Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Eko 19 Kw - Wyłącznik Termiczny Motoreduktora


iryd56

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

Pytanie jak w temacie.

 

Użytkuję przedmiotowy kociołek trzeci sezon. Przez pierwsze dwa sezony nic o kotle nie wiedziałem oczywiście poza doświadczeniami z umiejętnością właściwego palenia. Po zmianie opału z EKORET z Sosnowca na PIEKLORZA (fajny groch, tylko trafiają sie ponadwymiarowe grudki) kilkukrotnie zadziałał mi wyłącznik termiczny motoreduktora (alternatywa zawleczki) co jest dość kłopotliwe, gdy wracam po całym dniu, a tu niespodzianka - alarm i zimny kociołek.

Dzieje się to z różną częstotliwościa - raz na tydzień a nie raz i dwa razy w ciągu doby.

Oczywiście dokonałem gruntownego czyszczenia retorty.

 

Po rozmowie z Działem Technicznym Defro, Pan z Defro "obstawia", że zmęczeniu uległ wyłącznik termiczny motoreduktora i należy go wymienić. Generalnie Defro odeszło już od stosowania termików przeciążeniowych i powróciło do stosowania zawleczek.

Na moje pytanie jakiej wartości w Amperach należy dobrać termik nie uzyskałem odpowiedzi. :blink: Na "próbę" zaproponowano mi "ominięcie" termika!!!!!

 

Po rozebraniu puszki przy silniku wyłącznik termiczny (przeciążeniowy) nie posiada żadnych oznaczeń -wyłącznik jest niewielki z małym przyciskiem resetu.

 

Jeśli ktoś z forumowiczów przerabiał dobranie termika do tego typu kociołka to proszę o pomoc w doborze termika.

Moc znamionowa silnika motoreduktora wynosi 90W, natomiast termik musi zadziałać po 6 sekundach od momentu zablokowania silnika.

Także, wartość prądu w trakcie pracy jest niewielkiego rzędu i to mogę szybko policzyć, natomiast mam problem z określeniem wartości natężenia prądu po 6 sekundach od zablokowania podajnika - i na tą wartość (tak myślę) należy dobrać wyłącznik przeciążeniowy.

 

Bardzo proszę kolegów o ewentualne sugestie i pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc znamionowa silnika motoreduktora wynosi 90W, natomiast termik musi zadziałać po 6 sekundach od momentu zablokowania silnika.

Także, wartość prądu w trakcie pracy jest niewielkiego rzędu i to mogę szybko policzyć, natomiast mam problem z określeniem wartości natężenia prądu po 6

odczytaj na tabliczce silnika prad znamionowy , porównaj ze zmierzonym pradem w trakcie pracy podajnika i bedziesz wiedział o jakim zakres nalezy zastosowac termik

najczesciej 1,2 x prad znamionowy

wyłacznik silnikowy 3 fazowy o zakresie ok 0. 5A mozna nabyc za kilkanascie zł , sa poprostu niechodliwe

masz 3 termiki w jednej obudowie i mozliwosc zmiany nastawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien w 100 procentach, ale możesz mieć palnik firmy elgomax z Brzegu, może do nich przedzwoń i popytaj. Ja w innym co prawda kotle mam ich palnik z takim zabezpieczeniem paląc odsiewką i miałem z grudkami długości do 6cm nie stwierdziłem żadnych problemów. Sugeruje również przyjrzeć się (wymienić) kondensator w silniku - koszt 8 pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do @Marek

Sprawdziłem tabliczkę znamionową na silniku. Jest 0,09 kW i 1,3A , czyli x 1,2 co daje 1,56 A, tj. ~ 1,6 A jako zabezpieczenie przeciążeniowe. Z przeliczenia I=P/U wychodzi 0,4A (90/230).

 

do @Odegree

Co prawda objawy nie wskazują na uszkodzenie kondensatora, ale z uwagi na niski koszt wymiany wymienię tez kondensator.

 

dzięki koledzy.

Dalsze sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem tabliczkę znamionową na silniku. Jest 0,09 kW i 1,3A , Z przeliczenia I=P/U wychodzi 0,4A (90/230).

cos tu sie nie zgadza , albo moc albo prad na tabliczce , prad 1.3 A miałby silnik jednofazowy ok 250 W

z tego wzoru wyliczenia były by dobre ale dla pradu stałego , dla przemiennego bedzie z błedem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Silnik w moim motoreduktorze ma moc 0,09 kW i pobiera 1,1 A Izn.Dobór zabespieczenia nadmiarowo-prądowego bimetalowego popularny "termik" to 1,2 razy 1.1 =1,32 A.

Dobrać termik jednofazowy o zakresie np,1-1,5 A 1-2 A i nastawić wartość 1,3 A .W sklepach niestety termiki jednofazowe

najczęściej można kupić razem z wyłącznikiem w obudowie "na tynk" .A to podnosi cenę.

Pozdrawiam

Edytowane przez zibi11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W końcu udało mi się zdobyć oryginalny termik od serwisanta. Co prawda nie jest to "nówka" ale teraz wiem na jaką wartość natężenia prądu dobierano termik.

Kupiony u serwisanta termik (wymontowany przy mnie z cytowanej powyżej puszki złącznej innego motoreduktora) posiada wartość natężenia prądu 1A - trochę 'delikatny", spodziewałem się nieco wyższej wartości

Trzymam go na razie na zapasie.

Na obecną chwilę wymieniłem kondensator i "zmajstrowałem" sito o oczkach 2,5 x 2,5 cm do przesypywania PIEKLORZA, - trafiają się grudki do 4 - 5 cm.

 

Groszek przesiany, kondensator wymieniony i trwam w oczekiwaniu na bezawaryjną pracę kociołka

Oby...!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.