Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Pieca 17 Kw


Nyny4

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrałem kilka DEFRO KOMFORT ECO,  HEITZTECHNIK Q ECO , SEKOM SKAM-P, HEITZ ECO, ogniwo eco plus Teraz tylko znaleźć który z nich najlepszy, najmniej awaryjny i   ekonomiczny.

przeczytaj z mojego poradnika fragment o czyszczeniu

potem obejrzyj te kociołki(przekroje) i porównaj oraz oceń czy wolisz czyscić częściej a szybciej czy rzadziej a dłużej i z gimnastyką.

popatrz też na wymienniki 

moim zdaniem najlepiej wygląda defro i skam-p

sterowanie też w przypadku kotłów na literkę H nie jest powalajace

defro daje możliwość wyboru sterowania podobnie skam

w skam-ie możesz też wybrać palnik jaki chcesz

ogniwo narzuca swój ster (ma dostęp przez internet) ma też swoją platformę w sieci i forum

zajrzyj poczytaj

o kotłach "h" nie wiem zbyt dużo więc nie będę pisał bzdur. spróbuj sam coś znaleźć

gdybym ja miał wybierać z Twoich typów to defro albo skam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nyny

Ja również jestem z pomorskiego - konkretnie z Tczewa. Ogrzewam 135m2 i bojler 120l kotłem 12kW Skam-P Plus (palnik ardeo).

Jak Timon napisał - jednego dnia mailem faktura, następnego pod drzwiami zjawił się kurier, wózkiem wjechał do garażu, opuścił paletę i po kłopocie.

Co do czyszczenia jak napisał Timon - kociołek bez udziwnień. Wszystko w środku proste więc jak nie masz tak jak ja wyjścia górnego spalin to wyczyścisz go szybko i bez kłopotu. Bałem się nieco sterownika, ale teraz klikam w nim jak na kompie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawność to nic innego jak zdolność do wyprodukowania ilości energii z jednostki opału

poziom 91% oznacza ze z np 1kg opału 91% zostanie przetworzone na moc a 9% "pójdzie w koszty"

w kotle węglowym im kocioł pracuje bliżej mocy nominalnej tym sprawność wyższa

dlatego nie powinno się brać kotła zbyt dużego gdyż nigdy nie będzie pracował z maksymalną sprawnością

za duży będzie pracował na bardzo niskich mocach a im niższa moc tym niższa sprawność i więcej kasy idzie do kosza 

defro z ekoenergią pozwoli spalić gorsze węgle a zwykła fajka zazwyczaj jest do dobrego groszku

odpowiedz na pytanie czym palił będziesz i dobierz do tego palnik

w obu kotłach możesz to zrobić

w przypadku defro zwykła fajka lub żeliwny

w przypadku skama jest więcej palników do wyboru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wszystkie

skam ma chyba 94%

sprawność zależy od konstrukcji wymiennika, kompatybilności z palnikiem  i tego jak jest w stanie odebrać ciepło ze spalin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skam-P nie podaje z jakiej stali i z jakiej grubości robią te piece. Na forach można znaleźć opisy jak użytkownicy się skarżą ,że te kotły rdzewieją.

Duże znaczenie ma w jakiej temp. go nastawisz , zawór czy masz 3 lub 4 drogowy itd. Ale jasne jest ,że producent nie ma w opisie grubości i z jakiej stali. Większość poważnych firm podaję z jakiej stali czyli :"stal kotłowa P265GH"

Dlatego podejrzewam ,że Skam nadrabia automatyką i ceną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skam-P nie podaje z jakiej stali i z jakiej grubości robią te piece. Na forach można znaleźć opisy jak użytkownicy się skarżą ,że te kotły rdzewieją.

Duże znaczenie ma w jakiej temp. go nastawisz , zawór czy masz 3 lub 4 drogowy itd. Ale jasne jest ,że producent nie ma w opisie grubości i z jakiej stali. Większość poważnych firm podaję z jakiej stali czyli :"stal kotłowa P265GH"

Dlatego podejrzewam ,że Skam nadrabia automatyką i ceną.

o stali kotłowej pisałem już na tym forum(wystarczy poszukać) i o jej znaczeniu w przypadku kotłów małej mocy i panujących w nich temperatur.

jeśli kocioł ma papiery to musi spełniać wymaganie minimalne odnośnie grubosci blach. co do rdzewienia kotłów to wpływ ma wiele czynników nie tylko grubość blachy czy obecność zaworu 3d/4d w instalacji. korozja niskotemperaturowa to zbieg wielu czynników.

żeby było jasne nie bronię tu tego kotła. uważam że defro komfort eko ma lepszą konstrukcję wymiennika, podobnie jak Witkowski KMB RP

mogę się mylić ale takie mam zdanie

 

Też o tym czytałem ze piece Skam-P rdzewieją , może właśnie wina jest w tym ze instalatorzy nie dbają o ochronę powrotu.. -no nie wiem ,może się ktoś wypowie kto tego doświadczył.

to nie instalator dba o ochronę powrotu tylko użytkownik

instalator może próbować minimalizować zaniedbania użytkownika montując zawór 3d/4d

warunek - musi to zrobić prawidłowo, dobierając średnicę zaworu do przepływów i przeprowadzić montaż zgodnie ze sztuką

o resztę musi dbać użytkownik i nawet prawidłowo zainstalowany zawór nie da gwarancji że kotła nie zeżre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten piec to po ile chcesz kupić?

 

Ja za 16KW dałem super cenę. 6100zł z f-vat ruszt awaryjny (ruchomy)

Gruby 6mm. Cieżki. Pojemnik 160litrów.

Można palić również miałem pół na pół z ekogroszkiem.

2 lata gwarancji na niezawodność urządzeń elektrycznych

2 lata gwarancji na poprawne działanie elementów kotła

6 lat gwarancji na szczelność całego kotła

Za sterownik Ecomax 800 dopłata około 800zł

 

Zazwyczaj tam gdzie nie żałują materiału i piszą z jakiej stali jest kocioł zrobiony dają dłuższą gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ma być ekonomiczny to musi być dobrze dobrany. im bardziej przewymiarowany tym częściej będzie pracował z niższą sprawnością czyli zwyczajnie marnował opał;

musi mieć palnik dobrany do paliw jakimi chcesz palić. jak ma to być dobry eko wystarczy zwykła fajka, jak chcesz palić różnymi rodzajami i miałem to wybierz palnik żeliwny typu ekoenergia lub ewmar albo ardeo;

musi mieć sterowanie które ogarnie Twoją instalację oraz poprowadzi proces spalania za Ciebie jeśli nie masz o tym pojęcia.

wreszcie taki który stanie w kotłowni bez gimnastyki i rozwalania ścian czy przekuwania dziur w kominie i wystarczy miejsca na jego obsługę. 

Taki ma być Twój kocioł. cena raczej do osiągnięcia i jeszcze na dobre piwo po montażu i uruchomieniu zostanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9000zł to można poszaleć.

Sporo kotłów w cennikach ma 7-9tys,/ A można utargować nawet 2tysiące. Często cena może spaść poniżej netto ceny która jest w katalogach. Nie wiem czemu taka różnica!!! chyba w Polsce tylko. Dla mnie to paranoja. Bo większość nie znających tematu to kupi cenę z katalogu.

Warto popytać swoich instalatorów w jakiej cenie mogą kupić dla Ciebie wybrany przez Ciebie piec. Często mają duże zniżki.

Jeśli szukasz bardzo ekonomicznego to nie znajdziesz. Najwięcej zaoszczędzisz mając piec zgazowujący drewno. Ale biegania za to jest przy drewnie więc na pewno odpada.

 

Dużo zależy od jakości ekogroszku i jego ceny. Bo możesz trafić tanio i beznadziejny. Albo drogi i dobry. A jak dobrze poszukasz to najlepiej tanio i dobry i masz swoja ekonomie. I najlepiej suchy!. No ,a jak już będzie opał to jeszcze dobrze ustawić sterownik kilka- kilkanaście godzin na pewno zajmie. Kup po 25-100kg każdego ekogroszku z twoich okolic i porównaj. Będą to porównania przybliżone ponieważ każdy ekogroszek należy ustawić osobno. Wszystko zapisuj.

Co do pieca to najlepiej jakby mógł palić różnymi gatunkami paliw. Ekogroszek, miał, pellet itd. Nie wiadomo co będzie za kilka lat i jakie będą ceny. Jeśli natomiast lubisz czystość w kotłowni i czyste ręce to warto rozejrzeć się także za pelletem. I najlepiej z ruchomym rusztem (mniej czyszczenia). Lub stałym (bardziej ekonomiczny kilka % ale więcej czyszczenia)

 

Należy oprócz pieca pamiętać ,że dużo zależy od instalacji, otulin, zaworów 3/4d itp. Piec to nie wszystko. Ja kupiłem piec i teraz pieszczę ze wszystkich stron instalację jak się da żeby wydajność wzrosła.

 

Aha i jeszcze w sprawie instalacji pieca na ekogroszek to większość hydraulików bierze 1-2tys + materiał. Ja poszukałem i znalazłem goscia za 500zł robota + materiał i wyszło 1200zł. Od 10.00 do 16.00 i piec już działał. Usunął starego śmieciucha. Na miejsce wstawił nowego na ekogroszek i działa ekstra. Wszystko w miedzi + zawór 4d. Serwisant firmowy Logiterm po tygodniu przyjechał na pierwsze uruchomienie. Nie miał żadnych zastrzeżeń. Podbił pieczątkę posiedział trochę wytłumaczył co i jak i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej to mam w projekcie. Odjęłem od tego kotłownię,1 pomieszczenie w  piwnicy + korytarz w piwnicy w wyszło 145,6 m2.

145,6m2 x 70kW =10,192kW +3 kW= 13,192kW     Defro komfort eko PZ najmniejszy jest 15kW. Skam-p maja 12 kW i 17 kW. Jaka moc będzie najbardziej prawidłowo dobrana?

post-56928-0-00139300-1390413917_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to suma po prostu nie realna żeby prawidłowo to wszystko spiąć 

Ale prawidłowo działa i chyba oto chodzi.

Zawór "afriso". rury miedz 28 - 4-5szt. Kształtki itp. Wyszło około 100zł za godzinę pracy hydraulika. To mało?

 

 

---

Nyny4

Co do mocy pieca KW to nie znajdziesz idealnego na 100%. Różni producenci podają swoje moce na podstawie nie wiem jakich badań. Mają swoje widzimisie. Firma x moc pieca 10KW do powierzchni 100m2, a firma y 10KW do powierzchni 90m2. Wg, mnie to są zbliżone .wartości mocy pieca ale nie dokładne .Może się myle?

Na pewno lepiej wybrać więcej KW jak mniej. A zaworem 4d będzie manipulował ile ciepła idzie na grzejniki. U mnie teraz przy -15stopni zawór mam na 65% otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej to mam w projekcie. Odjęłem od tego kotłownię,1 pomieszczenie w  piwnicy + korytarz w piwnicy w wyszło 145,6 m2.

145,6m2 x 70kW =10,192kW +3 kW= 13,192kW     Defro komfort eko PZ najmniejszy jest 15kW. Skam-p maja 12 kW i 17 kW. Jaka moc będzie najbardziej prawidłowo dobrana?

dane z projektu podstawiasz do wyliczeń przybliżonych

obecnie dom ma spełniać takie wymagania że jeśli nie było fuszery po całości to 60W/m2 liczyć można 

a powinieneś zrobić OZC tylko takie rzetelne a nie dla papieru

ono Ci powie ile dom potrzebuje. wtedy sobie podstawisz ceny różnych nośników energii i będziesz znał koszty ogrzewania.

nie pamiętam już czy pisałem tutaj (pewnie tak) mam dom 142m stary i tylko 10cm styro zresztą można poczytać pod kotkiem - i nie potrzebowałem więcej niż 8KW 

tutaj też nie trzeba będzie więcej. 

1-OZC

2- ocena kosztów dla różnych źródeł

3- wybór sposobu grzania

4- wybór modelu "czajnika"

 

 

Diorama01

nie ma co patrzeć na tabelki producentów

jeśli kocioł ma moc 10KW to czy producent napisze że ogrzeje 100m2 czy 90m2 nie ma znaczenia

kocioł o mocy 10KW zapewni ciepło każdemu budynkowi o zapotrzebowaniu 10KW nawet jak chata mieć będzie 200m2 lub więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie proszę o pomoc w wyborze pieca. Naczytalem sie juz sporo na forum i trochę jestem skolowany:

 

- nowy dom o powierzchni 150metrow+30m garaz z kotłownią
-kubatura 807m*
-powierzchnia podłog 210m2
-ocieplenie: sciany 15cm styro 0,32, podłoga 18cm styro. dach 30cm welny

- instalacja mieszana ok 35 m podlogowki

 

Na placu boju zostały 2 kotły:

-Heitz eko 4 16kw z dodatkowym rusztem zeliwnym i zeliwna retorta obrotowa pancerpol, sterownik ekomax 800 z fuuzy logic

- skam p plus 12kw z dodatkowym rusztem zeliwnym i  retorta obrotowa Ardeo, sterownik IRYD Pid lub spp Bolecki

Co Proponujecie? ktora retorta lepsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim zacząłbym od mocy

potem dopiero wybierał dalej

przy takich parametrach domu to 12KW się nie napracuje a co dopiero 16-ka

brałbym skam-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.