Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nauka Palenia


lazialo

Rekomendowane odpowiedzi

Acha:) Tylko czy kolega zechce? Surowy belfer wg mnie to taki który najpierw powie co jest pojechane na maksa a potem łagodnie i wyrozumiale poprowadzi do sukcesu lub... Otworzy oczy że czasem nie da się zjeść dwóch ciastek i mieć żal że jedno nie zostało. Coś można ugrać ale nie zawsze się da. Samo stwierdzenie większości młodych adeptów tej sztuki że inni spalają mniej o czymś świadczy. Nie mam im tego za złe ale powinno się postawic sprawy jasno:) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HarryH napisał:

Ale to jest 21C w krótkim piku na koniec palenia, realnie komfort byłby dużo lepszy przy stałej 20C. Nie palisz 13 h w nieocieplonym domu, zimne podłogi, ściany, meble - ogólnie pizga złem po kątach i nagle strzał kilka godzin palenia i znowu mrok. Ale już dobra, nie będę w kółko pisał że trzeba palić cały dzień.

dzien się konczy temperatura w domu większa  jak wczoraj 21c a dzi juz za gorąco bo 22,5s palic się bedzie jeszcze do 23 h napewno

spaliłem znowu około 30kg wystarczyło by mi 20,5 to ok temp,.piszac ze bede dalej waczył nie chodziło mi opodbicie temp. a o zmieszenie spalania chcem się czegos noauczyc o mądrzejszych

komora spalania to 39szer a 45 wys.

nie obrazam się bo nie ma za co krytyka która ma mnie czegos nauczyc ma sens tym bardziej ze w paru kwestiach masz raczje dom stary słabo ocieplony bo tak sie kiedys bydowało 

jak pisałem we wczesniej węgile to raczej nie rusek groszek kupowałem po 740 kostke po 820 a najgrubszy równiez po 820 w paierach warosc węgla jets od 10-22

 

komora spalania tam zle wpiłaem szerkosc 31x39 długosc komory i 45 wysokosc   31x39x45

przepraszam znów musze nanisc poprawke spieszę sie odpisując warosc 18-22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tam mieści się 40 - 50 kg węgla (w zależności od granulacji) ?? To on powinien iść dobę na pełnej mocy z takiego zasypu nawet na słabym węglu. 

Takie wymiary komory spalania to miały potwory 50kW, a nie 12KW. 

Edit:18-22 to słabiuteńki węgiel.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30kg/50l to wychodzi 0,6 kg ciężar zasypowy, bardzo mało. Chyba, że to lekka ruska kostka.

Zgrubnie licząc to jakieś 120kWh, czyli na 11h wychodzi, że kocioł pracuje z pełną mocą. Na ten metraż nawet bez żadnego ocieplenia to bardzo dużo w tej temperaturze. Faktycznie jest taki odbiór i miarkownik trzyma cały czas otwartą klapkę, czy też miarkownik zamyka klapkę, ale kocioł przeciąga temperaturę z powodu nieszczelności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary tej komory są jakieś nierzeczywiste. Ja mam bardzo zbliżone a kocioł ma 18kW więc jakim cudem masz takiego kolosa? Jak pisałem wcześniej mam Camino 12.5 kW gdzie komora ma wymiary 28x30x30. Tam wchodzi 20 kg węgla. Mierzyles wewnątrz, czy to wymiary po zewnątrz? Jeśli ze środka to jakaś abstrakcja i chyba w tym kotle wymiennik jest malutki i po prostu nie odbiera ciepła. 

Druga rzecz to technika palenia. Wychodzi na to że palisz raz dziennie? Nie chcesz palić jak Ci radzimy czyli rozpalasz od góry a potem na żar kostka i tak do rana?

Po trzecie, te 65 stopni powoduje że masz zwiększone zużycie , kupa ciepła rwie w komin.Skoro masz w domu 22 czy 21 stopnie to skręć miarkownik by obniżyć temperaturę wody. Rozpalaj na stałej szczeliniePP ok 5mm.Dopiero potem miarkownik . Jeśli klapka się zamyka po jakimś czasie i to trwa kilka, kilkanaście minut i jest to cykliczny objaw to znak że mimo wszystko masz za dużą moc kotła. Dziwne, powinien się nie zamykać praktycznie nigdy . Ja bym zrobił eksperyment i włożył do komory ze dwie warstwy szamotu. Mogą być na próbę zwykłe cegły. Zmniejszysz komorę o połowę , zasyp będzie mniejszy i spalanie stabilniejsze. Miarkownik nie będzie zamykał klapki i OK. Ja tak mam. Zasyp musi być na dwa razy i tak dobrany by cykl spalania miał ok. 10-12 godzin. Czyli u Ciebie jakieś 20 kilo na raz. Bo zeby wybrać popiół, to musi być trochę przestudzony a na piecu ok 40-45 stopni. Inaczej będzie syf i fruwajacy ciepły popiół zmieszany z zarem. Dlatego sugeruję byś dokladal kostkę zamiast wybierac żar. Podałem Ci link do strony cieplowlasciwe, jesli wypełnisz, dowiesz się jakie masz zapotrzebowanie na ciepło.

Słaby węgiel spala się się szybciej i potrzeba zużyć go więcej ale masz za to czysty kocioł i komin.

Jeszcze jedna uwaga. Mamy mały margines do wyboru przy takim paleniu w niecieplonych domach: albo palimy umiejętnie i godzimy się z niższą temperaturą w mieszkaniu ale za to zużycie mamy w miarę sensowne, albo palimy na full, mamy ze dwa stopnie cieplej ale wzrost zużycia nieproporcjonalny do osiągniętego komfortu cieplnego. Taka jest prawda.

Hejka.

 

Edytowane przez BORA
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajebiaszcza komora jak na 12kW. Te cegły to eksperyment. Jeśli kocioł nie będzie mógł dojść do zadanej w góra dwie godziny to znak że za małą ma moc. U mnie pół komory szamotu ,włazi 15 kg . Gdy na kotle mam ok 40 stopni, rozgrzewa się góra 30 minut. Gdy jest 20, rozgrzanie to już 1-1.5 godziny. A paliwko w komin:)Jeżeli zmniejszenie komory nie pomoże to zostanie Ci tylko ta kostka.

Cegły na długim wąskim boku do wysokości krawędzi drzwi zasypowych. Pewnie wejdzie 2-3 jedna na drugiej. Lukami po bokach się nie przejmuj. To faza eksperymentu, może tak zostać.

Edytowane przez BORA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komore ma duzą fakt bo paliłem przez 10 lat tylko bukiem miałem dobrego dostawce buka 35cm długosci kostak 10cmx10cm nieudane nogi od stołow i tym paliłem 10lat ten piec kupiłem tak naprawde by dalej palic tym bukiem ale niestety forma zmieniła profił jak ułozyłem szczenie buka pod dzwiczki rozpaliłem od góry paliło sie około 5,-6h

widzisz jak cegłe bym poukładał z tyłu pieca dobrze ze mi napisałes ze na boczniej scianie pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na bocznej ścianie kotła tylko przy tylnej ścianie komory .Na tym boku kładziesz co ma wymiar chyba 21x6. Długi i wąski. Na środku. Bo bokach cegieł będzie z dwóch stron szpara.ale to nic. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem i szukałem ale się udało:) mniej więcej tak to ma być ułożone.

20200404_074708.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje bardzo za cierpilowosc wobec mojej osoby 

palinisko ma 39cm wiec jak tak ułoze skóci się okoł 17cm zostanie 22cm x31x45 

ułoze cegłe bez zadnych spoin jesli to cos da wtedy rozumiem ze cegłe szamotuowoł ze spoinami

zmiejszy się wkład węgla powiedzmy ze do 15kg zasyp i ma sie palic przynajmniej 12h 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie bierz tego za pewnik:) Ja sugeruję tylko, że sądząc po wymiarach komory , warto ją spróbować zmniejszyć . Zmniejszony zasyp będzie krótszy ale wyższy co da lepszy proces spalania, mniej dymu i spokojne palenie.

Jeżeli to nic nie wniesie to będzie znaczyć że w Twoim kotle jest mikro wymiennik i większość ciepła ucieka w komin bez odbioru ze strony kotła. Stąd mogą być spore straty + wielgachny ruszt o zbyt dużej powierzchni + palenie na wysokim ustawieniu wody grzewczej. Taki miks . Szkoda tylko że masz opory co do tego kalkulatora zapotrzebowania na ciepło. Wynik dużo by wniósł. Ale skoro to tajemnica...to zrobimy jak proponuję. Sam używam camino i na forum są opinie że to bardzo badziewny kocioł:) I widzisz, ja go używam , twierdzę że jest o niebo lepiej skonstruowany od np. Viadrusów, mam 18 kW nie dlatego że byłem nieświadomy przy zakupie . Kupiłem taki świadomie by mieć właśnie dłuższy wymiennik dla lepszego odbioru ciepła. Ale musi być zmniejszony ruszt bo bym końca nie doszedł z ilością spalanego węgla , stałopalnością i czystością spalania. U mnie to działa i wyniki jak wcześniej pisałem.

Jeśli tuning komory się sprawdzi, dotniesz tylko szamot na boki czyli wypełnienie tych szczelin po bokach i tyle. Wbrew wszystkim sceptykom, nie polecam klejenia cegieł. Dzięki temu jest możliwość zwiększania lub zmniejszania zasypu zależnie od temperatur na zewnątrz. Początek i koniec sezonu to u mnie nawet 4 warstwy szamotu co zmniejsza moc kotła do ok 9 kW lub mniej. Tyle wystarcza. W pełni sezonu zazwyczaj mam 3 warstwy to ok. 10-11 kW. Gdy mamy tak -7do -10 zostaje 2 warstwy. Gdy mróz przyciśnie zostawiam 1 warstwę . Takie żonglowanie, ale wygoda bo mogę dostosować komorę pod panującą pogodę. Ale najlepiej gdy jest minimum 2 warstwy bo nie przydymia , stabilnie pali i nie żre za dużo opału.

Czy to się sprawdzi u Ciebie ? Tak, ale jedynie wtedy gdy potwierdzi się że defro dało ciała i komora z sufitu, byłe tylko klient nie narzekał. A że spalisz tonę czy dwie więcej to im zwisa. Jeżeli wymiennik masz malutki, to potwierdzi się że komora musi być spora by jednak jakaś marna stałopalność była. Wtedy impas i jedyne wyjście to palić rano od góry, potem kostką. I modlić się by zimno nie przyszło bo zużycie będzie spore. Kwadratura koła...

 

Edytowane przez BORA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz patrzę a to nie Defro a Klimosz... Defro sorki:)

I jeszcze jeden szczegół. Mianowicie dobrze początkowo pisałem , że to kocioł o mocy nominalnej 15 kW. Tak stoi na tabliczce znamionowej. Na węglu. Natomiast przy spalaniu drewna osiąga moc nominalną 12 kW. I już mamy dowód że jednak trochę przewymiarowany. Sprawność 80% to tyłka nie rwie, niewiele więcej od mojego Camino . I tak ziarnko do ziarnka... Hejka :)

Edytowane przez BORA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzedający zapewniał mnie ze ten klimosz to 12 Kw więć jednak za duzy ,szacunek Jestes  bardzo wnikliwy i drobiazgowy dopatrzyłes się wąznego szczegółu

czy to nie jest tak ze jak zmiejsze palenisko prawie o połowe dwoma warstawami cegły to się 15kw zrobię powiedzmy 8,5 kw ja nie wiem ja pytam? moze spróbowac z jedną wartwa jutro czy dwie a jak lipa będzie wyjąć jedna sam nioe wiem zeby nie przeszarzował nie nie zrobiłbym za małego bo bedzie hulał na maxa

po namysle to po czesci moja wina zakładałem ze bedę palił drewnem wiec jest 12kw sytyacja si,ę zmieniła palę węglaem myslałem ze 12 kw bedzie równiez dla wegla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel jest bardziej kaloryczny od drewna. Masz zbliżone wymiary komory co ja więc tak Ci poradziłem. Jedna warstawa szamotu to mniej więcej 5 kg węgla. Daj 1 warstwę i próbuj. Ale zasyp 20 kilo, będzie nie pod krawędź drzwi,co nie przeszkadza.Wg moich szacunków jak dobrze pójdzie powinieneś spalac ok. 40 kg na dobę . Jak dobrze pójdzie... Ja ogrzewam 100m2 totalnie nieocieplonego domu i wystarcza mi moc ok.10kW. Stąd moje szacunki dla Ciebie. Ale to nic pewnego. Szukamy oszczędności i warto6 spróbować.A nusz się uda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie będe drązył,próbował słuchał rad zeby cos zrobic dla siebie i sąsiadów od 4 lat pale od góry to juz duzo uwazam od kiedy tak pale paru sąsiadów pytało mnie czy nie palę  w srodku zimy bo dymu nie widac ale pomimo pokazania techniki palenia od góry zaden nie chce tak palic to ludzi starej daty wolą kominy kopcące jak  batory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także mam takiego sąsiada. Poczciwe chlopisko ale jak mówisz, wybiera tradycyjny niby sposób palenia. Pewnie z wygody.

Zawsze spalales takie ilości węgla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda to tak weszły praktycznie na styk z niewielki luze 4 pomiemieckie ceły w dwóch rzedach 

rozpalając na piecu 20s po pól godzinie 40 s po godzinie prawie 50s na 50s ustawiony miarkownik zasyp jest prawie pod  drzwiczki tj. 15kg zobaczymy teraz jak długo bedzie mi się to palić

załózmy nawet ze nie wydłuze czasu palenia i zostanie te 6-7 godzin na zasypie to i tak bede wygrany bo ładowałem duzo wiecej teraz tylko czekam co się wydarzy

 

20210111_101345.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak to ma wyglądać. Plusik na zachętę  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.