Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co I Cwu


dinopd
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym wykonać instalacje CO i CWU tak jak w zamieszczonym schemacie.

 

Piony z rurek miedzianych 22 , podłączenie grzejników 18( poziome główne rozprowadzenie) i 15 (podłączenia do grzejników)

 

Piec DEFRO 22 (moc od 9-29kW) wraz z wężownicą schładzającą.

 

Zbiorniczek przeponowy (nie wiem jakiej pojemności powinien być)

 

Zasobnik HEWALEX 300l

post-17589-0-42465800-1323752168_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka widzę dwa duże błędy:

1. Planujesz instalację kotła na paliwo stałe. Podstawowym zabezpieczeniem takiej instalacji jest otwarte naczynie wzbiorcze a nie zbiornik przeponowy. Spójrz do instrukcji i warunków gwarancji kotła.

2. Zawór trójdrożny zainstalowany w taki sposób jak na rysunku spowoduje, że zależnie od jego wysterowania będziesz ogrzewał albo c.w.u. albo c.o. Czy taki był twój zamysł?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Zawór działajako przełączający, czyli puszcza wodę na grzejniki albo dogrzewa zasobnik. Jest OK.

W zasadzie jedyne zastosowanie tego zaworu w tym miejscu, to widzę jako połozenie pośrednie i wtedy jednoczesne zasilanie c.o. i cwu. Trochę nietypowo, ale może działać.

Całkiem zamknięty w jednym z położeń byłby uciążliwy i nie powinien byc tak stosowany.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeżeli kocioł wyposażony jest w wężownicę schładzającą, wówczas nie wymaga otwartego naczynia wzbiorczego.

2. Zawór działa jako przełączający, czyli puszcza wodę na grzejniki albo dogrzewa zasobnik. Jest OK.

 

Poniżej zamieszczam fragment karty gwarancyjnej kotła Defro

 

17.Gwarancja przestaje obowiązywać w przypadku niezastosowania się do zaleceń instrukcji obsługi i nie obejmuje:

a...........

b)wadliwego montażu przez osobę nieuprawnioną, w szczególności odstępstw od unormowań zawartych w PN-91/B-02413 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo,

c............

Proszę znajdź mi w tej normie zapis o wężownicach schładzających. Takie podłączenie kotła to jest recepta na utratę gwarancji. Każdy serwis po przybyciu do kotłowni pierwszą czynnością jaką wykonuje jest właśnie sprawdzenie jaki rodzaj naczynia zastosowano. Przy stwierdzeniu naczynia przeponowego wystawiają fakturę za dojazd i żegnają się.

Do zastosowania zaworu trójdrogowego w takiej funkcji jak piszesz potrzebna jest dodatkowa automatyka bo chyba nie radzisz dla "dinopd" czuwania przy kotle i ręcznego przełączania zaworu w chwili gdy będzie potrzebna w domu ciepła woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do:

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Tam jest napisane o wężownicy schładzającej.

 

Przypominam:

 

- norma 02413 została wycofana

- norma nie jest aktem prawnym tylko pomocą techniczną

 

 

A to po co wogóle jest ta wężonica schładzająca w takim przypadku??

 

"Do zastosowania zaworu trójdrogowego w takiej funkcji jak piszesz potrzebna jest dodatkowa automatyka bo chyba nie radzisz dla "dinopd" czuwania przy kotle i ręcznego przełączania zaworu w chwili gdy będzie potrzebna w domu ciepła woda."

 

Do przełączania wykorzystać można zwykły temostat zanurzeniowy, który będzie przełączać pomiędzy obiegami. Koszt około 30/40 zł.

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez snoop84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wygląda to tak:

 

Z dniem 12 marca 2009 r. wydane zostało Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Celem wprowadzenia rozporządzenia zmieniającego obowiązujące Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jest potrzeba jego aktualizacji, spowodowana wprowadzeniem do zbioru Polskich Norm nowych norm europejskich i międzynarodowych, a także potrzeba dostosowania zawartych w rozporządzeniu wymagań do aktualnego stanu wiedzy. Podmiotem, na które oddziałuje rozporządzenie są osoby dokonujące zgłoszenia lub opracowujące projekt budowlany dla otrzymania pozwolenia na budowę. Jedną z wprowadzonych w powyższym rozporządzeniu zmian jest sposób montażu kotłów na paliwa stałe. W świetle obecnych przepisów ,,zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonego w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW wyposażonego w urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła.

 

Czyli można, tym bardziej jeśli kocioł fabrycznie wężownicę schładzającą posiada. Martwi mnie inna rzecz. Wężownica zasilana jest z hydroforu, a ten zależny jest od energii elektrycznej. Gotujący się kocioł pojawia się zazwyczaj na skutek braku prądu. Brak prądu z kolei, to koniec "dobijania" hydroforu. Co jeśli wody do schłodzenia nie wystraczy?

 

Jeżeli pompa na powrocie, to naczynie generalnie powinno być przyłączone po stronie ssawnej. Sposób przyłączenia też nie jest optymalny. Rura wzbiorcza musi mieć możliwość samoczynnego odpowietrzenia do instalacji. Tutaj przy napełnianiu dojdzie do zatrzymania powietrza znajdującego się w rurze wzbiorczej. Byćmoże to tylko rys poglądowy, ale widzę tylko to co widzę. Najlepiej jest montować belkę grupy bezpieczeństwa w taki sposób aby naczynie skierowane było ku dołowi. Wówczas odprowadzeniem powietrza zajmie się automat.

 

Zawór 3D tak zamontowany widuje się w układach z buforem, gdzie rozdział ma na celu podniesienie temp powrotu kotła. Tutaj to rozwiązanie niczego nie daje (wg mnie). Jest nawet możliwość odcięcia dopływu wody na jedną z pomp w trakcie ich pracy (pojawi się wtedy kawitacja).

 

Sprawdź też warunki gwarancji kotła pod kątem minimalnej temperatury powrotu. Twój schemat nie ma takich możliwości.

 

P.S. Koliega za Bugiem może urodzony? A parter to gdzie? :P

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

 

Odnośnie wężownicy schładzającej to jest ona montowana przez producenta wraz z całym oprzyrządowaniem (automatyka) jako dodatkowa opcja (oczywiście dodatkowo płatna).

 

Sterownik kotła DEFRO AKM posiada możliwość sterowania zaworami mieszającymi.

 

Ustawienie zaworu mieszającego miało być z piorytetem CO. Czyli część ciepła szła by na CWU.

 

Mam jeszcze jedno pytanie czy grzejnik tak jak na schemacie będą pracowały w wymuszonym obiegu? Pompa na powrocie.

post-17589-0-86880900-1323838221_thumb.jpg

Edytowane przez dinopd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik kotła DEFRO AKM posiada możliwość sterowania zaworami mieszającymi.

Tą funkcję wykorzystał bym do sterowania mieszaczem czterodrożnym mającym za zadanie ochronę kotła przed powrotem z instalacji zimnej wody. W twoim układzie zawór ten w okresach dużego zapotrzebowania na c.w.u może całkowicie odcinać dopływ ciepłej wody do układu c.o. (priorytet c.w.u.)

Ustawienie zaworu mieszającego miało być z piorytetem CO. Czyli część ciepła szła by na CWU.

A nie prościej i taniej wykonać zasilanie pompy podgrzewacza c.w.u bezpośrednio z kotła. Sterownik kotła. załączy ją w chwili gdy temperatura c.w.u wymagała będzie podgrzania.

Jeżeli koniecznie chcesz instalować to naczynie przeponowe to nie zapomnij też o dobrych zaworach bezpieczeństwa bo jak wyżej pisał "kiminero" sytuacje przegrzania kotła zdarzają się najczęściej w chwili zaniku zasilania w energię elektryczną, czyli ta Twoja wężownica schładzająca nie zadziała i będzie większe lub mniejsze buuum. Same wężownice schładzające też lubią mieć ciekawą przypadłość, znam kilka sytuacji kiedy po zainstalowaniu takiej wężownicy nagle z nieznanych przyczyn zaczęło szybko napełniać się szambo. Po długich poszukiwaniach okazywało się, że zawór wężownicy lekko przepuszcza wodę. Odruchową czynnością użytkownika było zawsze zakręcenie zasilania wężownicy !!!. Po uświadomieniu co do możliwych skutków takiego postępowania następował montaż otwartego naczynia wzbiorczego. Zrobisz jak uważasz jednak weź moje słowa pod rozwagę. Instalator zawsze będzie Cię przekonywał do przepony bo to dla niego mniej roboty.

Edytowane przez MarekW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem przeciwnikiem stosowania układów zamkniętych w kotłach na paliwo stałe. Podstawowym powodem tego są względy bezpieczeństwa i warunki gwarancji praktycznie wszystkich (są pewnie jakieś wyjątki choć ja ich nie znam) producentów takich kotłów. Wymiennik zawsze możesz zastosować tylko to są dodatkowe, niemałe koszta. Uważam, ze pompa na zasilaniu instalacji jest lepszym rozwiązaniem szczególnie przy mieszaczu 4 - drożnym. Średnice rur, o których piszę dotyczą wyłącznie kotłowni oraz rury wznośnej i przelewowej. Te 18 mm na pionach może być zbyt małe, to zależy od wielkości instalacji. Pamiętaj że zbyt małe przekroje rur powodować mogą głośną pracę instalacji.

Edytowane przez MarekW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie własnie bzdury wychodza jak sie buduje układ nie znajac jego zasady działania

wszyscy daja obejscie pompy to czemu nie ja ?

inni daja zawór 4-d to ja tez tak chce

a czy to mam jakis sens kto by sobie tym głowe zawracał , wazne ze zrobione

jak nie zadziała to bedziem prosic o pomoc

 

konstruktorze młody ucz sie i analizuj POPRAWNE układy a w koncu sam tez wymyslisz cos dobrego dla siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje pytania i mój schemat jest narazie teoretyczny aby nie popełnić żadnych błędow

 

Proszę o podpowiedź jakie poprawki powinno się wprowadzić?

 

co do zaworów i obejść pomp to wzorowałem się na schemacie kolegi MarkaW

 

Chyba że jego schemat dotyczy tylko układu otwartego (bez wymiennika i etc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie z wymiennikiem jest tak jak pisze Digitrax.

 

Do tej koncepcji mimo to wprowadziłbym zmiany. Obejścia i 4D jw., zbędne. Gdy to zastosujesz będzie OK. Zastanowić się można nad przeniesieniem przyłącza boilera na obieg pierwotny. Wg mnie daje to korzyści wypływające z podgrzewu CWU czynnikiem o wyższej temp (kilka stopni, ale zawsze), poza tym w okresie letnim pracuje tylko jedna pompa. Pompa małego obiegu może być na stałe wyłączona a pompa CWU na stałe włączona, co daje oszczędności prądu oraz zapewnia stały podgrzew zarówno wody w boilerze jak i powrotu kotła.

 

Zamiast zaworu 4d na obiegu wtórnym założyłbym zawór 3D przed pompą. Może być zwykły lub ze sterowanym pogodowo siłownikiem. Będziesz miał możliwość kontrolowania temperatury czynnika wychodzącego na obieg grzejników. Moim zdaniem lepiej utrzymywać stały przepływ czynnika przez grzejniki ale o niższej temperaturze, niż wysoką temperaturę czynnika regulowaną zamykającymi się termostatami. Grzejniki nieprzyjemnie wówczas "falują" cyklicznie rozgrzewając się i stygnąc.

 

Generalnie rzecz gustu. Twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Każda konstruktywna porada sprowadza się do tego że człowiek się uczy.

 

Wykonałem nowy projekt. Czy taka konfiguracja będzie OK?

Poza tym wciąż się zastanawiam na wykonaniem instalacji. Miedź czy PEX czy może PP? Czy przekrój 18 na rozgałęzienia wystarczy A pony 25?

 

Czy pompa na obiegu CWU powinna być sterowana z pieca czy jednak może powinna mieć własny termostat który uruchamiał by ją kiedy trzeba?

 

Pozdrawiam

post-17589-0-85846300-1326689149_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka konfiguracja będzie OK?

Poza tym wciąż się zastanawiam na wykonaniem instalacji. Miedź czy PEX czy może PP? Czy przekrój 18 na rozgałęzienia wystarczy A pony 25?

 

Czy pompa na obiegu CWU powinna być sterowana z pieca czy jednak może powinna mieć własny termostat który uruchamiał by ją kiedy trzeba?

Pompy CO i CWU masz szeregowo. Tak być nie może. Lepiej będą miały na zasileniu, bo teraz cała para w gwiz... tzn w naczynie.

Bypassy zbędne, ten przy pompie kotłowej otworzy teraz pompa CWU.

Mały obieg miedź lub stal, reszta dowolnie (do rozdzielaczy nie PEX).

Do CWU oczywiście regulator kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda konstruktywna porada sprowadza się do tego że człowiek się uczy.

 

Wykonałem nowy projekt. Czy taka konfiguracja będzie OK?

Poza tym wciąż się zastanawiam na wykonaniem instalacji. Miedź czy PEX czy może PP? Czy przekrój 18 na rozgałęzienia wystarczy A pony 25?

 

Czy pompa na obiegu CWU powinna być sterowana z pieca czy jednak może powinna mieć własny termostat który uruchamiał by ją kiedy trzeba?

 

Pozdrawiam

 

Nie jest potrzebny zawór 3-drogowy za wymiennikiem - lepiej pracują głowice termostatyczne na grzejnikach, reszta tak jak kolega @kiminero radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.