Skocz do zawartości

tasheena

Forumowicz
  • Postów

    93
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez tasheena

  1. Dokładnie taki sam kociołek (tylko zielony- bo kupiony w Leroy)
  2. Proces spalania to funkcja wielu zmiennych: jakość opału, instalacja co, kocioł, zapotrzebowanie na ciepło (co ,cwu) , komin,pogoda, wymagania domowników :))).. itd,itp Czyli każdy użytkownik będzie miał swoje racje. Też jestem początkujący. Dla mnie przy paleniu chcę osiągnąć dwa cele: czysty kocioł i komin oraz wygoda domowników i moja. Mam kocioł Elektrometu 15kW z dmuchawą,palę od góry. W pierwszej fazie palenia czopuch na max, obroty went.20% a min.obroty wentylatora na 5%. Później przymykam czopuch i wyłączam min obroty wentylatora i zmiejszam wentylator na 15%(mam sterownik REG-06). Miarkownik- u mnie się chyba nie sprawdzi, próbowałem zasymulować otwierając popielnik i uchylając lekko górne drzwiczki- ale jak domownicy zaczęli domagać się ciepłej wody po kilku godzinach czekania to pogodziłem się z wentylatorem. A wcale nie jest prawdą ,że przy przestojach kopci i smoli. Przynajmniej u mnie:). Zużycie węgla od 1 do 1,5 kg/h- zależy dużo od zapotrzebowania na CWU. pozdrawiam
  3. Witaj, chyba to jest to co szukałem !!!!!!!!. Chcę w swoim kotle Elektromet-Solei KWR 15 kW :((( (bez robienia dziur) zmienić sposób palenia na górny i wyeliminować smołe i sadzę (nie pomaga palenie w temp 80st). Możesz podrzucić jakieś zdjęcia Twojej konstrukcji ? W moim kotle powietrze podawana jest pod ruszt wodny z boku przez wentylator. Po przeczytaniu godzin na tym forum stwierdzam, że to jedna z najgorszych konstrukcji ! Z góry dzięki Arek.
  4. Ostatnio na allegro ( i na reklamie na naszym forum) pojawił się orzech z Wesołej w formie workowanej i dużej paczki 1t.. W zeszłym roku udało mi się kupić ten węgiel na lokalnym składzie i byłem bardzo zadowolony -nie śmierdział, nie sklejał się i było mało popiołu. Jednak teraz go nie ma i kupiłem orzech jaki był , co produkuje tylko smołę !! :( Mam kocioł zasypowy Elektromet-Solei z nadmuchem. Macie jakieś doświadczenia (złe/dobre) z kupnem przez internet ? Może warto jednak dać trochę więcej ale mieć pewność że to dobry węgiel ? pozdrawiam
  5. Nie jestem specjalistą , ale nie wiem czy zawór 4d jest potrzebny ? Poczytaj TUTAJ moje zmagania pozdr Arek
  6. Wniosek-proste jest piękne ! Niestety potwierdziły się słowa przedmówców, że zawór 4d nie spełni swej funkcji w tym układzie - za niska temp.powrotu-nie ma grawitacji. Ostateczna wersja poniżej ( wielkie dzięki dla guitara i kiminero) Nawet jakbym nie miał kotła gazowego w układzie też bym zastosował wymiennik- rozdzielić układy i nie martwić się temp.powrotu !!! Regulacja temp. na zaw. 3d za wymiennikiem. Arek PS zawór 4d został u mnie w układzie (koszty demontażu)ale jest na 100% otwarty -jest jako eksponat i warunek gwarancji :))))
  7. Bardzo dziękuję wszystkim za uwagi i wskazówki. Przetestuję pomysł kolegi "kiminero" i dam znać.
  8. Ponieważ nie będę przerabiał obiegu pierwotnego (bo tam miedź), zaciekawił mnie pomysł zaworu 3D za wymiennikiem płytowym, tu mam rury pex i łatwiej przerobić. Czy można prosić o schemat takiego podłączenia ? Na CWU jest osobna pompa i czujnik z kapilarą sterowany przez piec. W zał zdj. dalszej części instalacji. Z góry dzięki
  9. Woda grzewcza- tak jest w instrukcji a ja nie mam pomysłu jak inaczej to nazwać. Niekontrolowany wzrost- jeżeli zawór 4d otwarty na 100% (tzn cała woda idzie na wymiennik płytowy, definicja otwarty/zamknięty też jest płynna zależy na co się patrzy) to po wyłączeniu wentylatora temperatura wzrasta o kilkanaście stopni (10)a później maleje. Jeżeli przekręcę zawór i część wody pójdzie na powrót kotła to przy następnym podgrzaniu i wyłączeniu wentylatora temperatura wzrasta i ... niestety nie testowałem dalej :(
  10. Podsyłam dane z instrukcji. Jaka powinna być średnica rur małego obiegu ? Może ktoś z kolegów miał podobne problemy z 4d ? W tej chwili, żeby zachować powrót 55 st. to na piecu musi być 70 st. Jednak jest druga niedogodność: na grzejniki idzie wtedy prawie 50 st i tam gdzie grzejniki są bez termostatów to nie można ich dotknąć. Czy da się to pogodzić ?
  11. czy zwiększenie średnicy rury na odcinku zawór 4d-powrót kotła rozwiąże problem ? W załączeniu zdjęcia (i chwila prawdy :) ).
  12. Komin ma przekrój 20x15 cm, czyli nawet jest trochę za mały- bo zgodnie z instrukcją powinien być ok.350 cm2. Ślepy ciąg raczej odpada, bo dmuchawa jest zabezpieczona klapką redukcji ciągu naturalnego i jest zamknięta jak wentylator nie pracuje oraz przy zamkniętym zaworze 4d kocioł jednak nie podnosił temperatury. Dlaczego zawór różnicowy przy pompie jest nieprawidłowy ? Jaka powinna być średnica rur ? Cel montażu 4d: wymóg gwarancji oraz obniżenie temperatury na wymiennik. Piec jest z rusztem wodnym. Może jakiś szamot na ruszt wodny ?
  13. W załączeniu schemat instalacji po przeróbce z rur pexowych (!) na miedź i dołożeniu zaworu 4d (5/4 cala) Rury miedziane fi-28 do/z zaworu 4d. Do bojlera fi-22, wymiennik płytowy 20 kW (do instalacji zamkniętej z kotłem gazowym). Kocioł z ręcznym zasypem i z wentylatorem nadmuchowym. Problem: przy zwiększeniu na zaworze 4d przepływu na kocioł (np. na 1/2) następuje niekontrolowany wzrost temperatury wody grzewczej. Zakładam że podgrzewacz cwu już nagrzany i pompa nr 8 wyłączona. Obecnie woda prawie w całości kierowana na wymiennik płytowy (tak jakby nie było zaworu 4d) a chciałem sobie regulować :((( Ilość grzejników w domu -13 szt, termostaty na 7 grzejnikach. Dzięki za sugestie.
  14. Czy to ma być jakaś specjalna ocieplana rura ? Jak w zimie ? Czy wysokość nad gruntem to im wyżej tym lepiej ? Ja mogę wyciągnąć na ok. 2,5 m (estetyka nieważna by z tyłu budynku) Jeszcze pytanie o to załamanie przez okno ? dzięki
  15. Czy można poprowadzić zetkę przez okno w piwnicy ? Jaki kąt musi być max ,żeby zaciągać powietrze do piwnicy ? Na zewnątrz na jakiej wysokości musi być wlot?
  16. Czy można poprowadzić zetkę przez okno w piwnicy ? Jaki kąt musi być max ,żeby zaciągać powietrze do piwnicy ? Na zewnątrz na jakiej wysokości musi być wlot?
  17. Witam, czy w załączonym schemacie (z instrukcji pieca Eletromet KWR 15kW.) wysokość H położenia naczynia wzbiorczego (zgodnie z PN-91/B-02413) powinna być liczona jak dla pomp na zasilaniu (H ? 0,3 m) czy jak dla powrotu (H ? 0,7 Hp), zwłaszcza chodzi o pompę nr 8 przed podgrzewaczem cwu? Czy trzeba tu policzyć opory wody na podgrzewaczu ? Co w przypadku gdy zamiast grzejnika (nr 2) jest płytowy wymiennik ciepła ? Tam też jest pompa (nr 7). Czy zapis "pompa na powrocie" dot pompy zaraz przy wejściu (powrotu) do pieca ? Jak sprawdzacie stan wody w naczyniu zbiorczym (4) jeżeli nie ma otworu sygnalizacyjnego ? Dziękuję za odpowiedzi.
  18. Ponieważ temat naczyń otwartych (wzbiorczych, wyrównawczych- czy to jest to samo?) był już omawiany i opisywana była PN, to jednak do końca nie wiem ( nie znalazłem) jak podłączyć takie naczynie z piecem węglowym (Elektromet 15 KWR o mocy 15 kW ? W załaczeniu schemat z instrukcji do pieca. Czy konieczne są 2 rury do zbiornika wzbiorczego ? U mnie w miejscu gdzie jest grzejnik na schemacie będę miał wymiennik. Myślę że kolega Lutero907 ma podobne wątpliwości. Ponieważ naczynie jest w kotłowni to domyślam się, że obieg pieca jest podłączony przez wymiennik z grzejnikami ( tak jak u mnie, bo mam jeszcze piec gazowy)
  19. Stąd może charakterystyczne skwierczenie/gwizdanie (trudno określić) w pompie, musiałem na chwilę przełączyć bieg (np.z II na III) żeby ustało. A co z moimi 1 pytaniem ?
  20. Ponieważ jestem w trakcie przeróbek kotłowni mam pytanie do Pana "guitar": 1) czy zwrot wytłoczenia ma znaczenie ? U mnie wisi pionowo ale zwrot wytłoczenia jest w dół . Piec jest podłączony do większych średnic.Wymiennik 20 płytowy. 2) pompy mają być na wejściach czy wyjściach z wymiennika ?
  21. Witam, proszę o poradę jaki piec byłby najlepszy w moim przypadku. W tej chwili mam dwa piece : gazowy Vaillant VU/VUW PL 240/2-5 i węglowy Elektromet KWR 15 KW. Domek ok.100 m2: parter ocieplony: 8 grzejników, miedź, poddasze (regips,wełna) ok 30 m2 uzytkowych :5 grzejników-miedź. Powiem tak, dla nas temp w domu jaka powinna być to ok. 21-23 st., ale 1) piec gazowy jest ok dla temp.na zewnątrz >+5 st , bo poniżej to idzie za dużo gazu a i tak nie można dogrzać 2) piec węglowy dla temp. otoczenia <-20 st. wreszcie może chodzić na pełnych obrotach a w domu jest komfortowa temp. ok 22-23 st., w przeciwnym razie jest za gorącą a kisić poniżej 55 st. nie ma sensu bo smoła w piecu i kominie (już raz mi się zapalił). Zawór 4d nie ma sensu bo mam wymiennik i powrót do pieca jest krótki. Posiadam bojler 140l. ale jego nagrzanie do kwestia chwili. Jaki piec proponujecie jeżeli w zimie mamy temperatury od -20 st do +5 st , a nie chcę mieć problemów z kominem lub częstym podkładaniem do pieca ? dzięki Arek.
  22. Witam, mam kocioł KWR 15 kw (Solei - kupiony w Leroy)-od 3 miesięcy, sterownik reg06. Myślę,że nie ma takiej opcji. Jest opcja min.obroty wentylatora w nastawach serwisowych, ale wartość ta powinna wynosić 0% w normalnej pracy. Może ustaw niższe obroty wentylatora np 20% (domyślnie jest 40%), żeby temperatura wzrosła tylko 2-3 stopnie. Jaki sortyment węgla używasz? Ja w tej chwili palę groszkiem z kopalni "sobiecki", wychodzi mi zużycie ok. 1,5 - 1,6 kg/h. (dom ok 100 m2) Teraz będę testował orzech. Za niskie ustawienia powodują smolenie w piecu. Ja mam przynajmniej 50 st. a powinno być więcej- tylko że w domu się zagotujemy. Ja mam połączenie przez wymiennik (i bojler 140 l), bo mam piec gazowy. pozdr.
  23. Jeżeli kogoś interesuję kontynuacja tego starego wątku, to chętnie się podzielę moimi spostrzeżeniami-mam piec od 3 miesięcy. Także ciekaw jestem opinii innych osób. pozdr.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.