Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gaz Czy Groszek?


zbyszekZZ

Rekomendowane odpowiedzi

Jak się wk,,,,e to w przyszłym roku zapodam czapki domkom ale chyba z 15 cm niżej szkoda kasy w błoto . Z oknami zrobilem byka bo trza było szybe zapodać x3 a nie x2 :angry: jak pompy ciepla to donich jakieś wiatraki do prądu bo znowu elektrownie będziemy futrować ! Z tymi pompami nie jest tak rużowo wycenili mi na 120 tyś zł to już wole ten gaz kupie nowy kondensat 6 TYś? i po ptokach W tym roku wypieprzyłem żeliwniaki i zapodałem alusy w 1 domku zobaczymy jaki będzie efekt może mi się uda jeszcze w 2 zobacze jeszce 1 solar na jesień musze dobudować tak że jest wesoło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dla przypomnienia:

sa 3 rodzaje prawdy: 1/ prawda

2/ tyż prawda

3/ gów,,,, prawda.

Jest wizualizacja pompy ciepła viessman. dom chyba o pow. 200 m2. zużycie z minionego sezony razem z cwu ok,19000 Kwh;

same podłogówki; grzanie niską temperaturą.

przecież to jest nowy dom wg nowych przepisów; odejmijmy na cwu 3000 kWh zostaje 16.000. na co

czyli ten słynny współczynnik byłby 0,8 ???????????

Dom kociołsama zużywałby 12000 rocznie ; przecież to aż niemożliwe ; a więc patrz punkt 3.

Proszę się uprzejmie przyznać co tu jest grane?

Twój dom to już jest tzw. pasywny ? to po jaką choler... masz taki wielki kocioł węglowy ?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dla przypomnienia:

sa 3 rodzaje prawdy: 1/ prawda

2/ tyż prawda

3/ gów,,,, prawda.

Jest wizualizacja pompy ciepła viessman. dom chyba o pow. 200 m2. zużycie z minionego sezony razem z cwu ok,19000 Kwh;

same podłogówki; grzanie niską temperaturą.

przecież to jest nowy dom wg nowych przepisów; odejmijmy na cwu 3000 kWh zostaje 16.000. na co

czyli ten słynny współczynnik byłby 0,8 ???????????

Dom kociołsama zużywałby 12000 rocznie ; przecież to aż niemożliwe ; a więc patrz punkt 3.

Proszę się uprzejmie przyznać co tu jest grane?

Twój dom to już jest tzw. pasywny ? to po jaką choler... masz taki wielki kocioł węglowy ?

Pozdro

Dokładnie .

Najpierw kociołsam twierdzi że gaz jest be bo drogi . Wszystkim odradza . Teraz twierdzi że może kupi nowy kocioł gazowy bo pompa ciepła jest za droga w inwestycji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł mam bo taki mam jak jest OK to po co mi inny? następny jak będzie potrzeba będzie podobny.z malutkimi zmianami .Kol Wojtek gdzie tak napisałem nie wciskaj mi dziecka w brzuch ! Napisałem że jak bym miał montować pompe kturą mi wycenili na 120 tyś zł PL to wole za tę kase kupić kondensata powiedzmy za 6 tyś zostać na gazie a 114 tyś przeznaczyć na podróż Qin mery po świecie Umiesz czytać ze zrozumieniem ? 3 prawda O kurna u mnie nieda się tak rozj ,,,,,ć posesji nie to nie dla mnike taki bajzel jak po bombie bo nima miejsca - zabudowane trzeba by wiercić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł mam bo taki mam jak jest OK to po co mi inny? następny jak będzie potrzeba będzie podobny.z malutkimi zmianami .Kol Wojtek gdzie tak napisałem nie wciskaj mi dziecka w brzuch ! Napisałem że jak bym miał montować pompe kturą mi wycenili na 120 tyś zł PL to wole za tę kase kupić kondensata powiedzmy za 6 tyś zostać na gazie a 114 tyś przeznaczyć na podróż Qin mery po świecie Umiesz czytać ze zrozumieniem ? 3 prawda O kurna u mnie nieda się tak rozj ,,,,,ć posesji nie to nie dla mnike taki bajzel jak po bombie bo nima miejsca - zabudowane trzeba by wiercić

Tak pod warunkiem że umiesz pisać ze zrozumieniem :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo z pl miałem 3 a z komputerów hm ..............pióra i kałamarz .... potem pokazały się zegarki na bateryjke z wyświetlaczem ot była sensacja potem wyszły komputery comadore czy jakoś tak na taśme magnetofonową[ kaseta] ale to żadkość była u nas na wsi to raczej nie było co innego stolyca tam się pokazywały :D pozdrowienia czołem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej-M a jakie są te wyniki/ tak dla przypomnienia?

Gdy ociepliłem 10 cm styropianem dach i dałem nowe okna plastiki - zużucie gazu spadło ok 15%.Jeśli ocieplenie ścian dałoby też z 15 %, to wyniki spalania byłyby jak u

 

Dorecho ja nie jestem tak skrupulatny jak kolega Vlad24, który niekiedy mnie zaskakuje swą aptekarską dokładnością.

 

Nie pamiętam dokładnie ile węgla paliłem przed ociepleniem budynku (12 cm styropianu), także przed ociepleniem nie miałem kotła z podajnikiem automatycznym.

 

Ale jedną rzecz zapamiętam do końca życia, gdy miał urodzić się mój syn, a było to 24 lata temu, mój teściu kupił 6 ton węgla na nadchodzący sezon zimowy. A pamiętam to dlatego, bo ten węgiel musiałem wrzucić do piwnicy w jedno popołudnie ponieważ zanosiło się deszcz.

Budynek to, taki klocek Gierkowski o powierzchni użytkowej około 160 m2, okna drewniane skrzynkowe. Te 6 ton opału spaliśmy i było w miarę ciepło.

 

Obecnie okna są wymienione, ale na obecną chwilę nie jest to jakaś rewelacja, bo wymieniane były 20 lat temu.

Strop zmieniony, bo przedtem to tylko warstwa żużlu i na to beton. Dziś dach jest drewniany z poddaszem nieużytkowym, ocieplony warstwą styropianu i wełny o grubości około 20 cm (wełna bardzo się skurczyła). Tą warstwę ciągle uzupełniam zmielonym styropianem pakowanym w worki po ekogroszku. Taka dodatkowa warstwa ma grubość około 50 cm ( po dwa worki nie do końca zasypane i ułożone na przemian).

 

Mam pewien kłopot w określeniu się jak długi okres czasu w ubiegłym sezonie paliłem i ile opału spaliłem.

Nie pamiętam ile groszku pozostało mi po sezonie 2010/2011, stąd te moje rozterki w ustaleniu poprawnej ilości opału.

Ale jeżeli przyjmiemy błąd w granicach od 100kg do 200kg (tyle może być więcej), to mogę napisać że spaliłem 700kg antracytu i 1500kg ekogroszku razem 2200 kg opału.

Podgrzewacz CWU gazowy.

 

Maksymalna moc jaką wysyłałem do układu CO to 7 kW, niestety nie mam zanotowanej temperatury zewnętrznej ale było to pomiędzy 2012-02-12 23:07 a 2012-02-13 01:0

 

ps.

Temperatura w domu około 20 *C i raczej nic więcej. Do takiej temperatury jesteśmy przyzwyczajeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mamy takie same domy i podobne spalanie dawniej 5,5 tony węgla po termoizolacji 1300 l oleju ; teraz 12- 14 mp drewna w zależności od gatunku i wilgotmości,po pierwszym sezonie olejowym skakałem do góry 1300x1,12zł cała zima za 1500 zł to były czasy,poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

7 lat temu? mowa o dziś i jutro 7 lat temu to groch kupowałem za 200zł miał po 90zł jak p[amiętam. gaz w styczniu będe strzelał będzie po 2,40zzl . 1m3 gazu =9,72kWh a węgiel groch ma 7,80kWh przy cenie 2 zł gaz a 80 gr za kg przy powiedzmy 15% gorszej sprawności pieca na groch oraz lipnym gazie w mrozy [ ciężko wode w czajniku zagotować chrzczeniem przez gazownie] już tak różowo nie wygląda

Gdzie wy macie po tyle gaz? Na śląsku z wszystkimi opłatami, bo tak trzeba liczyć (rachunek w zł/ilość gazu w m3), po ostatniej podwyżce średnia cena gazu wynosi 2,71zł, około 2,21 był w poprzednim sezonie do marca włącznie jeśli się nie mylę. W 2001 to było około 1zł. Tak więc sprawdzcie rachunki, bo nie wierze, żeby były aż takie różnice między poszczególnymi regionami. Ostatnia podwyższa spowodowała, że gaz znowu jest znacznie droższy od węgla, a pgnig jak sam zauważyłeś zapowiada kolejne.

 

Swoją drogą chciałbym zobaczyć ten węgiel i ten piec gdzie z każdego kg wyciąga się 7,80kwh, to raczej pobożne życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz absolutną rację.... na rachunek składa się opłata stała za gaz oraz sieciowa zmienna, kolejne to abonament i sieciowa stała. Nie wiem czemu zawsze to liczyłem średnio dzieląc, chyba z własne głupoty? W każdym razie tak w kolejnych latach traktowałem rachunki w okresie zimowym, w sumie się zgadzało, bo o ile rachunek dostatecznie wysoki to odchyelnia niewielkie. Jedno tylko wiem, nie warto pakować się od razu w najwyższ taryfy jeśli nie planujemy takiego zużycia, a trzymać blisko granicy, jeśli to mi podważysz to musze skonfrontować wszystkie rachunki z ubiegłych lat. W każdym razie kiedyś to liczyłem i każda taryfa ma swój zakres w którym jest korzystna, zresztą po przekroczeniu w kolejnym sezonie i tak na zmienią, a czasami może się okazać, że wystarczyło na kilka dni wyłaczyć gaz na rzecz kominka lub innego źródła.

 

Zresztą widać z tego co podałeś ja mam W1.12T opłaty stałe 14,50zł i cenę 2,40 gaz + sieciowa zmienna, samych opłat jest u cieie 636 u mnie 174.

 

 

A tak swoją drogą to np. zużywając 3000 m3 w W3 zapłacisz średnio za gaz z opłatami 2,37, ale jesli tylko 2500 to już 2,41, ale jeśli już 4000 to średnio 2,31, więc w sumie dobrze kombinowałem, wiem, że założena kiedyś miałem dobre. ;) Już nawet wiem skąd wzięło mi się te 2,7, pewnie gdybym liczył z rachunki październikowgo to podałbym juz prawidłowo około 2,4, abonament jak widać tez stanowi cenę gazu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfa w3 jest od 1200m3 do .....nie pamiętam ile :). Ja mam zużycie roczne na poziomie prawie 1400 m3 więc nie kwalifikuje sie na w2, Kwalifikowałbym się gdybym ogrzewał cwu np prądem ( np poprzez pompę ) i wtedy byłoby taniej ale nie na tyle żeby ta pompa się zwróciła także chyba bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi się nie zgadza moja taryfa dlatego takie optymistyczne te różnice, ale może to lepiej. W ubiegłbym seznie miałem pod 1200m3, a mimo to mam W1.12, gdy tym czasem powinna być już w2.12t, która chyba jest od 300-1200, powyżej tego jest W3 jak napisałeś. Te 200m3 to nie mało, ale czasami zejście z temp ogrzewania wody, zwłaszcza latem do takiej, że nie trzeba dopuszczać zimnej może przynieść porządany skutek, ewentualnie wyłączenie cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Witajcie!

 

W tym roku będę zakładam ogrzewanie w nowym domu:

dom parterowy 120m2, dość dobrze ocieplony (tylko na posadzce 6cm styropianu 0.31 bo budowlańcy się machnęli z wysokością:/), ok 25m2 podłogówki.

 

Stawiam tytułowe pytanie: "Gaz Czy Groszek?"

Jak radzicie? Prosiłbym też o wyliczenie (jeśli to możliwe) przybliżonego spalania m3 gazu.

Generalnie obsługa pieca z podajnikiem i przywóz opału raz na rok nie jest dla mnie dużym problemem.

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość dobrze czyli jak? Jak zamierzasz grzać wodę latem? Jeśli też planowałeś podajnik to tym bardziej gaz, Generalnie gazowej jest lepsze, ewentualnie kup sobie jakiś mały kociołek zasypowy, przy tej powierzchni to 8-10kW (górnego) 5-6kW (dolnego spalania) na największe mrozy i połącz razem lub kominek, piecyk wolnostojący Taki kociołek kosztuje może 1500zł, a umożliwi ci bez problemu zmieszczenie się w taryfie do 1200m3, bo bez solarów latem może być problem (zależy jakie temperatury lubisz utrzymywać), a takie palenie od przypadku do przypadku jak ci się zachce nie będzie kłopotem.

 

Podajnik jest mocno przereklamowany moim zdaniem, a tych budowlańców lub kierownika to bym oddal do sądu. Rozważ taką możliwość idź do prawnika, te 6cm będzie cię sporo kosztować przez całe życie, sumarycznie to nie będą małe kwoty, oczywiście zależy ile było w projekcie... to się da policzyć i nikt tego nie podważy, a w sądzie wygrasz odszkodowanie. Kto nadzorował budowę, gdzie był kierownik?!

 

Nowy budynek, można wiedzieć czemu nie robiłeś podłogówki na całości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia mogę stwierdzić  - tylko gaz ! Nie baw się w żadne kotły zasypowe,kominki ( chyba,że dla ozdoby :)  ) i temu podobne,narobisz się,ubrudzisz,a oszczędności może być w skali roku przy takiej powierzchni jakieś max 400-500 zł.

Koszt ogrzewania groszkiem lub gazem jest praktycznie,przy aktualnych cenach dobrego eko groszku, taki sam,wiec tutaj nie ma się nad czym zastanawiać.

Mnie ogrzewanie domu gazem ,ca. 160 m2, w miarę dobrze ocieplonego,ale niestety  bez ocieplenia podłogi na poziomie "zero" czyli na gruncie ( jest tylko warstwa piasku i wylewka,a na tym podłoga, więc to nie jest mostek termiczny,ale estakada  :(  ), kosztuje rocznie około 4600 zł,a wcześniej ogrzewanie węglem tej powierzchni kosztowało około 3800 zł = różnica 800 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padnie ci kociołek w środku zimy i będziesz sobie pluł w twarz, ze nie masz żadnej alternatywy, a z częściami to może być różnie. Wiem, że to takie na wyrost, ale wszyscy sąsiedzi mający gaz posiadają kominki, z jednym wyjątkiem, tam gdzie cały czas był węglowy został tylko gaz, ale w domu po 19-20 stopni....

 

olinek, posiadanie kominka, kociołka, piecyka na paliwa stałe to nie potwarz, tylko roztropność, a czasami odnoszę wrażenie, że Ty traktujesz posiadanie alternatywnego źródła ogrzewania jak ujmę na honorze. Sam niedawno pisałeś, że wiesz co to znaczy zaczynać wszystko od zera, czyli wiesz jak się nie przelewa.  :)

 

Rozumiem, że komuś może nie odpowiadać przepalaniem węglem, ale drewnem to sama przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację,ze dobrze mieć jakąś alternatywę na wypadek awarii,sam mam piec kominkowy "Romotop" i nie odczuwam z tego powodu żadnego uszczerbku na honorze ,miał służyć właśnie do dogrzewania,a robi za kwietnik :)

Przekonuje tylko wszystkich,że nastawianie się z góry na dwa źródła ogrzewania,nie ma przy takich różnicach w cenie większego sensu.

Paląc tak pół na pół to ta różnica wyjdzie jeszcze mniejsza,w moim przypadku było by to może 300 może 400 zł ??  a w przypadku kolegi,który pyta, jeszcze sporo mniej.

Przy takim metrażu jaki ma kolega,przy dobrym ociepleniu i dostępie do gazu w/g mnie nie ma alternatywy w postaci węgla,a kominek jak pisałem, jak   najbardziej,ale w celach ozdobno / awaryjnych. ;)

Oczywiście każdy może robić i ogrzewać tak jak lubi i tak, jakie ma możliwości,ale na tym polega istota forum - wymiana poglądów i doświadczeń,a moje poglądy i doświadczenia są właśnie takie, jakie tutaj głoszę !

 

PS.

Nie mam w domy 19 stopni,nawet w nocy,kiedy mam ustawioną temp. 19,5 st.,przy takich takich warunkach jak teraz, tak  nisko temperatura  nie spadnie,od godz.7 do 17  mam ustawioną temperaturę 21 st. a od 17 do 23 mam 22 st..

W  miesiącach wrzesień/październik i kwiecień /maj zużycie gazu mam na poziomie +/-  500/600 m3 więc tutaj grzanie jednego pomieszczenia piecem nie ma sensu ekonomicznego,bo resztę i tak trzeba lekko dogrzewać gazem,a w pozostałych miesiącach sezonu i tak muszę grzać solidnie cały dom,więc wyłączenie jednego pomieszczenia i palenie w nim w piecu też jest w/g mnie nie za bardzo logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.