Skocz do zawartości

bart84

Forumowicz
  • Postów

    14
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez bart84

  1. Ważnym aspektem jest długość okresu gwarancji na kocioł. Warto kupować od producentów ze stabilną pozycją na rynku a nie od firmy krzak (bez skojarzeń z firmą Krzaczek), która niespodziewanie pojawia się na rynku a po niedługim czasie z niego znika a wraz z nią Twoja gwarancja. Ps. W Pleszewie i okolicach w co drugim domu jest producent kotłów także sam fakt że kocioł jest z Pleszewa o niczym nie świadczy. Ja na przykład mam kocioł Elektromet KWP-25 (podajnik ślimakowy - ekogorszek) i sobie go chwalę. Elektromet może nie jest bardzo znany z budowy kotłów węglowych, ale zapewnia bardzo sprawny serwis (pewnie nie tylko oni) i mam pewność że nie zniknie z rynku z dnia na dzień bo to firma o ugruntowanej pozycji. Jeśli mogę porównać swój kocioł z podobnymi np z firmy Hef (mieszkam niedaleko producenta) to Elektromet jest wygodniejszy w obsłudze. Ma duże drzwiczki, wyczystki, łatwy dostęp do elementów wymagających ingerencji użytkownika. A to jest dość ważne bowiem z kotła będziesz korzystał przez wiele lat (miejmy nadzieję :D) Warto patrzeć na to z jakich materiałów jest wykonany wymiennik, jaka jest masa kotła (im większa tym lepiej) i na aspekty o których pisałem wyżej, a kwestia producenta to niejednokrotnie nieco zmieniony design, sterownik i kilka drobiazgów którymi producent chce przyciągnąć kupującego. Publikacje w czasopismach typu Murator itp warto przyjmować jako przegląd rozwiązań dostępnych na rynku a nie jako wyrocznię, bowiem producenci płacą wydawnictwu za fakt zaistnienia na łamach danego czasopisma i kto da więcej ten jest "bardziej rozpoznawalny i promowany w czasopismach".
  2. Jaki masz kocioł? Czy sterownik kotła ma wejście na termostat pokojowy? Wyjście z termostatu jest wyjściem przekaźnikowym. Jeśli ustawiona temperatura jest wyższa od bierzącej to zwarte są styki COM i NO a rozwarte COM i NC. Jeśli temperatura zadana jest niższa od bierzącej to sytuacja jest odwrotna. Z teguły wykorzystuje się wyprowadzenia COM i NO, a NC zostaje niewykorzystane. Chcąc sterować bezpośrednio pompą za pomocą takiego termostatu należy zwrócić uwagę na obciążalność styków wbudowanego przekaźnika. O ile mnie pamięć nie myli to Auraton ma max obciążalność styków 3A.
  3. Pomiędzy kotłem, a naczyniem wyrównawczym nie powinno być żadnych zaworów.
  4. Zapomniałem jeszcze zapytać czy przy pompie 2 też dawać zawór różnicowy? Ta częśc instalacji ma szanse działać grawitacyjnie, chociaż w przypadku nagrzewnicy potrzebny jest dość duży przepływ czynnika, więc na grawitacji to zbitnio ona nie będzie grzała. Czy w obwodzie z nagrzewnicą zastosować zawór 3D ?
  5. Witam serdecznie. Proszę o ocenę schematu zamieszczonego poniżej. Mam pytanie czy jeśli instalacja nie będzie pracowała grawitacyjnie to mogę zrezygnować z zaworu różnicowego przy pompie nr 1 ? Czy za pompą 1 również montować zawór zwrotny tak jak za pompą 2 ? Czy przed pompą 2 także montować filtr? Nagrzewnica wodna (25kW) będzie sporadycznie ogrzewała warsztat. Kocioł to Elektromet KWP-25 na ekogroszek. Na schemacie celowo pominąłem zawór bezpieczeństwa i naczynie wzbiorcze żeby schemat był czytelnieszy.
  6. Witam. Czy możliwe jest wykorzystanie wymiennika płytowego jako przepływowego ogrzewacza wody do umywaliki w kotłowni? Bojler niestety mam w domu a w kotłowni czasem też przydałaby się odrobina cieplej bierzącej wody. Mam na luzie pompkę, także doszedłby koszt kupna wymiennika. Wiadomo że taniej byłoby kupić elektryczny przepływowy ogrzewacz wody, ale jego eksploatacja nie będzie zbyt ekonomiczna, tymbardziej biorąc pod uwagę że kocioł pracuje cały rok na okrągło więc źródło ciepła mam pod ręką.
  7. Przechodząc do sedna sprawy, czyli do poprawności wykonania samej instalacji. Jakie rozwiązanie Panowie proponują? Co ciekawe to doczytałem że w przypadku kotłów na paliwa stałe (a mój ekogroszkowiec Elektromet KWP 25 takim jest) nie powinno się stosować układu zamkniętego, a u mnie jest ciśnieniowe naczynie Reflex o pojemności 32litry, ustawione na ok 1bar. Naczynie to jest dołączone bezpośrednio do powrotu kotła i znajduje się za nim (za kotłem). W obiegu kotłowym (jak widać na zdjęciu) jest zawór bezpieczeństwa na 1.5bar. Czy można przyjąć że takie rozwiazanie jest bezpieczne i poprawne a do tego miało możliwość większej swobody regulacji. Bo na zaworze trójdrożnym tak podłączonym jak obecnie prawktycznie nie da się regulowac temperatury wody wpływającej do instalacji grzewczej.
  8. W instalacji jest jedna pompa która obsługuje całą instalację. Uproszczony schemat "domowej" części instalacji zamieszczam na poniższym rysunku.
  9. Czyli należy zatem przebudować ten fragment instalacji? Jesli tak to jakie rozwiązanie będzie optymalne?
  10. Dziękuję za odpowiedź. Czy to że zawór grawitacyjny jest zamontowany odwrotnie niż powinien niesie za sobą jakieś niebezpieczeństwa? Czy w przypadku instalacji która i tak nie pracuje grawitacyjnie jest on w ogóle potrzebny? Kolejne pytanie czy zawór trójdrożny w tym przypadku jest odpowiednim rozwiązaniem? Sprawdzałem za pomocą pirometru różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem i wynosi ona ok 5-6*C.
  11. Witam serdecznie. Od roku jestem użytkownikiem instalacji CO z kotłem na ekogroszek. W chwili montażu kotła , jak i całej instalacji nie miałem w zasadzie żadnej wiedzy na ten temat, jednak z czasem zacząłem drążyć temat i mam coraz więcej wątpliwości czy przyłączenie kotła zostało zrealizowane w sposób prawidłowy. Kotłownia jest oddalona od domu jakieś 10m, a połączenie pomiędzy kotłem a instalacją grzewczą w domu jest zrealizowane przez ocieplone rury położone w gruncie na głębokości ok 1.5m. Do domu dochodzą dwie rury (zasilanie i powrót) z których zasilane jest ogrzewanie podłogowe, grzejniki i bojler. W załączniku umieściłem dwa zdjęcia części instalacji kotłowni. Proszę powiedzcie, czy ten fragment został prawidłowo wykonany? Zgodnie z zaleceniami firmy instalującej całą instalację na kotle jest ustawiona temperatura 60* i zawór trójdrożny w pozycji 8. Pozdrawiam, Bartek
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.