Skocz do zawartości
IGNOROWANY

duszno w nocy , co zrobic.... ?


marecki86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Nie znam sie za bardzo na paleniu w piecu itp poniewaz mieszkalem zawsze w bloku a od roku mieszkam w domku jedno rodzinnym i mamy instalacje centralnego ogrzewania ktora przed wprowadzeniem sie zostala zalozona. Piec mamy z nadmuchem. Na poczatku palilem z nim mialem i gdy nastawilem sobie nadmuch do 40 st. wtedy doszedl do tej temperatury i stal az do wypalenia sie miału... lecz niestety musialem zrezygnowac z mialo poniewaz gdy wlozylem np 4 węglarki mialu do pieca to po spaleniu sie wyciagalem 3 weglarki popiołu i jakiegos dziadostwa.... wiec to nie mialo sensu i piec tez zbyt dlugo nie trzymal! Wiec zaczalem palic weglem "orzechem" i nadmuch daje tylko do 35st. i wtedy przez noc temp dochodzi do 60-70 stopnij i jest w domu bardzo duszno.... i tu sie pojawia problem nie idzie spac i rano w gardle sucho strasznie..... zna moze ktos jakis sposob na takie palenie aby temp dochodzila tak do 50st. ? moze ja cos zle robie ze sie tak nagrzewa? i taka duchota? sam nie wiem.... nie znam sie wiec prosze o jakies sugestie?

 

dziekuje za odp i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w kotłach prędkość spalania regulujemy ilością powietrza dostarczonego do komory spalania. Może więc otwory regulujące dopływ powietrza są zbyt pootwierane - może szyber w kominie (tutaj ostrożnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Nie znam sie za bardzo na paleniu w piecu itp poniewaz mieszkalem zawsze w bloku a od roku mieszkam w domku jedno rodzinnym i mamy instalacje centralnego ogrzewania ktora przed wprowadzeniem sie zostala zalozona. Piec mamy z nadmuchem. Na poczatku palilem z nim mialem i gdy nastawilem sobie nadmuch do 40 st. wtedy doszedl do tej temperatury i stal az do wypalenia sie miału... lecz niestety musialem zrezygnowac z mialo poniewaz gdy wlozylem np 4 węglarki mialu do pieca to po spaleniu sie wyciagalem 3 weglarki popiołu i jakiegos dziadostwa.... wiec to nie mialo sensu i piec tez zbyt dlugo nie trzymal! Wiec zaczalem palic weglem "orzechem" i nadmuch daje tylko do 35st. i wtedy przez noc temp dochodzi do 60-70 stopnij i jest w domu bardzo duszno.... i tu sie pojawia problem nie idzie spac i rano w gardle sucho strasznie..... zna moze ktos jakis sposob na takie palenie aby temp dochodzila tak do 50st. ? moze ja cos zle robie ze sie tak nagrzewa? i taka duchota? sam nie wiem.... nie znam sie wiec prosze o jakies sugestie?

 

dziekuje za odp i pozdrawiam!

 

Witam,

 

Załóż zawór mieszający, najlepiej czterodrożny, pal na 60-65 st C miałem, drewnem, węglem lub czym zechcesz ( za wyjątkiem plastikowych butelek, he,he.. ).

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Załóż zawór mieszający, najlepiej czterodrożny, pal na 60-65 st C miałem, drewnem, węglem lub czym zechcesz ( za wyjątkiem plastikowych butelek, he,he.. ).

 

Pozdrawiam

Piotr

Niestety Piotrze zawór 4D tutaj nie pomoże , ponieważ zawór służy do utrzymywania tremperatury na kotle w sytuacji gdzie on jest za mało wydajny -po to żeby kocioł miał optymalną temperaturę spalania, a tutaj mamy sytuację z nadmierną wydajnością kotła względem poboru ciepła przez grzejniki i zamonowanie tutaj zaworu nic nie zmieni bo i tak on będzie cały czas otwarty na grzejniki lub jeżeli bedzie za mocno zdławiony to doprowadzi to do gotowania się wody. Rozwiązniem by było tak jak Marcin pisze zamontowanie miarkownika ciągu. Myślę ,że w tym przypadku ilość przepuszczanego powietrza przez wyłączoną dmuchawkę jest zbyt duża, trzebaw takim przypadku zamontować dmuchawkę z klapką samozamykającą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a może autor postu napisze coś więcej o swoim piecu tzn o jego konstrukcji i parametrach lub danych technicznych, bo to też może być ważne, a dlaczego to już piszę- posiadam piec PER-EKO KSX21kW i jest to typowy miałowiec miałem się pali dobrze no ale już paliwem zastępczym czyli mieszanką miału 40% i węgla 60% lub drewnem sezonowanym to jest bardzo ciężko palić i jest to uciążliwe a dlaczego dlatego że piec jest przystosowany do spalania gorszego gatunku węgla jakim jest miał a nie więcej kalorycznego węgla i jeszcze jedno w piecu jest tylko 60 litrów wody którą szybko można zagotować ładując do pieca więcej kaloryczne paliwo jakim jest węgiel i tak u mnie właśnie jest paląc miałem jest wszystko ok wrzucając 3 szufelki węgla to piec mało w kosmos nie chce odlecieć. Po mojemu w takim piecu powinno być co najmniej z 200 litrów wody i dobry sterownik który mierzy deltę szybkości stygnięcia i rozgrzewania się pieca i według niej steruje praca wentylatora. Niech autor sprawdzi może u niego jest podobnie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam sie ze u mnie jest podobnie, na miale szło mniej wiecej sterowac temp pieca a na weglu jest nie do opanowania.... tylko tak jak pisalem z mialem krotko trzymalo temp i syfu bylo w cholere z mialu.... :/ dodalem zdjecie kotła i zdjecie tabliczki info na nim moze to cos pomoze.... jak moge wyregulowac ilosc powietrza dostarczonego do spalania?

post-3804-1225492843_thumb.jpg

post-3804-1225492857_thumb.jpg

post-3804-1225492872_thumb.jpg

post-3804-1225492887_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Piotrze zawór 4D tutaj nie pomoże , ponieważ zawór służy do utrzymywania tremperatury na kotle w sytuacji gdzie on jest za mało wydajny -po to żeby kocioł miał optymalną temperaturę spalania, a tutaj mamy sytuację z nadmierną wydajnością kotła względem poboru ciepła przez grzejniki i zamonowanie tutaj zaworu nic nie zmieni bo i tak on będzie cały czas otwarty na grzejniki lub jeżeli bedzie za mocno zdławiony to doprowadzi to do gotowania się wody. Rozwiązniem by było tak jak Marcin pisze zamontowanie miarkownika ciągu. Myślę ,że w tym przypadku ilość przepuszczanego powietrza przez wyłączoną dmuchawkę jest zbyt duża, trzebaw takim przypadku zamontować dmuchawkę z klapką samozamykającą .

 

Witaj,

 

Tak naprawdę jedyną rozsądną radą w związku z przewymiarowaniem kotła to montaż bufora uwzględniającego stosunek nadmiaru 'produkowanej' mocy grzewczej kotła i ilości wrzuconego opału do czasu, w czasie trwania którego użytkownik życzy sobie mieć ciepło w domu i zapotrzebowania cieplnego ogrzewanego obiektu. Tylko bufor przejmie nadmiar mocy i odda ją po wygaśnięciu kotła. A regulacje typu zmniejsz ilość powietrza lub startuj z niższej temperatury to rozwiązania dorazne, choc przyznaję szczerze, że niekiedy jedyne możliwe do zrealizowania. Żeby bufor miał sens to potrzebna jest objętość rzędu 1 - 5 m3, a za tym idą koszty i potrzeba miejsca.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jak sprawa Panowie? mozna jakos zaradzic?
a może rozwiązaniem bedzie drugi bardzo duzy bojler?

piec odda ciepło do CWU a rano gorąca kąpiel.

 

tylko bojler ów musialby być zamontowany przed grzejnikami, być wpiety równolegle do "idącej" obecnie rury c.o., by w razie nizszych temperatur na zewnątrz odciąć bojler a ciepla woda szła jak dzisiaj

 

jakiś trojdrożny zawor moglby to regulowac lub dwa recznie przestawiane (zamkniety/otwarty)

 

chociaż czy musowo palic w nocy, gdy zimy nie ma a dom jest wygrzany za dnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w domu jest zawsze zimno w nocy , za dnia sie nie nagrzewa dom... trzeba palic... ehh wlasnie jest zapalone i goraco jak nie wiem... :/ a jak nie zapale to zimno :/

 

 

dlaczego przy grzejnikach nie ma regulacji tak jak w blokach? cieplejszy albo zimniejszy? tylko czy jest delikatnie otwarty czy na calosc to i tak goracy jest grzejnik....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie rozumiem....

dom jest jeszcze cieply z lata więc 8godzine przepalenie powinno w zupelności wystarczyć, szczegolnie gdy na zewnatrz jest powyzej 5 stopni w nocy

chlodny dom jest na wiosne, wówczas pomimo temperatur jak dzisiaj trzeba wiecej zużyć opału

 

może koledze cos z tymi temperaturami porobiło się poprzez zazywanie życia w bloku???

 

niech kolega opisze jaka posiada instalacyje w domu to wowczas kolega piotrek_automatyk i spółka ja zrecenzuje

 

czy bojler jest, jakie grzejniki, ile powierzchni do ogrzania, jakie ocieplenie i tym podobne duperele

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic mi sie nie poprzestawialo... problem jest poprostu w tym ze jak zapalimy to duchota tak cholera... chodzi o to ze piec dochodzi do ponad 70 st. i grzejniki sa gorace strasznie i duszno jest .... jakby bylo cieplo to chyba bym nie palil w piecu.... oczywiscte... a wiec tak: bojler mam 140litrów, powierzchnia do ogrzania ok. 120m kw. dom ma parter i pietro, my mieszkamy na pietrze, zanim sie wprowadzilismy i zaczelismy robic gora stała w stanie surowym dopiero my tynkowalismy itp., co za tym idzie pietro nie bylo w ogole ogrzewane!, dom nie jest ocieplony, grzejniki firmy kermi, 5 sztuk C22 140x60cm, 2 sztuki C22 60x90 , 2 sztuki C11 80x60 .... instalacja to cienkie rureczki miedziane ok. 15mm srednicy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie masz możliwości zamontowania zaworu 4D? to by rozwiązało Twój problem. Na piecu by nadal było 70-80 celka a na grzejniki ile se chcesz. Może być zwykły bez automatów itd. Wpiąć taki zawór w obieg żadna filozofia, nawet to można samemu zrobić. Jest mnóstwo rysunków i animacji jak to działa i jest podłączone. U mnie żeby nie było zaworu 4D byłaby podobna sytuacja, by wszyscy w domu się podusili od gorąca, bo na piecu trzymam cały czas temp. 75-85celka dla prawidłowego eksploatowania SDS Ceramika Kostrzewy, poza tym zawór 4G wymóg gwarancyjny dla kotła i bardzo dobrze, tylko na dobre to wyszło, żeby nie ten wymóg to bym nawet nie wiedział, że coś takiego istnieje jak zawór 4D i być może byłoby duże prawdopodobieństwo, że mój hydraulik takie cacka by mi nie zaproponował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jeszcze raz przeczytać post #6 w tym wątku (autor EdisonIras) - myślę, że dużo w nim racji. Problem wg mnie tkwi w niemożliwości "poskromienia" pieca. Zawór 4d spowoduje wg mnie co prawda zmniejszenie temperatury na grzejnikach ale i zagotowanie wody w piecu.

 

Ale jak widzę teraz piec jest ze sterowaniem. Może więc problem w ustawieniach sterownika - jaką masz nastawioną temperaturę na piecu - nic o tym nie pisałeś??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wg mnie tkwi w niemożliwości "poskromienia" pieca.

wlasnie o to chodzi....

 

 

mam nastawiona dmuchawe do minimum czyli jak piec osiagnie 35st to sie wylacza i pozniej nie mam danych zadnych przedmuchow, mam wylaczone bo jak sa wlaczone to jeszcze bardziej rosnie temp! nawet do zagotowania wody, pompe wody mam ustawiona tak ze przy 30st sie wlacza !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to kocioł ma 26KW? i na domek 120m^2? to chyba przegięcie. Ja mam dom 160m^2 i 18,5KW kocioł i wydaję mi się, że starczyłby 14kW. Twój kocioł to na 300m^2 dom a nie 120m^2, ale to takie moje subiektywne odczucie, gdzie mogę się mylić(nie jestem hydraulikiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powierzchnia do ogrzania 120m a piec ma aż 26KW!!!

kto doradzał by wybrac taki piec???

 

nawet gdy ściany nie są ocieplone ale okna są szczelne i na dole ogrzewa się pomieszczenia to w zupełności wystarczyłby piec 12KW (najlepiej z drugą komora dopalajacą by można było palić prawie wszystkim), a gdyby sciany i strop ocieplić 10cm styropianu lub 12cm welny to moc 9KW byłaby w sam raz (czyli najblizszy z typoszeregu to byłby 10KW)

 

w takim ukladzie, wedlug mnie, wymiana pieca na mniejszy i będzie po klopocie a ten wystawic na allegro z opcją odbior osobisty

 

opcja z buforem wedlug mnie jest niedobra, gdyz za cene odpowiednio dużego bufora dla pieca 26KW masz nowy piec, a jeszcze cos zarobisz sprzedając stary

 

 

gdyby to była instalacja starego typu z grzejnikami żeliwnymi to może dałoby sie to opanować, przy nowoczesnym systemie z tak małą ilościa wody w obiegu nie ma na to szans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym go w cholerę sprzedał i kupił jakiś mały np. taki jak mój Kostrzewy SDS Ceramik tylko, że 14kW, kocioł z dolnym spalaniem, dopala gazy, trzyma długo, bardzo dobry zaawansowany sterownik Luxus 4. Polecam z czystym sumieniem. Masz jeszcze trochę czasu póki nie ma mrozów, kwestia podjęcia męskiej decyzji co zrobić. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy mniejszy piec zmniejszy mi temp ze grzejnikach? czy tez bedzie dochodzic do 80st i bedzie ukrop?

 

? ile ten sds ceramik Cie kosztowal.... sam nie wiem co zrobic.... jestem w kropce... a piec takiej mocy polecil mi gosciu w sklepie z piecami! az taki tępy ten gosc byl ze taki duzy piec mi dal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.kostrzewa.com.pl/opis-kotla-war...ds-ceramik.html tutaj masz poczytaj se. Ja za swój dałem 18,5kW 4000pln, coś koło tego. Tobie wystarczy ten 13,5kW zdecydowanie. W tym piecu można kontrolować temperaturę. Zajmuję się tym Luxus 4 ten sterownik, do tego będziesz miał zawór 4D, gdzie na piecu będziesz trzymał temp. 80 stopni a na grzejniki se dasz 40 czy 50 stopni czy ile tam chcesz. Ten 13,5kW na pewno nie będzie za duży na ta powierzchnię, wydaję mi się, że nawet byłby dobry jak mój 18,5kW, wtedy więcej władujesz węgla czy drewna i jeszcze dłużej będzie trzymać. Weź pod uwagę, że to piec dolnego spalania co jest bardzo ważne, gdzie energia cieplna( pieniądze) nie idzie w komin. Jest jedna wada tego pieca( ogólne wszystkich "dolniaków"), musi być dobry ciąg kominowy.

 

ps. nie jestem jakimś ludkiem od kostrzewy, żeby było jasne i nie było jakiś podejrzeń, że promuję firmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wymieniaj kotła wcale nie jest prawdą że takie przewymiarowanie kotła ma aż takie znaczenie dla zaistniałej sytuacji. Dla przykładu. Mam 20 KW kocioł dolnego spalania i ogrzewam nim od 90 do 140 metrów ( a na pewno pociągnie 260). Nie tędy droga. Musisz pierwsze co to usprawnić działanie kotła. Moim zdaniem nie masz w nim odpowiedniej regulacji dla podawanego powietrza. Nie ma na dmuchawie odpowiedniej przepustnicy która by blokował przepływ powietrza w chwili wzmożonego ciągu kominowego. Jeśli taka przepustnica jest to najwidoczniej albo nie działa dostatecznie albo jej położenie zmienia się w trakcie palenia poprzez zassanie powietrza do kotła. Rozpatrz sam. Musisz mieć kontrole nad podawanym powietrzem. Zredukuj do minimum wszelkie „fałszywe” powietrze od strony drzwiczek zasypowych popielnikowych wyczystek i okolic dmuchawy która ma być z przepustnicą i najlepiej z przesłoną. Ustaw tem. na kotle na 65 stopni. Zastosuj zawór 4d jeśli to możliwe pal paliwem nisko-energetycznym np. przesypuj węgiel trocinami ( jeśli masz tylko dostęp). To że kocioł jest za duży ( bo jest) nie świadczy że jest od razu do wymiany. Najlepiej spróbuj zasymulować naturalne spalanie ( czyli minimalna dawka powietrza podawana w jak najdłuższym czasie) coś na wzór naturalnego ciągu. Wiadomo że poprzez zastosowanie bufora można było by uzyskać zdecydowanie efektywniejsze spalanie ale to zbyt złożona inwestycja w której kluczową rolę odgrywa automatyka.( masa) która nie steruje pracą kotła lecz ustanawia miejsce dla energii w całej instalacji CO. Miał to paliwo przemysłowe zapomnij o nim jak najszybciej. Spróbuj zrobić to o czym napisałem bez 4 d to że kocioł jest nie do okiełznania nie jest dowodem na brak zapotrzebowania energetycznego. Jeśli kocioł załadujesz pod sufit i rozpalisz w nim za pomocą dmuchawy ( intensywnie i ze stratami) za dużą dawkę paliwa to faktycznie może kocioł wykroczyć poza tem. zadaną ale nie w skali 40 do 80 ... Przemyśl Wdróż w życie i ciesz się z komfortu a nie z kotła... Pozdrawiam i czekam na spostrzeżenia. Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jesli nie ma pieniędzy to nawet jakiś zwykły stalowy 12 KW za 1200-1500zł spelniłby zadanie (tani ale nowy i to z kilkuletnią gwarancją!).

to co zaoszczędziłby na opale przez sezon lub dwa to by mu się zwrocił w calości (tona dobrego węgla to min. 700zł)

 

nie mówiąć że za swój duży może wziałby pare stówek gdyby byl w dobrym stanie

 

 

niech tez kolega marecki86 pomysli nad tym że przy takim paleniu, komin bardzo szybko diabli weżmą, a to jest kosztowna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.