Skocz do zawartości

Zdjęcie

Schemat Nowej Instalacji. Czy To Pójdzie?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   szynka

szynka

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 09 lipiec 2009 - 20:43

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Proszę o pomoc w sprawie ogrzewania które zamierzam założyć w swoim domu.Instalację zamierzam wykonać z rur miedzianych. Posiadam piec eko tech 19 kw. Zamieszczam schemat w celu sprawdzenia i oczywiście ewentualnych poprawek.Moje obawy polegają na tym,że piec wraz ze zbiornikiem wyrównawczym będzie oddalony od domu jakieś 10m.(zamierzam przekopać się przez podwórko do budynku gospodarczego) a poza tym nad łazienką planuję założyć bojler. Teraz troszkę dokładniej: do domu chcę doprowadzic zasilanie i powrót rurami miedzianymi o średnicy 28mm, połączyć do rozdzielaczy.Następnie na górę planuję puścic rurę 22mm do podłączenia bojlera,a resztę planuję rozprowadzic dołem.W stronę gdzie jest więcej grzejników planuję poczontkowo doprowadzić wodę rurkami 22 mm a ostatnie dwa 18mm, natomiast w drugą stronę 18mm.Czy jeżeli tak to wykonam to nie będę miał problemów z ciepła wodą? Jak rozmieścić odpowietrzenia?Czy w tej sytuacji spady są ważne?Czekam na jakieś podpowiedzi, korekty i jednocześnie pozdrawiam.

Załączone pliki

• 0

#2 OFFLINE   mak

mak

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1498 postów
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 10 lipiec 2009 - 07:50

Napisz coś więcej o tej instalacji zakopanej w ziemi. Z jakich materiałów zamierzasz wykonać ten odcinek , czy policzyłeś straty jakie na tym odcinku powstaną. Czy w okresie letnim kocioł też będzie podgrzewał CWU?
  • 0

#3 OFFLINE   szynka

szynka

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 08:31

Witam. Planuje poprowadzić rury 28mm miedziane na głębokości około 1 m oczywiście odpowiednio ocieplone(czytałem na forum),wejść nimi do domu.Następnie podłączyć je do rozdzielaczy, na których planuję założenie zaworów kulowych, by mieć możliwość wyłącznia w sezonie letnim grzejników, w razie awarii również CWU.Chciałbym ażeby w sezonie letnim kocioł też pracował, lecz będę musiał przekonać się jak to wyjdzie w praktyce (może taniej wydzie elektrycznie?)
Co do strat to kocioł kupiony został z lekkim zapasem,(do 160m powierzchni grzewczej) a mój domek ma około 85m.Planuję zrobić to wszystko na jednej pompie,bardzo mocnej, lecz zastanawiam się czy do zainstalowanego na górze zbiornika CWU dotrze woda.Dodam że od rozdzielacza to będzie odległość jakieś 9 metrów (w górę jakieś 3m).
  • 0

#4 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4260 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 09:00

Popa musi mieć odpowiednią wydajność i musi pokonać opory instalacji. Wysokość i odległość ma tu tylko znaczenie jako opory liniowe, na co wpływ ma też średnica. jeśli chodzi o wysokość to tę kwestię załatwia ciśnienie statyczne, aby cała instalacja była wypełniona wodą z lekkim zapasem (min 0,6 m sł. wody) Do tej instalacji wystarczy pompa 25-40 czyli przyłącze pompy Dn 25, 4 m podnoszenia, 4m3 wydajności
przykładowe pompy
zwykła
Załączony plik  pompy_grundfos.JPG   52,15 KB   203 Ilość pobrań
elektroniczna dopasująca się do instalacji
Załączony plik  pompy_grundfos_alpha.JPG   60,82 KB   107 Ilość pobrań
o małym poborze energii elejktrycznej
Załączony plik  pompy_grundfos_alpha_Pro.JPG   61,89 KB   108 Ilość pobrań
oczywiście to tylko pompy przykładowe, można dobrać podobne innych firm
  • 0
Kierowanie i Nadzory Budowlane w Branży Sanitarnej
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#5 OFFLINE   szynka

szynka

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 12:08

Wiec mam przez to rozumieć że pompa którą chcę zastosować (GRUNDFOS UPS 25-120) jest aż zanatto (do 12 m wysokości).Lecz taka posiadam. Czy nie będzie to kolidować?Napiszcie proszę co z resztą mojego schematu, co do poprawy, jak z moimi średnicami rur,podszedłem do tego bardzo asekuracyjnie,większa średnica - mniejsze opory.
  • 0

#6 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4260 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 12:29

Tą pompa można prostować rury taki ma zapas wysokości podnoszenia. Niepotrzebnie będzie zużywała energię elektryczną.
Załączony plik  ups25_120.JPG   48,23 KB   92 Ilość pobrań
  • 0
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#7 OFFLINE   szynka

szynka

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 13:02

Ale jezeli juz ją posiadam to jakiś czas może pracować w mojej instalacji?Zdaje sobie sprawę że to mało ekonomiczne ale na 1 biegu chyba nic takiego w układzie się nie stanie. Mam jeszcze pytanko odnośnie rozdzielaczy.Wszystkie dostępne (może tylko tych do których dotarłem) mają wyjścia 1/2 cala.Czy sa w ogóle jakies inne np. 3/4 ?
  • 0

#8 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4260 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 13:24

Odsyłam do http://www.instalpia...-2-r-3-r-4-r-12
  • 0
adamzdro13@wp.pl

#9 OFFLINE   szynka

szynka

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 13:41

Guitar, czy uważasz że akurat w moim przypadku powinienem zastosowac rozdzielacz z wyjściem 3/4 czy wystarczy 1/2
  • 0

#10 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4260 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 13:48

Jeśli to odejścia do pojedynczych grzejników to wystarczy 1/2" , jeśli do więcej niż jednego wtedy 3/4".
  • 0
adamzdro13@wp.pl

#11 OFFLINE   szynka

szynka

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 14:04

Z tego rozdzielacza planuję poprowadzic rurę 22mm na strych w celu podłączenia CWU,z drugiego odejścia podłączyc grzejniki (razem 5 sztuk) do pierwszych trzech planuję dojść rurą 22mm następnie zredukować do 18mm, z trzeciego 3 grzejniki rurą 18 mm. Wszystkie podłączenia grzejników rurką 18mm. Czy to poprawne rozwiązanie?
  • 0

#12 OFFLINE   waldikol

waldikol

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 50 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 21:00

Moim zdaniem zawór 3D jest nie w tym miejscu,jeśli ustawisz na zaworze temp na kaloryfery 40 st.to CWU nagrzeje się do 35 st.wydaje mi się ze trzeba wejść wysoką temperaturą do domu tam zamontować
zawór 3D i od zaworu do rozdzielaczy a bojler wpiąć przed zaworem 3D,ale wtedy będą potrzebne dwie pompy . no i zawór na wyjściu z kotła jest nie potrzebny tym bardziej że jest zamontowany zbiornik wyrównawczy
  • 0

#13 OFFLINE   szynka

szynka

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 21:46

Witam serdecznie Waldikol.Dziękuję za zainteresowanie moim schematem.Po przeanalizowaniu słusznej uwagi naniosłem poprawki na schemat.Natomiast zastanawia mnie ta druga pompa czy konieczna?Jezeli tak to w którym miejscu?A może jakieś inne rozwiązanie by pozostać przy jednej pompie?Poza tym jeżeli CWU wepnę przed zawór 3d to może zamiast rozdzielaczy zastosować trójniki 28/28/18?(spora oszczędność)Załączony plik  ogrzewanie_1.bmp   1,54 MB   381 Ilość pobrańZałączony plik  ogrzewanie_1.bmp   1,54 MB   381 Ilość pobrań
  • 0

#14 OFFLINE   waldikol

waldikol

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 50 postów

Napisano 11 lipiec 2009 - 21:38

Drugą pompę trzeba by zamontować za zaworem 3D na obieg CO przed rozdzielaczem .Nie wiem czy bez drugiej pompy ruszą kaloryfery na obecnym schemacie mniejsze opory przepływu będą przez bojler
więc woda morze krążyć przez bojler pomijając zawór 3D.dlatego trzeba wymusić obieg za zaworem3D
Możesz spróbować bez drugiej pompy zrobić podejście pod pompę,ale jej nie montować przydławić obieg na bojler w razie jak nie ruszy będzie można zamontować pompę .
  • 0

#15 OFFLINE   szynka

szynka

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 12 lipiec 2009 - 08:53

Zrobię tak jak napisałeś. Zobaczymy czy jedna pompa sobie poradzi czy nie. Nie napisałeś nic o tych trójnikach, czy je zastosować czy jednak pozostac przy rozdzielaczach?Poza tym mam jeszcze jedno pytanko. czy muszę zakładać jakieś odpowietrzniki na CWU?(na zasilaniu czy powrocie?)Czy jeżeli zastosuję odpowietrzniki na skrajnych grzejnikach, oraz na łazienkowym to będzie wystarczajace?
  • 0

#16 OFFLINE   waldikol

waldikol

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 50 postów

Napisano 16 lipiec 2009 - 15:45

nie ma przeciwwskazań żeby zastosować system trójnikowy trzeba zachować przy montażu odpowiednie spadki i odpowietrzniki zamontować w najwyższym punkcie przy bolerze jeżeli jest to poziomy trzeba zamontować odpowietrznik na zasileniu
  • 0

#17 OFFLINE   szynka

szynka

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 17 lipiec 2009 - 20:23

Dziękuję bardzo serdecznie za wasze porady. Jutro zaczynam montaż całej instalacji. Na pewno dam znać jak mi poszło (z lutowaniem powinienem sobie poradzić gdyż robiłem próbę). Gdy byt komuś cośsię nasunęło co do mojej instalacji to bardzo proszę o jakieś rady i sugestię.Pozdrowionka dla wszystkich forumowiczow!!
  • 0

#18 OFFLINE   Bolikd

Bolikd

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 86 postów

Napisano 17 lipiec 2009 - 23:15

witam,
Zdecydowanie poleciłbym zamianę 1 pompy o wzniosie 12m na dwie np 6 i 4m (pewnie cena będzie zbliżona) Jak duży jest ten bojler na cwu? Jeżeli więcej niż 150 L to chyba lepiej wpiąć bojler bezpośrednio z odrębną pompą, będziesz miał możliwość szybkiego zagrzania wody. Pomyśl też o cyrkulacji, oszczędzisz trochę wody i będzie lecała ciepła zaraz po odkręceniu, ale niestety musi być dodatkowa rurka (12 lub 15 mm)
w razie pytań pisz, ja też sam borykałem się z własną instalacją i wiem co to znaczy

pozdrawiam
Bolikd
PS. Lepiej gruntowniej przestudiować zagadnienie, do sezonu jeszcze troszkę czasu
  • 0

#19 OFFLINE   Bolikd

Bolikd

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 86 postów

Napisano 17 lipiec 2009 - 23:26

jeszcze jedno, dokładnie przeczytaj sobie instrukcje, być może producent wymaga zastosowania zaworu 4D lub sprzęgła hydraulcznego czy chociaż wymiennika płytowego celem ochrony kotła przed tzw "niskotemperaturowym powrotem" . Jeżeli tak to wstrzymaj się z montażem. Rozumiem że masz piec z zasobnikiem na ekogroszek. Sterownik pieca steruje pompą co i cwu.

Bolikd
  • 0

#20 OFFLINE   tomekb

tomekb

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 949 postów
  • Zainteresowania: ogrzewaniapodlogowe.pl
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 18 lipiec 2009 - 06:06

Odsyłam do http://www.instalpia...-2-r-3-r-4-r-12

Witam ,tak w kwesti wyjaśnienia chciałbym tutaj zauważyć że kolega Guitar nieświadomie ,lub z rozpędu podał Ci linka do rozdzielacza 1" też z wyjściami 1/2" ,który ma tylko wkręcone nyple redukcyjne 3/4 na 1/2" ,czyli prześwit otworu na wyjściu z rozdzielacza wynosi 18,3mm, a po wkęceniu nypla na 1/2" lub 1/2 na 3/4 " zmniejsza się do 14,5 mm , producenci rozdzielaczy oferują większe przekroje wyjść na rozdzielaczach 5/4 " , pozdrawiam Tomek
  • 0

Sterowanie podłogówki :http://forum.finish-....php?f=54&t=721