Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Popiołu


domin75

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o ocenę popiołu na zdjęciach. Pochodzi z Pieklorza z Bobrek Centrum pakowany w oryginalnych workach. Czy to, że powstają małe spieki jest normalne, a jeżeli nie to który parametr zwiększyć lub zmniejszyć. Jest to ilość z 48 godzin, spalone w tym czasie około 85kg. groszku.

 

Podawanie 10 sek., pauza 55 sek., nadmuch 10%, daje to na piecu równe 60 stopni.

 

f2a3440aa13c3524m.jpg

 

b54f993e9f1818b8m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ciekawe co napisałeś, bo akurat czeski eko-groszek w większości przypadków daje wielkie spieki - tak było również u mnie. Ciekawy jestem czy ten czeski kupujesz w workach, czy luzem i w jakiej cenie?

 

P.S. Więcej powietrza niestety obniża mi kopczyk - więc odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Także zakupiłem tydzień temu ekograszek z tej kopalni. No i niestety, skleja się i niedopala. Pełno niedopalonego węgla w popiele. Nie pomaga zmiana w ustawieniach ani siły nadmuchu. Faktem jest, że bez problemu kocioł osiąga temp. 70 st. a na grzejniki idzie obecnie 60 st. czyli sporo. W instrukcji producent kotła zaleca między innymi ten groszeka, a w rzeczywistości porażka. W piwnicy 4 tony i pytanie, co z tym zrobic ? Może mieszć z innym opałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słyszałem jest to jeden z najlepszych, a na pewno najdroższych eko-groszków więc chciałbym uzyskać jak najlepszy efekt spalania – stąd podjęty przeze mnie temat. próbowałem już różnych ustawień i chyba muszę spasować bo lepiej raczej nie będzie. Zamieszczam jeszcze kilka fotek z procesu spalania.

 

Aktualnie za oknem -17`C, podawanie 10 sek., pauza 20 sek., temp. zadana 62`C, dmuchawa na 8 (skala 0-36) klapka na 50% odsłonięta. Piec pracuje średnio 12min., w nadzorze stoi 8 min.

 

post-10083-1264270314_thumb.jpg

post-10083-1264270362_thumb.jpg

post-10083-1264270382_thumb.jpg

post-10083-1264270415_thumb.jpg

 

Większość z tych spieków zduszonych w palcach zamienia się w pył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
To bardzo ciekawe co napisałeś, bo akurat czeski eko-groszek w większości przypadków daje wielkie spieki - tak było również u mnie. Ciekawy jestem czy ten czeski kupujesz w workach, czy luzem i w jakiej cenie?

 

P.S. Więcej powietrza niestety obniża mi kopczyk - więc odpada.

ja kiedys czeski kupilem luzem i popiól byl nawet dobry spiekow malo ale piec nie mogl osiagnac 50stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spokojnie osiągam 70stC i więcej, kiepsko było tylko przy dużym mrozie, przy -20stC kocioł pracował z temp 70stC ale prawie non stop, w stanie podtrzymania był krótko i szło go sporo. Myślę że to kwestia regulacji kotła, na Czeski węgiel trzeba sterownik ustawić inaczej i jest OK. Ogólnie wychodzi taniej niż Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie cieszą mnie Wasze opinie broniące eko-groszku czeskiego, bo powiem szczerze, że średnio w ostatnich dwóch miesiącach spalam 50-60kg (bardziej 60) pieklorza, który w workach 20kg kosztuje 840PLN/tonę. To w porywach daje prawie 1500PLN/miesiąc (270 m2). Zaczynam mieć tego dosyć i coraz częściej myślę o powrocie do spisanego na straty czeskiego eko.

 

Chciałbym jednak skłonić Was do oceny wprost – czy zawartość zdjęć Wam się podoba (popiół, płomień) – czy można by coś zmienić, najlepiej coś co zmniejszy zużycie, przyznam bardzo drogiego opału.

 

Ale idąc za ciosem zakupiłem ostatnio po 250 kg retopalu i pieklorza workowanego w składzie. I krótko mówiąc retopal: bardzo drobny – wydaje mi się, że daje mniej ciepła (niższa kaloryczność); pieklorz luzem: wielki jak „słoń” – kaloryczny ale wielkość na pewno przekracza ogólnie przyjęte 28mm, zdarzają się kawałki 50-60mm, co brzydko wygląda w procesie spalania (nie ma porządnego kopczyka). Takie doświadczenia nie skłaniają do dalszych eksperymentów. Może jakieś Wasze sugestie spowodują powiew optymizmu... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widac ze masz duzo spiekow ktore tworza jakies dziwnadla na palenisku i "zaslaniaja" slup ognia "krzywiac" go ja u mnie zauwazylem ze gdy mam prosty dlugi slup walacy mocna sila do gory to kociol ma wieksza sprawnosc niz w przypadku kiedy wlasnie porobia sie takie spieki i ogien szaleje po komorze spalania jakby palilo sie na dworze przy silnym wietrze co chwila z innej strony...

na ostatniej twojej fotce widac jakbys mial 2 plomienie

u mnie pali sie tak:

 

 

jak oceniacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie....

 

Jaki właściwie powinien być popiół z właściwie spalonego węgla?

 

Ja ostatnio otrzymuję coś w formie pyłu.. ew.. z odrobiną maleńkich płatków.. wszystko w kolorze jasnoszarym...

Klei się to do łopaty jak cement :-)

Chyba tak powinno być? - czy się mylę?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o ocenę popiołu na zdjęciach. Pochodzi z Pieklorza z Bobrek Centrum pakowany w oryginalnych workach. Czy to, że powstają małe spieki jest normalne, a jeżeli nie to który parametr zwiększyć lub zmniejszyć. Jest to ilość z 48 godzin, spalone w tym czasie około 85kg. groszku.

 

Podawanie 10 sek., pauza 55 sek., nadmuch 10%, daje to na piecu równe 60 stopni.

 

f2a3440aa13c3524m.jpg

 

b54f993e9f1818b8m.jpg

 

Aby zminimalizować spiekanie węgla należy obniżyć temperaturę paleniska a robi się to ograniczając dopływ powietrza (dmuchawa na miniumum) a nawet przymknąć częściowo wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Palę mieszanką eko chwałowicki /wg sprzedawcy/ oraz brunatnym propal tak +- 3:2.

Aktualnie -5 na dworze, piec ustawiony na 70 stopni. W zasadzie nie osiąga tej temperatury.........podawanie 2; przerwa 17 sek.; płomień "pływa" jest taki " przejżysty" , widzę przez cały ogień drugi koniec ognia z retorty...........popiól, jak popiół .....znalazłem 2 niewypalone koksiki. Jak zapodam dużo powietrza , to robią się spieki/żużel/ przybiera kształy okrągłego pierścienia na talerzu retorty. w sumie to popiołu jest około 15% /tak nas rżną na jakości/.

..................czy podawanie 10 ; przerwa 20 to jest normalne???????????????mój piec nie jest w stanie zjeść takiej ilości węgla / byłoby to ok.5,8 kg/godzinę.przynajmniej nie odbierze tego ciepła i 30 % z tego poszłoby w komin

. mój 25 kW podajnik powinien zjadać ok 4-4,5 kg węgla na max obrotach..teraz spalam ok 2 kg/godzinę. Ogrzewam ok 380 m2.............pisałem troszkę w temacie "Rewelacja.....

Nie wiem jak zapodać zdjęcia z mojego płomienia, ale chyba ten "jak z palnika" to nie jest dobrze.

Poprzednio też tak paliłem .............po zmianie na małe powietrze i pływający oszczędzam conajmniej z 10 kg na dobę.

Czeski węgielek też kiedyś próbowałem/ coś tam napisałem w zeszłyym roku/ dla mnie/mojego piecyka to badziewie..............

Znajomy palil i nawet z dobrymi efektami ale szło 150 % jak naszego . Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To jest tak naprawdę węgiel brunatny ;ale chyba żdźiebko starszy niż nasz, polski; musi byś suchy; a jak suchy ,to pali się jak pelet....czyli szybko.

Osobiście nigdy więcej tego czeskiego.........do tego mojego pieca....oczywiście.Moze kiedyś zamiast peletu????????????????Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarek79kk czy mi się wydaje, czy Ci ktoś w nocy deflektor zakosił? :( Dzięki za słówko o płomieniu, spróbuję z większym nadmuchem, może faktycznie przesadziłem z jego ograniczeniem. Ludziska - dalsze sugestie mile widziane!

:) nie nikt mi nie zakosil...w moim piecu nie ma go zwyczajnie a zamiast niego mam duuuza cegle szamotowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To jest tak naprawdę węgiel brunatny ;ale chyba żdźiebko starszy niż nasz, polski; musi byś suchy; a jak suchy ,to pali się jak pelet....czyli szybko.

Osobiście nigdy więcej tego czeskiego.........do tego mojego pieca....oczywiście.Moze kiedyś zamiast peletu????????????????Pozdro

kiedys jak probowalem ten czeski to wlasnie byl taki brunatny, bardzo suchy i "czysty" (o ile mozna powiedziec ze wegiel jest czytsy :) ) ale gdy bralo sie go do reki to wystarczylo praktycznie otrzepac rece nic nie brudzil, przy spalaniu strasznie strzelal i iskrzyl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż właśnie przetestowałem eko groszek Pieklorz (workowany w składzie opału) i Retopal (workowany w składzie opału). Pierwszy kosztował 760PLN/t , drugi 740PLN/t. Zmieniałem ustawienia nadmuchu, czasy podawania i pauzy pozostawały cały czas bez zmian. Uzyskiwana temp. niższa o kilka stopni, spalać trzeba ponad 10% więcej. Niestety wracam do Pieklorza w oryginalnych workach po 20kg z Bobrek Centrum. Po jesiennej przygodzie również z czeskim eko zakładam fanklub Pieklorza (w. 20 kg. z BC) bo nie spotkałem dotąd nic co mogło by się z nim równać, a co jest dostępne „w mojej szerokości geograficznej”.

 

Oszczędności muszę szukać gdzie indziej. Może po prostu jest tak, jak napisał kiedyś Marcin – piec pali tyle ile pali, a oszczędności mogą sięgać najwyżej kilku %. Wychodzi na to, że mój piec 38kW pali w czasie mrozów 50-60kg eko i już :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podzielić się fotkami z procesu spalania i jakości „popiołu” z eko zakupionego nie dawno w cenie 760PLN/t.

 

post-10083-1265833978_thumb.jpg

 

post-10083-1265834019_thumb.jpg

 

Czas podawania 10sek. ; czas pauzy 40 sek. (gdy jest większa "kopczyk" zaczyna ginąć w retorze) ; dmuchawa na 20% (gdy zwiększam siłę nadmuchu spieki pozostają bez zmian a kopczyk się zmniejsza).

 

Czy ja coś źle ustawiam, czy to klasyczny przykład :unsure: ...(wiecie czego, nie będę przeklinał)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Proponuję spróbowac Czas podawania 4sek. ; czas pauzy 40 sek. ; dmuchawa na 1% / na max otwartej przysłonie/;u mnie mam wrażenie ,że dmuchawa ma większe obroty jeśli jest zasłonięta; Zwiększenie nadmuchu powoduje spieki; większy "stosunek" podawania i przerwy spali węgielki; 1% nie powinien zmniejszyć kopczyka.............Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie tylko czy na takim malym podawaniu i tak duzej przerwie piec bedzie mial odpowiednie osiagi...u mnie by sie to nie sprawdzilo (funke econo 25kw) moze gdybym mial temp zadana 40-45 st to by dzialalo ale jak chce miec 65-70 na piecu to musze zwyczajnie miec stosunek 1/3 max 1/4 ale 1/10 to chyba kociol by mi wygasl (zar by sie cofal)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie mam wrażenie ,że dmuchawa ma większe obroty jeśli jest zasłonięta;

Takie samo zjawisko powstaje, gdy zatkasz rurę wlotową w odkurzaczu: obroty się zwiększają, ale powietrze nie przepływa. Tak więc nie ma co się przejmować większymi obrotami, gdy się przysłoni dmuchawę. Dmuchawa wtedy ma mniej powietrza do przepchania, pracuje lżej, a zatem normalne jest, ze obroty się zwiększą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety dorecho potwierdziły się przypuszczenia jarka79kk. Jak zmniejsze podawanie poniżej 1 / 4 to zaczynają się problemy z osiągnięciem 60`C i kopczyk przez cały dzień grzania wszedł do retory. Zmniejszyłem nadmuch i jakby były mniejsze spieki, ale na jakiś czas znowu przejdę na Pieklorza z BC w 20kg workach bo skończył się w moim zasięgu materiał do eksperymentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.