Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Krzywa Grzewcza


dodan

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Kodensata jak w podpisie z regulatorem pogodowym. Krzywa grzewcza mam ustawiona w punkcie 8, a jej poziom na -4. Temperatura na kotle 20 C z korekta nocna na 19. I teraz tak jak na zewnatrz jest -10 to mam temp w pomiesczeniach 22 st C jak jest w okolicy zera to mam 21 st, a jak jest np + 5 to spada do 20 C, czy takie roznice sa normalne i wynikaja z tego ze budynek dobrze trzyma cieplo i przy czestrzej pracy kotla przy minusowych tempaeraturach podnosi sie o jeden stopien, czy jednak cos jest spier.... Przedstawiciel producenta twierdzi ze takie roznice to norma, co wy o tym myslicie, jakie są wasze doswiadczenia z kotlami kondensacyjnymi z pogodowka. Z gory dzieki za wszystkie spostrzezenia. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz więcej o konfifuracji kotła i instalacji CO (czujnik temp zewnętrznej, zdalne sterowanie, ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe czy mieszane, ile obiegów grzewczych ) i coś o ustawieniach krzywej ( punkt 8 i poziom -4 nic nie mówią).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To zależy jak ta pogodówka jest wykorzystywana przez sterownik.

 

Pogodówka sama w sobie, to moduł obliczający temp. zasilania w zależności od temp. zewnętrznej.

Do tego służy właśnie krzywa grzewcza [która tę zależność pokazuje].

Dlatego do wyboru jest zazwyczaj jedna z kilku krzywych grzewczych, żeby sobie najlepiej dobrać do swojego budynku (czasem można nawet zdefiniować własną krzywą).

 

Pytanie co z tym dalej robi sterownik.

Jeżeli za wiele nie kombinuje (czyt.: podaje wprost obliczoną temperaturę na układ), to efekty, które opisałeś są spodziewane.

W tym konkretnym przypadku trzeba dobrać mniej stromą krzywą (ale być może potraktowaną jakimś przesunięciem).

 

Sterowniki pogodowe mają często wejście na termostat pokojowy, który podaje stan temp. w pomiszczeniu reprezentatywnym. Na tej podstawie sterownik może skorygować wartość temp. puszczanej w obieg w celu utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniach - wtedy opisane zjawisko nie występuje.

 

Proponuję się dowiedzieć co Twój sterownik robi/może robić DALEJ z obliczoną przez pogodówke temperaturą i to da odpowiedź na mozliwe jego dostrojenie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wielkie dzieki, niestety nie posiadam dodatkowo regulatora w pomieszczeniu wszystko opiera sie na informacji z regulatora pogodowego. Mniej stroma, co masz na mysli? W moim sterowniku sa dwie funkcje sterowania krzywa: 1 to jest jej wielkosc drugi to poziom. stadardem jest wielkosc 1,4 a poziom 0, ja ma dobrze ocieplony dom to mam krzywa na 0,8 poziom -4, moge np zrobic wysokosc na 0,7 poziom +4, ale mysle ze chyba nie ma to najmniejszego sensu bo na jedno wyjdzie.... :huh: ten poziom to jest oczywsicie to przesuniecie krzywej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ustawienia jednak coś powinny dać.

Po pierwsze trzeba ustalić jaka ma byc temperatura w domu - 22 czy 20?

Jeśli 22, to znaczy, że na mrozie jest ustawione ok, tylko gdy ciepło, to za niska temperatura sie oblicza.

A więc ta krzywa musi być przechylona bardziej poziomo - nie widzę tych wykresów, ale myślę, że u Ciebie bedzie to 0,7 albo mniej.

Efektem zmiany pochylenia ma być mniej więcej jednakowa temperatura wewnątrz przy wszystkich temperaturach zewnętrznych.

Być może zrobi się po tym zabiegu cały czas ok. 20, ale to i tak dobrze.

Dopiero wtedy trzeba ustawić przesunięcie - jak jest za zimno, to w górę a jak za ciepło to w dół.

 

Przy sprawdzaniu zwróć uwagę na siłę wiatru oraz nasłonecznienie (one mogą fałszować Twoje obserwacje temp. wewnętrznej).

Jak nienormalnie mocno wieje lub słońce świeci mocno przez parę dni z rzędu, to takie pomiary trzeba skorygować lub nie brać pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak, w domu chcialbym utrzymac temp. 21 st. C. Testy na krzywej juz robilem tzn tak. na 0,8 jest troche za cieplo, na 0,7 zdecydowanie za zimno. Wiec wrocilem na 0,8 i przesunelem jej poziom z 0 najpier na -3, a teraz na -4. I przy nizszych temperaturach jest w domu za cieplo, przy okola zera jest ok a przy tempertaurach plusowych za zimno.Tak jak juz pisalem Zastanawiam sie co zrobic, czy opuscic jescze poziom na -5, czy moze sprobowac zmienic wysokosc krzywej na 0,7 a podniesc jej pozim moze na +4 czy myslisz, ze to ma sens czy poprostu bedzie to samo jak na wysokosci krzywej 0,8 z poziomem -4. Dodam jeszecze ze te poziom na minus mozna obnizych go do -13, a poziom na + mozna dac do 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabrycznie sterownik jest zaprogramowany na krzywą 1,4 (na sterowniku kod 14) z pochyleniem (zmiana temperatury na + lub - ). Gdy nie ma wytycznych z projektu dla instalacji grzejnikowych ustawiam krzywą na 1 (sterownik na 10) z pochyleniem 0, chociaż dla prostych instalacji grzejnikowych wolę stosować sterowniki stałotemperaturowe z termostatem pomieszczenia (vitodens 200 jest dostępny w takiej konfiguracji) . Przeważnie sie to dość dobrze sprawdza, choć czasem trzeba wprowadzić jakąś korekte. Gdy nie masz zamontowanego zdalnego sterowania w pomieszczeniu mieszkalnym sterownik pokazuje temperaturę zadaną nie temperaturę pomieszczenia bo nie masz w pomieszczeniu czujnika temperatury. Sterowniki pogodowe vitotronic 200 nie współpracują z termostatem pomieszczenia mozna za to stosować zdalne sterowanie (niestety nie jest to zabawka najtańsza). Ustawienia możesz zawsze zmienić,np pochylenie krzywej w zakresie od -13 do +40 K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa grzewcza przy regulacji pogodówką wymaga korekt w punkcie początkowym grzania i końcowym. Przy lepszych sterownikach punktów które się ustawia jest kilka (załączony wykres). Przemysłowe regulatory maja dowolnie kształtowane charakterystyki.

post-4692-0-45045300-1299141089_thumb.jpg

W przypadku niedogrzewania lub przegrzewania należy skorygować w górę lub dół punkty krzywej w zależności od potrzeb.

Przykład: mając temperaturę początkową 20 st. C w mieszkaniu nie uzyskujemy temperatury zadanej podnosimy punkt temperatury początkowej np. o 2 - 3 st. C. . Mamy początek krzywej grzewczej 30 st. C w mieszkaniu jest zbyt ciepło obniżamy punkt początkowy o 2 - 3 st. C.

Najlepiej jest to wykonać bez udziału regulatora pokojowego, który włączamy dopiero po dokonaniu regulacji.

Tak samo postępujemy przy pozostałych punktach krzywej grzewczej gdy będą odpowiednie warunki pogodowe.

Nieraz trzeba taka regulację powtórzyć kilkukrotnie.

Pamiętajmy aby po zmianie krzywej grzewczej odczekać jakiś czas aby temperatura w mieszkaniu się ustabilizowała i aby zmiany temperatury punktów nie były zbyt duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sie zgadza, tylko moje pytania brzmi nastepujaco: Dlaczego przy tych samych ustawieniach krzywej i jej poziomu w zaleznosci od temperatury zewnetrznej otrzymuje rozna tempertaure w pomieszczeniu na kotle mam zadana 20 st z korekta nocna i w ciagu dnia od 8 do 17 na 19 st. Krzywa jest ustawiona na 0,8 poziom jej na -4K. I tak przy temp. zew -10 w domu jest 22 st, przy tem w oklicach zera jest 21 st (i taka mi najbardziej pasuje) przy tem zew plusowych np +5 w domu robi sie 20 st i jest mi troche za zimno. I pytanie moje jest taki czy przy pomocy owej krzywej, bez sterownika pokojowego, moge uzyskac temp. w pomieszczeniu jednolitą, niezaleznie od tem zew. zeby zawsze byla 21 st, np poprzez zmiane jakis ustawien np poprzez zmiane wyokosci krzywej na nizszy punkt np 0,7 a podnisienie jej poziomu np na +4k czy raczej to nic nie da? dodam jeszcze ze temperature w pomieszczeniu kontoluje w pokoju od polnocnej strony azeby zminimalizowac wplyw slonca na temp w pomiesczeniu. Ale bardzo dziekuje za wszystkie dotychczasowe uwagi i spostrzerzenia sa mi bardzo pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabrycznie sterownik jest zaprogramowany na krzywą 1,4 (na sterowniku kod 14) z pochyleniem (zmiana temperatury na + lub - ). Gdy nie ma wytycznych z projektu dla instalacji grzejnikowych ustawiam krzywą na 1 (sterownik na 10) z pochyleniem 0, chociaż dla prostych instalacji grzejnikowych wolę stosować sterowniki stałotemperaturowe z termostatem pomieszczenia (vitodens 200 jest dostępny w takiej konfiguracji) . Przeważnie sie to dość dobrze sprawdza, choć czasem trzeba wprowadzić jakąś korekte. Gdy nie masz zamontowanego zdalnego sterowania w pomieszczeniu mieszkalnym sterownik pokazuje temperaturę zadaną nie temperaturę pomieszczenia bo nie masz w pomieszczeniu czujnika temperatury. Sterowniki pogodowe vitotronic 200 nie współpracują z termostatem pomieszczenia mozna za to stosować zdalne sterowanie (niestety nie jest to zabawka najtańsza). Ustawienia możesz zawsze zmienić,np pochylenie krzywej w zakresie od -13 do +40 K.

 

Wiem, wiem instalator krzyknol mi za to z podlaczeniem tysiaka, wiec sobie darowalem, dlatego chcialbym ustawic jednolita temperture w pomiesczeniu niezaleznie od temertury zewnetrznej za pomoca temp zadanej na kotle i krzywej grzewczej i jej pozimu a jak narazie uzyskuje rozne temperatury w pomiesczeniu w zaleznosci od tempertury na zewnatrz. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temperaturę w pomieszczeniu ma wpływ wiele czynników, urządzenia elektryczne emitujące ciepło, ludzie, stopień przenikania ciepła przez przegrody, nasłonecznienie lub jego brak (chmury). Stąd trudność utrzymania stałej temperatury. Stad potrzeba stosowania zaworów termostatycznych lub sterownika pokojowo (dla jednego pomieszczenia, dla innych pomieszczeń nie gwarantuje stabilnej temperatury). Sterownik pogodowy optymalizuje temperaturę czynnika grzewczego do zapotrzebowania. Jest jednym z elementów kilkuelementowej regulacji temperatury w pomieszczeniu ze względu na jej złożony charakter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,wiem, zawory termostatyczne mam we wszystkich pokojach 4 w skali od 1 do 6. Pytanie jest takie czy wysokosc krzywej w punkcie 0,8 z poziomem -4k to jest to samo co jej wysoksc w punkcie 0,7 ale z poziomem +4k. i przy zadanej temp na kotle 20 C, czy piec bedzie sie zachowywal tak samo czy troche innaczej bedzie system pracowal, bo nie wiem czy warto sprawdzac czy nie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.