Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Pomoc W Wyborze Kotła O Dolnym Spalaniu


morfeusz

Rekomendowane odpowiedzi

A na opis z uwzględnieniem pomiarów profesjonalną aparaturą czekamy z utęsknieniem.

Mam profesjonalny pomiar temperatur: atmosferycznej i spalin. W każdej chwili mogę mieć profesjonalny(e) pomiar(y) temperatury powrotu.

Mam profesjonalne blokady pracy: pompy obiegowej i dmuchawy od temperatury spalin.

Na inne profesjonalne pomiary mnie nie stać.

 

Mam układ regulacji temperatury wody wylotowej z kotła, ale zaliczam go do nieprofesjonalnych ponieważ wykorzystuje element KTY81-210.

Moim złożeniem jest temperatura w domu 22 stopnie plus minus 1 stopień przy rozsądnym zużyciu paliwa (węgla). Na ekologię mnie nie stać.

Czy przy takim założeniu i z taką aparaturą warto wykonywać "Szamotową pracę"?

Dziękuję za życzenia.

 

AdamMa

Na podstawie danych z internetu kocioł Kalvis 2 i Kalvis 5 podobają mi się, ale dziury do górnego obiegu spalin chyba trzeba będzie zaślepić. Zwróć uwagę na wysokość kotłów, raczej nie nadają się do kotłowni o mniejszej wysokości niż 2,20 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na tak zautomatyzowaną kotłownię, to aż dziwne że kocioł "perełka" pociekł po 13 latach eksploatacji w tak komfortowych warunkach i w dodatku opalany węglem a nie drewnem. No cóz bywa i tak. Swoją drogą jestem ciekaw jak będzie spisywał się nowy. Widziałem kotły tego producenta, tylko że śmieciuchy. Na węglu z nadmuchem chodzą jeszcze siako tako ale na drewnie to fabryka smoły i destruktor kominów. W Twoim z tego co widziałem na przekroju nie ma wlotów powietrza wtórnego ani ceramicznego dopalacza, w porównaniu do starego to krok wstecz, niewiadomo jak to wpłynie na czystość spalania ? Myślę, że możesz się rozczarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emus podałem link do polskiego dystrybutora tych kotłów, na stronie producenta jest inny schemat przekroju kotła, o taki http://kalvis.visikatilai.lt/kalvis-2-20 tam nie ma górnego obiegu spalin

muszę ogrzać 260mkw i nie wiem jakiej mocy kocioł powinienem mieć, czy 20 czy 25kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł tego producenta posiada jeden z kolegów z tego Forum : cerry, jeśli się nie mylę. Więc jeśli AdamMa chcesz coś się o tym kotle więcej dowiedzieć, to może "zapukaj" do niego. Założył on temat jakiś czas temu z powodu problemu z kominem, sam jestem ciekaw czy coś już z tym zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary kocioł 24 kW cieknie w komorze zasypowej na ścianie przedniej czyli w miejscu w którym w normalnym stanie pracy nie ma żaru ani płomieni. Ściana przednia nie ma płaszcza wodnego ale w jej dolnej części jest "łącznik wodny" pomiędzy płaszczem wodnym ściany prawej i lewej. Pewnie koledzy którzy ze spawaniem gazowym są obeznani naprawili by to w ciągu kilku godzin.

 

Nowy SDG16 (19 kW dla węgla) nie ma otworów dla powietrza wtórnego, szamotu, ma ruszta wodne (różne są opinie o nich większość negatywnych), ma klapkę. Ma bezdyskusyjną zaletę w stosunku do starego - prostą komorę zasypową.

 

Komfortowych warunków nie miał: niska temperatura powrotu, częściowo palenie drewnem w okresach przejściowych.

Czy 13 lat dla kotła stalowego pracującego w sezonie grzewczym 24h/dobę to mało?

Myślałem że mało dlatego nie wymieniłem kotła planowo tylko wymieniam awaryjnie.

Poprzedni kocioł "śmieciuch" zaczął cieknąć po 22 latach od zainstalowania, ale pracy grzewczej miał też około 13 lat. On nie pracował, jak to "śmieciuch", 24h/dobę.

 

AdamMa.

Dwa różne przekroje czyli kocioł trzeba zobaczyć w sklepie. Sa producenci którzy zastrzegają sobie zmiany w konstrukcji bez dodatkowej informacji.

Musisz podać więcej danych domu do dobrania mocy kotła.

Ja mam około 160 m2, ocieplone i teraz kupiłem 19 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz podać więcej danych domu do dobrania mocy kotła.

Ja mam około 160 m2, ocieplone i teraz kupiłem 19 kW.

 

dom klocek z 1984, ściany ocieplone styropianem 5cm, okna pcv wymienione w 2006 roku, stropodach w tej chwili nieocieplony(wykonany z gazobetonu 12cm, keramzytu i czegoś tam jeszcze), grzejniki na parterze panelowe z konwektorem, na pietrze panelowe starego typu(bez konwektora)

 

ps w najbliższym czasie zamierzam przeprowadzić mały test, chce porównać temperatury w dwóch identycznych pokojach, jeden na parterze drugi na pietrze. różnica temp w tej chwili jest bardzo odczuwalna. mam możliwość rejestracji temp przez cala dobę. przez 3 dni chce mierzyć temp na pietrze i parterze, potem chce wymienić grzejnik na pietrze na grzejnik z konwektorem i sprawdzić różnice a następnie ocieplić stropodach i wszystko porównać aby ocenić co przyniesie największe korzyści EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy danych domu które podałeś ja bym wybrał 25 kW

 

jeden na parterze drugi na pietrze. różnica temp w tej chwili jest bardzo odczuwalna.

Ma to związek z brakiem ocieplenia stropodachu. Aby temperatury się wyrównały musisz zmniejszyć przepływ wody na parter i prawdopodobnie zwiększyć temperaturę wody na kotle. Ocieplenie stropodachu to poważna inwestycja. Jeżeli możesz to podaj typ urządzenia do rejestracji temperatur.

 

Tu masz Kalvisa

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=3163

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli możesz to podaj typ urządzenia do rejestracji temperatur.

 

to prosty rejestrator na atmelu32 z czujnikami dallas ds18b20 z zapisem na karcie sd

 

dla testów chciałem ocieplić stropodach styropianem 5cm(nie ma możliwość zrobienia czegoś innego w tej chwili ponieważ nadproże okienne ma 25cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz ocieplić od środka to nie najlepszy pomysł. Może Ci zacząć przemarzać stropodach, czego nie zobaczysz, a następnie zrobi się grzyb.Jak go zobaczysz to trudno będzie się go pozbyć. Lepiej zbieraj pieniądze na wymianę dachu i przy tej okazji ocieplisz od góry dając 20 - 25 cm wełny, lub styropianu, albo płyty XPS.

Stropodach do taki oszczędnościowy na etapie budowy dach, ale później drogi w eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do firmy z kotłami Arcisz. Pan powiedział że cena 18 KW to 3 tys. w wersji podstawowej (jest jeszcze wersja o 1 m dłuższa i z elektroniką). Kocioł posiada blachę 6mm i szamotowe ruszta. Dowiedziałem się też że 18 KW będzie za mały na powierzchnię 130m/kw. W opisie na stronie producenta tak samo jest napisane. Więc wychodzi na to, że lepszą propozycją będzie 23 KW. Ale cena tego o ile pamiętam to 4.700 zł. Wydaje mi się to trochę dziwne, bo porównywałem z innymi kotłami i 18 KW może nawet wystarczyć do 150 m/kw. Więc cena już nie mała i przydałoby się zobaczyć go na żywo. Więc czekamy na opis bubble.

 

emus Mówisz że obecnie rynek dobrych kotłów jest wyprzedany. Jakie miałeś na myśli? Co byś kupił żeby były wszystkie dostępne?

 

SONY23 A Ty jaki byś kociołek polecił o dolnym spalaniu?

 

Na razie najbliższym moim wymaganiom jest hef. Ma tylko blachy 5mm, no i nie jest to typowy dolniak, tylko posiada tą klapkę u góry, reszta pasuje.

 

stoker Do Narwi i Hajnówki przejadę się i pooglądam te kociołki. Mój sąsiad mówił że jego znajomy posiada jakiś z Hajnówki. Ale jaki to nie wiem, nie widziałem. Ale mówił że okropnie kopci.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O VIADRUS-ie u 24 i ogólnie o kotle żeliwnym myślałem na samym początku. Jedynym mankamentem jest to, że mają małe komory spalania i raczej nie są zbyt dobre do palenia drewnem, na ile dowiedziałem się z postów. A właśnie od czasu do czasu drewno będzie wykorzystywane. No i viadrus u24 jest wybredny co do całkowicie suchego opału, a z tym też może być różnie. Najlepszym paliwem dla niego jest niestety koks, który jest o wiele droższy i już coraz mniej dostępny.

 

janjan Jakie masz doświadczenia z tym kociołkiem? Paliłeś także drewnem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli chodzi o kocioł Arcisz to na stronie internetowej wygląda imponująco. Widziałem kiedyś kocioł na żywo i to nie było to co chciałem zobaczyć. Wykonanie fatalne, spawy choć nie jestem spawaczem wykonałbym lepiej, ruszt szamotowy wygląda w ten sposób, że zwykły kątownik zalany jest zaprawą szamotową, wyczystki górnej nie można było ściągnąć jest zbyt blisko blachy komory zasypowej i się klinuje, po jej ściągnięciu jest rozpadająca się wełna i bardzo niedokładnie docięty szamot. Ogólnie wygląd nie ciekawy, ale być może spala dobrze, tego nie wiem bo nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz Viadrusa to z kotłów, które widziałem najciekawszy jest Wamet RR, bardzo ciekawy kocioł dobrze wykonany. Jako jedyną wadę w tym kotle uważam nieszczelną klapkę krótkiego obiegu, ale to łatwo można przerobić. Dziwię się Emusowi, że kupił taki kocioł, na pewno Wamet byłby lepszy, to typowy "dolniak", ma powietrze dopalające, ruszt ruchomy żeliwny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek66 masz jakiś przekrój warmet rr? Czy komora spalania jest wyłożona szamotem? Ruszt jest pochylony?

 

Szczerze uważam, że viadrus to zwykła reklama na forum! Z konstrukcji nic dobrego nie wynika. Niby każdy tutaj oczytany, nie wiem jak można zachwycać się tym kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele a nawet bardzo o viadrusie dowiesz się od Tomek 66 .Najlepszą lekturą będzie -viadrus u 24 w szczegółach-to napewno nie jest górniak jak u22i 26. inna kosnstrukcja .powiem krótko rasowy dolniak,jeżeli chodzi o jakość wykonania jest to perfekcja w każdym cm kociołka, oglądając w sklepach kotły róznych firm ,patrzę i szlak mnie trafia jak widzę obrzydliwe spawy juz z rdzą, mocowanie drzwi i ogólne wykonanie,gdybym był kontrolerem jakości, większość by jej nie przeszła. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie poważnym zubożeniem funkcjonalnym U 24 jest brak ruchomego rusztu.

 

W kotłach z dolnym spalaniem (przy pracy 24h bez wygaszania) powinna to być jazda obowiązkowa.

 

Na pewno się nieźle kurzy jak wypadnie na glebę w kotłowni gorącego popiołu + rozżarzone węgielki.

 

Każdy powinien przemyśleć czy chce kupić sobie kocioł bardziej funkcjonalny czy mniej, bo poprawne spalanie jest bardzo ważne, ale "czystsza" obsługa kotła nie mniej.

 

Jak komuś to nie przeszkadza to ok. , sorry ale ja po jakimś roku przegarniania rusztów pogrzebaczem i wdychania syfu już bym wymiękł - a przecież kocioł kupujemy na lata.

 

Za tak wysoką cenę to poważne niedociągnięcie.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SONY23 A Ty jaki byś kociołek polecił o dolnym spalaniu?

 

Na razie najbliższym moim wymaganiom jest hef. Ma tylko blachy 5mm, no i nie jest to typowy dolniak, tylko posiada tą klapkę u góry, reszta pasuje.

 

stoker Do Narwi i Hajnówki przejadę się i pooglądam te kociołki. Mój sąsiad mówił że jego znajomy posiada jakiś z Hajnówki. Ale jaki to nie wiem, nie widziałem. Ale mówił że okropnie kopci.

 

Pozdrawiam

Trudno wypowiadać mi się autorytatywnie na temat dolniakow, których nie widziałem w działaniu a znam jedynie z opisu innych, które są z reguły subiektywne. Powiem tak, jeśli do palenia miałby służyć węgiel to i 25 litrów komory załadowczej wystarczy ale jeśli drewno to przynajmniej 40-50 i tu hef raczej odpada, chociaż reszta całkiem niezła.Mój przerobiony kociołek bardzo przypomina właśnie hefa i komora zasypowa ma teraz około 30 litrów. Przy obecnych temp. i pow. ogrzewanej ok.110 m drewna wystarcza na 2,5 do 3 godzin, węgla pewnie starczyłoby i na 12 godzin. Kalvis na schematach wygląda świetnie, komory załadowcze duże (grunt, że wysokie i o niskiej powierzchni paleniska) ale ceny zaporowe. Chociaż Litwa od nas akurat jest blisko i można sprowadzić go prywatnie pewnie z 1000 PLN zostanie w kieszeni. Jest jeszcze trzecie wyjście o którym myślę, zamówienie kotła u rzemieślnika i dorobienie we własnym zakresie ceramiki. Myślę, że 3000 PLN by wystarczyło. O moderatorach na forum jest sporo, raczej przereklamowane. A wyglądem zewnętrznym przy kotłach to raczej bym sie nie sugerował. Mój jest wykonany przez rzemieślnika z Suchodoliny (też podlaskie), ma już 13 lat i miewa się dobrze, zastanawiam się, czy nie zamówić u niego nowego i przypilnować roboty. Bo nie czas mądrze kupić kocioł jak padnie w czasie takich mrozów jak teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem trzeba oglądnąć kocioł w sklepie i najlepiej ten oglądany kupić (Hef, Dakon, Junkers, Zgoda, Protech, Taurus), Warmet odpada bo nie mam możliwości zamontowania zaworu 4D, U 24 odpada bo za szeroki, KWKD 15 kW za mały 25 kW za duży.

W rozsądnej odległości od miejsca mojego zamieszkania nie dało się zobaczyć żadnego kotła dolnego spalania poza SDG16.

 

 

Dziwię się Emusowi

Spróbuj w sytuacji awaryjnej kupić swój wymarzony kocioł przed świętami Bożego Narodzenia to przestaniesz się dziwić.

 

Już raz to napisałem ale powtórzę Warmet ma warunki gwarancji jak rakieta kosmiczna, a nie kocioł do użytku domowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SONY23, no dobrze, piszesz zeby zamowic u rzemieslnika, ale jak powinien wygladac prawie idealny(bo idealnech chyba nie ma) kociol dolnego spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek66 masz jakiś przekrój warmet rr? Czy komora spalania jest wyłożona szamotem? Ruszt jest pochylony?

 

Szczerze uważam, że viadrus to zwykła reklama na forum! Z konstrukcji nic dobrego nie wynika. Niby każdy tutaj oczytany, nie wiem jak można zachwycać się tym kotłem.

Nie mam przekroju tego kotla, komora nie jest wylozona szamotem a ruszt nie jest pochylony, jak widzisz nie ma idealnych kotlow.

Jesli chodzi o Viadrusa to on nie potrzebuje reklamy i nie uwazam aby takowa na forum byla. Chcialbym, abys rozwinol swoja mysl o konstrukcji viadrusa, bardzo mnie zaciekawiles, podaj merytoryczne uzasadnienie Twojej opini, z tego co piszesz to nic nie wynika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak powinien wygladac prawie idealny(bo idealnech chyba nie ma) kociol dolnego spalania?

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...305&hl=emus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w sytuacji awaryjnej kupić swój wymarzony kocioł przed świętami Bożego Narodzenia to przestaniesz się dziwić.

Pisales, ze mozna by bylo pospawac Hefa i ja tak bym zrobil chocby mialo to wytrzymac dwa tygodnie. Kociol kupuje sie na kilka ladnych lat, nie bierze sie pierwszy lepszy. Doradzales innym a sam kupiles taki nijaki, tak bys napisal gdyby ktos zapytal o ten kociol ktory kupiles.

Moze sie myle, zycze Ci aby tak bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SONY23, no dobrze, piszesz zeby zamowic u rzemieslnika, ale jak powinien wygladac prawie idealny(bo idealnech chyba nie ma) kociol dolnego spalania?

Jeszcze jestem zbyt "cienki" w tym temacie ale do spalania drewna Kalvis najbardziej mi odpowiada, oczywiście opierając się tylko na tym co widzę na schematach. W praktyce jednak może nie być już tak różowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.