Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kwkd15, Kwkd22, Stałopalność Na Drewnie, Komin


androidx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mieszkanie 100m2, w przyszlosci moze bedzie 140m2, obecnie ogrzewane gazem ale buduje kotlownie i przymierzam sie do zakupu kotla CO. Po lekturze forum zamierzam kupic kociol dolnego spalania.

 

Zalozenia sa takie:

 

-Opalac chce glownie drewnem

 

-Zalezy mi na jak najdluzszej stalopalnosci, teraz mam ogrzewanie na gaz i tak naprawde zapomnialem ze istnieje taki "problem" jak ogrzewanie domu - calkowita bezobslugowosc, i dlatego chce zakupic taki kociol zeby trzeba bylo do niego jak najrzadziej zagladac - ewentualnie wybrac popiol, dorzucic opalu i raz na jakis czas przeczyscic kociol.

 

 

Problemy mam takie:

 

-Komin nowo wybudowany, 9 metrow wysoki, 25x14 z cegly, nie ma zadnego wkladu wewnatrz, dlatego taki komin ze mialem duzo cegly z rozbiorki stodoly, cegla poniemiecka ale bardzo dobrej jakosci

 

- zastanawiam sie nad zebcem kwkd 15 , kwkd22, oraz kdu. Kwkd15 wydaje sie optymalny, jednak mala komora zaladowcza, kwkd22 juz wieksza , kdu to juz calkiem spora komora.

kotly oprocz kwkd15 sa zbyt duzej mocy jak na moje mieszkanie, jednak jakby zastosowac zawor 4d i utrzymywac temperature np 80 stopni na kotle to niewiem jaka bedzie temperatura spalin, chodzi o to zeby nie wykraplala sie rosa w kominie. Jezeli ktos ma taki kociol to niech napisze jak wyglada sprawa z temperatura spalin - nie chce zniszczyc nowo wybudowanego komina

 

- obecny kociol gazowy ma moc minimalna 8,7KW, jednak i tak nie pracuje on bez przerwy, wiec moc minimalna kotla musi byc napewno ponizej 8kw zeby uzyskac stalopalnosc

 

 

Moze ktos poradzic jaki kociol wybrac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz co rozumiesz pod pojęciem stałopalność?

 

Jeżeli rozumiesz stałopalność tak jak w poniższym cytacie

wybrac popiol, dorzucic opalu i raz na jakis czas przeczyscic kociol.
to kotły dolne, rozpalone na początku sezonu grzewczego palą się do końca sezonu, nie mają parametru stałopalność. Ktoś może napisać stałopalność = sezon grzewczy.

 

Pamiętaj o drewnie do palenia. Jeżeli chcesz palić drewnem to już teraz musisz przygotować drewno na sezon grzewczy 2012/2013. A jakim drewnem będziesz palił w sezonie 2011/2012?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mieszkanie 100m2, w przyszlosci moze bedzie 140m2, obecnie ogrzewane gazem ale buduje kotlownie i przymierzam sie do zakupu kotla CO. Po lekturze forum zamierzam kupic kociol dolnego spalania.

 

Zalozenia sa takie:

-Opalac chce glownie drewnem [/guote]

 

Witam

A może kocioł na holzgaz np ATMOS lub Cichewicz z dużym buforem- np 2000l

Pozwoli to na zmagazynowanie energii cieplnej oraz stopniowe jej uwalnianie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do drewna 15 KW to 10 Kw, a 22 Kw to 15 Kw. Przy paleniu nieciągłym - cyklicznym drewnem tak jak ja palę, zawsze lepszy kocioł większy, by polana większe wlazły. Ja mam KWK 25kw powierzchnia 140 m2 i mniejszego nie chcę, a palić ciągle nie mogę, bo bym się ugotował :).

Co do stałopalności na jednym załadunku wyciągam od 4 do 8 godz, zależnie, czy topola,czy grab. Temperatura na kole 55-77 stopni. Mam kocioł górnospalający - zero problemów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg danych ze strony zebca twoj kociol ma komore zasypowa 47 litrow, czyli wiecej jak kwkd15 ale mniej jak kwkd22

 

Z danych ktore posiadam punkt rosy dla drewna to troche ponizej 60 stopni, czyli na wylecie komina temperatura spalin nie moze byc nizsza jak 60 stopni zeby nie niszczyc komina. Ciekawy jestem jak sytuacja bedzie wygladac u mnie, tzn jaka temperatura musi byc na czopuchu zeby na wylocie nie spadla ponizej 60stopni. Zastanawiam sie jaka bedzie temperatura spalin przy ustawieniu na kotlle zalozmy 70 stopni, a np. 85 stopni W ostatecznosci mysle o obnizeniu sprawnosci kotla, np oblozyc kawalek scianki szamotem zeby wymiana ciepla byla gorsza, albo zatkac ze dwie rury ktore sa widoczne po otwarciu gornych drzwiczek. Z jednej strony chodzi o to zeby sprawnosc byla jak najwieksza, z drugiej nie moge dopuscic do skraplania sie w kominie.

 

Znajomy ma kociol okolo 10kw i mowil mi ze co okolo godzine trzeba dorzucac drewna. Obecnie przy ogrzewaniu gazem nie wyobrazam sobie biegania co godzine do kotlowni, tymbardziej ze do kotlowni bedzie osobne wejscie wiec trzeba wyjsc na podworko a przy -15 to nie bedzie przyjemne

 

Co do wentylatorow i miarkownikow to wlasnie zalezy mi zeby tego nie bylo, bedzie tylko pompka (lub dwie) bo zastanawiam sie czy podpiac kotla przez wymiennik czy w ukladzie zamknietym

 

A co do braku zasilania to zastanawiam sie czy oplaca sie pchac w ups, bo taki zeby dobrze z nim silniki indukcyjne pracowaly to jest dosc drogi. Myslalem zeby np wziasc pompe wody od jakiegos samochodu i sprzegnac ja z silnikiem jakiejs starej kosiarki poprzez pasek klinowy. Wyjdzie to dosc tanio i niezawodnie, Wada: trzeba byc w domu zeby to uruchomic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z doświadczenia wiem (kiedyś Vigas, teraz Ultima II) że stałopalność na drewnie (dąb, buk, grab) to max 9 godz, ale "max" to oznacza, że musisz w tym czasie dotrzeć do pieca bo tam już nie ma opału a jedynie sporo żaru - temperatura ok 40-50 stapni. Jeżeli się nie wyrobisz to rozpalasz od nowa.

Nie bardzo rozumiem stwierdzenie że: "żadnych miarkowników"?? A jak niby utrzymać odpowiednią temperaturę ??? - posadzić dziadka i niech pilnuje? No chyba, że się ma za mały piec, który nie da rady zagotować wody to ok: uchylić popielnik i ile wyciągnie tyle będzie!!

Co do powietrza to się zgadzam: żadnych wentylatorów, ale koniecznie "zetka" w ścianie. U siebie robiłem ją bez przekonania, "bo przecież jest okno". Ale teraz widzę, a przede wszystkim, słyszę różnicę jak przez nią zasysane jest powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspominałem teraz użytkuję Ultimę II cichewicza 21kw na 140m2 (przy czym 21kw to moc na węglu, a na drzewie to ok 16kw - nie wszyscy producenci to podają). Trochę przewymiarowany, ale na razie tego nie odczuwam. Kocioł ten ma tą zaletę, że drzwiczki załadowcze to 2/3 powierzchni przedniej ściany komory załadowczej, a to przy drzewie ważne, bo można łatwo poukładać opał. Wchodzą do niego kawałki 40cm ale najwygodniejsze są 35 cm (nie zawiesza się) . Komin to 7,5m kształtki ceramicznej fi 200 izolowanej wełną 5cm i omurowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie moge znalezc nigdzie rzetelnych informacji zdecydowalem ze zrobie doswisdczenie. Na chwile obecna zadnego kotla nie mam wiec podepne pod komin taki zwykly "cyganek" zrobiony z butli LPG od samochodu, na czopuchu bedzie termometr, i na wylocie z komina też, wtedy zobaczymy jaka bedzie roznica temperatur na obu termometrach. Komin narazie nieocieplony, czekam tylko na wieksze mrozy zeby pomierzyc w najgorszych mozliwych warunkah. Wyniki opublikuje na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobisz jak chcesz.....tylko po co to? Temperatura spalin zależy od kotła i temperatury na min ustawionej. Czym dłuższy obieg spalin w kotle, tym niższa ich temperatura w kominie. Jedyne co możesz zrobić to ocieplić komin, a skoro piszesz, że ocieplony, to nic więcej nie zrobisz. Ale zawsze można się rozerwać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi zebym wiedzial jaka moge minimalna temperature spalin utrzymywac na kotle zeby mi sie w kominie nie skraplalo. Sposob prosty i skuteczny bo wkladam czujnik w komin, on tam, zostaje i na dole mam odczyt, i nie musze sie zastanawiac czy moze temperatura jest za niska czy nie. Jezeli tylko czujnik bedzie dobrej jakosci i sie nie zepsuje to bedzie skuteczny sposob zabezpieczenia komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Mieszkanie 100m2, w przyszlosci moze bedzie 140m2, obecnie ogrzewane gazem ale buduje kotlownie i przymierzam sie do zakupu kotla CO. Po lekturze forum zamierzam kupic kociol dolnego spalania.

 

Zalozenia sa takie:

 

-Opalac chce glownie drewnem

 

-Zalezy mi na jak najdluzszej stalopalnosci, teraz mam ogrzewanie na gaz i tak naprawde zapomnialem ze istnieje taki "problem" jak ogrzewanie domu - calkowita bezobslugowosc, i dlatego chce zakupic taki kociol zeby trzeba bylo do niego jak najrzadziej zagladac - ewentualnie wybrac popiol, dorzucic opalu i raz na jakis czas przeczyscic kociol.

 

 

Problemy mam takie:

 

-Komin nowo wybudowany, 9 metrow wysoki, 25x14 z cegly, nie ma zadnego wkladu wewnatrz, dlatego taki komin ze mialem duzo cegly z rozbiorki stodoly, cegla poniemiecka ale bardzo dobrej jakosci

 

- zastanawiam sie nad zebcem kwkd 15 , kwkd22, oraz kdu. Kwkd15 wydaje sie optymalny, jednak mala komora zaladowcza, kwkd22 juz wieksza , kdu to juz calkiem spora komora.

kotly oprocz kwkd15 sa zbyt duzej mocy jak na moje mieszkanie, jednak jakby zastosowac zawor 4d i utrzymywac temperature np 80 stopni na kotle to niewiem jaka bedzie temperatura spalin, chodzi o to zeby nie wykraplala sie rosa w kominie. Jezeli ktos ma taki kociol to niech napisze jak wyglada sprawa z temperatura spalin - nie chce zniszczyc nowo wybudowanego komina

 

- obecny kociol gazowy ma moc minimalna 8,7KW, jednak i tak nie pracuje on bez przerwy, wiec moc minimalna kotla musi byc napewno ponizej 8kw zeby uzyskac stalopalnosc

 

 

Moze ktos poradzic jaki kociol wybrac ?

Witaj

Może to Cię zainteresuje:

http://www.rakoczy.pl/?id=maxdrew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze z innej strony:

 

Po co inwestowac 4-6 tys?

 

Róznica bedzie zwracała się wiele lat. Poza tym drewno tez kosztuje sporo i trzeba się przy tym narobić

 

Wracając do kotła, to ogólnie tanie dolniaki nie sprawdzają sie za dobrze do drewna kawałkowego, chyba, ze zamierzasz przekładać trocinami itp.

 

Zapomnij również, ze bedziesz rzadkim gosciem w kotłowni majac kociol zasypowy. Jak kupisz za duży, to dopiero spędzisz tam czasu :)

 

Jak już chcesz tak bardzo kocioł, to pomysl o kotle gornego spalania, ale taki kocioł zaprzecza Twoim wymaganiom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

/.../Co do powietrza to się zgadzam: żadnych wentylatorów, ale koniecznie "zetka" w ścianie. U siebie robiłem ją bez przekonania, "bo przecież jest okno". Ale teraz widzę, a przede wszystkim, słyszę różnicę jak przez nią zasysane jest powietrze./.../

 

Czy można poprowadzić zetkę przez okno w piwnicy ? Jaki kąt musi być max ,żeby zaciągać powietrze do piwnicy ?

Na zewnątrz na jakiej wysokości musi być wlot?

post-37348-0-28143800-1336989758_thumb.jpg

Edytowane przez tasheena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.