Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Nowej Instalacji. Czy To Pójdzie?


szynka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Proszę o pomoc w sprawie ogrzewania które zamierzam założyć w swoim domu.Instalację zamierzam wykonać z rur miedzianych. Posiadam piec eko tech 19 kw. Zamieszczam schemat w celu sprawdzenia i oczywiście ewentualnych poprawek.Moje obawy polegają na tym,że piec wraz ze zbiornikiem wyrównawczym będzie oddalony od domu jakieś 10m.(zamierzam przekopać się przez podwórko do budynku gospodarczego) a poza tym nad łazienką planuję założyć bojler. Teraz troszkę dokładniej: do domu chcę doprowadzic zasilanie i powrót rurami miedzianymi o średnicy 28mm, połączyć do rozdzielaczy.Następnie na górę planuję puścic rurę 22mm do podłączenia bojlera,a resztę planuję rozprowadzic dołem.W stronę gdzie jest więcej grzejników planuję poczontkowo doprowadzić wodę rurkami 22 mm a ostatnie dwa 18mm, natomiast w drugą stronę 18mm.Czy jeżeli tak to wykonam to nie będę miał problemów z ciepła wodą? Jak rozmieścić odpowietrzenia?Czy w tej sytuacji spady są ważne?Czekam na jakieś podpowiedzi, korekty i jednocześnie pozdrawiam.

post-2-1247169142_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o tej instalacji zakopanej w ziemi. Z jakich materiałów zamierzasz wykonać ten odcinek , czy policzyłeś straty jakie na tym odcinku powstaną. Czy w okresie letnim kocioł też będzie podgrzewał CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planuje poprowadzić rury 28mm miedziane na głębokości około 1 m oczywiście odpowiednio ocieplone(czytałem na forum),wejść nimi do domu.Następnie podłączyć je do rozdzielaczy, na których planuję założenie zaworów kulowych, by mieć możliwość wyłącznia w sezonie letnim grzejników, w razie awarii również CWU.Chciałbym ażeby w sezonie letnim kocioł też pracował, lecz będę musiał przekonać się jak to wyjdzie w praktyce (może taniej wydzie elektrycznie?)

Co do strat to kocioł kupiony został z lekkim zapasem,(do 160m powierzchni grzewczej) a mój domek ma około 85m.Planuję zrobić to wszystko na jednej pompie,bardzo mocnej, lecz zastanawiam się czy do zainstalowanego na górze zbiornika CWU dotrze woda.Dodam że od rozdzielacza to będzie odległość jakieś 9 metrów (w górę jakieś 3m).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popa musi mieć odpowiednią wydajność i musi pokonać opory instalacji. Wysokość i odległość ma tu tylko znaczenie jako opory liniowe, na co wpływ ma też średnica. jeśli chodzi o wysokość to tę kwestię załatwia ciśnienie statyczne, aby cała instalacja była wypełniona wodą z lekkim zapasem (min 0,6 m sł. wody) Do tej instalacji wystarczy pompa 25-40 czyli przyłącze pompy Dn 25, 4 m podnoszenia, 4m3 wydajności

przykładowe pompy

zwykła

post-4692-1247212648_thumb.jpg

elektroniczna dopasująca się do instalacji

post-4692-1247212738_thumb.jpg

o małym poborze energii elejktrycznej

post-4692-1247212783_thumb.jpg

oczywiście to tylko pompy przykładowe, można dobrać podobne innych firm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec mam przez to rozumieć że pompa którą chcę zastosować (GRUNDFOS UPS 25-120) jest aż zanatto (do 12 m wysokości).Lecz taka posiadam. Czy nie będzie to kolidować?Napiszcie proszę co z resztą mojego schematu, co do poprawy, jak z moimi średnicami rur,podszedłem do tego bardzo asekuracyjnie,większa średnica - mniejsze opory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jezeli juz ją posiadam to jakiś czas może pracować w mojej instalacji?Zdaje sobie sprawę że to mało ekonomiczne ale na 1 biegu chyba nic takiego w układzie się nie stanie. Mam jeszcze pytanko odnośnie rozdzielaczy.Wszystkie dostępne (może tylko tych do których dotarłem) mają wyjścia 1/2 cala.Czy sa w ogóle jakies inne np. 3/4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego rozdzielacza planuję poprowadzic rurę 22mm na strych w celu podłączenia CWU,z drugiego odejścia podłączyc grzejniki (razem 5 sztuk) do pierwszych trzech planuję dojść rurą 22mm następnie zredukować do 18mm, z trzeciego 3 grzejniki rurą 18 mm. Wszystkie podłączenia grzejników rurką 18mm. Czy to poprawne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zawór 3D jest nie w tym miejscu,jeśli ustawisz na zaworze temp na kaloryfery 40 st.to CWU nagrzeje się do 35 st.wydaje mi się ze trzeba wejść wysoką temperaturą do domu tam zamontować

zawór 3D i od zaworu do rozdzielaczy a bojler wpiąć przed zaworem 3D,ale wtedy będą potrzebne dwie pompy . no i zawór na wyjściu z kotła jest nie potrzebny tym bardziej że jest zamontowany zbiornik wyrównawczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie Waldikol.Dziękuję za zainteresowanie moim schematem.Po przeanalizowaniu słusznej uwagi naniosłem poprawki na schemat.Natomiast zastanawia mnie ta druga pompa czy konieczna?Jezeli tak to w którym miejscu?A może jakieś inne rozwiązanie by pozostać przy jednej pompie?Poza tym jeżeli CWU wepnę przed zawór 3d to może zamiast rozdzielaczy zastosować trójniki 28/28/18?(spora oszczędność)ogrzewanie_1.bmpogrzewanie_1.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugą pompę trzeba by zamontować za zaworem 3D na obieg CO przed rozdzielaczem .Nie wiem czy bez drugiej pompy ruszą kaloryfery na obecnym schemacie mniejsze opory przepływu będą przez bojler

więc woda morze krążyć przez bojler pomijając zawór 3D.dlatego trzeba wymusić obieg za zaworem3D

Możesz spróbować bez drugiej pompy zrobić podejście pod pompę,ale jej nie montować przydławić obieg na bojler w razie jak nie ruszy będzie można zamontować pompę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak jak napisałeś. Zobaczymy czy jedna pompa sobie poradzi czy nie. Nie napisałeś nic o tych trójnikach, czy je zastosować czy jednak pozostac przy rozdzielaczach?Poza tym mam jeszcze jedno pytanko. czy muszę zakładać jakieś odpowietrzniki na CWU?(na zasilaniu czy powrocie?)Czy jeżeli zastosuję odpowietrzniki na skrajnych grzejnikach, oraz na łazienkowym to będzie wystarczajace?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo serdecznie za wasze porady. Jutro zaczynam montaż całej instalacji. Na pewno dam znać jak mi poszło (z lutowaniem powinienem sobie poradzić gdyż robiłem próbę). Gdy byt komuś cośsię nasunęło co do mojej instalacji to bardzo proszę o jakieś rady i sugestię.Pozdrowionka dla wszystkich forumowiczow!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Zdecydowanie poleciłbym zamianę 1 pompy o wzniosie 12m na dwie np 6 i 4m (pewnie cena będzie zbliżona) Jak duży jest ten bojler na cwu? Jeżeli więcej niż 150 L to chyba lepiej wpiąć bojler bezpośrednio z odrębną pompą, będziesz miał możliwość szybkiego zagrzania wody. Pomyśl też o cyrkulacji, oszczędzisz trochę wody i będzie lecała ciepła zaraz po odkręceniu, ale niestety musi być dodatkowa rurka (12 lub 15 mm)

w razie pytań pisz, ja też sam borykałem się z własną instalacją i wiem co to znaczy

 

pozdrawiam

Bolikd

PS. Lepiej gruntowniej przestudiować zagadnienie, do sezonu jeszcze troszkę czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno, dokładnie przeczytaj sobie instrukcje, być może producent wymaga zastosowania zaworu 4D lub sprzęgła hydraulcznego czy chociaż wymiennika płytowego celem ochrony kotła przed tzw "niskotemperaturowym powrotem" . Jeżeli tak to wstrzymaj się z montażem. Rozumiem że masz piec z zasobnikiem na ekogroszek. Sterownik pieca steruje pompą co i cwu.

 

Bolikd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,tak w kwesti wyjaśnienia chciałbym tutaj zauważyć że kolega Guitar nieświadomie ,lub z rozpędu podał Ci linka do rozdzielacza 1" też z wyjściami 1/2" ,który ma tylko wkręcone nyple redukcyjne 3/4 na 1/2" ,czyli prześwit otworu na wyjściu z rozdzielacza wynosi 18,3mm, a po wkęceniu nypla na 1/2" lub 1/2 na 3/4 " zmniejsza się do 14,5 mm , producenci rozdzielaczy oferują większe przekroje wyjść na rozdzielaczach 5/4 " , pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuję serdecznie za podpowiedzi. Co do tych dwóch pomp to pewnie dobrze mi radzicie, na pewno jest to lepsze rozwiązanie, (troszkę za póżno się o tym dowiedziałem).Mam zamiar zostawić miejsce na drugą pompę za zaworem 3D.W razie jak ta sobie nie poradzi to zainstaluję drugą. Producent kotła w DTRce napisał, że można zastosować zawór 3 lub 4 drożny. Planuję zastosować 3 drożny firmy ESBE. Co do tych rozdzielaczy to zamierzam je sobie darować, w zamian założę trójniki na rozejście wody do grzejników,a przed nimi zawory 1 calowe by mieć możliwość odcięcia ogrzewania grzejników,(to samo na bojlerze).Co do bojlera to mam 100 litrowy (dopóki się nie zepsuje) więc chyba da sobie radę.Jeszcze raz dziękuję za cenne uwagi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Jutro zamierzam podłączyć kotłownię z domem. Zamierzam przekopać sie przez podwórko.na głębokości 120 cm, rury planuję puścić w otulinie z poliuretanu w rurze kanalizacyjnej 160mm(odległość od domu do pieca 11m).Rury planuje zdystansować styropianem, tak aby nie miały bezposredniego styku z pcv. Następnie całość planuję wypełnić pianą niskociśnieniową przez nawierty w pcv.Potem chcę zakleić dziurki po nawiertach, całość owinąć watą szklaną i szczelnie folią . Po włożeniu rury w ziemie zamierzam dodatkowo obłożyc ją z każdej strony styropianem i przysypac żółtym piaskiem. Bardzo proszę o opinie i sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.