Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem nie paliłem i raczej nie będę. Polecono mi skład opału w mojej miejscowości i tam kupuję ekogroszek (w workach po 25 kg zapakowanych oryginalnie, nie jest jakoś tani - ale tańsze są gorsze od tego co kupuję - bynajmniej na papierze, a mam sprawdzone ustawienia i dobrze wszystko chodzi). Obecnie kocioł stoi bo wodę ogrzewam elektrycznie (Biawar Quattro OWE 150.7 A).

Budynek gdzie zamontowałem kocioł ma pewnie już 18 może 19 lat, rury stalowe, rozdział górny. Kilka grzejników mam żeliwnych kilka stalowych i do tego głowice termostatyczne. Temperaturę 60 stopni spokojnie możesz osiągnąć, pytanie w jakim stopniu masz ocieplony dom i na jak długo ciepło zostanie zatrzymane w przysłowiowych czterech ścianach no i piątej strop (stropodach, dach)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa, ja sam na własnej kieszeni odczułem brak ocieplenia budynku a przede wszystkim stropu (przez dach ucieka najwięcej ciepła). Z mojego doświadczenia wiem, gdy zacząłem palić moim piecem miałowym 24h przy nie ocieplonym domu i oknach drewnianych na 250m kwadratowych spalałem 11-12 ton miału a tem 75 na piecu z czasem gdy finanse pozwoliły ociepliłem strop, ściany, wymieniłem okna i spalanie osiągnąłem ok 5 ton, także zgadzam się z Tobą że szczelny budynek to podstawa. A co do DDUni myślałem o paleniu miałem jakby nie było jest tańszy. Jak myślisz wystarczy mi 25kw na moje metry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim DDU 25 kW na wady zalicza sie co tygodniowe czyszczenie pieca z sadzy . Czynnosc ta wykonuje bez wygaszania i zajmuje ok. 30 min.

Do tego co dwa gora trzy dni trzeba wyrzucic popiol z popielnika i wypada oczyscic ruszta wodne ktore szybko zarastaja sadzai nie ma miedzy nimi przeswitu.

Sciana od strony palnika rynnowego tez lubi zasyfic sie smola.

 

Po za tymi drobnymi wadami piecyk smiga sam bez problemowo. Nie wygasa ani nie zrywa zawleczek.

 

Tyle po pierwszym sezonie grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak z reka na sercu powiem tak.Jestem z tego pieca zadowolony.Jego wady to tak jak napisa lDUDUS czeste czyszczenie z sadzy u mnie raz w tygodniu.A poza tym piec smiga bezproblemowo.Odpalony w pazdzierniku smiga do kwietnia.Jak juz sobie go dobrze ustawisz tylko sypac wegiel wybierac popiol i nic wiecej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Był dzisiaj kominiarz .

 

Ostatnio był u mnie dokładnie rok temu przed pierwszym odpaleniem Defro Duo Uni 25 kW

 

Bałem się że komin będzie zapchany sadzą po sezonie palenia .

 

Piecyk jak wszyscy wiedzą po tygodniu pracy jest zawalony tym ciemnym pyłem i trzeba go czyścić .

 

Po czyszczeniu komina okazało się że z wyczystki wyciągnęliśmy niecałe 10 litrowe wiadro sadzy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Balzak

Kocioł mam od Biadały ale to chyba nie ma większego znaczenia jaki producent zrobił wymiennik ciepła... ważniejsze dla mnie jest to że teraz węgiel jest prawidłowo spalany i wymiennik mam teraz czyściuteńki :) Jeżeli chodzi o montaż to musiałem dorobić blachę redukcyjną bo rozstaw śrub był całkowicie inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Balzak

Kocioł mam od Biadały ale to chyba nie ma większego znaczenia jaki producent zrobił wymiennik ciepła... ważniejsze dla mnie jest to że teraz węgiel jest prawidłowo spalany i wymiennik mam teraz czyściuteńki :)

To ma podstawowe znaczenie.

Bo jak Biadała nie zrobił rusztu wodnego ponad palnikiem, to nie wie jak produkować sadzę.

Defro wie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

czy ktoś z was nie zastanawiał się czemu w tym modelu kotła Duo uni nie ma sterownika z PID, tylko jest zwykły,może jak by się paliło z funkcją PID byłby inny proces spalania i może by nie było tyle tej sadzy,

PID zadziała, ale przy min rozsądnym spalaniu od 30kg/dobę w górę.

Spalasz tyle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat ja pale miałem i z ilością to jest różnie zależnie od pogody,ogólnie to mnie zastanawia czemu ten sterownik z połączeniu z tym kotłem tej funkcji nie ma, chociaż defro posiada w swojej ofercie taki sterownik do kotłów z podajnikiem ślimakowym.

i znalazłem w instrukcji taki zapis "Praca wentylatora odbywa się w sposób ciągły

w czasie, a moc nadmuchu zależy bezpośrednio od mierzonej temperatury kotła,

temperatury spalin i różnicy tych parametrów od ich wartości zadanych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, chociaż defro posiada w swojej ofercie taki sterownik do kotłów z podajnikiem ślimakowym.

i znalazłem w instrukcji taki zapis ,,,,

 

Miro30 zaciekawiony Twoim postem, poszukałem instrukcji i znalazłem coś takiego : http://www.defro.pl/...-defro-opti-pid .

 

Na stronie nr.6 tejże instrukcji przedstawiono wykres dotyczący wyników badań przeprowadzonych z zastosowaniem sterownika Tech z wyłączoną funkcją PID.

 

 

Przyglądając się temu wykresowi zauważyłem, że temperatura spalin kotła w czasie tak zwanej "pracy palnika" praktycznie nigdy nie zeszła poniżej 300*C.

 

 

I teraz mam dylemat, bo nie wiem:

- czy wyniki badań zostały tak spreparowane, by wykazać wyższość funkcji PID w sterowniku Tech ?.

- a może wymienniki kotłów Defro nie potrafią prawidłowo odbierać ciepła z spalin ?.

- lub moc palnika zastosowanego w kotle była nie odpowiednio dobrana ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie też jest czy ilość paliw podstawowych które mogę palić w tym kotle (eco-groszek,miał,owies) ma tu jakieś znaczenie że producent nie dołożył takiego sterownika?,bo w modelu np.Duo gdzie głównym paliwem podstawowym jest eco groszek,budowa kotła taka sama, taki sterownik z PID już jest.

ogólnie mnie ciekawi jak wygląda praca kotła Duo z tym sterownikiem i z tą sadzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro30 różnica jest, ale nie w ilości paliw podstawowych tylko w innym typie palnika, co w końcowym efekcie skutkuje inną ilością paliw podstawowych.

 

 

Co do samej sadzy i palnika rynnowego to moje zdanie jest takie.

Akurat dziś jest niedziela więc napiszę, że w tym palniku spalanie nie odbywa się po Bożemu zgodnie z naturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma podstawowe znaczenie.

Bo jak Biadała nie zrobił rusztu wodnego ponad palnikiem, to nie wie jak produkować sadzę.

Defro wie.

 

Pozdrawiam.

Biadała nie zrobił w moim piecu wodnego rusztu co nie znaczy że nie wie jak produkować duuuuuuuuże ilości sadzy ;) W innym temacie widziałeś jak przerobiłem swoją Stalkotowską rynnę... poprawiło to trochę spalanie ale nie na tyle żeby pozbyć się grubego kożucha sadzy na wymienniku, dopiero wymiana palnika na ekoenergię rozwiązała problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Przyglądając się temu wykresowi zauważyłem, że temperatura spalin kotła w czasie tak zwanej "pracy palnika" praktycznie nigdy nie zeszła poniżej 300*C. ,,,,

 

Czasem jest tak, że coś się do mnie przyczepi, to męczę się tym okrutnie.

 

Mam tu na myśli wykres pracy kotła jaki zaprezentowała w swojej dokumentacji firma DEFRO, która jest producentem kotłów, często omawianych na tutejszym forum.

Umieszczam ten wykres tutaj na forum po to, by wszyscy mający problemy z nadmiarem sadzy w kotłach DEFRO mogli sobie podejrzeć na jakich parametrach powinien pracować kocioł.

 

post-1266-0-80908800-1378061223_thumb.jpg

 

 

Uważam, że należało by wymóc na producentach kotłów, by takie charakterystyki pracy swoich kotłów obowiązkowo podawali.

Na ich podstawie na pewno łatwiej było by ocenić wartość kotła.

 

 

Tutaj podaje adres gdzie można spojrzeć na przykładowe wyniki badań nominalnej sprawności cieplnej kotła i porównać między innymi temperatury spalin wylotowych : http://zawijan.wordp...awnosc-cieplna/

 

 

 

Zawijan w kółko i do znudzenia przypomina w swych postach o roli badania kotłów.

Dla większości te badania to czarna magia, niektórzy twierdzą, że to dodatkowe koszta którymi i tak zostaną obciążeni jako klienci końcowi, a co niektórzy unikają tematu jak ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

 

Jaką temperaturę zadaną naszego piecyka teraz ustawić na takie jesienne okresy przejściowe ?

 

Ja ustawiłem 50 stopni zadanej kociołka .

 

Temperaturą wyjściową na grzejniki zajmuje się zawór 4 D z siłownikiem i sterownikiem.

 

Na grzejniki ustawiłem sobie w sterowniku 34 stopnie i efekt w moim domu jest zadawalający .

 

Utrzymuje wewnątrz temp. 22,5 stopnia

 

Spalanie dobowe wynosi ok. 15 kg ekogroszku pieklorz przy moich 190 m2 i piecyku DDU25 kW

 

Myślę że przy zadanej 50 st. piec bedzie mniej spalał niz przy zadanej 65 st ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balzak ustaw temp zadana na 65 stopni , byl u mnie kominiarz i widzial piec w srodku jak wyglada i powiedzial ze wczesniejsza temp byla zbyt niska dlatego mowi zeby ustawic 65 st i grzac ze 2 miesiace i nagar (smola ) powinna zniknac i palic oczywiscie suchym grochem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem jest tak, że coś się do mnie przyczepi, to męczę się tym okrutnie.

 

Mam tu na myśli wykres pracy kotła jaki zaprezentowała w swojej dokumentacji firma DEFRO, która jest producentem kotłów, często omawianych na tutejszym forum.

Umieszczam ten wykres tutaj na forum po to, by wszyscy mający problemy z nadmiarem sadzy w kotłach DEFRO mogli sobie podejrzeć na jakich parametrach powinien pracować kocioł.

 

post-1266-0-80908800-1378061223_thumb.jpg

 

 

Uważam, że należało by wymóc na producentach kotłów, by takie charakterystyki pracy swoich kotłów obowiązkowo podawali.

Na ich podstawie na pewno łatwiej było by ocenić wartość kotła.

 

 

Tutaj podaje adres gdzie można spojrzeć na przykładowe wyniki badań nominalnej sprawności cieplnej kotła i porównać między innymi temperatury spalin wylotowych : http://zawijan.wordp...awnosc-cieplna/

 

 

 

Zawijan w kółko i do znudzenia przypomina w swych postach o roli badania kotłów.

Dla większości te badania to czarna magia, niektórzy twierdzą, że to dodatkowe koszta którymi i tak zostaną obciążeni jako klienci końcowi, a co niektórzy unikają tematu jak ognia.

 

Witam

Ten wykres przypomina mi ilustrację do jakiegoś artykułu na temat sterownika PID do kotła zasypowego i jego wyższości nad klasycznym sterowaniem on/off. Nie wiem, czy można go zatem odnieść do kotła z automatycznym podawaniem paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIQ z wypiekami na twarzy i pospiesznie zacząłem sprawdzać, czy czasem z mojej strony nie nastąpiła jakaś pomyłka.

 

Adres strony z sterownikami instalowanymi w kotłach DEFRO : http://www.defro.pl/...nowe-sterowniki

Wybieramy instrukcję sterownika : DEFRO-AG LUX PID

 

 

,,,, Regulator temperatury DEFRO-AG LUX PID przeznaczony jest do kotłów C.O. z podajnikiem ślimakowym. ,,,,

,,,, Sterownik DEFRO-AG LUX PID jest regulatorem z sygnałem wyjściowym ciągłym wykorzystującym algorytm regulacji PID. ,,,,

 

 

Wykresy znajdziemy na stronie 6 instrukcji obsługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.