Skocz do zawartości
IGNOROWANY

piec per-eko ksx21 kw i instalacja co i cwu


zbych35

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Tomku za zainteresowanie i za podpowiedź być może masz rację bo faktycznie po tym czasie od rozpalenia temperatura w instalacji CO ustabilizuje się i zawór 4D też już stoi w jednej ustalonej pozycji więc prosty wniosek że budynek zakumulował ciepło. No ale powiedz mi dlaczego potem dalej się tak nie dzieje bo takie zjawisko i te dźwięki słychać 2-3 razy kiedy spadnie temperatura poniżej histerezy i piec dogrzewa do temperatury zadanej, bo jak dobrze zrozumiałem to co napisałeś to takie zjawisko powinno być dalej zauważalne a właśnie ono nie jest. Dziś posiedziałem przy piecu i jak tak sobie głośno mruczał to mi zmniejszyłem obroty wentylatora o jeden bieg w dól i co temperatura doszła do zadanej tak jak zawsze ale w piecu już tak nie mruczało, czyli wnioskuje że albo jest taki moment że właśnie wtedy miał się bardzo gwałtownie spala żeby osiągnąć zadaną temperaturę albo miał się zagazował i dopalają się gazy i w jakiejś części pieca dochodzi do gwałtownego wzrostu temperatury, bo co jeszcze dziwne to w różnych miejscach pieca słychać nigdy w tym samym następnego dnia. Wiesz a może tu jest pies pogrzebany że w piecu mam tylko 60 litrów wody a nie tak jak w starym żeliwniku prawie 200 litrów wody i też się nieraz ostro paliło w nim jak były mrozy po -10 stopni i nic się nie działo. Nie wiem już sam a może i tak ma być w piecu spawanym z blachy a ja się przez te 25 lat przyzwyczaiłem to odgłosów i pracy żeliwniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie byłem w kotłowni zobaczyć jak teraz się pali i już tego murczenia pieca nie słychać i pali się spokojnie. Ach dodam że obroty wentylatora są ustawione na 20% a były przedtem na 30%. Ale po mojemu to jest do tego pieca skopany sterownik który nie wykrywa nagłego gwałtownego wzrostu temperatury lub gwałtownego spadku temperatury w funkcji czasu i nie dobiera sobie wtedy sam optymalnych ustawień obrotów wentylatora tylko cały czas dmucha aż do osiągnięcia temp. zadanej z jednakową mocą jaką się ustawi na sterowniku. :rolleyes: Bo gdyby ktoś tak program do sterownika napisał że np. temperatura ma rosnąć przykładowo 1 stopień na minutę i jeśli rosła by szybciej to sterownik by zmniejszał obroty wentylatora, a jeśli wolniej by rosła to by je zwiększał, tak samo mogło by być w odwrotną stronę tzn. podczas stygnięcia pieca jeśli temperatura by choć spadła o 0,1 stopnia to sterownik powinien już zareagować i sam częściej wysterowywać przedmuchy aż do pełnego załączenia wentylatora jeśli by to nie wystarczyło do utrzymania temperatury zadanej. Np. są ustawione przedmuchy 10 sekund co 5 minut, temperatura spada o 0,1 stopnia to przedmuchy już by był 20 sekund co 4 minuty jak spada dalej czyli już 0,2 to 30 sekund co 3 minuty, jak dalej 0,3 to np 40 sekund co 2 minuty itd coś podobnego, no ale to by musiał sam sterownik wyliczać bo każda szufelka miału jak i każdy załadunek nie są sobie równe. Hm a może Tomku znasz jakiś sterownik do pieca miałowego który by pracował według takiej logiki lub podobnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sterownika o takim działaniu nie znam.( PID ociera się o taką logikę) Przytoczony fragment pracy – cyklu to ideał który jest do zaakceptowania ale na pewno nie do realizacji. Pierwsze i najważniejsze opał nie zawsze jednorodny co stwarza różne ( czasami skrajne ) warunki dla spalania, dwa .... pisanie programatorów ( sterowników ) z zaawansowanymi algorytmami ma sens tylko i wyłącznie dla konstrukcji konkretnych i dla konkretniej instalacji CO, zapotrzebowania na moc itd. itp. Doszedłem do wniosku że zbyt wiele zależności wpływa na to aby elektronika poprzez przetwarzanie wartości tem. mogła sprecyzować warunki dla paleniska – procesu spalania. Mierzenie tem wody jako czynnika nośnego energii w żaden sposób nie pozwoli sterować precyzyjnie procesem spalania. Po tym jak czytam wszystkie problemy koncepty i widzę czasami całe laboratoria w kotłowniach mam chytry plan na wyselekcjonowanie tego co najlepsze w poszczególnych kotłowniach instalacjach pomysłach. ( 8 w 1 ? )Miał to strasznie niewdzięczne paliwo. Trudne. „Fizycznie” gęste stwarzające duże problemy dla powietrza. Bo spalanie to nie rodzaj uzyskania ciepła a uzyskania go w sposób najprostszy w największe ilości poprzez odpowiednie mieszanie gazów z powietrzem i odpowiednie ich dopalenie. Przy miale skrajnie trudne.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomku za odpowiedź, trochę mnie to utwierdziło że nie ma rzeczy idealnych, no ale wracając do owego sterownika to ja podałem tylko przykład a wiem że dobre sterowanie procesem spalania w piecu jest pomiar wielu wartości fizycznych takich jak temperatura spalin, temperatura wody zasilającej, temperatura wody powrotnej, prawdopodobnie ciągły pomiar ciągu kominowego i ilości powietrza dostarczanego do pieca. No ale Tomku ja miałem w starym piecu domowej roboty sterownik a raczej elektroniczny miarownik spalania który mierzył temp. wody zasilającej i powrotnej i temperaturę spalin i według tych trzech pomiarów i nastawy na żądaną temperaturę uchylał lub przymykał procentowo dostęp powietrza do paleniska i paliło się stabilniej niż w tym nowym piecu nie było gwałtownych skoków temperatury i nieważne czy był 100% procentowy odbiór ciepła na grzejnikach czy też 50 %, po prostu tak ustawiał dopływ powietrza że temperatura stałą w miejscu przez dłuższy czas palenia no zdarzały się momenty że nagle zamknął całkiem piec bo ktoś z domowników nagle zakręcił 2-3 grzejniki lub termostaty je tak przymknęły no ale potem była dalej stabilizacja, co jedyne mnie wkurzało to to że nigdy nie dociągał do temperatury zadanej zawsze o jakiś 1-2 mniej niż zadana ale to pestka była. A tu ciągle przeciąga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie poprawiam swój wcześniejszy błąd źle napisanej ilości spalanego i jednocześnie zasypywanego miału do komory paleniskowej pisałem że mieści się tam 60 kg a powinno być że 30 kg i to 30 kg wystarcza na 24 godziny. Przepraszam wszystkich którzy się sugerowali moim błędem i tak wielkim spalaniem w tym piecu. A teraz mam pytanie do fachowców, mam wrażenie że dużo ciepła mi ucieka w komin, nie mogę zjechać z obrotami wentylatora niżej niż 30% bo po jakimś czasie palenia miał gaśnie, ale wpadłem dziś ma może genialny pomysł, niech sobie sterownik steruje swoją drogą wentylator a ja dorobię przepustnicę ze sterowaniem przed wentylatorem która będzie sterowana czymś na podobnej zasadzie jak miarownik spalania tylko że ten sterownik będzie ograniczał temperaturę spalin wylatujących do komina na np. 150 stopni i to będzie sobie tak pływało np. +- 20-30 stopni jak będzie więcej niż 150 to zacznie przymykać dopływ powietrza aż się ustabilizuje na 150 stopni a jak będzie mniej to będzie otwarta ta przepustnica na maksa. Co wy na taki pomysł? czy to nie zakłóci procesu spalania? liczę się z tym że w takiej sytuacji piec będzie dłużej dochodził do temperatury zadanej ale na tym mi nie zależy a myślę że aż tak długo jego rozgrzewanie się nie wydłuży może maksymalnie z godzinę, ale za to mniej puszczę ciepła w komin bo zamiast około 250-300 to będzie leciało około 150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok napiszę jak poeksperymentuje a co do pomiaru spalin to miałem zamiar wykorzystać PT100 z zakresem do 1500 stopni w pochwie myślę że spokojnie wytrzyma bo u mnie w pracy są zakładane one do pomiaru temperatury pary technologicznej gdzie jest koło 250 stopni w rurociągu. Ale jak zrobię to napiszę co nieco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj zawiodłem się na tym forum że nikt mi nic nie podpowiedział. Jakoś zmontowałem tą istalacje co do nowego pieca okaże się po rozpaleniu jak to zdaje egzamin. Na zabezpieczenie pieca założyłem na głównych rurach czyli na zasilaniu i powrocie z grzejników do pieca zasuwy mosiężne 1 1/4' sterowane elektrycznie normalnie zamknięte chyba że zaniknie zasilanie sieci i na piecu będzie ok 85*C to wtedy są otwierane, sterowanie chodzi na akumulator z wkrętarki na 12 V. Czas otwarcia i zamknięcia zaworu to kilka sekund mam nadzieję że to wystarczy. Mam jeszcze jedno pytanko czy zwykły UPS do komputera może zasilać awaryjnie pompy co? Bo takowy posiadam 300 W tylko jest uszkodzony i właśnie go będę naprawiał żeby go wykorzystać do ww celu oczywiście po małej modernizacji. Aha dla ścisłości mam 2 pompy po 60W + wentylator 80W+ sterownik pieca 2W = 200 W, to mam nadzieję że te 300W z UPS-a wystarczy?

 

 

Witaj ,

 

Do rozwiązania problemu z brakiem zasilenia istnieje możliwość zakupu akumulatora zasilającego ,który jest przystosowany do zasilania układów CO.Żle zmontowany układ z zaworem 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do awaryjnego zasilania mojego pieca to pracuje opisany 300 watowy ups z przerobioną ładowarką do akumulatora samochodowego 45Ah. A co do poprawności montaży zaworu 4D to nie wiem czy jest poprawnie zamontowany według ciebie ale zamontowałem go tak jak go producent przewidzał i działa normalnie więc chyba jest dobrze zamontowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do awaryjnego zasilania mojego pieca to pracuje opisany 300 watowy ups z przerobioną ładowarką do akumulatora samochodowego 45Ah. A co do poprawności montaży zaworu 4D to nie wiem czy jest poprawnie zamontowany według ciebie ale zamontowałem go tak jak go producent przewidzał i działa normalnie więc chyba jest dobrze zamontowany.
A co do tego owego postu odnośnie załamianiu przepływów przez zawór 4D za pośrednictwem pompy CWU to raz tak się tylko zdarzyło i to sam nie wiem dlaczego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.