Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co I Cwu


dinopd

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest potrzebny zawór 3-drogowy za wymiennikiem - lepiej pracują głowice termostatyczne na grzejnikach

Co to znaczy, że lepiej pracują?

Czy gdyby to był kondensat albo pompa ciepła pracujące na 45 sC, to termostaty też źle pracują? Ewentualnie jak to wygląda w argumentach "in minus".

Mój argument za 3D jest kilka postów wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy CO i CWU masz szeregowo. Tak być nie może. Lepiej będą miały na zasileniu, bo teraz cała para w gwiz... tzn w naczynie.

schemat namalowany NIEPRZEJRZYSCIE i to wyglada dosc zagmatwanie dlatego moze to wygladać ze pompy sa szeregowo

jak widze ze jest ok od dołu maja połaczenie do kotła czyli sa równolegle

zawory róznicowe kazdy maluje ot tak z rozpedu czy to ma sens czy nie , tutaj jest bezsensowne

a ze na zasilaniu powinny sie znalesc to tez popieram taka szkołe

Edytowane przez Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schemat namalowany NIEPRZEJRZYSCIE i to wyglada dosc zagmatwanie dlatego moze to wygladać ze pompy sa szeregowo

jak widze ze jest ok od dołu maja połaczenie do kotła czyli sa równolegle

Pompa CWU tłocząc wodę w stronę kotła ma po drodze pompę CO, czyli szeregowo jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisze raz jeszcze bo cos zauwazyłem nowego

a mianowicie namalowane jest tak

pompa co ma dwie niebieskie kreski i idzie to z kotła czyli z góry( niebieska ) pcha do dołu omijajac wymiennik , mała czesc strumienia moze przez wymiennik trafic do kotła od strony zasilania ( czerwona)

dla mnie jest to połaczenie równoległe , strumienie z obu pomp spotykaja sie od dołu i zaznaczona jest strzałka do kotła

dodam ze dla mnie powrót kotła jest u DOŁU

 

tak to sie konczy jak sie nagmatwa na schemacie , wychodza banialuki

 

wyrzucic ten rys i namalowac dokładnei i poprawnie wzorujac sie na schematach malowanych przez elekrtyka

oni maja doswiadczenie jak czytac i malowac schemat ideowy by był czytelny

Edytowane przez Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrzac na rys to widze ze kierunek pompy co jest nadół wiec nie wyobrazałem sobie ze woda ma płynac odwrotnie

 

za moich czasów szkolnych byłotak

jak zle zmazac zapomniec i robic od nowa

bo poprawianie jest obciazone wadami dziedzicznie

Edytowane przez Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Po przeczytaniu waszych uwag stwierdziłam że popełniłem pare błędów w schemacie. (poprawki wkrótce)

 

Racja jest że pompa CWU bedzie musiała przepchnąć wodę przez pompę CO.

 

Co do bajpasów To zumiem że jeśli jeden bedzie to grawitacja zrobi swoje?

 

Dlaczego uważacie że pompy na zasilaniu są lepsze?

 

Czytałem wiele postów na tym forum i niektórzy uważają że lepsza jest pompa na powrocie (mniejsze zużycie pompy)

 

I jeszcze jedno pytanie czy jeśli bym zastosował zawór 4D jest lepszy od 3D?

 

Rozmawiałem z instalatorem który twierdzi że lepszym rozwiazaniem jest zawór 4D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jaki układ ostatecznie zbudujesz: zamknięty, otwarty czy mieszany .

Wybór determinuje użycie konkretnych rozwiązań i urządzeń, które nie są uniwersalne.

 

Do naczynia otwartego zawieszonego tak nisko, lepiej założyć pompy na zasilaniu. Zwłaszcza przy wymienniku lepiej też tłoczyć do niego wodę niż ją z niego "wyciągać".

 

4D lepszy od 3D jeżeli nie ma wymiennika płytowego. Jeżeli wymiennik chcesz zamontować to 4D traci sens. Klikukrotnie już wyżej o tym pisano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

 

Po wielu rozważaniach zdecydowanie pozostaje przy systemie otwartym. Zbiorniczek po przekonaniu żony wstawiony będziena poddaszu wiec słup wody bedzie miał około 7 m. Wstawiłem również zawór 3D. Proszę o popinie na temat tej instalacji, zbliża się wiosna i trzeba bedzie podjąć się modernizacji CO i CWU. Zastanawiałem się również czy aby w zamian za solary nie wstawić pieca kondensacyjnego 1-funkcja do podgrzewania wody latem (proszę o opinie na te temat) Na schemacie nie wstawiałem oczyswistych elementów (odpowietrzniki, uzupełnianie systemu). W cyrkulacji wstawiłbym pompe która uruchamiała by się przy spadku temperatury CW. Pompa CWU uruchamiana przez sterownik pieca. Piec DEFRO AKM

post-17589-0-60703100-1329925093_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu rozważaniach zdecydowanie pozostaje przy systemie otwartym.

3D w roli rozdzielania. Rozumien, że tak miało być. Czyli podnosisz temperaturę powrotu kotła ale nie zmniejszasz temperatury na grzejnikach. Tyle co na kotle będzie na grzejnikach. Korekty 3D to wyłącznie ograniczanie przepływu w kierunku układu i jednoczesne zwiększenie przepływu na "obiegu kotłowym". Można i tak ale tu się prosi 4D.

 

Ten kondensat to się kurzy w garażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w instrukcji pieca schemat.

 

Na moim schemacie zastosowałem zawór zwrotny w obiegu CWU a na CO go niema (schemat producenta pieca nie przewidywał tych zaworów).

 

Jakie zastosowanie jest tych zaworów czy w takim układzie gdzie dwie pompy pracyją w niezależych obiegach (oddzielone zaworem 4D) jest sens stosowania zaworu zwrotnego?

 

Czy układ na zamieszczonym załączniku jest poprawny? Jakie dodatkowe ulepszenia lub poprawki powinno się wprowadzić?

Nadmieniam że obydwie pompy są sterowane ze sterownika pieca.

post-17589-0-08556300-1329983595_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy w powyższym schemacie zamiast solarów można wpiąć w układ piec kondensacyjny który podgrzewałby CWU latem? Piec powienien mieć własną automatykę która włączała by go gdy temperatura w zasobniku obniżyła się do ustawionego poziomu. Zastanawia mnie czy należy zastosować jakąś automatykę na zimę czywystarczy go wyłaczyć gdy obieg CWU bedzie grzany piecem na paliwo stałe?

 

Prosze o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.