docieplić .

Opublikowano

...Wreszcie ponieważ nie zablokuje to przenikania kondensatu, na powierzchni ściany gdzie znajduje cały komin przyklejamy cienkowarstwowo tafle szkła...

Szkło ZAWSZE pęka przy nierównym podgrzewaniu albo uderzeniu/naprężeniuangry.gif= odpada! Proponuję grubą folię Alu klejoną na piankę montażową albo silikon (tego nie próbowałem) a na to płyta GK też na piankę i dalej 'po bożemu' gips i malunek...

A.

 

 

Opublikowano

Witam. Kolega mac65 po fachowemu, a plasterki, to na nosek się klei ;) koledzy . Komin Moim zdaniem obowiązkowo otynkować trzeba na siatkę i nie żałować chemii, zwrócić także trzeba szczególną uwagę na przejście poprzez ocieplenie i jeśli jest przejście na klinkier to tu mogą być największe szczeliny(błąd w sztuce murarskiej też, a było by przykre :() jeśli natomiast do końca cegły, to doradzam ocieplić komin. Ps Po prostu za niska temperatura spalin co powoduje wykraplanie się kondensatu u szczytu komina, podnieść ją można na kotle i ocieplając komin, poza TYMI przyczynami sprawdziłbym jeszcze obróbkę szczytu komina, czasem partacze dekarscy wieszają blachę w powietrzu i po jakimś czasie zapada się ona tworząc lejek do środka komina plus powoduje to zawirowanie osłabiające ciąg, a jeśli kondensat pociekł, a komin niezaimpregnowany, to trzeba go teraz raz a dobrze naprawić ;). Powodzenia

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.