Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam prześledziłem tematy na w/w problem ale w dalszym ciągu nie za bardzo wiem jak zaradzić powstawaniu smoły w wymienniku.

Moja sytuacja wygląda tak: kocioł warmet sds 14kW, zawór czterodrożny.

Rozpalam na ciągu naturalnym szybko osiągając temp. na piecu 80st (zawór zamknięty) potem otwieram go na mieszkanie tak by szło ok 45 st. ma kotle ustawione 65 powrót ok 55 włączam dmuchawę i pozostawiam małą szparę w klapce popielnika i tak sobie chodzi.

Według mnie wszystko ok ale skąd ten mokry wymiennik ? dodam że rozpalam suchym drewnem buk a potem dosypuję węgiel. Temp na czopuchu w trakcie palenia pomiędzy 60 a 180 st.

Pozdrawiam

Opublikowano

Witam, po co ta szpara na popielniku? Jak się pali na dmuchawie to powinno być wszystko szczelne, po to są te sznury na drzwiczkach. i wyczystkach. Smoła to znak, że coś jest nie tak. Spróbuj palić z całkiem zamkniętym popielnikiem, i wcześniej przestawiaj zawór 4D albo ustaw go raz i nie zmieniaj położenia, ja mam na 3D ustawione pośrodku skali i nie ma w kotle nic poza luźną sadzą. Możesz też mieć złej jakości opał, węgiel teraz to loteria. Ja palę tak: drewno brzozowe, na to węgiel, rozpalam na naturalnym ciągu do momentu, aż pali się dość intensywnie węgiel, na kotle ok. 30 stopni, wtedy szczelnie zamykam drzwiczki i załączam sterownik. Spróbuj dodać Sadpalu czy coś podobnego, trochę tę smołę złuszczy i odpadnie.

Opublikowano

Hmm mnie na uchylonych drzwiczkach i dmuchawie dym na kotłownie wylatuje. Instrukcja tez zaleca szczelne zamykanie, lewe powietrze zakłóca spalanie.

Opublikowano

A jak masz ustawiony sterownik na ile % chodzi dmuchawa.

Leje ci się po wymienniku czy masz taki mokro-szklisty osad oprócz tego jakiś popiół na wymienniku?

Tak pytam bo u mnie też za piękmie nie było dopóki nie przysłoniłem wlotu dmuchawy

Teraz wypalają się stopniowo stare złogi których niczym nie szło ruszyć.

Wymiennik przelecę szczotką i wszystko zlatuje

Opublikowano

Wymiennik mokro szklisty najmocniej przy czopuchu z sladami sadzy? Dmuchawa chodzi na niskich obrotach tak by wsad sie rozpalil a czopuch zabardzo nie nagrzewal sie - sterownik luxus3

Tak sobie myslalem ze moze powodem jest przymykanie zaworu przy ropalaniu.

Opublikowano

Pali sie normalnie, nie ma zadnych stukow czy tez bulgotania. Dym raczej siwy, co do powietrza to podawane jest min tak by sie palilo. Gdy podawane bylo wiecej to czopuch bardzo mocno sie nagrzewal.

Opublikowano

Zenekw masz w tym Wamecie płytki szamotowe na pierwszym pionowym kanale wymiennika? A jeżeli są to czy między najniższą płytką a wymiennikiem jest szczelina tak by powietrze mogło przepływać swobodnie spod rusztu?

Opublikowano

A może poprostu taki węgiel.Spróbuj dwa razy w tygodniu dodać SADPAL.Być może za mało powietrza,eksperymentuj.Czy czasem czopuch nie jest przymknięty?Ja mam zawór podnoszący temp.powrotu /55-63/,palę miałem,piec czysty.

Opublikowano (edytowane)

Witam.

Nie znam sterownika LUXUS 3 w moim kotle jest już LUXUS 4 i w moim wyswietlana jest moc dmuchawy z jaką pracuje.Jak dla mnie to moc dmuchawy jest zbyt niska + ewentualnie mokre paliwo do tego.Więcej powietrza napewno zwiększy temperaturę czopucha ale powinno też zniwelować wystepowanie kondensatu.Daj temperaturę kotła na min 60 st zwiększ troche moc dmuchawy pozamykaj wszystkie drzwi i niech kocioł pracuje cyklicznie czyli jakiś czas dmuchawa chodzi kocioł osiąga zadaną temperature dmuchawa się wyłącza itd.

Edytowane przez Xawer
Opublikowano

Szczelina za cegla jest, na powrocie temp. nie schodzi w trakcie pracy ponizej 50/55 st. Nadmuch wyregulowalem tak by na czopuchu w trakcie stabilnej pracy nie przekraczala 200 st.

Czesto jest tak ze wczasie przestoju spada ona do 60/70 st. by potem podniesc sie wolno do tych 200 w trakcie pracy dmuchawy.

Opublikowano

Drewno tylko do rozpałki - buk suchy, piec uszczelniony nie licząc małej szczeliny pozostawianej w popielniku - tak jak doradzali użytkownicy w wątku o warmecie. Szukałem rozwiązań w necie i może przyczyna tkwi w za szybkim przepływie wody w instalacji ? ale z drugiej strony na powrocie jest 55 st. tak jak radzi producent. Dla mnie to wszystko jest dziwne, nie wiedziałem że z dolniakami tyle problemów może być.

Opublikowano

temp. spalin 60 stopni to trochę za mało. Kocioł masz troszkę przewymiarowany i takie osadzanie się smoły jest tego efektem. Jeśli masz taka możliwość to spróbuj palić na ciągu naturalnym z uchylonym popielnikiem i stałym dostępem powietrza tak aby spaliny miały ok 100 stopni.

Opublikowano
... nie wiedziałem że z dolniakami tyle problemów może być.

 

Oj wierz mi że może być i to więcej niż z górniakami.

 

Bardzo dobrze że palisz na uchylonym popielniku, im rzadziej włącza się i wyłącza dmuchawa tym lepiej. Ale bardzo niedobrze że masz takie wahania temperatury spalin. A już to 60st. to stanowczo za mało i to może być główna przyczyna smołowania wymiennika - przewymiarowany piec.

W kolejności: Spróbuj zmienić węgiel na mniej "kaloryczny". Poeksperymentuj z wielkością szczeliny za płytką szamotowa. Zbyt duża powoduje przechłodzenie wymiennika i spalin, zbyt mała niedopalenie gazów. Obie mogą prowadzić do zarastania wymiennika sadzą lub smołą. W ostateczności zmniejsz moc kotła zabudowując wymiennik szamotem lub skracając drogę spalin w wymienniku, to spowoduje podniesienie temperatury spalin i może zlikwiduje problem.

Opublikowano

Ok poprobuje cos pozmieniac. Ale ta temperatura spalin jedt jak piec nie chodzi a przeciez tak ma on pracowac, nagrzac wode w obiegu i przejsc na czuwanie. Dodam jeszcze ze komore zasypowa wylozylem wokol cienkimi szamotami na wysokosc jednej cegly. Dzis jeszcze kupie sadzpal i bede dodawal moze cos da.

Opublikowano

Sadzpal to półśrodek. Powinno się dążyć do spalania bez żadnych dodatków tego typu. Jeżeli osadza ci się smoła na wymienniki to podobne zjawisko zachodzi w kominie. Jeżeli się w miarę szybko nie uporasz ze smoleniem w kotle to czeka cie solidne czyszczenie lub raczej przebijanie komina. Kocioł tego typu ma pracować cały czas z większą lub mniejszą mocą, bez przechodzenie w stan czuwania. To mogą kotły gazowe olejowe i z podajnikiem.

Pokombinuj z szamotami i zmniejszeniem wymiennika. Może zmniejszenie mocy dmuchawy na tyle aby pracowała cały czas? Może zamiast dmuchawy założyć miarkownik. Wiem, że nie po to płaciłeś za dmuchawę i sterownik aby go teraz odpiąć, ale w tym przypadku pewnie wyszłoby korzystniej.

Opublikowano

Witam

Piszesz że kocioł szczelny a jednocześnie piszesz że popielnik jest lekko uchylony czyli nie jest szczelnie.Pal albo na szczelnie zatkanym kotle i cyklicznie na dmuchwaie czyli pracuje -czuwa, lub na tak uchylonym popielniku aby w kotle się paliło a nie zdymiało i temp. spalin była ok 150 st

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.