Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbyt Niska Temperatura Powrotu.


walbor62

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Przejrzałem tematy na forum, lecz jest ich tak wiele , że trudno znaleźć właściwy; w związku z tym postanowiłem założyć nowy. Piec Ling Duo 25 KW, sterownik pieca Economic 3000, zawór 4d firmy ESBE VRG 140, siłownik zaworu 4d ARA 651. Piec / zasilanie /nagrzewa się do temperatury 61 stopni , powrót wygrzewa się do temperatury ca 46 stopni, siłownik otwiera zawór i puszcza ciepło na grzejniki, temperatura powrotu spada do 42 stopni, temperatura na piecu spada do 57 stopni, siłownik zamyka zawór 4d i temperatura po jakimś czasie rośnie itd. Temperatura zewnętrzna + 1,0, krzywa grzania nr 9, piec ustawiony na tryb AUTO. Niby wszystko OK, ale.....

po pewnym czasie, kiedy temperatura powrotu spada do 42 stopni, siłownik zamyka zawór, temperatura na piecu wzrasta do 75 stopni, natomiast temperatura powrotu od poziomu 42 stopni spada bardzo powoli do 39 stopni, zawór jest cały czas zamknięty - co jest zgodne z jego funkcją - ochrony pieca przed zbyt zimnym powrotem. Przez ponad godzinę obserwacji, temperatura powrotu utrzymuje się na poziomie 39-38 stopni, temperatura na piecu / zasilanie / bardzo powoli spada do 57 stopni i włącza się piec. Pompa obiegowa cały czas miesza wodę w instalacji, co powoduje wychładzanie grzejników / zawór 4d jest zamknięty bo powrót jest za chłodny/. Powrót z pierwszego obiegu instalacji przechodzi przez zawór 4d, natomiast powrót z drugiego obiegu spotyka się poniżej zaworu 4d z powrotem z obiegu pierwszego i dalej oba powroty biegną bezpośrednio do pieca. Pierwszy z powrotów jest mieszany przez zawór z zasileniem, drugi jest mieszany z tym pierwszym - czy to jest prawidłowe i czy może być powodem nadmiernego schładzania powrotu. Proszę również o inne sugestie dotyczące opisanego przypadku. Drugie pytanie - po podłączeniu do powyższego sterownika, termostatu pokojowego Auraton2020TX Plus / na fale radiowe /sterownik go nie widzi - podłączenie NO i COM, na sterowniku w sterowaniu wyjść wyświetlony komunikat " termostat pokojowy - 0*C. Wiem , że trochę namotałem, ale nie potrafię tego inaczej opisać, jeżeli któryś z kolegów może pomóc - bardzo proszę i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest klasyka rocka.

Obwód kotłowy (ten krótki) jest zbyt leniwy. Prawdopodobnie ma za dużo zakrętów i/lub zbyt małe przekroje rurek. Być może zawór 4d też jest za mały.

Zrób zdjęcie albo to dokładnie opisz, to będzie wiadomo.

 

Takim chwilowym rozwiązaniem tego problemu jest zrezygnowanie z tak restrykcyjnej ochrony powrotu kotła i ustawienie w sterowniku min. temp. powrotu na jakąś mniejszą wartość (np. 35C).

 

Odnośnie termostatu przeczytaj w instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Obwód kotłowy wykonany jest zgodnie z zaleceniami - przekroje rur / miedź / są tej samej średnicy co króćce przy kotle,

jeżeli byłbyś tak uprzejmy, jak wejdziesz we wszystkie założone przeze mnie tematy , to w zatytułowanym " Siłownik zaworu 4D " w jednym ze swoich postów wkleiłem zdjęcia obiegu kotłowego. Proszę o opinię. Dzięki - Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Napisane: 7.12.2010, 17:01

 

Przejrzałem wszystkie posty użytkownika " Mateusz " i stwierdzam , że człowiek wie o czym mówi. Ze swoim piecem / oczywiście Ling Duo 25 KW /walczyłem przez pierwsze dwa sezony , miałem różne problemy, w tym roku stwierdziłem, że zdaję się na swoje ustawienia / w podtekście ustawienia " konsultowane z Mateuszem " i przestałem mieć problemy! Mateusz dzięki , że funkcjonujesz na tym forum! "

 

Witam

 

Co na Twój problem napisał Pan Mateusz? W moim przypadku zasypał mnie pytaniami, ale odpowiedzi z podpowiedzią nie uzyskałem. Korespondencję "urwał" i tak jest do dziś. Pomogli mi

koledzy właśnie z tego forum, oczywiście pośrednio. Wczytując się w różnego rodzaju tematy i

metodą testową zdany byłem sam na siebie by własny problem rozwiązać, trwało to tygodnie przechodzące w miesiące i ze skutkiem owocnym, ale bez pogodówki. Pogodówka sprawia mi nadal

problem z płynną pracą kotła. Uważam, że mam regulator uszkodzony, pan kierownik serwisu obiecał mi serwis z Viadrusa w sobotę, upłynęło od naszej rozmowy około miesiąca, sobót było już wiele, a serwisu jak nie widać, tak nie widać. :rolleyes: Użytkuję Ling Duo 15 kW z regulatorem

Economic 3000. Zdjęcia Twojej instalacji kolego widziałem w Twoich wcześniejszych komentarzach.

Jeżeli masz dostęp do ustawień serwisowych, to myślę, że tam trzeba zmienić kilka parametrów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" na sterowniku w sterowaniu wyjść wyświetlony komunikat " termostat pokojowy - 0*C."

 

To oznacza, że regulator dostał od termostatu pokojowego sygnał na grzanie i w tym momencie

siłownik powinien otwierać zawór, a na regulatorze zmienia się strzałka w górę po prawej stronie.

© oznacza, że termostat dał sygnał zamknij zawór, strzałka na regulatorze w dół po stronie lewej. Pytanie: czy takie zmiany zachodzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka moich uwag.

Zawór za daleko od kotla

za duzo kolan na powrocie

nie ocieplone rury

brak zaworów zwrotnych za pompami

i pytanie co ma czelność wracać ta 35 do kotła obok powrotu z zaworu? Naczynie, czy jakaś podłogoweczka.

Jak Vlad tak napisał, to nie trzeba nawet zaglądać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.