Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Powstający Projekt Nietypowej Instalacja C.o. I C.w.u. Z Kotłem Stałopalnym.


Wordsan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam cytuję twoje słowa:  "Poza tym, jak wielu specjalistów wypowiadało się w innych wątkach układ grawitacyjny musi posiadać chłodzenie kotła na wypadek zagotowania, takie są przepisy, niektórzy mówią, że bojler takim zabezpieczeniem może być." Chyba źle interpretujesz przepisy. Chłodzenie kotła - odprowadzenie nadmiaru ciepła musi być spełnione w przypadku instalacji kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym. Bojler na pewno takim urządzeniem nie jest. W układach otwartych w przypadku zagotowania po prostu odparuje ci czynik grzewczy, a w przypadku dużej ilości opału pokrzywi ci blachy w kotle. Projekt jest zgodny z przepisami prawa budowlanego.  Pompy jakiej potrzebujesz to tylko pompa do napełnienia zbiornika c.w.u. załączana np. włącznikiem pływakowym albo ciśnieniowym, nie potrzebujesz żadnego sterownika robionego na zamówienie:).  Choć to też mógłbyś załatwić jakimś zbiornikiem z deszczówką umieszczonym nad budynkiem. Deszczówka grawitacyjnie spływałaby do zasobnika w pomieszczeniu. Nie mając prądu planujesz 3 pompy hehe no tu już trochę bujasz w obłokach, zejdź na ziemie i zrób instalację adekwatną do warunków jakie posiadasz:) Nie szukaj powodu, szukaj sposobu;) Pozdrawiam

Edytowane przez KubaSko
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, nie zaznaczyłem że chodzi mi o układ zamknięty. Nie bujam w obłokach, w założeniach projektowych jest podane napięcie 12V, zasilanie akumulator. Układ grawitacyjny załatwiałby sprawę, jeżeli da go się zastosować, myślę o spadkach rur i średnicach. Czy 3% wystarczy, fi 18 będzie ok.? W tym wszystkim ważna jest również estetyka wykonania. To nie piwnica. Dlatego myślałem o układzie zamkniętym, bo przy wymuszeniu czynnika grzewczego można sobie pofolgować z maskowaniem rurek i innych elementów.

Dziękuję ci za próbę udzielenia mi pomocy. Ponieważ miejsce instalacji jest nietypowe, jak i kocioł, rozwiązania wymagają stosownego przygotowania, ponieważ możliwe, że będzie je można zastosować w wielu miejscach. Jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jak zabezpieczysz te zwierzaki przed ew wpływem tlenku lub dwutlenku węgla, które się z kotła czasem ulatniają a takie zwierzęta są bardziej wyczulone na ich działanie niż ludzie.

Piszecie o izolacji cieplnej - pomyślcie o izolacji gazowej , gazoszczelność kotła przy częstym załadunku jest wykluczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz absolutną rację, myślałem i o tym. Czy według ciebie większe będzie zagrożenie, niż przy obsłudze węglowego pieca akumulacyjnego w pomieszczeniu mieszkalnym, dokłada się do niego dosyć często, a ludzie żyją. Oczywiście planuję do kotła doprowadzić powietrze z zewnątrz, do popielnika. Przy załadunku sezonowanego drewna, winno być mniej gazów przy ładowaniu paliwa, niż do tradycyjnego pieca węglowego, tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ciekawy ten projekt. A co z obsługą tej instalacji? Chciałbym to zobaczyć... facet/ albo facetka? wchodzi po kolanach , aby rozpalić  w kotle...instalować , to może się da na kolanach. .. obawiam się,że jakikolwiek kociołek z najlepszą izolacją rozpalony w tym pomieszczeniu zapewni wystarczającą ilość ciepła, chyba ,że chodzi tylko o wyliczenia przy założeniu... kociołek dolnego spalania na tak małym ciągu zawsze będzie dymił  ...ale to być może nie wchodzi w zakres projektu  i jest pomijane.

Palone od kwietnia do listopada.może starczylby w ścianie wentylarow wciągający ciepłe powietrze.W projekcie są ilości ciepła dostarczone przez żywe istoty?

Pozdro

Edytowane przez dorecho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zabranie głosu, jest to wyjątkowo chwalebne. A co facet i facetka robi w namiocie, nie chodzi na kolanach? Jeżeli uważasz, że kociołek dolnego spalania będzie dymił, to co proponujesz? Jaki wentylator w kwietniu czy listopadzie ma wciągać wysoką temperaturę, rano 5 stopni, to jest tak ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak sobie dalej kombinuję... nie wiem, czy tym ogrzewanym pomieszczeniem ma być namiot?

Mówimy o  "ogrzewaniu" pomieszczenia ok. 15 m3 kociołeczkiem na paliwo stałe. Tak strzelę ,że potrzebna moc to rząd 1 kW ?

czyli kociołek , który zrobisz  będzie miał palenisko o wymiarach np. 15X10 cm wysokie ok.20 cm? wsad do tego urządzenia to max 2 kg węgla lub 1 sztuka szczapki drewna. a propos :co Kol. rozumie pod /post tytułowy/ punktem 13 = zbiornik przelewowy ?

Jeśli temperatura ma byc stała  22 stopnie , to w tym okresie też będzie potrzeba chłodzenia.

Próbowałem kiedyś podłączyć pompę ciepła ulrich pod przetwornicę . działała. może wartobyłoby iść w ten kierunek i zbudować malutką pompę ciepła o mocy 1 kW?

Edytowane przez dorecho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała koncepcja to zwyczajne......."zawracanie kijem Wisły" , Trzeba sobie powiedzieć otwarcie że budowa kotła o mocy poniżej 5-6kW to praktycznie zadanie nie do wykonania. To co proste i bezproblemowe było by np przy ogrzewaniu elektrycznym z paliwem stałym jest według mnie nie do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu autor tematu, pomimo że jak pisze ma wiedzę, ma jeszcze wiele problemów do rozwiązania i kilku nie jest do końca świadom

Jak już ma być palenie paliwem stałym to zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i wszelakimi przepisami powinna być oddzielna kotłownia z kotłem, odpowiednim kominem

i buforem np 200- 300l oraz instalacja odbiorcza sterowana termostatem , lub nawet termostatami z ogrzewanego pomieszczenia. 

 

Wtedy można wstawić kocioł z marketu 8kW.

Co do zasilania prądem to przetwornica DC/AC 230V załatwi sprawę - sprawność takich urządzeń jest ponad 95%.

 

Wystarczy spojrzeć na rozwiązania ogrzewania szklarni - tam zawsze jest oddzielne pomieszczenie na kotłownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała koncepcja to zwyczajne......."zawracanie kijem Wisły" , Trzeba sobie powiedzieć otwarcie że budowa kotła o mocy poniżej 5-6kW to praktycznie zadanie nie do wykonania. To co proste i bezproblemowe było by np przy ogrzewaniu elektrycznym z paliwem stałym jest według mnie nie do wykonania.

Kto to widział aby maszyna cięższa od powietrza, unosiła się w powietrzu! Zawracanie kijem... Trzeba sobie powiedzieć otwarcie.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu autor tematu, pomimo że jak pisze ma wiedzę, ma jeszcze wiele problemów do rozwiązania i kilku nie jest do końca świadom

Jak już ma być palenie paliwem stałym to zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i wszelakimi przepisami powinna być oddzielna kotłownia z kotłem, odpowiednim kominem

i buforem np 200- 300l oraz instalacja odbiorcza sterowana termostatem , lub nawet termostatami z ogrzewanego pomieszczenia. 

 

Wtedy można wstawić kocioł z marketu 8kW.

Co do zasilania prądem to przetwornica DC/AC 230V załatwi sprawę - sprawność takich urządzeń jest ponad 95%.

 

Wystarczy spojrzeć na rozwiązania ogrzewania szklarni - tam zawsze jest oddzielne pomieszczenie na kotłownię.

Oczywiście, że mam wiele problemów do rozwiązania, i jestem absolutnie świadomy, do końca. Kocioł z marketu, za duży, za ciężki, nie potrzeba 8kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Kocioł z marketu, za duży, za ciężki, nie potrzeba 8kW.

 

Zastanów się dlaczego nie ma w sprzedaży kotłów na paliwo stałe o mniejszej mocy niż 8KW ?

 

Odpowiedz jest prosta, z powodów technicznych nie da się go zbudować

 

Na Twoim miejscu zamontował bym grzejnik gazowy z zamkniętą komorą spalania podłączony do butli 11 lub 33kg i masz po problemie

http://piecykigazowe.com.pl/?32,pl_piecyk-gazowy-h3w1

Edytowane przez majschi
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
W dniu 15.09.2014 o 16:39, Wordsan napisał:

Przyjąłem do wiadomości.

Czym akumulator będzie ładowany? To nie ma nic wspólnego z problemem. Przyjmujemy, jest akumulator, pompa ma zasilanie, regulatory, czujniki, zawory również..

Najlepsze gdy ktoś wywarza otwarte drzwi...

Kupujesz no. Chińskie Webasto. Są w modułowej zabudowie wolno stojące i takie do zabudowy w pojeździe.

Można to tak zmontować że i CWU osiągniemy. Ponieważ ładowanie aku nie ma nic wspolnego z tym problemem, to jest to najtansze, ekonomiczne i najmniej problemowe rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kriss12 napisał:

@PrzeMalNo chłopie diamentowa łopata Ci się należy 

Jak widzisz problem, to jaki?

2 godziny temu, czeslaw napisał:

No tak, ale kto ją wreczy😉

Sam se wręczę 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak się zjada własny ogon ?

To ci przyjdzie zrobić...

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

🙈🙈🙈

🤣🤣🤣🎸🥃

Biorę te łopatę i zjadam ogon Panowie 😁

Ale wtopa 😁😁😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, PrzeMal napisał:

Najlepsze gdy ktoś wywarza otwarte drzwi...

Te akurat od siedmiu lat zamkniete były... ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ...😳

🤣🤣🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.