Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka Różnica Temperatura


dodan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jaka powinna byc stadartowo różnica temperatur podłogowki miedzy zasilaniem a powrotem, czy ta delta powinna wynosic 2 stopnie czy np 4 tez jest ok . Mam podlogowke ustawiona na zasilaniu 29 stopni pompka na 1 biegu powrót ok 25, czy podniesc bieg pompki na 2 zeby zmniejszyc różnice? :P Z gory dzieki za wszystkie rady.

Pzdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, chodzi tylko czy wszystko jest w porządku, bo np jak pomkę obiegową dałem na 1 bieg to efekt był tego taki, ze nie które grzejniki były do połowy ciepłe, wiec odrazu była informacja ze na 1 biegu pompka nie moze byc, dlatego zastanawiam sie jak z tym cudem jest? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimno ci?

Dobre!

Przeganianie wody na wyższym biegu tylko po to, by dojść do parametrów książkowych, to już przerost formy nad treścią. Idąc tym tropem, musisz sprawdzić, czy norma spełniona jest na każdej pętli z osobna.

Liczy się twój komfort i tyle.

Mogę tylko powtórzyć za kolegą, zimno ci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to co chcialem wiedziec to to, czy zastosowana w mojm układzie pompa, ktora na pierwszym biegu ma moc 1450 W, (na drugim 1900 W) radzi sobie z podlogowwka 70 m2 w ty, ok 12 m2 na gorze. Moge to w sumie sprawdzic tylko po roznicy temperatur na zasialniu i powrocie dlatego o to pytalem czy taki stan rzeczy jest poprawny, wiec prosze nie zadawajcie glupich pytan czy jest mi zimno. Choc powiem ze w gornej lazience jakby chlodniej niz na dole :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te waty to chyba nie zużycie prądu (wartość przepompowanego ciepła?). Coś pokręciłeś albo nie dodałeś jednostki czasu, którego dotyczą.

Różnica na poziomie 4 sC jest OK. Źle to by było przy wychłodzeniu powrotu o 15 sC. Poza tym nie napisałeś czy dotyczy to temperetury zbiorczej powrotu, ale chyba tak, bo nie masz raczej termometrów na każdej pętli. W związku z powyższym nie wiesz jak rozkładają się temperatury na zejściach poszczególnych obiegów. Krótkie obiegi łazienkowe mogą mieć różnice 1 sC, a salon 6 sC itd. Średnio wychodzi 4.

 

Jest też coś co nazywa się efektem samoregulacji, a polega to na tym, że wygrzana płyta podłogowa i dogrzane powietrze ponad nią, prowadzą do spadku ilości energii oddawanej do pomieszczenia. Idzie za tym efekt podniesienia temperatury wody wracającej z pętli do kolektora. Gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie, różnica temperatur podłoga-powietrze zwiększy się i emisja ciepła z płyty pójdzie w górę, czytaj: woda w pętli schłodzi się bardziej.

Zapanować nad parametrami ogrzewania podłogowego "na sztywno" jest bardzo trudne i wymagałoby skomplikowanego systemu regulacji. Wracamy tu do mojego wcześniejszego wpisu, przerost formy nad treścią.

 

Tak więc z punktu widzenia działania układu wszystko jest w porządku, a pompa "daje radę" na biegu pierwszym. Piszesz mimo wszystko o "odczuciu" chłodniejszej podłogi na piętrze. Nie wyeliminujesz tego podnosząc przepływy w całym układzie (2 bieg). Musisz skorzystać z rotametrów lub kryzowania na zaworach odcinających, czy co ty tam masz innego.

 

Jeszcze jedno. To czy pompa sobie radzi nie zależy wyłącznie od ilości tłoczonego czynnika ale w równym stopniu od jego temperatury. Zgodzisz się chyba, że jeśli na wejściu ustawisz 25 sC, to możliwe jest takie wymuszenie przepływu aby powrót miał 23 sC, czyli książkowo, a w domu będzie zimno. Stąd między innymi nasze głupie pytania, czy jest ci zimno :P

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo, dzieki takiej mniej wiecej odpowiedzi oczekiwalem od samego poczatku, a nie dziwnych pytan. :lol: Chodzilo mi o moc pompy nie o ilosc pozeranego pradu, Oczywiscie termometry mam zalozone na calosc a nie na kazdą pętlę. Na zasilaniu mam 29 stopni na powrocie jest 25. Instalator, ktory montowal mi uklad zostawil pompe na dugim biegu, ja co by zaoszdzedzic przestawilem ja na bieg pierwszy ;) z tad moje pytanie, czy bedzie tak ok. W momencie gdy przestawilem ja na drugi bieg temperatura powrotu byla o jeden stopien wyzsza czyli 26 stopni. Dlatego chcial;em wiedziec czy pompa wyrabia na pierwszym biegu. Byc moze ta roznica jest spowodowana tez tym ze przy obecnych temperaturach kociol malo sie zalacza i byc moze plyta sie jeszcze nie wygrzala. Byc moze pożniej bedzie to roznica 2 stopni nawet przy pirerwszym biegu pracy pomki.

Dzieki za odpowiedz

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to co chcialem wiedziec to to, czy zastosowana w mojm układzie pompa, ktora na pierwszym biegu ma moc 1450 W, (na drugim 1900 W) radzi sobie z podlogowwka 70 m2 w ty, ok 12 m2 na gorze. Moge to w sumie sprawdzic tylko po roznicy temperatur na zasialniu i powrocie dlatego o to pytalem czy taki stan rzeczy jest poprawny, wiec prosze nie zadawajcie glupich pytan czy jest mi zimno. Choc powiem ze w gornej lazience jakby chlodniej niz na dole :P

No tych 1900W to to wystarczyłoby na cały blok.

Przepływ ma być taki, żeby nie było odczuwalnych różnic temperatur w zakresie 1 pętli, np. pół pokoju chłodne a pół ciepłe.

Ułożenie pęli ma tu oczywiście znaczenie.

Zawsze należy dążyć do jak najmniejszego przepływu, 4K różnicy to nie jest dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , przepływ w petlach podłogowych najlepiej wyregulować przepływomierzami , dobry przepływ to już 0.8 do 1,5 l /min , 2 i 2/5 litra ustawia sie na obwodach stef brzegowych czyli przy ścianach zewnętrznych .pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.